Teprve devítiletý Hogarth zachrání obrovského robota, který na Zemi přiletěl z vesmíru. Hogarth se snaží svého nového geniálního kamaráda ubránit před vládním agentem a vojáky. Ve zdánlivě klidném městečku Rockwell ve státě Maine žije v roce 1957 devítiletý chlapec Hogarth, který sní o invazi vetřelců a bitvách s komunistickými agenty. Jednoho dne se mu jeho sen splní - do nedalekého jezera prý spadl obrovský robot z vesmíru. Hogarthovi se podaří robota vylovit a navzdory protestům své matky Annie ho schová u kamaráda Deana. O robotově přítomnosti se brzy dozví vládní agent Kent Mansley, který chce vetřelce zničit za každou cenu. A bude jen na Hogathovi, jestli se mu to podaří. (HBO Europe)

Trailer 2

Macejko

Po rokoch som si to opäť pozrel a len som sa utvrdil v tom, že tento film je animovaný klenot, akému nie je široko ďaleko páru. Finále je jednoducho emotívna bomba, proti ktorej je povedzme taký Wall-E iba studená a odosobnená sci-fi báchorka. Geniálny film potvrdzujúci Birdov status famózneho režiséra. ()

anais

Tenhle film obsáhl téměř všechna mytická témata, která se točí kolem 50.let v Americe. Studená válka, duck and cover dokumenty, přistání UFO. Atmosféra té doby z filmu dýchá příjemně pohádkovou atmosférou, podloženou nepříjemně reálnou hrozbou zbraní hromadného ničení. Je to první klasicky animovaný film po hodně dlouhé době (alespoň co já jsem viděl), který stojí opravdu za zmínku. Při pohledu na něj si člověk s lítostí vzpomene na okamžiky, kdy chodil na podobné filmy do kina. Kdy plátno neovládala chladná počítačová animace. Pravda, zas tak hrozné to s těmi počítači není, ale Iron giant přinejmenším dokazuje, že 2D obrázky při troše invence dokáží konkurovat 3D celkem hravě. ()

Wysch

Nádhera. Viděl jsem Special Edition na DVD, kde je několik vystřižených scén, a právě tyhle scény mi ukazují, jak tenká může být hranice mezi filmem pro děti a filmem pro dospělé. Kdyby film šel do kin v rozšířené verzi, nic by se nestalo, dětskej divák by si našel to svoje a jeho dospělej doprovod zase to svoje. Pravda ale je, že ta rozšířená verze je opravdu ještě o kousek dospělejší a pro (dospělejšího) diváka ještě o kus přitažlivější. Pravda ale taky je, že v Železným obrovi jsem viděl ohromnej kus budoucího myšáka Remiho, kterej jsem až doposud považoval za nejlepší animák ever. No, už to asi neplatí. Protože oproti Ratatouille je Železnej obr v jistých ohledech ještě víc bombastickej, má na animák neskutečný přesah a myšlenku a vlastně v něm není nic, co by se mohlo udělat v animovaným filmu směřovanýmu k dětem (a jejich rodičům zároveň) líp. Jistě, dalo by se to udělat jako dospělej film a věřím, že Brad Bird by to zvládnul na jedničku, potom se ale tak trochu ztrácí myšlenka mít dětského hrdinu a animaci. Eh... zase se rozkecávám. Tak to vezmu v rychlosti v pěti bodech, proč film musíte vidět: takže ZAPRVÉ: Výtečný dabing s nenahraditelným Vinem Dieselem. Moc toho nenamluví a pokud ano, připomíná to repliky, které pronášel Arnold Schwarzenegger, když začínal v Hollywoodu. Jenže stačí to a podtrhuje to hloubku myšlenky, obzvlášť, když si koupíte Special Edition. ZADRUHÉ: Příběh je vyprávěn pomocí standardních filmařských postupů a nikoliv pomocí užvaněných dialogů. ZATŘETÍ: Film má skvělou atmosféru 50. let americkýho zapadákova, a to včetně temnějšího a smutnějšího podtónu. Železnej obr tak není (moc) vtipnej, jásavej a hurá film, anýbrž spíš jinotajným animákem s přesahem. ZAČTVRTÉ: Film je pro dospělýho diváka i neskutečnou studnicí odkazů na jiné filmy. Napočítal jsem jich při shlédnutí kolem dvanácti, ale rozhodně jich bude při druhé projekci ještě víc. ZAPÁTÉ: Zopakuju to v posledním bodě: Film je neskutečně hluboký, alegorický, přesahující žánr rodinného animáku. Ve skutečnosti je pro dětskýho diváka takovým malým podvodem a nejvíc bude bavit jeho tátu, kterej se s ním na film podívá. Až budu mít vlastní děti, tenhle film jim s chutí pustím, protože to vlastně budu pouštět pro sebe :) Jen je škoda, že se ta rozšířená edice asi v Česku nedá koupit (leda asi shipnout), já ji náhodou objevil v zahraničí za luxusní cenu 4,90€ a neodolal jsem. Stejně jako jsem (málem) neodolal slzám, které mi v závěru tak trošku lezly do očí, a stejně jako jsem neodolal charismatu kovového monstra. A jaký to potom bylo krásný poplakání, když začly závěrečný titulky. Jednou větou na závěr musím říct, že tenhle film se zkrátka musí vidět. I když už vám táhne na/je přes třicet a vlastní děti ještě nemáte. ()

