Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

SOLOM.

Pokud se budu dívat na tenhle film jako na hororovou parodii, tak musím uznat, že se tvůrcům skutečně povedlo stvořit vážně docela působivý snímek, ale jelikož tohle mysleli vážně tak... Jediné co mě opravdu dostalo byl herecký výkon W. Dafoea, který byl opravdu okouzlující. Zbytek herců však působil spíš hodně komicky a ty vyhulené scény dost trapně. Dle mého názoru jde o obyčejný průměrný snímek, který je sice do jisté míry skutečně originální a tvůrčí myšlenka cool, ale pořád jsem z něj cítil jakousi trapnost, kterou v hororovém žánru moc nemusím. ()

eraserhead666

Šestiminutové úvodní titulky mi přijdou fakt docela moc. I když k nim hraje skvělá hudba. Murnauův film považuji za dosud nejlepší horror (a druhý-třetí obecně - i když ho nemám v desítce) nejlepší film, co kdy byl natočen. I z tohoto hlediska mi Merhigeův film přijde hodně zajímavý, nápaditý a poutavý. Prostě jsem si ho užil a alespoň zprostředkovaně (a notně mystifikačně) se přesunul do té jistě úžasné doby. Dafoe až úchvatný. prostě lahůdka. ()

ARI50

Je nepříjemný a trochu má strašidelný pohled a příběh je vcelku zajímavý ale přišlo mi to až moc dlouhé místy jsem se bavil protože to mělo dobrou atmosféru ale místy to nudilo moc se někdy jen žvanilo ale slušný. ()

mm13

Jemná paródia, ktorá si vo veľmi šťastne zvolenej polohe ctí filmový hororový žáner v jeho najklasickejšom období. Čo je zvlášť potešujúce, na vychutnanie si tohto dielka nie je nevyhnutné, aby bol divák oddaným hororovým fanúšikom a videl Nosferatu či iné perly ešte z nemého obdobia. Tieto vedomosti zážitok síce umocnia, ale príbeh dostatočne funguje aj samostatne... Plus - herecký koncert Willema Dafoea (ale aj John Malkovich je vynikajúci) zráža do kolien. Pobaví i dojme a presne v duchu svojej role doslova zhypnotizuje. Práve on je hlavnou hviezdou, hlavným ťahúňom a hlavným dôvodom prečo sa k tomuto filmu opakovane (a často) vracať. A práve kvôli nemu dávam plných pät! ()

Morholt

Samotný příběh zpracování legendy o údajném upírství Maxe Schrecka za mnoho nestál, ale udělal na mě dojem přehrávající Willem Dafoe, který se touto rolí výborně bavil a pak se mi líbilo natáčení jednotlivých scén, které měly k originálu hodně blízko. 55% ()

codeas

Skvělý pohled do zakulísí jak se dříve natáčel - NĚMÝ - ČERNOBÍLÝ - STRAŠIDELNÝ - Film. A Wilem Dafoe je opravdu skvělý.... ()

BoPo

Čakal som viac, ale až také sklamanie to nebolo. Je ťažké pracovať s legendou, s jej významom a očakávaním. ()

bouncer

Musím se přiznat, že klasického Upíra Nosferatu jsem viděl až po tomto snímku. Ale i přes to (možná vlastně díky tomu), ho mám v oblibě. John Malkovich je skvělý a příběh dost lákavý...jednoduše se dá říci, že to hlavní je nápad. ()

Silence

Bohužel. Film postárá jakoukoliv atmosféru a je absolutně NEuvěřitelný - což je u filmu, který nás chce přesvědčit o tom, že to tak tehdy třeba bylo, docela velká chyba. ()

Mononoke.

Než vás úvodní mega dlouhé titulky naprosto odradí, dejte filmu šanci :). Výborné herecké obsazení, Dafoe musel snad použít Stanislawského metodu, byl úžasný, nechutný, slizký, strašidelný, naháněl husí kůži, ošíval se a cenil zuby. Malkovich, Herr Doctor, dokonale ponořen ve své umělecké tvorbě, Udo, pošuk jako vždy. Film je nejen upírskou parodií, ale možná i výtkou pro současné filmaře, kteří již nechtějí přinést oběť pro umění, ale hrají spíš na efekt. Škoda lehce překombinovaného a rychlého konce (celý děj plyne velmi pozvolně), ale na druhou stranu, míra pošahanosti konce a celého filmu k sobě docela dobře pasovala takže 85% ()

adamo_znk

Stejně jako Herzogův remake, vzdává i tenhle film hold původní Murnauově klasice, tentokrát víc odlehčeně a hlavně naprosto originálně. Nápad na jedničku, navíc se tam fetuje laudanum a Dafoe je tam parádně hnusnej ! ()

