Jean Lucas je propuštěn z vězení, kde si odpykával pětiletý trest za bankovní loupeže. Komisař Duroc, který ho zatýkal, na něj čeká před věznicí, aby mu sdělil, že nevěří, že by vedl vzorný život a hodlá ho sledovat. Až ho znovu zatkne, bude povýšen. Lucas však hodlá žít jako slušný občan a najít si práci. Má nějaké šperky, které prodá a utržené peníze si chce uložit v bance. Má však hroznou smůlu protože banku přepadne zmatený Francois Pignon, který si navíc Lucase vybere jako rukojmí. Ve Francii není jediný policista, který by pochyboval o tom, že to byl právě Lucas, který přepadení provedl. Pignon donutí Lucase, aby nasedl do jeho auta, a odjedou. Je však tak nešikovný, že nechtěně Lucase postřelí do nohy. Lucas chce k lékaři, ale Pignon si nemůže dovolit jít do vězení. Musí se starat o svou šestiletou dceru Jeanne, se kterou zůstal sám. Zaveze tedy Lucase ke svému známému veterináři, kde ho ošetří. Pignon je zoufalý a proto se odhodlal k tak zoufalému činu. Kdysi býval vedoucím obchodního oddělení, ale před třemi lety byl propuštěn a poslední rok žije jen ze sociální podpory. Jeho dcerka po smrti matky přestala mluvit a on má nyní jedinou šanci, odjet s ní a penězi do zahraničí, kde by začali nový život. K tomu potřebuje falešné doklady a prosí Lucase o pomoc. Lucas se ho chce zbavit a domluví mu schůzku s Labibem, který by mu doklady mohl obstarat. Problém je v tom, že Labib nevěří, že z loupeže má jen 84 tisíc a chce za doklady půl milionu... (TV Prima)

FireFox

Z trojice Kopyto, Otec a otec a Uprchlíci je to nejpovedenější počin. Vyniká nenuceným akurátním humorem (Richard vyjímečně moc nepřehrává), a hra na city mu dodává lidský rozměr. ()

Ujo.

Skvělá komedie s Pierrem a Gérardem v hlavních rolích. Bohužel Pierre měl kupodivu spíše roli dramatickou něž komickou, na což u něj nejsem moc zvyklý, ale náramně skvěle ho zastoupil Jean Carmet v roli senilního pomateného veterináře. Děj filmu nemá chybu, prostě francouzská to klasika!!! ()

Peregrina

Jeanne je nejkrásnější holčička, kterou jsem kdy v jakémkoliv filmu spatřila a už kvůli ní bych dala pět...ale samozřejmě i za výkony Depardieu a Richarda...pro mě kultovní film, s mamkou u něj vždy brečíme..."Nechoď pryč..Pojďte rychle sem, pryč, "Proč brečíš?" Nepromluvila od svých pěti let. Od smrti své matky..a teď poprvé něco chce.." - A nebo se smějeme - "Je to jen nervové těhotentsví.." Pro mě jednička ()

Profík

Je tam pár nezapomenutelných scén, hdně dojemných a vtipných, někdy zároveň, ale někdy je na můj vkus tlačeno na pilu trošičku moc. Ale ústřední trojice nemá chybu. 85%. ()

Ratchet007

Je vidět, že Richard by určitě svou nemotorností žádnou banku ani jiný objekt nevykradl. Rozesmát ale dokáže a to je hlavní. ()

StarFsh

Vyvrcholenie spolupráce Richard - Depardieu - Veber. Výrazný posuv smerom k tragikomédii nebol vôbec na škodu. Sadlo to všetko úplne perfektne. ()

LameHand

Kdo neviděl, o hodně přišel. Kombinace přitroublého Pierra Richarda a napraveného Gérarda Depardieu přináší nespočet komických scén od začátku až do konce. S kopií tohoto filmu v produkci USA se nedá vůbec srovnat. I přesto, že jsou to v podstatě dva stejné filmy, tak ten francouzský svého amerického kolegu poráží rozdílem třídy. ()

Udet

..moje nejmilejší ,,richardovka'' Pierre zde opět předvádí to v čem je absolutně nedostižný- neuvěřitelně nešikovného, ztřeštěného smolaře.. ..ale tady v tomhle je i na rozdíl od svých dalších rolí i zoufalý a neštastný, a to kvůli své maličké dcerce. ..scény jako přepadení banky, návštěva veterináře, Pierrovo těhotenství způsobí záchvat smíchu ale to jak Pierre chodí s maličkou ruku v ruce ulicemi jako vyvrženci bez domova, nebo jak se malá Jeanne přitulí k raněnému Lucasovi, z toho až zamrazí. O hereckých výkonech obou hlavních hrdinů je zcela zbytečné psát- ale co předvedla ta malá- no, to jsem zíral. Je vůbec možné aby takhle malá dívenka brala svou roli takhle neskutečně vážně..? ..bez rozmýšlení 5*.. ()

drovi

Tento film s Pierrom Richardom mi v minulosti ušiel a som rád, že som ho videl teraz. Je to jeden z jeho najlepších filmov. Mal som na výber a vybral som si dnes francúzsku verziu, hlavne kvôli Richardovi. Jeho filmy sú z detstva a mladosti pre mňa nezabudnuteľné a niektoré hlášky z jeho filmov si pamätám doteraz. Depardieu bol takisto skvelý a dievčatko bolo úžasné.Pri scénach s doktorom som si držal bránicu. Bola to komédia u ktorej som sa smial aj plakal. Jednoducho je to stará klasická francúzska komédia na ktorých som bol v detstve a mladosti odchovaný. Možno si niekedy pozriem aj americkú verziu, ale teraz si vychutnávam pocity z tejto verzie. Môj osobný názor, ale je, že tá americká sa určite francúzskej nevyrovná. ()

andydufrsn

Jeden z vrcholů francouzské kinematografie, komedie, která vlastně není komedií a kriminálka která není kriminálkou, emocemi nabitý film, ovšem absolutně prost jakéhokoliv citového vydírání, se dvěma skvělými herci. ()

Zemi_

Tak tady si to sedlo...Richard a Depardieu naprosto perfektní, sice jsem se nesmál jako u některých jiných kousků s nimi, ale celý film jsem se bavil dobře. Richard si tam zahrál klasicky úplného tupce, což mu náramně sedí. A jak už tady bylo několikrát řečeno, gak roztomilá holčička to zahrála skvěle a to jí k tomu v celém filmu stačilo pár slov. ()

Generi

To byly časy, kdy komedie byly vtipné a člověk se zasmál až ho bolelo břicho!!! Výborné, svižné bez vulgarit, opravdu komedie, kterou člověk může shlédnout opakovaně a zabaví se!!! ()

mach333

Pro mne to asi není nejlepší komedie od těchto 2 herců. Ale zápletka je hezká, spousta vtipných nedorozumění. Richardův převlek ke konci. ... jen ta malá holčička a dění okolo ní mi přišlo emotivní až nepřiměřeně moc. ()