genetique

Na akom jednoduchom naivnom príbehu sa dá vystavať taký milý, dojemný a usmievavý filmík. Obor si svojim vzhľadom musí získať jednoducho každého a jeho samotného považujem za jednu z najdokonalejších anime postavičiek. Kus železa s perfektným spracovaním pôsobí tak nevinne a zároveň hrozivo. Presne ako sa to do filmu plánovalo. Film založený na priateľstve sa zdá byť ohraný, no neotrepanými myšlienkami bol na zožratie. 85%. ()

Chrustyn

Výborná animovaná podívaná ze "staré 2D školy" pro celou rodinu. Film po celou svojí dobu ani na chvilinku nenudí a nepůsobí "dětským" dojmem a tudíž pobaví jak děti tak i dospělé. I když se film animací nevyrovná novodobým 3D konkurentům vypadá více než skvěle a je plný různých detailů, které stojí za prozkoumání. Troufám si tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších animovaných filmů co jsem viděl a dnešní tvůrci 3D animáků by se od něj mohli hodně učit. ()

• Kent jezdí v Chevroletu Fleetmaster 1949. Auto, které si půjčí, je 1954 Oldsmobile 98. (D3VIL)
  • Vlak, jenž narazí do robota, je poháněn lokomotivou Alco 4-6-4 Streamlined Hudson. (D3VIL)
  • Speciální DVD edice obsahuje osm vymazaných scén: 1. úvodní scénu s velkou lodí plující v oku hurikánu, kde se pasažéři stanou svědky Robotova "příletu"; 2. další scénu Hogartha ve škole; 3. rozhovor mezi Hogarthem a jeho matkou o smrti Hogarthova otce po scéně v elektrárně; 4. další část duelu inteligence mezi Hogarthem a Kentem; 5. scénu u táboráku s Hogarthem, Robotem a Deanem; 6. scénu Annie a Deana v jídelním voze; 7. noční můru Robota o jeho původu; 8. scénu Hogartha a Robota zapojujících se do závodu. (D3VIL)

Související novinky

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Z Kalifornie přišla smutná zpráva, ve věku 94 let totiž včera filmový svět opustila americká herečka Cloris Leachman. Zprávu o úmrtí médiím předala její manažerka Juliet Green. Ve filmu se Cloris… (více)

Co chystá režisér Úžasňákových?

Co chystá režisér Úžasňákových?

22.06.2018

Režisér Brad Bird se proslavil zejména svými animovanými filmy Železný obr nebo Úžasňákovi, má na kontě ale třeba i čtvrtou Mission: Impossible – Ghost Protocol či dnes již zapomenutý Tomorrowland.… (více)