VOD (1)

Série(2) / Epizody(12)

Britský seriál vznikl podle stejnojmenné knihy Bena Macintyrea a vypráví pozoruhodný příběh o tom, jak vojáci britské armády vytvořili během druhé světové války v severoafrické poušti nejelitnější speciální jednotku na světě, známou jako SAS – Special Air Service. Jednotka byla zaměřena na provádění záškodnických operací za nepřátelskými liniemi. Seriál se snaží autenticky zachytit historii a životy mužů, kteří se stali prvními členy SAS. Vojáci si prošli tvrdým výcvikem a prováděli riskantní mise, které měly významný vliv na průběh války. Scenárista a producent Steven Knight, který je znám díky své práci na seriálu Gangy z Birminghamu, byl kritikou oceněn za autenticitu a historickou věrnost seriálu. (Canal+ Action)

Trailer 1

J.e.r.e.c

Byl jsem zvědav, jak to Knight pojme; jestli půjde cestou vyšlapanou stylově nehorázně přepálenými Peaky Blinders, nebo se bude držet spíš při zemi. Platí druhá možnost, a i když chápu, že autorům se nechtělo přehnaně estetizovat brutalitu války, mě by taková verze nejspíš bavila o dost víc: zpomalovačky vybuchujících letadel a kanystrů benzínu nebo patron létajících ze závěru samopalu, do toho krev stříkající z masakrovaných nácků a fašounů, granátem utržené končetiny ladně plující vzduchem a to vše poháneněné tím sympaticky dunícím oldschool metalovým soundtrackem, ovšem s volume ještě víc doprava… Ok, teď jsem se na chvíli zasnil, ale v kombinaci s realisticky působícím zbytkem by z toho vylezl kurva nářez! I tak je to samozřejmě hodně v pořádku. Mám rád tyhle hodiny zábavného dějepisu, kdy člověk prožije dobrodružství v exotických krajích a leccos se přitom dozví. Líbí se mi příběh o třech charakterově totálně odlišných kamarádech, kteří se rozhodnou otočit průběh války tím, že budou porušovat všechna možná armádní pravidla. A já, ještě než začnu študovat, jak to bylo doopravdy, si s nimi milerád vypiju tenhle koktejl odvahy, snílkovství, paličatosti, šílenství, ale i poezie (a nejen té veršované). Víceméně jediná významná výtka směřuje k otevřenému konci a potenciálnímu protahování série do heilelujá, na tyhle nedokončené příběhy začínám být alergický jako Paddy Mayne na německy mluvící vojáky. 75 % ()

hroubek

Tento seriál mi vykouzlil úsměv na tváři. Trailer získal mou pozornost a na samotný seriál jsem se dost těšil. Nicméně je pravdou, že jsem ho dlouho odkládal. A pak přišla ta správná nálada, správné rozpoložení a já si celou řadu vpálil do svých žil naráz. Steven Knight umí vytvářet zajímavé projekty, které dokážou nabídnou i něco jiného, než jen obyčejnou zábavu - Taboo, Peaky Blinders atd.. V jeho projektech najdete spoustu důležitých věcích, které nutí k hlubším myšlenkám, ale zároveň nikdy nezmizí zábavnost a celková zajímavost daného projektu. A to je případ i Pluku mizerů. Máme zde příběh, který by šel pojmout mnoha způsoby, ale Knight a režisér Tom Shankland se rozhodnou pro mix realistického pojetí vojenské administrativy a přepáleného vojenského válčení za zvuku velký hudebních pecek, u které ho se nešetří černým humorem a násilím. Knight a Shankland správně trefili danou rovinu a směle po ní uhání. Díky tomu je seriál velmi zábavný, má skvělou atmosféru, tempo jenž nenudí, a ukazuje válku velmi netradičně, ale nikdy si z ní nedělá srandu, i přestože dané momenty působí komicky. A právě v těchto scénách si nejvíce uvědomíte absurditu všech válek a samotného válčení. Tvůrci dokáží prodat jednotlivé momenty, tak realisticky, že budete jen koukat (seskok v poušti, první útoky, zlomenost a šílenství), a pak to na kombinují scénami, který vypadají jak z Hanebných panchartů (radost ze zabíjení nepřátel, přehnaná brutalita). Režisér Tom Shankland to výborně zrežíroval a vytáhnul z herců jejich nejlepší výkony. Connor Swindells mě tady přesvědčil, že není dobrý herec, on je výborný herec. Swindells zde vystřídá několik poloh a každou zvládl na skvěle. Navíc má obrovské charisma, díky kterému si ho oblíbíte, i přestože víte, že je to tak trochu vocas. Jack O'Connell mi znovu dokazuje, že je to herecký chameleon a ve své roli je úžasný.  O'Connell pojal svou roli velmi intenzivně, emocionálně a živočišně, že z něho šel strach, ale taky uměl ukázat city a lásku. Alfie Allen je v této roli parádní a moc se mi líbil všechny jeho scény, protože hraje jiným způsobem, než  O'Connell a Swindells, a výborně je doplňuje. Skvělá je i Sofia Boutella, jenž si umí scény ukrást pro sebe nejen svou krásou, ale přesný hereckým výkonem, který funguje, tak jak má. Jediný má výtka se týká rozložení děje v epizodách. Toho děje je tam místy až moc. Někdy se jeden díl věnuje jedné věci, a hned v dalším díle se věnujeme mnohem více věcem a takhle to graduje s každou další epizodou. Kdyby měl seriál deset dílů a místy by tolik nespěchal, tak bych některé momenty docenil o trochu více. Pluk mizerů je super seriál, který si všichni povinně dejte. Nebudete litovat. ()

