Rocky Horror Picture Show

• Velká Británie The Rocky Horror Picture Show (více)

Kriminolog, akurátní rozumbrada, nás provede podivnou, leč převelice poutavou báchorkou, skutečnější než život sám. Hluboce morální vyprávěnka je intergalaktickou epifanií, překypující pokušením, žádostivostí i slastí, které společně zahájí svou působnost plíživě, a to rovnou u svatostánku božího. Pod vlivem vdavek svých spolužáků obyčejný, zdravý, mladý pár, slušňák Brad Majors a kopretina Janet Weissová, přistoupí k ušlechtilému gestu a zasnoubí se. Zamilované hrdličky se posléze rozhodnou navštívit svého bývalého kantora, tak trochu nacistu, doktora Everetta von Scotta, na jehož přednáškách mezi Bradem a Janet přeskočila první jiskra náklonnosti. Během jízdy k dávnému příteli ale za deštivé noci dvojice píchne gumu a ztratí se. Na vlastní riziko překročí hájemství soukromého pozemku, nad nímž, pod bachratými bouřnými nebesy, ční ve znepokojivé mlčenlivosti starý zámek. Útulné světlo z arkýře, zdá se, přivábilo nejen Brada a Janet, ale též se do podzámčí sjíždí jakási hogo fogo motorkářská banda. Otázkou zůstává, zdali se jedná o světlo naděje, nebo bludnou léčku. Jedno je však jisté – na tuto noc Brad a Janet do smrti nezapomenou… Klasické dílo The Rocky Horror Picture Show (1975) zásadním způsobem zpopularizovalo to, co dnes zcela běžně označujeme „kultovním filmem“. Zároveň je považován za jeden z nejdéle nepřetržitě hraných filmů ve světové kinodistribuci. A spolu s uváděním se u něj ustanovil výstřední folklór, který od 70. let neztratil na své síle. (Česká televize)

J*A*S*M

OK, takže tady máme další mnou nepochopený kult. Odporná sedmdesátková hudba vytrvale ničící moje uši sice tu obrazovou úchylnost hezky podtrhuje, ale současně stvořila pro mne téměř nekoukatelné dílo. RHPS je úchylné přesně tím hnusně úchylným způsobem, pro který nemám ani pochopení, natožpak slabost. Tim Curry je ve své roli sladkého transvestity z transexuální planety Transylvánie navíc až nepříjemně přesvědčivý... Celkově je tenhle snímek jedním z nejméně opakovávatelnějších filmových zážitků, za což mu ty dvě hvězdy dám. Ale můj vkus je někde jinde. ()

Isherwood

Bizarní možná, originální rozhodně. Bohužel taky poněkud režijně neukočírovaná záležitost, která po strhujícím nástupu začne omílat stereotypní muzikálový systém bez další inovace a jakékoliv invence. Sharman boduje slibnými náznaky, ale razantnější přitlačení na pilu mu uniká mezi prsty. Je to docela škoda, protože takhle celá tato šílenost stojí na nohou jenom díky božskému Timu Currym, jehož tranďácká kreace nemá na filmovém plátně obdoby. V součtu stejně zábavný jako (bohužel nedoceněný) De Palmův Phantom of the Paradise. ()

Tom Riddle

K RHPS jsem se dostal z jednoho prostého důvodu. Příprava na Glee. A jsem velice velice rád, že mi Glee ukázalo další fantastickou věc. Rocky Horror Picture Show může zřejmě působit jako slátanina plná nejbizarnějších postaviček a nesourodých hudebních čísel, ale pro mě to byla velká jízda, oddávání se dekadenci a nevkusným vtipům, Susan Sarandon v podprdě a Timovi Currymu v.. no, taky v podprdě. Frank N Furter se řadí mezi nejzábavnější filmové postavy a Curryho kreace je jednoduše fascinující, stejně jako jeho Sweet Transvestite. Ve filmu se výborně přelévá atmosféra z čiré komedie do dráždivosti Touch-a Touch-a Touch Me se vzdychající Janet Weiss (you better wise up).. Prostě to, co mnozí filmu vyčítají já naopak vyzdvihuju. A navíc, film, na který Lorelai a Rory chodí do kina každý rok v kostýmech Magenty a Columbie prostě nemůže být špatný. Teď už se jen rozhoduju, jestli s nimi mám jít za Franka či Riff Raffa. ()

Malarkey

Co více k domnělé muzikální legendě vyprávět, než to, že mi prostě nesedl jak její humor, tak ani jednotlivé písničky. A to mám jinak britský humor hodně v úctě stejně tak, jako muziku podobnou té, co jsem slyšel tady. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem si vyslechl nekonečné vyprávění o tom, jak jsou někteří lidé oddaní tomuto filmu, budu se zdržovat hlubšího komentáře. Ono to bude lepší.   ()

Matty

I při běžné projekci, bez vysokých podpatků, řehtaček a gumových rukavic, nepřetržitě zábavná, během existenciálních songů navíc dojemná obhajoba výstřednosti a pocta béčkovým sci-fi a hororům Vala Lewtona nebo Williama Castlea. Díky nevkusu, afektovanosti a vědomí vlastní pokleslosti každé gesto, každá rekvizita, každý úchylný obleček řve „camp“. Film nás současně vyzývá k tomu, abychom jím pohrdali i k tomu, abychom s ním tančili. Překvapivě jde obojí naráz a výsledek láká k opakovanému prožívání, stejně jako soundtrack k opakovanému poslechu („Touch-a, touch-a, touch-a, touch me“ z hlavy pár týdnů nedostanu). 90% Zajímavé komentáře: Flipper, gudaulin, Radko ()

• Když se Janet (Susan Sarandon) a Brad (Barry Bostwick) dívají do mapy, je vidět název několika měst a řek. Dle toho lze usoudit, že hrad Frank N. Furtera se ve filmu nacházel v blízkosti města McArthur v Ohiu. (Alfréda)
  • Plakát k filmu s rudými rty odkazuje na film Čelisti (1975) od Stevena Spielberga. I proto je tam podtitulek "a different set of jaws" (přibližně: "jiná sada čelistí"). (KM Phoenix)
  • Richard O'Brien, který ztvárnil Riff Raffa, je zároveň tvůrcem celého muzikálu. (Turtle)