Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem záchranáře Carla Brasheara vypráví o statečném a čestném muži, jehož životní krédo znělo: Nikdy se nevzdávej! Už jako malý chlapec se Carl Brashear na otcově malé farmě v Kentucky přesvědčil o tom, že život je těžký a nikomu nedá nic zadarmo. Když po letech jako mladý muž opouští rodiče, aby vstoupil do námořnictva, otec mu nařizuje, aby byl ze všech nejlepší a nikdy neskončil jako on, udřený rolník, který nemá chvíli oddechu. Carl slouží na lodi jako kuchař, touží ale stát se něčím víc. Po nehodě vrtulníku se pro zraněného muže potápí vrchní velitel Billy Sunday a vzhledem k jeho potížím při vynoření se zdá, že už nikdy nebude moci sestupovat do větších hloubek. Carl se v té chvíli rozhodne, že i on se chce stát potápěčem. Jelikož je ale první černoch, který o něco podobného usiluje, do výcvikového tábora se dostane jen s velkými obtížemi. Velitelem výcviku je tam právě Sunday. Ten nikomu nic nedaruje a s námořníky se nemazlí. Carl navíc naráží na projevy rasismu a nenávisti. S jedinou výjimkou se všichni bílí námořníci odstěhují z jeho ubikace. Když pak při nebezpečném ponoru zůstane jeden voják pod vodou a zachrání ho právě Carl, medaili dostane vojín Rourke, přestože právě ten tam svého kolegu nechal. Carl má ale před očima jen jedno: uspět tak, jak si to přál jeho otec, a to navzdory tomu, že se zanedlouho dozvídá, že otec zemřel… Při závěrečných zkouškách se zdá, že nemá šanci. Velitel výcvikového střediska, rasisticky založený senilní stařec, kterého sem armáda poslala, protože nevěděla co s ním, nechce, aby právě za jeho velení se stal námořním potápěčem černoch. Když Carl pod vodou plní zadaný úkol a žádá nářadí, jeden z námořníků mu prořízne pytel, takže musí na dně pracně všechno hledat. Stráví v ledové vodě devět hodin, ale nevzdá se. Nakonec se ocitá v nebezpečí života a velitel Sunday dává na vlastní zodpovědnost povel, aby byl vytažen. Senilní stařík si může plíce vykřičet, nikdo už ho neposlouchá. Carl si získal úctu i svých bývalých nepřátel… Před složením zkoušek se Carl v knihovně seznámí s Gwen, která právě dokončuje studia medicíny. Díkva mu pomůže s učením a nakonec se oba rozhodnou, že se vezmou. Carl pokračuje v úspěšné kariéře námořního potápěče a je povolán také v závažném případě, kdy se nad oceánem zřítil americký bombardér, který měl na palubě jadernou bombu. Ta skončila na dně moře a je třeba ji co nejrychleji najít. V okolí se navíc vyskytují i ruské ponorky, které po ní také pátrají... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Životopisné drama o důležitém okamžiku pro černochy s velmi dobrým hereckým obsazením. De Niro podává po delší době zase velmi dobrý výkon společně s Cubou Gooding Jr. . Takovou krásnou třešničkou na dortu je tu Charlize Theron, která se ukazuje pouze okrajově, což je škoda. Příběh je velmi přímočarý a jednoznačný od začátku do konce. Potěší podvodní scény stejně jako slušně odvedená práce, která nemá a nikdy neměla být něčím překvapujícím a neočekávaným. tak už to u podobných filmů bývá a buď se s tím divák smíří nebo si bude celou dobu stěžovat "jak to bylo jasné". ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Slovo životopisné dodává dramatům tu kořeněnou chuť, která člověka obvykle přitáhne a snímku dodá na pikantnosti. Vždyť co je zajímavějšího, než nakouknout do života někomu úspěšnému nebo i nechutnému, každopádně však vždy vyčnívajícímu z davu? O to se snaží i Ten nejlepší, jenže ne tou nejlepší způsobou. Ano, Carl musel prožít hodně ústrků, nepřátelství a odříkání, než dokázal všechno, co dokázal, jenže film je až příliš jednostranně zaměřen. Nikde není žádný jeho pád, žádný problém, který by se mu vyřešit nepodařilo. Se vším se popral a z každého takového souboje vyšel jako vítěz. A to je největší problém. Všichni v něčem a někdy prohráli, kromě filmového Carla. A tak se každá další překážka, kterou život a scénárista Carlovi do cesty postaví, stává jen jakousi parodií na sebe samu. Ničemu člověk neuvěří, přestože obyčejnou selskou logikou chápe, že se to tak klidně mohlo stát. A neuvěří tomu proto, že postavy jsou příliš jednotvárné a nerozvinuté. Každý (bílý) námořník je rasista až na půdu, kromě toho koktavýho. Velitel se snaží hlavního hrdinu setřít, aby nakonec zjistil, že si ho váží, že všechny zkoušky prošel se ctí a stal se tak lepším. A vždycky je tu někdo, kdo nechce, aby se chudákovi černochovi nic nepovedlo a to vlastně bez zjevného důvodu nebo bez projeveného rasismu (ať už šéf výcviku Poppy, nebo později poručík/kapitán Hanks). Tenhle film mohl být úchvatný, kdyby ho natočil někdo, jehož se rasová nenávist nijak osobněji netkla, kdo nechce ukázat, jak strašní bílí byli, kdo má nadhled a zvládne ukázat i opačnou stránku mince a charakterů lidí. Jenže to Tillman není a nejen proto, že je černoch. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Nevim, co se na tomhle filmu kazdymu nezda, jiste, je to od prvni do posledni minuty ultra dojak o chudackovi, kterej nakonec predvede, ze je king a bylo by to moc i na me, ale je to podle skutecne udalosti, tak co se da delat. Jesli to tak skutecne bylo, to uz je druha vec. Ale me se ten pribeh proste libil, sceny pod vodou jsou natoceny skvele, Cuba Gooding se fakt snazi a Robert De Niro je naprosto dokonalej. Mozna je uz konec trochu protahovanej, ale ja se ani na chvily nenudil, navic vetsinu casu hraje pekna hudba. Proste dojemnej a napinavej film z netradicniho prostredi na kterej se dobre kouka. Lepsi 4*. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jsem vrchní velitel Billy Sunday. V Chicagu žije jeden kněz se stejným jménem jako je to moje. Podařilo se mu z města vyhnat kurvy, ožraly a negry, aby se tam vůbec dalo aspoň dejchat. Jedinej rozdíl mezí tím knězem a mnou byl ten, že on Bohu sloužil a já Bůh jsem." Zadržet dech na pět minut pro mne není žádnej problém. Jen kolem mý hlavy nesmí být žádná voda, aby se nezjistilo, že přitom trošku dýchám. Jinak je voda můj živel a mezi podvodními záchranáři jsem se vůbec necítil špatně. A nevadilo mi přitom trošku toho rasismu, protože tenhle snímek byl správně chlapáckej a přitom jsem nezaznamenal nějaký přehnaný návaly americkýho patriotismu. Občas se sice zasalutovalo či zaYESSIRovalo, ale ukapávajících slz za zvuku hymny při vztyčování vlajky jsem byl naštěstí ušetřen. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Ten nejlepší není bohužel ten nejlepší film... Je to film velmi prvoplánový a prostoduchý, dějová linka předem předvídatelná a všechny peripetie tak průhledné, že vše je jasné už na začátku, ale přesto má tonhle drama takový ten americký feeling a slušný tah na branku. Dá se na to celkem bez přemáhání dívat a fandit oběma stranám - jak černošskému outsiderovi, tak tvrďáckému bělošskému veliteli. Skutečný záporák je pak pouze velící důstojník - velitel celého tábora, jak už to v amerických válečných filmech bývá... Podobné filmy: Annapolis, Příběh Antwona Fishera ()

Galerie (30)

Zajímavosti (6)

  • Carl Brashear sloužil půl roku v námořním doprovodu prezidenta Eisenhowera. (duklak2)
  • Jaderná bojová hlavice byla nalezena po dvou a půl měsících hledání. Za svou službu při hledání bomby byl Brashear později oceněn medailí Navy and Marine Corps Medal, což je nejvyšší námořnické vyznamenání za nebojové hrdinství. (Posheidon)
  • Carl Brashear se během svého života třikrát oženil a i třikrát rozvedl a z těchto tří manželství měl 4 děti - Shazanta, DaWayna, Phillipa a Patricka. (Posheidon)

Reklama

Reklama