Železný obr

The Iron Giant

Železný obor

The Iron Giant

Animovaný / Rodinný / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Krimi / Akční

USA, 1999, 86 min (Director's cut: 90 min)

Asi som sa dostal k tomuto kultovému animáku s krížikom po funuse, očakávania však stále boli veľmi vysoké. Ide síce o skvelú celorodinnú zábavu, avšak nechala ma prekvapivo celkom chladným. Kritika tupého amerického militarizmu potešila, variácia na E.T. taktiež, ako aj vizuálne stvárnenie mimozemšťana - robota. Animácia však už značne zostarla, ide ale o subjektívny vkus, pre retro maniakov a milovníkov deväťdesiatok naopak môže znamenať The Iron Giant jeden z posledných "poctivých" animákov. Plagát Forbidden Planet na stene u chlapca v izbe bola už čistá povinnosť.(24.10.2020)

Klasika, na ktorej som vyrastal... Príbeh jedného chlapca a jedného opusteného gigantického robota, ktorý si získal mnoho fanúšikov a som skalopevne presvedčený, že nikdy nezostarne a stále bude patriť medzi najobľúbenejšie animované rozprávky. ako sa vraví, stará láska nehrdzavie... Pre tých, čo nevedia, jedná sa o famózny celovečerný debut režiséra Brada Birda (na Amazing Stories spolupracoval so Zemeckisom), na ktorý sa jednoducho nedá zabudnúť... Ako píše Tsunami_X, je to jednoducho masterpiece. A vždy ma emocionálne roztrhá.(2.6.2012)

Někde jsem četl rozhovor s Bradem Birdem, ve kterém se svěřoval, že jeho hlava je přímo zahlcena nápady na příběhy všeho druhu, stačí "pouze" sehnat peníze a realizovat je. Nyní pod ochrannými křídly Pixarů se můžeme těšit, co z tohoto zajímavého invenčního chlapíka v budoucnu ještěvyleze a své kvality prokázal ne až v jeho užasně úspěšných Úžasňákových, ale v tomto debutujícím propadáku (neprávem, distribuční společnost poněkud zaspala s propagací). Vtipný i dojemný příběh, nijak světoborná, ale oku lahodící animace a až do závěrečných deseti minut naprostá spokojenost. Pouze militantně laděný závěr mi příliš nesedl, všechny ty ultra-mega-hyper-super zbraně, vylézající z každé robotovy končetiny. Pár vtipných filmových odkazů potěší, ovšem s jejich "neskutečným množstvím" to zase tak žhavé není , pokud je tam v některých scénách mermomocí nechceme vidět sami. Á propós, Dieslův chraplák se pro robotický hlas hodil dokonale.(23.7.2005)

Nádherný film, který jsme s bráchou náhodně objevili před víc než deseti lety v zasmrádlé videopůjčovně a absolutně jsme netušili, co nás čeká. Mladší brácha se na konci rozbrečel a od té doby je to náš oblíbený film. Dojemné, vtipné, chytré, a roztomilé retro... s obřím robotem. Co víc si přát od dokonalého animáku?(25.9.2013)

Spoilery! Zhlédnutí jsem zatraceně dlouho odkládal, neboť obsah nezní zrovna atraktivně. Nakonec se z toho vyklubala celkem příjemná pohádka s příjemnou animací a příjemným poselstvím. Jinak je to samozřejmě dost šablonovitá záležitost o přátelství mezi malým chlapcem a návštěvníkem z kosmu. Příběh směřuje k dost evidentnímu závěrečnému obětování se pro dobro lidstva. Atomový mráček však nebyl zase tak vysoko nad městem a všichni obyvatelé městečka velice spolehlivě pomřou do pár let na raka. To už samozřejmě pohádka neukazuje, neboť je evidentně cílena na mladší publikum. Současných 85 % úplně nechápu, ale zhlédnout se to bez problémů dalo.(18.12.2016)

• - Americký filmový inštitút nominoval The Iron Giant medzi 10 najlepších animovaných filmov všetkých čias – k 1. januáru 2013 mu v tomto rebríčku patrilo 71. miesto. (marlon)

• - Speciální DVD edice obsahuje osm vymazaných scén: 1. úvodní scénu s velkou lodí plující v oku hurikánu, kde se pasažéři stanou svědky Robotova "příletu"; 2. další scénu Hogartha ve škole; 3. rozhovor mezi Hogarthem a jeho matkou o smrti Hogarthova otce po scéně v elektrárně; 4. další část duelu inteligence mezi Hogarthem a Kentem; 5. scénu u táboráku s Hogarthem, Robotem a Deanem; 6. scénu Annie a Deana v jídelním voze; 7. noční můru Robota o jeho původu; 8. scénu Hogartha a Robota zapojujících se do závodu. (D3VIL)

• - Když se Robot podívá přes kopec v Rockwellu, napravo od Měsíce můžeme zahlédnout pohybující se hvězdu. Jedná se o družici Sputnik. (D3VIL)