poster

Železný obr

 • USA

  The Iron Giant

 • Slovensko

  Železný obor

 • Velká Británie

  The Iron Giant

Animovaný / Rodinný / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Krimi / Akční

USA, 1999, 86 min (Director's cut: 90 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • corpsy
  ****

  Existuje množstvo divácky nedocenených filmov vysokej kvalitatívnej úrovni. ŽELEZNÝ OBOR je jedným z nosných príkladov. Je záhadou, prečo sa tento snímok nedočkal zaslúženého komerčného úspechu, keďže bol vyzdvihovaný kritikou, mal príbeh, ktorý chytí za srdce malých aj veľkých a skvelú formálnu stránku, pričom CGI animáky ešte neboli v tej dobe v rozlete. Dielo, ktoré by mali filmový fanúšikovia v prípade absencie rýchlo dohnať.(13.6.2017)

 • AppleCore
  *****

  Kam se serou ty dnešní rádoby ohromující animáky, který se snaží za každou cenu napodobit realitu! Je sice hezký sledovat vývoj technologií, který jdou stále více za hranice představivosti, ale právě s příchodem oněch technologií, zejména pak s 3D animací, ztrácí animovaný film jako takový svůj význam, ale hlavně svoje nenapodobitelný kouzlo. Tohle je největší klasika a pocta všem animovaným filmům z dob, kdy nebyl hlavní počítač, ale tužka. A Filmů jako je tenhle je třeba si vážit, jednou totiž zmizí úplně.(9.6.2012)

 • maseer2
  *****

  v době, kdy už byl na světě Příběh hraček, Život brouka či Mravenec Z, natočil Brad Bird tento neprávem pozapomenutý klasický animák o přátelství mezi obrovským železným robotem a malým klukem, který zároveň nese možná trochu ohrané poselství o tom, že lidstvo má zpravidla tendenci reagovat na něco neznámého automaticky nepřátelským způsobem.. hned je mi jasné, odkud čerpali inspiraci tvůrci Jak vycvičit draka :)(25.10.2011)

 • Isherwood
  *****

  Ještě předtím, než se Brad Bird upsal Pixaru, natočil svůj vysoce osobitý projekt, který se však bohužel nedostal do širšího podvědomí divácké obce. Na jednoduchém scénáři patetického přátelství 50-ti metrového robota a osamělého kluka, jsou skvěle navinuté motivy období 50-tých let, závodů ve zbrojení, strach z rudé jaderné hrozby, prvního dobývání vesmíru, ale taky období, kdy na nočním stolku každého kluka ležely sešity s dobrodružstvím Supermana. Nic z toho Bird neopomněl a výsledek je naprosto ohromující směsí, která se v žánru animovaného filmu pro děti jen tak nevidím. Možná právě proto jej ocení spíše dospělí než samotné děti, kterým by jistě nebyl po chuti ultramilitantní závěr, který však k tomu všemu patří, jelikož robotovu charismatu, které je přímou měrou nasáklé „dabingem“ Vina Diesela, zřejmě neodolá nikdo.(7.7.2006)

 • gogos
  *****

  Brad Bird je genius. Skloubit příběh tak, aby zaujal malé dítě a zároveň připoutal k obrazovce i odrosteljší publikum je umění. Stejně tak je umění namích koktejl, který zachutná filmovému laikovi a zároveň pohladí u srdce každého fajnšmekra fůrou filmových odkazů. Výborný příběh, povedená animace, naprosto geniálně vykreslené prostředí studené války na pozadí. K tomu povedený dabing. V době, kdy se setkáváme vesměs jen s animáky pro děti, které dospělé pobaví jen ztřeštěným humorem, je podobný film, u kterého se chvilku smějete, chvíli jste napjatí jak struna a chvíli se vám chce brečet smutkem, naprostým unikátem. Bravo pane Birde!(3.12.2008)

 • - Přístaviště, jež se objeví v prvním záběru pobřeží Rockwellu, se jmenuje "Birdovo přístaviště" podle režiséra filmu Brada Birda. (D3VIL)

 • - Aby počítačově generovaný robot vypadal jako kreslený, technici vyvinuli program, který nepatrně "třásl" konturami robota. Dosáhli tak stejného efektu jako u přirozeně nedokonalých rukou kreslených animací a obraz robota tak dokonale splynul s kresleným okolím. (D3VIL)

 • - Hogarthova matka jezdí v Chevroletu 3100 Pickup z roku 1950. (D3VIL)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace