Šinseiki Evangelion gekidžóban: The End of Evangelion

Shinseiki Evangelion Gekijouban: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 1997, 87 min

Tak trochu se zopakoval do filmu vývoj seriálu. Prvotní nadšení se postupně proměnilo v silné zmatení, a tak bych si rád nějak vyprosil další konec. Začátek je naturalistický, plný silných emocí a fantastický. Ve druhé části se opět probudily zhoubné myšlenky autorů, posunout dílo do nějakých vyšších sfér. Namísto Jungeho si berou do parády Nietzscheho a histrorie se trochu opakuje. Tentokrát je zde však přecijen více děje, a tak jsem i spokojenější. Film sice na nic z nastolených otázek neodpovídá, ale v té záplavě informací a skvělé hudby to je člověku v tu chvíli asi jedno.(22.7.2008)

Lepší než veskrze nudný konec seriálu, ale pořád jde o směsku psychoanalýzy a podivně pokroucené křesťanské a místy i jiné symboliky. Citlivého člověka, který žije mezilidskými vztahy a snahou o pochopení, to možná může uchvátit, ale mou cynickou materialistickou dušičku to místy spíše znechutilo. Mimo to, většinu lidí se znalostmi evoluční psychologie některé z teorií psychoanalýzy znechutí už samy o sobě. A označení NGE jako sci-fi pravděpodobně rozhořčí většinu fanoušků sci-fi. NGE je spíše podivná fantasy. 3* díky druhé třetině seriálu, která byla celkem pěknou akční sci-fi...(27.5.2011)

Vcelku povedený alter - end Evangeliona pro náročnější diváky, kteří se nespokojili s odfláklími posledními dvěma díly seriálu.Škoda jen že se ve druhé polovině opět uchýlili k filozofování, které je přeci jen ale povedeněji ztvárněno.Nečekejte nějakou informativní smršť, autoři i tady si pro sebe spoustu tajemství uchovávají a zřejmě chtějí nechat diváka přemýšlet nad možným vysvětlením konce.Jsem relativně spokojen - slabší 4*(9.3.2011)

Jedinej anime film u kterýho se mi v hlavě mísí pocity štěstí a totální beznaděje. End of Evangelion jsem musela zkouknout ve dne. Narozdíl od seriálu, kterej jsem bez problémů dávala v noci. Totálně masakrujicí scéna s Asukou a následnej end doprovázenej písničkou Komm, süßer Tod byl pro mně opravdu značnej rozklad. No ikdyž se na film kouknu po několikáté, pokaždý si ho vychutnám stejně jako poprvé. Celá série Evangelionu je prostě počin, co stojí za to vidět.(30.9.2010)

Seriál Neon Genesis Evangelion měl z důvodu nedostatku financí nedotažený a nesmyslný konec. Naštěstí se po dvou letech podařilo studiu GAINAX vytvořit tento film nahrazující poslední dvě epizody - End of Evangelion. Jedná se rozhodně o velmi povedený konec, několikanásobně pochopitelnější než u původního seriálu. Celková zápletka se rozhodně vyvedla perfektně (hlavně přepadení NERVu). Za celý film rozhodně exceluje poslední souboj Asuky proti sériovým EVám, kde autoři zaperlili i vložením jedné z opravdu populárních skladeb od J.V. Bacha (Air on the G String), která do scén překvapivě až nádherně seděla a vzbuzovala opravdu dojemné pocity. V druhé polovině se příběh už zaměřuje na konec Země a celkovou hrátku s opravdu nadpřirozenou silou (no, řekněme s větší, než jakou měli možnost Andělé a EVy). Ve výsledku je celý film na úrovni seriálu, jsou tu strašné chvíle a i ty skvělé. Jen nikdy nepochopím, i když Evangelion je mindf*ck, proč autoři musí do určitých pasáží rvát zbytečné scény z reálného života a záznamy z kina, kde se krásně můžete před finálem podívat, jak se na to dívali ostatní... Celkové hodnocení zůstává stejné jako u seriálu, 4/5*.(11.1.2010)

• - Studio Gainax dostalo kvůli závěru filmu hodně nenávistných dopisů a režisér Hideaki Anno dokonce čelil výhrůžkám smrtí. [Zdroj: wiki.evageeks.org] (Shley)