Muž jménem Otto

• USA A Man Called Otto (více)

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky ztratí smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá živá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho vyzve vidět věci jinak, a vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život. Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech. (Falcon)

Many46

Nejdříve jsem četl skvělou knihu Muž jménem Owe a proto jsem se trochu obával tohoto filmového zpracování. I přes přesunutí děje na jiný světadíl jsem ve filmu nepostrádal duch Oweho a Tom Hanks mě prostě bavil. Scénář byl hodně zjednodušený oproti knize a bylo vynecháno několik postav. Proto doporučuji tuto knihu všem a možná Vám pomůže i lépe pochopit Ottu. ()

Estadra

Tak tohle byla urcite zivotni role Toma Hankse. Film o muzi ktery ztratil zenu, sel do duchodu a zkratka si myslel ze nema uz proc zit. Novy sousede mu ale ukazou ze je duvod zit a i kdyz je Otto tak trochu neruda ma dobre srdce.  Videla jsem v kine a bylo to super. Je to vtipny ale i emocionalni film.  Za me 5* ()

Belphegor

Tenhle film je pro mě dilema z pohledu hodnocení. Abych to uvedl na pravou míru, je to skvělý film, zároveň tu je i několik ale, o těch ovšem později. Příběh je jednoduchý - Otto se zda být celkem morous, takový ten nepříjemný dědek od vedle. Postupně si opět začne užívat života, především díky mexické rodince, která se přistěhovala do sousedství a nenechá ho v klidu, dokud mu nerozehřeje jeho ledové srdce. Navíc je nám v retrospektivách odkryta jeho minulost, která podle mě zahřeje u srdce víc než ústřední myšlenka změny bručouna na hodného pána. Mexická rodinka je hlavní nositelem humoru, zejména manželka Marisol v podání Mariany Traviño, jež má pro komedii nadání. Příběh je strukturně postaven na výbornou, ale podle mě hraje příliš na jistotu. V podstatě je to opakované klišé. Nedostaneme víc než je slíbeno v traileru, ani nic, co bychom už neviděli jinde, to mi přijde nakonec minoritní, abych film nehodnotil lepším číslem. Čekal bych, že tu bude více rozpor v ideologiích - přece jenom je tu střed starého pána s různými mladšími generacemi. Otto je ovšem genderově vyrovnaný a vlastně respektabilní - jde vesměs o to, že se autoři snaží nikoho v dnešním korektním světě neurazit. (Větší zábava by podle mě byla kompletní transformace - zejména v těch ideologiích). Rozhodně si umím představit radikálnějšího staříka. Ta postava mohla být obecně víc komplikovaná. Víc mi ale vadila vsazená snaha o lítost. Několikrát sledujeme, jak se Otto chce zabít, což na mě působilo spíš jako citové vydírání a ani to na mě nefungovalo. Backstory v příběhu ještě totiž nebyl nastíněn, navíc to vlastně mělo být bráno s nadhledem, ale to mi také nevyznělo. Další věc - Tom Hanks je dobrej, ale prostě si umím představit jiné herce, kterým by role sedla víc. Jak říkám, je to rozporuplné. Film je to dobrý, pobaví a dojme, v autenticitě spoustě divákům vystačí, jen nepřinese nic, co bychom už neviděli. ()

semsemidivej

Trochu zbytečný film vzhledem k originální předloze, ale jako remake celkem zdařilý a postavený na hereckém umění Tomu Hankse. Některá místa nevyzněla tak dobře jako v originále, který byl realističtější. ()

Dex16

Krásně natočený film v hlavní roli s Tomem Hanksem. U kterého fungoval jak humor tak i emoce, ALE některé části byli na mě trošku uspěchané. A i když jsem knihu nečetl, tak si myslím, že by si tahle knižní předloha zasloužila spíš minisérii (třeba od HBO MAX), abychom na některé situace měli více času a daleko více se napojili na postavy. Potom si myslím, že by to bylo ještě emočně silnější. Ale i tak jsem dost spokojený a je to pro mě zatím velké překvapení roku 2023. PS.: Pokud se vám taky film líbil mrkněte na seriál Po životě, je to dost podobný! :) ()

herdek550

Na drama má film příliš jednoduchý a přímočarý děj. A aby to byla dobrá komedie, tak bych se musel u filmu smát, nicméně tomu se tak nestalo ani jednou. Jediné, co filmu dává kvalitu je herecký výkon Toma Hankse. Ale to je tak všechno, bohužel. ()

jara12

Tom Hanks si hlavní roli neskutečně užívá a vy mu věříte každičký pohled do kamery. Naopak ostatní herci jedou dost průměrné výkony, kde chybí ta přesvědčivost. Proto jsem se také ke konci přistihnul že mi záleží čistě jen na hlavním protagonistovi a na nikom jiném. Vypíchnul bych vizuál, který je špičkový. Scénář trochu pokulhává, kde závěrečný payoff není tak silný, tudíž nemůžu dát lepší hodnocení. ()

Nellaron

Starnúci dôchodca Tom Hanks je naštvaný na všetko a všetkých naokolo. Dramatický pohľad na vyhasnutú dušu, ktorá bola kedysi plná života, nádeje a optimizmu, až kým jej nezhaslo “svetlo”. Paradoxne ma film nezaujal kvôli Tomovi Hanksovi, ktorý zahral rolu nabručeného dôchodcu výborne. Oveľa zaujímavejšie a krajšie boli flashbacky z jeho života v podaní hanblivého Trumana Hanksa a krásnej Rachel Keller. V reálnom živote je podobných príbehov istotne veľa, len nie sú povedané svetu. ()

sandrakr

Film o protivnym duchodci co se snazi porad zasebevrazdit. Komedie jak pro koho. Za me film, co jsem videt nepotrebovala. ()

ilegal1983

Film velmi dobre pracuje s divakom a flashbackmi pomaly odkryva preco je Otto taky mrzuty.Tieto vsuvky nie su nijak otravne a skor snimku podavaju pomocnu ruku.Je to taky ten film ktory sa dobre pozera pretoze hlavneho hrdinu meni k lepsiemu.Neni bezchybny a obcas naivitou silno srsi az tak ze je to k nevere.Poslednu tretinu filmu hodnotim ako najslabsiu a dost veci tam ani nemuselo byt ale scenar som ja nepisal.Herecke vykony su na urovni a sam Tom ide na plne gule ako za mlada.Mierne velka stopaz a najvacsi okamih pride niekde na konci druhej tretiny.Snimok pomocou flashbackov graduje k emocionalnemu finale ktore ale mohlo skoncit skor.Nadalej uz zbytocne tlaci na pilu ale celkovo spokojnost,navyse je tu vidiet inteligenciu tvorcu. ()

Hexx

Přesně takový ten dojemný snímek, který začne, "nic" se tam téměř neděje a přesto je divák poměrně slušně zainteresován a nemůže odtrhnout oči. Tom Hanks před natáčením baštil citróny, aby byl jaksepatří mrzutý, zakaboněný a patřičně přidrzlý! Zde funguje označení komedie/drama na 1000% a z každého tohoto soudku dostaneme do žaludku plnými doušky hutný obsah. Je to moc pěkná podívaná, která se line a line až.. se náhle doline a je jisté, že v tu chvíli divák dostal vše co potřeboval. Tom Hanks stále umí, o tom není pochyb, avšak ještě více bodů alespoň za mě dostává mladá Mexičanka, bez které by to prostě nevzniklo v tak dobré jakosti jak jsme mohli vidět. ()

Tangarinka

Po delší době (konečně!) opět film, který v divákovi zanechá různorodé pocity - smutek střídá smích a naopak, nechybí škála emocí. Starý bručoun Otto je osamělý mrzout, striktně ctící pravidla a zákony. Žije si ve své ulitě, dokud se mu do ní "nenabourají" noví sousedé. Snímek se dotýká dnešní doby, která s sebou nese odlidštěné mezilidské vztahy, sobectví a honbu za penězi. Jak to bývá v životě, tak i ve filmu ale není vše jen černobílé. Celkový dojem je výborný, třešničkou na dortu je úžasný Tom Hanks, který je skvělý, ostatně jako vždy. Bezvadně mu sekundovala Mariana Treviño v roli sousedky, která od základů změní jeho pohled na svět. Film předčil má očekávání a z kina jsem odcházela s pěkným zážitkem. ()

BestRanger

Príliš americká verzia Muž menom Ove (2015). Ja osobne som fanúšikom škandinávskej filmografie a celkovo mi viac sadol európsky štýl filmu. No ani tento nebol zlý. Ale niektoré scény boli príliš americké a naopak nedoladene detaily. Naopak zase je to modernejší film, no škandinávsky minimalizmus, zábery prírody mi chýbajú. Bolo to mestské, menej realistickejšie. ()

dragon'88

Presne tak.  Komedie / Drama.  Ten film nevie cim chce byt.  Ale americani to vedia, len keby nechali tie skandinavske samozabijacky v skandinavii, bolo by to lepsie.  Kazda postava je karikatura, ale aj tak sa to bude driapat po oscarovi. ()

MatyRock

Tom Hanks je hlavním tahounem a bez něj by americký remake švédského filmu neměl co nabídnout. Milé pohlazení po duši, které má předvídatelný průběh i konec. 7,5/10 ()

dominic_joel

...môj zápis č.8: Knihu ani pôvodný švédsky film som nevidel a až pri uisťovaní sa o krajine pôvodu originálneho filmu som ostal mierne prekvapený, že snímok je z roku 2015 - čakal som, že američania budú svižnejší a pretočili rok/dva starú záležitosť, aby nemuseli čítať titulky. Nuž… Na jednu stranu akceptujem negativitu voči pretáčaniu filmov a seriálov američanmi, aby nemuseli čítať titulky - na druhú stranu v tom vidím aj veľa iného priaznivého servisu pre zvyšok sveta: priznajme si, koľko bežných divákov by narazilo na onen švédsky snímok? Len málokto… A ako bonus, obsadenie jedného z najznámejších hercov (keďže pri tomto filme duplom platí, že bude zaujímať aj staršiu generáciu, resp bude pre ňu stráviteľný) môže zasa a len presláviť tento dobrý námet a nepochybujem, že skvelú knihu, ktorú som žiaľ nečítal.  Pred pozeraním som mal trochu strach, nakoľko mám rád filmy podľa kníh, avšak nad niektorými (aspoň mne) vanie pod nosom istá pachuť “snahy urobiť druhého Foresta Gumpa”. avšak možno je to len môj hlúpy pocit, ktorý som mal aj Pri storočnom starčekovy a spol.  Film je pekne natočený, vývoj a premena hlavnej postavy (a vlastne aj vývoj ostatných) je pekne plynulý a dobre vyčasovaný (čo už dnes je pomaly ojedinelosť, nakoľko na to všetci kašlú, alebo to nevedia?), príjemná kulisa mestskej štvrti znie zvukom domova,... Celok je úsmevný, zábavný, príjemný a nejde na prvú ani v snahe rozosmiať, ani poučiť a ani na konci citovo vyžmýkať. Na môj vkus by som možna Otta prijal trochu mrzutejšieho (ale kto vie, možno by potom jeho premena bola až príliš veľké klišé, ako sme už neraz videli, že starec s náladou vraha ani nevieme ako sa na konci príbehu škerí a veselí) a netuším, či to predloha nejako zaznamenáva, či vôbec to je relevantná námietka, ale mne by sa možno žiadalo Otta vidieť trochu “staršieho” - totiž, ak by v niektorej scéne vytiahol iPhone či zavelil Siri aby vykonala nejakú akciu, ani by ma to neprekvapilo. Poeticky by mi to Otta viac vzdialilo od okolia, ktorému sa ho nakoniec podarilo posunúť ďalej (a bližšie k nim).  Svoje riadky zakončím tým, že film som si veľmi užil a milo ma prekvapil a dal mi nádej, že v dnešnej dobe sa ešte vedia točiť dobré a poctivé filmy, keďže inak je takmer všetko aktuálne dosť hrôza… ()

Dodge-I

TH i se synem, zajimave srovnani - a napada mne neco o jablku.  Jinak je z Oveho Otto a skandinavske realie se preklopily do americkych. Mozna je to az prilis posunute, ale i zde nastesti plati, ze "neni tak jednoduche se dnes zabit"... ()