Ten nejlepší

Ten najlepší

Men of Honor

Drama / Životopisný

USA, 2000, 129 min

Zajímavý pohled na život Carla Brasheara, který to v něm určitě neměl lehké. Narodil se do rasistické povrchní ameriky let předválečných, kde devadesát procent američanů bylo rasisty jako poleno a se zbylými deseti procenty bylo nakládáno téměř jako s černochy. Název celého snímku Ten nejlepší nevystihuje samotné kvality filmu, ale hlavní postavu, který opravdu působí jako ten nejlepší ze všech, jako člověk, který v životě ani jednou nechyboval. To zní trochu nerealisticky, sice je film založen na životě skutečného Carla Brasheara, těžko ale uvěřit tomu, že se všechno odehrálo tak jako ve filmu. Cuba Gooding Jr. se hodně snaží ze sebe vytáhnout životní výkon, což se mu však nedaří a pro mě tak jeho životní rolí zůstává Frank Sachs z Lepší už to nebude. Bobby De Niro už hraje to svoje a na všechny ostatní to bohatě stačí. Zbytek herecké sestavy je trochu vyšachován díky tomu, že film se až příliš drží jediné postavy, moc to ale nezamrzí neboť ostatní herci ani za tu zmínku nestojí. Čekal jsem něco lepšího, něco ve stylu Annapolis. Ten je však o třídu výše, bohužel.(24.3.2009)

Krasný skutečný příběh, který táhne nepochybně velikán De Niro, ale je zde i jako příjemné překvapení Gooding jr., jenž předvedl do té doby zřejmě jeho nejlepší životní herecký výkon. Dnes se dá mluvit ještě určitě o jeho postavě Radia, která je taktéž jeho top! Chybělo mě zde více autentických záběrů (fotky, videa...), naopak story podložená pravdou, to je moje! Hudba ve filmu krásná! No a ten Robert, to je prostě bourák! 75%(20.7.2015)

Pokud film obsahuje štědrou porci De Nirových nasraných póz a originálních sarkastických projevů, jsem ochoten všechny neduhy odpustit, což jsou v tomto případě nevkusná klišé a tradiční sentiment. Tillman občas zatlačí na pilu i co se týče moralizování o životních úspěších, ale tím u mě zápory končí. Skvěle je vyobrazen kariérní vzestup (Carl Brashear), sestup( Bill Sundy) i rasová segregace mezi těmito postavami. Charlize Theron coby sexsymbol filmu trochu zkrášluje vizuál. Nechybí několik emotivních scén (osobní duel se zadržením dechu, závěr ve skafandru, praktická zkouška pod vodou) a i ty romantické nejsou k zahození. Trochu pateticky působí řeči o životních hodnotách a poctivém vybojování slávy a úspěchu, nicméně i přesto z tohoto hlediska Men of Honor zapůsobí a možná donutí diváka omezit jeden ze sedmi smrtelných hříchů. Lenost :-)(17.1.2014)

Ja bych ten film zas tak nehanil, podle zdejsich reakci jsem od filmu skoro nic neocekaval a dostalo se mi prumerneho koukatelneho snimku, coz je docela dobre. Gooding a De Niro nepredvadeji sice nic svetoborneho, ale take nic spatneho. Je to zajimavy pohled na rasove utlacovani za valky a po ni, i na prelomu 50. let. Aspon jsem se zas presvedcil o americke inteligenci...(2.12.2006)

• Tommassi3

"Jmenuju se vrchní velitel Billy Sunday !! V Chicagu žije jeden kněz se stejným jménem jako je to moje.. Podařilo se mu z města vyhnat kurvy, ožraly a negry, aby se tam vůbec dalo aspoň dejchat.. Jedinej rozdíl mezí tím knězem a mnou byl ten, že on Bohu sloužil a já Bůh jsem !!"(29.8.2015)

• - Knihovna, do které jde Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) studovat, je původní Carnegie Library postavena v Portlandu ve státě Oregon. Cvičiště potápěčské školy bylo natočeno na řece Columbia, podél hranice státu Oregon a Washington. Město v pozadí se jmenuje Longview a nachází se ve státu Washington, USA. Podél břehu v Longview lze vidět papírnu Weyerhaeuser. (Posheidon)

• - Carl Brashear zemřel 25. Července 2006 ve věku 75 let. Film byl tedy natočen ještě během jeho života. US NAVY na jeho počest pojmenovala zásobovací loď třídy Lewis and Clark - USNS Carl Brashear (T-AKE-7), která vstoupila do služby 4. března roku 2009. (Posheidon)

• - Carl Brashear sloužil půl roku v námořním doprovodu prezidenta Eisenhowera. (duklak2)