Železný obr

The Iron Giant

Železný obor

The Iron Giant

Animovaný / Rodinný / Sci-Fi / Komedie / Dobrodružný / Krimi / Akční

USA, 1999, 86 min (Director's cut: 90 min)

Slusna rozpravka na ktorej vidno, ze ma Brad Bird velky talent. Pacilo sa mi, ze to nie je prilis detinske, ale po cely cas ma stvalo, ze to je animovane. Animacia ma uz davno nebavi. Skoda, ze to nebolo urobene CGI trikmi. Druha vec, co mi vadila, ze to ma az prilis klasicky pojaty pribeh bez akehokolvek prekvapenia. Takze napriek skvelej povesti ma tento film sklamal. Cakal som od toho ovela viac. 6/10.(25.3.2015)

Bezprostřední dojem byl téměř dokonalý, pětihvězdový. S odstupem jednoho dne však zjišťuji, že Iron Giant toho ve mně mnoho nezanechal. Vzpomínám na perfektní první polovinu, ale z druhé si až na závěr nepamatuji nějaký výraznější, silnější moment. Druhé zhlédnutí bude zřejmě lepší, než to první - zatím ovšem "jen" silné čtyři...(7.2.2010)

Nádherný film, který jsme s bráchou náhodně objevili před víc než deseti lety v zasmrádlé videopůjčovně a absolutně jsme netušili, co nás čeká. Mladší brácha se na konci rozbrečel a od té doby je to náš oblíbený film. Dojemné, vtipné, chytré, a roztomilé retro... s obřím robotem. Co víc si přát od dokonalého animáku?(25.9.2013)

Žádná běžná masová záležitost pro ty, kteří ucvrkávají nad Madagaskarem nebo třeba Mravenční polepšovnou. Původně Simpsonovými vycepovaný Brad Bird (dneska válí s novým Ethanem Huntem) se léta páně 1999 pochlubil slušným animákem, plným nápaditých kousků. Ačkoliv disponuje nepříliš originálním příběhem, může se pyšnit velmi zajímavými jednotlivými scénami, které jsou na „dětský“ film nadmíru inteligentní a vlastně úplně jiné, než na které jsme byli od předešlých kousků třeba od Disneyho zvyklí.(26.12.2011)

Brad Bird je genius. Skloubit příběh tak, aby zaujal malé dítě a zároveň připoutal k obrazovce i odrosteljší publikum je umění. Stejně tak je umění namích koktejl, který zachutná filmovému laikovi a zároveň pohladí u srdce každého fajnšmekra fůrou filmových odkazů. Výborný příběh, povedená animace, naprosto geniálně vykreslené prostředí studené války na pozadí. K tomu povedený dabing. V době, kdy se setkáváme vesměs jen s animáky pro děti, které dospělé pobaví jen ztřeštěným humorem, je podobný film, u kterého se chvilku smějete, chvíli jste napjatí jak struna a chvíli se vám chce brečet smutkem, naprostým unikátem. Bravo pane Birde!(3.12.2008)

• - Americký filmový inštitút nominoval The Iron Giant medzi 10 najlepších animovaných filmov všetkých čias – k 1. januáru 2013 mu v tomto rebríčku patrilo 71. miesto. (marlon)

• - Hogarthův otec byl pilot stíhačky. Na dveřích jeho šatníku můžeme zahlédnout jeho fotku. (D3VIL)

• - Když se Robot podívá přes kopec v Rockwellu, napravo od Měsíce můžeme zahlédnout pohybující se hvězdu. Jedná se o družici Sputnik. (D3VIL)