Pink.Panther

Beletrizované vyprávění o natáčení klasiky všech upírských filmů. Byl Max Schreck, herec hrající upíra, ve skutečnosti sám upír? Tento film předvádí kreativitu a talent v mnoha aspektech, které ve filmu jsou. Důstojná zajímavá pocta Murnaově Nosferatu nepostrádající hrůznou démoničnost originálu a přidávající k tomuto základu i metakomedii. ()

Nick Tow

Na máloktorý film som sa vo svojom živote tešil tak, ako na tento. Zrejme preto som intenzitu sklamania z neho pociťoval takmer ako "zradu". Mehrige mal v rukách skvelý nápad a viac ako lukratívnu látku: film vo filme /navyše z obdobia najmagickejšieho veku kinematografie - teda nemeckého expresionizmu/ a ešte k tomu dve kultové postavy. Záhadného divadelného herca Maxa Shrecka a Friedricha Murnaua, geniálneho režiséra, feťáka, homosexuála a neurotika. Po predchádzajúcom Mehrigovom filme Begotten som bol presvedčený, že tento námet nemohol získať lepšieho režiséra. Ale omyl! Všetky potenciálne silné momenty a línie príbehu sa Mehrigovi zliali do nezáživnej, nenápaditej, chvíľami nudnej story, ktorá sa - prečo to nepovedať - na celej atraktivite témy iba bohuposto vezie. A spolieha sa na pointu, ktorá visí vo vzduchu vlastne od začiatku. Willem Dafoe to nemal ľahké, a veruže to jeho trápenie sa s postavou občas nedopadlo najlepšie. Jeho kreácia má z uhrančivosti Maxa Schrecka sotva zlomok, chvíľami sa dokona prepadáva až do akejsi komickej karikatúry samého seba. Ani s postavou Murnaua to nedopadlo najlepšie, hoci najmä vinou scenára - takže aj skvelý Malkovich už svojej postave viac "freakovstva" vdýchnuť nestihol. Tak ako Mehrig by to nakrútil v podstate ktorýkoľvek režisér "strednej" triedy. Oplodnenie témy kongeniálnym režisérskym dychom a duchom skrátka nenastalo. Za normálnych okolností by som dal dve hviezdičky, ale ako človek, ktorému zaplesá srdce pri akomkoľvek vampírskom zakúsnutí sa do celuloidu dávam aj "protekčnú" tretiu. ()

Expendable

Zajímavý film o tom jak asi vypadalo natáčení filmu z 20.let min. století Nosferatu,samorřejmě zde bylo trochu fikce.Film je dost dlouhou dobu napínavý,lae pak před koncem je to všechno vysypáno naráz a za to dávám dolů jednu *. ()

liquido26

Docela zábavný film o tom, jak to mohlo být ale nebylo :-) Kdyby se autoři trochu více drželi skutečnosti vzniknul by z toho poměrně zdařilý film o filmu. Odklon od reality byl značný nejenom v postavě Maxe Schrecka, ale vůbec to nevadilo, protože jako film sám o sobě to fungoval dokonale. Taky se mi líbila poměrně dobrá věrnost ztvárnění jednotlivých scén z filmu Nosferatu a herci byli vhodně zvolení a William Dafoe coby Max Schreck/Hrabě Orlok/Hrabě Drákula byl naprosto fantastický (těžko si představit, že dvanáct let před tím exceloval coby Ježíš Kristus ve Scorseseho filmu:-)) ()

corpsy

Tak toto sa Willemovi Dafoemu naozaj podarilo. Ide z neho skutočná hrôza a či už veriť, že to pri filmovaní skutočne tak bolo, záleží len od vášho pohľadu. ()

Astaroth12

Je zaujímavé sledovať hodnotenia i komentáre mojich obľúbených a i keď nie vždy sa musim prikloniť k tým pozitívnym, určite tie pocity prevládajú. Toto je legenda a pri legendách sa veľa toho nafúkne či prikrášli a tomto sa tých legiend veru urodilo. A môžem celkom bez prikrášlenia poukázať na fakt, že toto je celkom samostatný film, ktorý je čírou fikciou a s filmom  z roku 1921 má spoločného len niekoľko detailov. A keď to každý tak berie, je všetko v optimálnej pohode. Je samozrejme, že film je tak reálne natočený, že tie legendy, ktoré film dlhé roky živia ešte viac tento film znásobujú, ale ide naozaj len o film, ktorý je nádherne natočený, ale je to len čistý výmysel. A o to tu predovšetkým ide aby divák nenaletel na scenáristické fantazie. Herecké nezabudnuteľné kreácie  fantóma Dafoeho nech sú dôkazom pre všetkých, že aj takto sa dá dosiahnuť konkrétny ciel, lebo neviem si predstaviť niekoho lepšieho v tejto roli. Aj keď je vynikajúco natočený s bravúrnymi hercami, nemôžem ísť do plných aj keď si to hádam aj zaslúži, necítim to tak, tak aspoň silne 4*. ()