Reklama

Reklama

Šinseiki Evangelion gekidžóban: The End of Evangelion

  • Japonsko 新世紀エヴァンゲリオン劇場版 THE END OF EVANGELION (více)

Obsahy(1)

Když skončil seriál NEON GENESIS EVANGELION, mnoho lidí bylo rozhočeno, neboť konec seriálu byl značně matoucí. Proto, o dva roky později, vznikl tento film. Zatímco poslední svě epizody seriálu sledovaly výhradně vnitřní myšlenkové pochody hlavního hrdiny, End of Evangelion sleduje to, co se dělo venku, k čemu se celý seriál schylovalo. Mladý Ikari Shinji naposledy usedá do mohutného stroje - Evangelionu, aby čelil poslednímu kroku v evoluci lidstva. Přijme ho, nebo se postaví na odpor? (Skejpr)

(více)

Recenze (47)

Marius 

všechny recenze uživatele

End of Evangelion trpí všetkými pozitívami i negatívami seriálu. V prvom rade presne kopíruje výstavbu deja seriálu, ktorá mi tak vadila. Opäť tu máme do polovice akciu potom niečo vysvetľovania a niečo „psycha“. U mňa to však opäť nefunguje. V podstate jednoduchú kombináciu akejsi kresťanskej mystickej mytológie s ázijským filozofickým odkazom o jednote všetkých vecí podáva zbytočne zložitým spôsobom a neschopnosť napísať zmysluplný dialóg Shinjiho s „univerzom“ sa snaží prekrývať nezmyselnými obrazmi , chvíľami dokonca dokumentárnymi pasážami. A súdiac podľa obsahu tých obrazov by malo byť univerzum poriadne nadržané a sexuálne frustrované :-) . Omnoho efektívnejšie by IMHO bolo natočiť tú záverečnú časť ako dialóg Shinjiho s Rei, než vŕšiť na seba nezmyselné scény. Čo sa však musí alternatívnemu záveru nechať je to, že má nádhernú animáciu a dizajn postáv. Je vidieť, že potom ako sa seriál stal kultom bolo možné do tohto projektu vraziť omnoho viac peňazí na viac animátorov a väčšie piplačky s detailami i plynulosťou pohybu. Fakt je ale ten, že som to videl včera a dodnes rozmýšľam nad tým, či je to myšlienkovo fakt tak dementné alebo geniálne. A keďže sa neviem rozhodnúť ostávam uprostred. 7/10 ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Psycho alternativní vize konce NGE. Těžko hodnotit, zda lepší nebo horší, ale prostě jen méně abstraktní a ve všem hodně barevná až přehnaná záležitost. Musím však říct, že i přes akci tu přibylo nudných míst, v kterých se postavy snaží prodat "vyšší moudrost autorů". To bylo v seriálu na hraně, ale tady tu hranu přechází a i přes působivé nápady to je prostě trochu jiný svět... Se vším všudy. I ty myšlenky a ta celková pointa jako by napadla Hideakiho Anno dva dny před začátkem "natáčení":). Krom toho, celý seriál jsem se obával sexistických pohledů a narážek, které byly v malé míře, ale tady naprosto zbytečně přecházejí do zbraně. Když o tomhle konci někdo bude mluvit jako o kultovním, asi se jen zeptám, jak ho tedy pochopil... Myslím, že to bude konec našeho rozhovoru a ten člověk mě už nebude chtít vidět. Teď jde o to, jestli to tak Anno chtěl nebo ne. (ne, že by to pochopit nešlo, jen mi přijde, že je tam těch (chvílemi rádoby-) "symbolů a filozofie" tolik, že je těžké vybrat, co autor považoval za stěžejní...a co je výplod fantazie diváka:)) ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Definitivní překlenutí do psychologie a filozofických teorií, bohužel na úkor původní mytologie. Ne snad že by gradace tajného klání dvou organizací nebyla napínavá a v určitých momentech i jaksepatří šokující. To až druhá polovina, která se zvrhne v osobní pokání hlavního tvůrce Hideakiho Anna, mi způsobila zklamání právě tím, že i přes spoustu sebezpytujících prohlášení nepřinese žádné definitivní rozhřešení, přestože mi nejeden éterický obraz zůstává v hlavě i několik týdnů po zhlédnutí. Chápu všechny, kterým tento ambiciózní dějový oblouk přišel fascinující, já bohužel čekal něco jiného a - proč to neříct - přízemnějšího. V rozuzlení všeho se tak raději přikláním k rozličným alternativním koncům z poslední epizody seriálu. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Máme zde názorný příklad toho, že méně je někdy více. Konec seriálu Neon Geneis Evangelion, ať už byl ovlivněn čímkoliv, byl značně surrealistický, abstraktní, rezignoval na veškerou pompéznost, konkrétní dějové zvraty a místo zdokonalování lidstva sledoval pocity jednoho malého chlapce, který v hloubi duše toužil být milován. Pro mne osobně přitom forma, jakou toto bylo podáno, navíc v kombinaci s myšlenkou je naprosto geniální. Taktéž použití jen několik málo náznaků toho, co se děje okolo, v sobě skrývalo velkou sílu a kouzlo. V NGE - End of Evangelion to všechno vzalo za své. Vidíme konkrétní věci, to, o čem se celou dobu mluvilo. Jenže co to je? Gejzíry krve, rozkládající se všechno možné, samé výbuchy, spousta nahých děvčat (dobře, v tomto směru sio nestěžuji ;) a na konec ubohá parafráze na Vesmírnou Odyseu a Planetu Opic. A to je ONO? Takovýdle prd bylo ukryto v mlze geniality? NGE - End of Evangelion zcela degraduje jakýkoliv zážitek a veškeré pocity, které ve mne zůstaly po shlédnutí seriálu. Lituji, že jsem se na tento film podíval. Přišel jsem o iluze, i pocit osvícení, které ve mne poslední dva díly seriálu zanechaly. ()

Jacinda 

všechny recenze uživatele

Psychodelické drama, které mě pokaždé přivede do šoku. Když jsem depresivní závěr plný brutality (ano ač se to zdá zvláštní, tento kreslený film ani seriál pro děti není!!!!), krve, odkazů na Bibli a Kabalu viděla poprvé, byla jsem v šílené letargii asi 2dny. I po několika shlédnutí celé série mě stále přivádí k hlubokému (a stále depresivnímu) zamyšlení. Někdy mám pocit, jako by režisér už nedbal na děj, jen chtěl přivést diváka k sebevraždě. A konec si také každý může vykládat jinak. Do teď jsem totiž nepochopila, jak to vlastně dopadlo... ()

Galerie (15)

Zajímavosti (2)

  • Studio Gainax dostalo kvůli závěru filmu hodně nenávistných dopisů a režisér Hideaki Anno dokonce čelil výhrůžkám smrtí. [Zdroj: wiki.evageeks.org] (Shley)

Reklama

Reklama