Ten nejlepší

Ten najlepší

Men of Honor

Drama / Životopisný

USA, 2000, 129 min

Zadržet dech na pět minut pro mne není žádný problém. Jen kolem mé hlavy nesmí být žádná voda, aby se nezjistilo, že přitom trošku dýchám. Jinak je voda můj živel a mezi podvodními záchranáři jsem se vůbec necítil špatně. A nevadilo mi přitom trošku toho rasismu, protože tenhle snímek byl správně chlapácký a přitom jsem nezaznamenal nějaké přehnané návaly amerického patriotismu. Občas se sice zasalutovalo či zaYESSIRovalo, ale ukapávajících slz za zvuku hymny při vztyčování vlajky jsem byl naštěstí ušetřen.(7.5.2015)

Ale jo, alespoň na těch 60 % si to sáhne. Přece jen, je to zajímavý příběh, i když je podaný s neskutečným patosem, který se nabízel už od začátku a samozřejmě byl také naplno využit. Je to škoda, protože Cuba Gooding Jr. i Robert De Niro podávají opět skvostné výkony, hlavně tedy Robert. Je to ale v konečném důsledku jen další film o nezlomnosti lidské vůle.(26.1.2015)

Pokud film obsahuje štědrou porci De Nirových nasraných póz a originálních sarkastických projevů, jsem ochoten všechny neduhy odpustit, což jsou v tomto případě nevkusná klišé a tradiční sentiment. Tillman občas zatlačí na pilu i co se týče moralizování o životních úspěších, ale tím u mě zápory končí. Skvěle je vyobrazen kariérní vzestup (Carl Brashear), sestup( Bill Sundy) i rasová segregace mezi těmito postavami. Charlize Theron coby sexsymbol filmu trochu zkrášluje vizuál. Nechybí několik emotivních scén (osobní duel se zadržením dechu, závěr ve skafandru, praktická zkouška pod vodou) a i ty romantické nejsou k zahození. Trochu pateticky působí řeči o životních hodnotách a poctivém vybojování slávy a úspěchu, nicméně i přesto z tohoto hlediska Men of Honor zapůsobí a možná donutí diváka omezit jeden ze sedmi smrtelných hříchů. Lenost :-)(17.1.2014)

• igi B.

Příběh ještě opravdovějšího člověka než jsme čekali! Hoholywoodština jak se patří černí i bílí bratří, uklohněna snažně snožmo k uronění slzky zase jednou nad osudy ryzího emerickýho kluka černýho (nenene, afro-americkýho!) starýho, završeny jenž byly naféroffku v NOVÉM americkém námořnictvu... Ano, to je ta naše ryzí Amérikááá! A sakra Kůkí, to dáš, dvanáct rozhněvaných kroků uděláš a uděláme se zase jednou u kasaštyku, famfáry zahrajou famfarónům, potlesk klaka, z hrdel se lyne slastný mužný vzlyk, vždyť je to americký námořník! . . . Blablablablabla... Tož tak, dvě hvězdy námořnický se sebezapřením (jedna teda za vše to tvůrčí podbízivé pinožení a druhá za statečnou nedostatečnost Robertka s fajčičkou jak od Pepka námořníka ;o), protože je to jen film, že... Vojska pozóóór! Nazdar! . . . Nasrat? - - - - - (Poprvé viděno 23.11.2011 /s ponorkovým čudlím dabingem/ na >tv beznoha< , hodnocení 3232., očividně beznoživý jigizlivý komentář zde potopený jako stotřináctý - 24.11.2011)(24.11.2011)

Zoufale neoriginální mnohokrát ohraná písnička, která překvapivě docela funguje.Příběh drží nad vodou zejména Robert De Niro a jeho úžasný, i když opět okoukaný, herecký výkon. Cubu jr. neberu ještě neukázal, že má na to vystřihnout si nějakou pořádnou roli a v téhle směsce dramatu a komedie má slova jen podtrhává. Scénárista by potřeboval pořádně proplesknout, aby přišel s něčím originálním, tohle vyžírání ohraných schémat v současné kinematografii je dost nudné. Díky bohu za režiséra, který se neveze na nové vlně moderního filmu se zběsilým střihem jakožto skvělým prostředkem k navození atmosféry, ale nechvává film pozvolna plynout, co na tom, že kamera zabírá scény přesně jak čekáme a střich také není nijak překvapivý, nebo-li nač měnit koncepty, dokud fungují? Po nudné Raimiho frašce jsem se alespoň příjmně zabavil.(4.3.2007)

• - Jaderná bojová hlavice byla nalezena po dvou a půl měsících hledání. Za svou službu při hledání bomby byl Brashear později oceněn medailí Navy and Marine Corps Medal, což je nejvyšší námořnické vyznamenání za nebojové hrdinství. (Posheidon)

• - Carl Brashear se během svého života třikrát oženil a i třikrát rozvedl a z těchto tří manželství měl 4 děti - Shazanta, DaWayna, Phillipa a Patricka. (Posheidon)

• - Knihovna, do které jde Carl Brashear (Cuba Gooding Jr.) studovat, je původní Carnegie Library postavena v Portlandu ve státě Oregon. Cvičiště potápěčské školy bylo natočeno na řece Columbia, podél hranice státu Oregon a Washington. Město v pozadí se jmenuje Longview a nachází se ve státu Washington, USA. Podél břehu v Longview lze vidět papírnu Weyerhaeuser. (Posheidon)