Moje asi třetí shlédnutí téhle výborné smutnokomedie. Richard a Depardieu opět ve skvěle se doplňující dvojce. V Richardově herectví je jako obvykle spousta něhy, ale vidět Gérarda Depardieu rozněžnělého nad dojemnou malou dívenkou, která v něm začne probouzet nepoznané ochranitelské a snad otcovské city, to se tak často nevidí. Myslím, že zase zapnu televizi, až někde tenhle film v ospalém odpoledni nasadí.(2.6.2012)

Při vykrádání banky bych byl asi podobně úspěšný jako Francois Pignon, ale to není ten pravý důvod, proč mám Uprchlíky rád. Ono se totiž málokdy podaří namixovat komedii, kriminálku a drama do takového celku, aby se divák zasmál a přitom byl napnutý, jak to vlastně dopadne. Uprchlíci jsou důkazem toho, že to jde, i když si vzpomínám, že v mládí jsem se u tohoto snímku bavil mnohem víc, než při včerejší repríze. Avšak jeden primát musím tomuto snímku přiznat - vystupuje v něm postava potrhlejší, než Pierre Richard ve své nejroztržitější formě. Zdravím, doktore Martine a ne, děkuji, nechci utratit.(11.6.2013)

Francouzi vládnou komediím, ať si říká kdo chce co chce. Komedie Uprchlíci je zároveň jedinečná tím, jak dokáže diváka strhnout svým situačním humorem a zároveň dojmout, k čemuž pomáhá i hudba. Herecké výkony netřeba komentovat. Tento kousek mi skutečně uvízl někde hluboko vevnitř a stále se k němu rád vracím - relax jak nikdy :)(4.6.2013)

Musím se přiznat, že mě mnohem víc zaujala tragická část filmu. Ta komediální byla taky fajn, ale přece jenom... Hm, celkově jsem byla spokojená. Pobavila jsem se (veterinář a hlavně převlečení za rodinku, to bylo k popukání), taky jsem si poplakala (když Jean usnula u zraněného Lucase), ale bohužel mi opravdu vadí projev Pierra Richarda a to mi nedovolí jít na víc jak silnější tři.(10.12.2009)

Francúzska škola filmu, zvlášť tá komediálna, dokázala v tomto snímku, že si svoje popredné miesto na prvých priečkach svetovej kinematografie naozaj oprávnene zaslúži. Tento film jasne dokazuje, že kvalitná komédia sa dá natočiť aj bez toho, aby sa tvorcovia museli uchyľovať k trapným gýčom, prízemným vtipom a vulgárnostiam ako sme toho, žiaľ, svedkami v súčasnosti. Preto dávam *****. Bravó! K REMAKU Z ROKU 1989: Nepochopím, ako sa môže ten istý režisér znížiť k tomu, aby znovunatočil už raz ním realizovaný film a to akoby cez kopírovací papier. Kladiem si básnickú otázku: Aký to má význam? A odpovedám si: Azda len prahobyčajné naháňanie peňazí. Skutočne to nič nové neprinieslo aj keď, v rámci objektivity, musím priznať, že som sa zopár ráz zasmial a preto dávam až **. Ja, hold, remakom moc nefandím.(12.1.2015)

• - Po filmu Kopyto (1981) se jedná již o druhý snímek, ve kterém postava Pierra Richarda neúmyslně postřelí Gérarda Depardieho do nohy. (jarkolar)

• - Snímka Utečenci bola natáčaná vo francúzskom meste Bordeaux. (dyfur)

• - Gérard Depardieu a Pierre Richard si společně pod stejnými filmovými jmény Jean Lucas a Francoa Pignon zahráli také o 3 roky dříve ve filmu Otec & otec (1983). (Skarface)