V pasti: Barcelona

• Španělsko Bird Box: Barcelona (více)
všechny plakáty

Tajemná síla ničí lidstvo a nová zlověstná hrozba sílí. Tenhle postapokalyptický příběh z Barcelony navazuje na trhák V pasti. (Netflix)

figliar

Ten, komu sa páčil film Bird Box so Sandrou Bullock bude určite nadšený. Myšlienka zostáva rovnaká, prostredie Barcelony je v horore lepšie, temnejšie ako americký kontinent. Dej sa sem tam vracia na počiatky invázie a vysvetľuje pôvod záhadných sebevrážd. Ale španielsky tvorcovia a herci filmu nedokázali dať dôstojnú kvalitu a nevyužili potenciál. Prvému dielu som dal slabé 3, no teraz to na viac než 2 hviezdy nevidím. ()

mira007

Španělský horor jako zombie variace na postapokalyptickou budoucnost sice neměl nijak origimální scénář, ani nějak poutavé provedení, ale dvě hvězdy dávám za ten vizuál rozsekaný Barcelony, výpravu a tu akční scénu s těma autobusama. To jsem si říkal, že to i nějaký větší peníze stálo a je to vidět, ale jinak na jedno použití a zapomenout. ()

koty2201

Spin-off Bird Box: Barcelona by bol dobrý, keby to tiahli tie postavy a ich osobný príbeh a boli by tie postavy aj dobre napísané. Takto si nedokážete vybudovať žiadny vzťah k žiadnej postave. Rýchlo vás hodia do deja, ale mnoho vecí o hlavnom hrdinovi vám film prezradí takým štýlom, že vás to nezaujíma. A síce toto nepriame pokračovanie naznačilo na konci, kam by sa to mohlo uberať, ale pochybujem, že ešte nejaký Bird Box vznikne. Takže ak si to nechcete mierne vyspoilerovať, tak nasledujúce riadky nečítajte (teda nič prekvapivé neprezradím a zvyšok už len bude hodnotením tohto filmu, ale varoval som vás). Proste sa snažia v tej Barcelone prísť na to, ako sa nenechať nalákať na samovraždu. Viac neprezradím.  Príbeh je pomerne jednoduchý a prakticky kopíruje prvý diel. Len sú to iné postavy s trochu odlišnými motiváciami, ale tiež sa chcú dostať do bezpečia a nie všetci sa tam dostanú. Hlavný hrdina Sebastán (Mario Casas) prišiel po vypuknutí mimozemskej invázie o ženu a dcéru Annu (Alejandra Howard). O dcéru prišiel vďaka fanatickému kňazovi Estebanovi (Leonardo Sbaraglia), ktorý chce aby všetci uvideli mimozemšťanov. A takto prakticky vraždí ľudí, lebo podľa neho to je vôľa božia. Sebastian takto z donútenia kňaza a jeho vnútorných démonov, vraždí tiež, ale počas filmu s tým začína bojovať, až nakoniec jednu ženu aj s malým dievčatkom, zachráni. To je všetko pekné, ale je to scenáristicky dosť slabé a väčšinu času nudné. Skôr ako keby to je 2 hodinová epizóda televízneho seriálu a nie film. Postavy si vôbec neobľúbite a sú tam preto, aby tam boli. Nepoznáte ich charaktery, motivácie, jednoducho nič. Všetko je sterilné a netrápi vás ako to skončí. Námet je skvelý, len jeho prevedenie je slabé ako čaj. Technicky je to s filmom už celkom okej. Čiže napísané amatérsky, ale aspoň sa na to dobre pozerá. Nehovorím, že sú tu nejaké prelomové kamerové zábery, ale celkový vizuál a estetika postapo sveta je obstojná. Len zo samotnej Barcelony toho veľa zaujímavého neuvidíte. Vizuálne efekty príjemné, ale už ničím nové, keďže ich nastolil prvý diel. Momenty napätia sa tvorcom podarilo vybudovať tiež. Hudobne je to podchytené dobre, aj keď nie zapamätateľne. Toľko k tomu, ak som na nič nezabudol. Takže je to slabé pokračovanie skvelého Bird Box so Sandrou Bullock a nikam to celý lore neposúva a o tejto apokalypse sa nedozviete nič nové. Vo výsledku sa nič nestane, keď tento spin-off vynecháte. Rozhodnutie už je na vás. ()

Lencha

Nuda. V pasti se Sandrou mělo skvělou atmošku, ale tady to byla nuda. Těšila jsem se jak na Barcelonu, tak i na Maria Casase, ale ani jedno nesplnilo moje očekávání. Bylo mi úplně jedno, kdo přežije a kdo ne. Většina postav se filmem jen mihne, takže si žádná z nich nedokáže získat diváka. Velké zklamání. ()

Likan7

Solidní úvod a velmi podprůměrná první půlka. Jenže pak se to zvrtne do nějaký šílený naháněčky, ktera postrádá sebemenší logický uvažování nebo alespoň zapamatovatelnou scénu. Jednička byla solidní béčko s dobrou atmosférou. Neviděné zlo vždycky funguje, zvlášť, když si kameraman dokáže vyhrát se stíny a utnout záběr o sekundu dřív, než bychom chtěli. Dvojka bohužel dává "zlu" nový přívlastek a tak nějak se přistoupilo, že se jedná jen o další mimozemskou invazi. Najednou je pryč takové to tajemno nadpřirozena. Máme tu jen další emzáky... A zbytek nestojí už vůbec za řeč. A přitom tenhle "nápad" lokálních prequelů, sequelů slavnějších originálů nám už párkrát ukázal, že tudy cesta často vede...teď ale ne. ()

• Film sa natáčal od januára 2022 v Barcelone. (Arsenal83)
  • Na hrad Montjuïc, na který se skupina snaží dostat, nevede jen cesta lanovkou. Hrad je na pevnině a lanovka, která je vidět ve filmu, je pouze lanovka z lodního přístavu. (willy1)