Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Ajka1

Vyjímečný, působivý, hluboce depresivní film, který mi svým zpracováním a tématem lehce připomněl Nolanovo Memento. Trápení a beznaděj lidské duše odrážející se na fyzickém zevnějšku a fakt, že se film soustředí zcela výlučně na jedinou postavu, která za celých 101 minut prakticky ani na chvíli nezmizí z obrazovky, ještě více posiluje už tak dost hutnou atmosféru snímku. Při pohledu na rachitické tělo Christiana Balea jsem pociťovala takovou úzkost, jakou jsem nezažila ani za celé tři roky praxe v nemocnici při studiu zdravotní školy (nechápu, jak mohl v takovémto stavu vůbec chodit, natož běhat?!). Navíc nelze Chrisovi upřít, že je to zatraceně dobrý herec, a co zde předvádí nemá obdoby. Trevor Reznik je v jeho podání politováníhodná troska, se kterou budete, i navzdory jejímu těžce mrtvolnému vzhledu, sympatizovat až do úplného konce, který vám nedá spát. Dokonalé vyobrazení toho, jak výčitky svědomí a potlačovaná vina dokáží dovést člověka až na samý pokraj šílenství. ()

Barghest

Tenhle film je jako jedna pořádná rána na solar, protáhnutá na 101 minut. Představte si to svíjení vnitřností, kdy má člověk pocit, že bude zvracet vlastní střeva, připočtěte existenciální depku a pocit ze zírání do očí napůl hnijící, ale přitom stále živé mrtvoly, která ve vás vyvolává současně odpor a soucit. Tak nějak jsem se cítila já. Film vás rozhodně nenechá strádat co do síly emocí. Celé je to tak strašně autentické, depresivní, ponuré a dokonce i bolestivé, že mi vůbec nevadí, že jsem pointu začala čuchat už někde v půlce. Film na ní totiž nestojí, ale klade důraz jinde: atmosféra, emoce a Christian Bale. Je to úžasný herec, to víme všichni, ale tady překonává dokonce i sám sebe. Ten jeho zmučený výraz ve tváři a propadlé oči mě budou strašit ve snech. ()

ozzman111

Priznám sa, Christian Bale je môj obľúbený herec! Čo však dokázal urobiť pre postavu Trevora Reznika, klobúk dolu. Extrémna vychudnutosť a šialený výraz dostávajú tento temný thriller snáď vyššie ako si zaslúži. Prečo ? Pretože koniec je predvídateľný a zápletka ničím originálna. Farebnosť scén je dôležitým prvkom pri vytváraní tiesnivej atmosféry, ktorá Vás pohltí. POZOR! Nekonzumovať počas krásnych letných dní. ()

Greendell

Nějak pořádně nevim jak tohle dílko správně ohodnotit...na mě je to trochu moc haluz, znova si to asi už nepustim. Ale jak to bylo celý takový ponurý, tak to mělo svoje kouzlo. A Christian Bale? To je kapitola sama pro sebe, je to prostě frajer s velkym F :-) Celý jeho ztvárnění týhle postavy je skvělý, ale opravdu si zaslouží respekt za to, co kvůli tý roli byl ochoten podstoupit! V těch scénách kdy na sobě neměl triko se mi docela svíral žaludek když jsem ho viděl. Myslim, že hned po natáčení určitě dostal čestnou pozvánku do klubu anorektiků :-D ()

anyonecek

Na to co kvůli této roli udělal Christian Bale, to mohlo bejt mnohem lepší. Atmosféra je mrazivá a zvrat v závěru je taky skvělý, ale celé se to snaží táhnout jen skvělý Christian Bale a nikdo mu zdárně nepomáhá. ()

Lenii

Tohle je přesně jeden z těch filmů, které mě zajímají, tak se na něj podívám. Při samotné projekci je film zvláštní a cítím se při promítání nějak podivně, ale po jeho skončení, jakoby ke mně něco nestihlo přijít. Film je velmi zajímavý a přemýšlím si u něj, ale po jeho skončení nějak nevím, co k němu napsat. Co o něm říct. Takže, co o něm nakonec říct? ... Podívejte se a uvidíte sami. Christian má můj obdiv za to, jak se chytil hlavní postavy. Tolik zhubnout, a tak se do role vžít, fakt super. A docela mě zaujalo právě celkově psychologické vystavění příběhu. Takže z těchto tří důvodů 3 hvězdy a 75%. ()