ledzepfan

Je to sice póza, ale je to póza která zatraceně funguje. Castingově je to vymazlené. Jak výběr hlavní trojice kdy ti do představitelů ideálů, rozumu a šílenství sednou jako prdel do hrnce.. tak i vedlejší postavy např v podobě lehce exotické Boutelly a parádního Westa (kterého jsem viděl naposledy snad v The Wire). Jeden by si z toho snad až zatoužil někde ve vyprahlé poušti zamordovat nějaké ty fašouny.. Za pozornost stojí i nenápadně vpašovaná a velmi rozumně podaná (latentně) homosexuální sublinka, kdy to tam sice je, ale ani takovej homofób jako Verbal (zdravím vole) se nad tím nestačil pozastavit a rozhořčit. ()

Pajky3

Úplně jiné a přitom tak stejné, a to je vlastně dobře. Steven Knight je tvůrce, který nám nadělil Peaky Blinders a tak očekávání od nového seriálu, který se zakládá na skutečných událostech, rozhodně nebyla malá. To znamená, že nebylo jednoduché je naplnit a přitom se o Rogue Heroes mluví jako o jednom z největší letošních seriálových hitů. Zajímavé postavy, perfektní reálie a skvěle obsazené hlavní role. Vůdce smečky Connor Swindells (Sex Education) nemá chybu a postavu Jacka O'Connella (Skins) si nejde neužívat. Strašně mě baví fakt, že se opět podařilo spojit rockovou hudbu s historickou dobou. Přesně tohle fungovalo v prvních řadách Peaky Blinders a funguje to i tady, protože co jiného by mělo hrát když jedete pouští vyhodit do vzduchu neměcká letadla, než AC/DC? Hrdinství z toho přímo kape, ale není to takové to okázálé. Je to napínavé a až do konce nevíte, co se vlastně bude dít, protože smrt je nedílnou součástí této cesty. Tohle byla jizda a nemůžu se dočkat pokračování. ()

verbal

Kurvením už tak zkomírajících Pykoušů vyhořelý Štefan Rytíř se zjevně nahodil šňupáním testosteronu s pískem, aspoň na chvíli znovu ztvrdnul a uplácal veskrze svižné, zábavné a citlivě modernizované trampoty účelově sympatické a v konfliktech rozhodně více než účinné partičky agloSASkých psychopatů, agresivních asociálů a lopat bez pudu sebezáchovy, která za řevu motorů i Motorů šlape Pouštní lišce na ocas masivní likvidací Luftwaffe. Pod sponzorstvím Bolshevist Behavioural Censorship to vše přeqapivě i zcela bez probuzených a dozajista tehdy všudypřítomných bukanýrů, pohlavních pomatenců, negrů a feministek. A kromě vkusu pro vyváženou zábavu tu Štefan prokázal i vkus hudební, když celou tu taškařici zvukově napěchoval vskutku vytříbeným klasickým výtěrem velikánů velkobritského společenství od Džudasů a Damňáků přes Saxony a Sabaty až po Lemmyho a australské elektrikáře. Pěkný a zvukomalebný seroš s koulema prostě … ()

• David Stirling (Connor Swindells) je na konci epizody zajat Němci, to se datuje k lednu roku 1943. Bohužel tank v německých jednotkách je americký MBT (Main battle tank). Tento fakt, vzhledem k využívání kořistní techniky během 2. světové války, můžeme ještě přehlédnout. O dost hůř se přehlíží samotný tank, tím je M60. Ten se začal vyvíjet až v polovině 50. let. První varianty se do služby dostaly až v roce 1959. (DavidSe)
  • I když jsou repliky německých Messerschmitt Bf 109 vcelku povedené, můžeme si všimnout, že některé z letounů mají nesmyslně místo třílistých vrtulí čtyřlisté. (p3tris)
  • Když v 55. minutě odchází Stirling (Connor Swindells) ze stanu, tak se v různých záběrech mění jeho poloha. (Duoscop)

Související novinky

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

Zima nám stále ještě nekončí, a tak pokud hledáte nápady, jak si zpříjemnit chladné večery strávené u televizních obrazovek v pohodlí a teple domova, máme pro vás opět pár zajímavých i netradičních… (více)