PAVLIS

50% Technická kvalita filmu je zralá na mnohem vyšší hodnocení, pokud mě ale někdo hodinu a půl tahá za nos (ne, já jsem rozuzlení neuhodnul předčasně jako jiní) a pak přijde na konci s takto relativně banálním vyústěním, pak těžko nebýt spíše zklamaný. ()

kubilov

Ano jistě, Christian Bale je blázen a respektování hodný šílenec, jelikož vzhledem k jeho dalším rolím je váha 55 kilo opravdu přehnaná, jenže jen kvůli tomu se vysoká hodnocení přece nedávají. Mechanik je opravdu depresivní film, ať už mrtvolným Baleovým vzhledem, nepříjemnou hudbou a temnou atmosférou nebo neustálým matením diváka. Vzhledem k tomu, že film nakonec mohl skončit absolutně jakkoliv, tak bylo rozuzlení vlastně docela fajn a spolu s celým průběhem mě i potěšilo. ()

tombarider

Patří mezi filmy, kde váhám, jestli by neměl dostat pátou hvězdu. Bale je opravdu excelentní herec. tady dostal prostor to dokázat. ()

vipeerr

končí na clifhangeru podobně jako inception. bohužel jsem to viděl až teď, přitom takovy poklad! C. Bale neuvěřitelně odevzdán roli, nejen svojí tělesnou vahou! Bože to musela byt dieta. Po celou dobu filmu jakoby jste věděli jak to dopadne, a nakonec Vás to stejně ještě úplně domotá. Pěknej kousek, jen jsem si polovinu filmu myslel že záhadný Ivan je Morpheus z Matrixu :D 8 z 10! :) ()

No Remorse

Při včerejší "insomnii" jsem si pustil El Maquinista a musím uznat, že se mě to moc líbilo,velice mě nadchlo krásné prostředí a zvedlo mi okamžitě náladu, kouzelná atmosféra filmu, roztomilej Christian Bale - ten kluk je úplně k sežrání, vystajlovanej hezkej byteček na kterém se usilovně maká, jelikož čistota je základ a v neposlední řadě holka co nikdy neřekne NE! Zjistil jsem, že hlavní hrdina trpí také Insomnii, akorát v trochu větším měřítku než já .... no nic nebudu spoilerovat a film doporučím každému kdo si potřebuje zlepšit náladu a odreagovat se v pochmurném dni ... P.S. Navíc si ten klučina musel pár večeří odpustit jen proto aby se dostal do formy .... ()

Mr_Moon

Dobrej dabel pekne halusky a pekelna depka! Nejdriv sem neveril ze to je on.....silene co dokaze pro roli udelat! Proste frajer... ()

Vykuk

No... zajímavý thriller, to je pravda, zahráno skvěle, to také, hodnotím až po druhém shlédnutí filmu a až během něj jsem si uvědomil, že už jsem to jednou viděl.. tzn. moc silný dojem to ve mě nezanechalo ani na poprvé. Je to spíš lehce nad průměrem, není to žádný sranec, atmoška ujde, ale že by to bylo kdoví co, to zase ne:) Na jedno skouknutí, nic víc, nic míň. ()

Brano

Temný a veľmi depresívny mysteriózny thriller. Výborne budovaná atmosféra, ktorú sprevádzala až mrazivá hudba, ktorá je takmer totožná s hudbou zo seriálu American Horor Story 1. Film o človeku, ktorý spáchal zločin a vyrovnať sa s ním dokázal len tak, že si vytvoril vlastný svet so svojou pravdou. Film plný depresii z ktorej niet úniku, až mi behal mráz po chrbte pri niektorých momentoch. Nechce sa mi veriť, že ten istý človek mohol o rok stvárniť postavu Brucea Wayna. Neskutočný Christian Bale, ktorý kvôli postave Reznika schudol na 55kg. Obrovský rešpekt voči tomuto hercovi mám. Akurát som nepochopil imaginárnu postavu Ivana, čo mala vlastne predstavovať a tiež mohli aj lepšieho herca obsadiť. Na filme ma najviac sklamal záver, pretože celý čas ta skvelá atmosféra gradovala a čakal som veľké finále, ktoré sa napokon nekonalo. Na môj vkus príliš jednoduchý záver a tiež trocha nedotiahnutý dokonca. ()

Queendom

V Mechanikovi je skoro všechno, co mě spolehlivě udrží v křesle - ujetej magor, paranoia, ponurá atmosféra, napětí, lehce nechutný detaily a takováta hra s divákem, kdy si každou minutu vytvářim novou a zaručenou teorii o tom, co se to vlastně ve filmu děje a stejně jsem až do poslední chvíle úplně vedle. ()

vitac.

Až mě někdo bude zase sekýrovat, že jsem hubenej, doporučím mu podívat se na Mechanika... Řezník Dachau hadra:) A víte co, doporučím ho i ostatním, protože je to sakra dobrá podívaná. Jo, pointa je předvídatelná, ale neřekl bych, že zbytečně brzy... takže co na tom, když je to jinak tak krásně udělané? Pokud máte rádi "pomatené" filmy o "pomatených" lidech, není myslím vůbec co řešit. Čtyři a půl a tenhle film jsem doufám neviděl naposledy... ()

Guran

Od Španělské produkce jsem vůbec nečekal takovouhle pecku! Perfektní scénář, který sice obsahuje jeden přehmat, který ve mě vzbudil ppocit, že je něco ve filmu nedodělané, ale dá se to přehlédnout a na film jsem koukal s obrovskou chutí připoutanej ke křeslu. Skvělý výkony Balea, který mě nejvíc dostal tím, co pro tuto roli chtěl podstoupit, protože pokud někdo nevíte, jak vypadali lidé vězněni v Gulagu, zde vám to Bale ukáže. Skvěle sehrané od všech zúčastněných herců, dobře natočené a hlavně jak jsem již zmínil výborně napsané. Kloubouk dolů, filmový štábe. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy