Osudová přitažlivost

• USA Fatal Attraction (více)

Není většího běsu než hněv ženy zhrzené. Americký snímek Osudová přitažlivost patřil v druhé polovině osmdesátých let ke komerčně nejúspěšnějším titulům, i když se v podstatě jedná o tuctovou historku o šťastně ženatém advokátovi, z jehož náhodné milostné avantýry se stane noční můra, ohrožující existenci celé jeho rodiny. K jeho mimořádnému ohlasu přispěly propracovaný scénář Jamese Deardena, vycházející z jeho krátkého snímku Chvilkové rozptýlení, nadprůměrné herecké výkony populárních představitelů Michaela Douglase a Glenn Closeové i efektní režie britského tvůrce Adriana Lynea, který měl za sebou jiný lehce skandální snímek s erotickým podtextem 9 1/2 týdne. Navíc ho některé dobové recenze a komentáře charakterizovaly jako skrytou alegorii na tehdy velmi aktuální hrozbu onemocnění AIDS. Snímek vzbudil kontroverzní reakce i tím, že jeho konec byl po negativních diváckých ohlasech při zkušebních projekcích zásadním způsobem předělán, což mu samozřejmě komerčně velmi pomohlo, byť za cenu určité umělecké degradace. Přesto byla Osudová přitažlivost nominována na Oscara v šesti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, střih a ženské herecké výkony Glenn Closeové a Anne Archerové), ale v konkurenci tehdejšího velkého vítěze Posledního císaře žádnou sošku nezískala. (Česká televize)

lapatata

Škoda, že Glenn Close není aspoň trochu hezčí. Rozhodně by to tomuto erotickému thrilleru prospělo a já bych s radostí dal minimálně o hvězdičku víc. Douglas super jako obvykle. ()

jeany23

Trochu rozvláčné. Closeová...nic proti ní, ale uměla bych si na jejím míst představit někoho atraktivnějšího, a podlost její hrdinky po většinu filmu není taková, abych si řekla ježíš to je mrcha.Douglasova postava tu není taky žádné neviňátko, k odpovědnosti za její dítě se nechce hlásit, takže někdy mám chuť fandit Alex. Uvařený králíček a finální scéna v koupelně ale konečné skóre vylepšují. ()

Royaldell

Fuuha,to bylo teda něco. Glenn Close coby maniak tvářící se jako sexsymbol a Michael Douglas coby nevěrný muž,ke kterému i přes to chováte sympatie. Skvělý! ()

Feacher

Ten mrtvý králíček v hrnci je jedno z největších traumat mého dětství. Dnes jsem se odvážil filmu čelit znovu a asi to nebylo tak zlé. Když se poprvé objevila Alex, tak první co mě napadlo bylo, že je stará, seschlá a ošklivá, takový až strašidlo, že jsem se leknul. A hned potom tam začali mluvit o kráse a já si reálně myslel, že to myslí sarkasticky. Očividně ne. Stačí jedna chyba a změní vám to život od základů. Hezky vymyšleno, docela i filmařsky vystupňováno s akčním závěrem. Nicméně přecejen tomu chybí nějaká jiskra, něco co víc vtáhne do příběhu. Dobré, ale oproti jiným filmům značně nedokonalé... 80% ()

darkchipmunk

Osudový film s jednou z nejikoničtějších psychopatek (přesněji ženou s těžkou formou hraniční poruchy). Viděla jsem ho teď znovu po letech a pořád mi připadá napínavej, jen se mi trochu změnila perspektiva - nesympatizuju s Douglasem a chápu, že záporná postava asi cítila obrovskou bolest. Point je samozřejmě jednoduchej, že zadaní muži by se měli držet toho, co mají doma a ne kvůli náhlému vzplanutí ublížit několika lidem a ohrozit celou svoji rodinu. Nejvíc mi bylo líto králíčka. Glenn Close výborná, jen ne zrovna typ na femme fatale. Jako třeba Sharon. Té by to u diváků prošlo spíš... :-) ()

Jurator

Tak na filmy tohoto typu se prostě Michael Douglas hodí. Výtečný thriller na téma manželský trojúhelník a z čeho všeho může vzniknout zdánlivě nevinný flirt s člověkem, který je psychicky narušený. Pár věcí mi tam nesedělo, ale na čtyři hvězdičky to bohatě stačí. ()

Ywec

To téma je drsné. Ano, tohle se opravdu v extrému může stát. Tenhle film by spolu s Telefonní budkou měly pouštět svým partnerům všechny žárlivky. Je až neuvěřitelné kolik napětí dokáže vytvořit skrytý nepřítel v podobě Glenn Close. ()

Baworak39

Snímek kde zahrála vynikající roli Glenn Close. Slušný film ze kterého se dalo dostat určitě víc. Trochu my chyběl dynamičtější spád a napínavější atmosféra, ale tento nedostatek zastoupil až moc přehnaný konec, kde i po tom co Michael Douglas vlastníma rukama utopí svou víkendovou osudově přitažlivou milenku, která po chvíli jakoby vstane z mrtvých a mstí se dál (i když ne na dlouho ;-) )... Tento film vyzývá k zamyšlení nad tím kdo je vlastně ten špatný. Je to nevěrný manžel nebo zklamaná milenka??? ()

Lukke32

Vyvíjelo se to všechno slibně, pravda. Gradovalo to, některé scény byly výborné. Nechci spoilerovat, proto nenapíšu, jaké scény mám na mysli. Čekal jsem grandiózní finále, dočkal jsem se ale trapného klišé. Zmrtvýchvstání Glenn Close totiž srazilo celý film minimálně o jednu hvězdičku dolů. A je to škoda, film nebyl natočen vůbec špatně. A propo, když je řeč o Glenn... vynikající herečka, o tom žádná. Za výkon v tomto díle si dost možná Oskara zasloužila. Ale femme fatale? Mně teda atraktivní nepřišla ani zamlada. No nic... ()

Generi

Je tady spousta komentů na téma hranaté tváře Glenn Close. Já si myslím, že režisér schválně do této role obsadil škaredou střapatou ježibabu, aby divák ani sekundu nemohl zaváhat či do ní investovat nějaké sympatie. Kdyby osudovou ženu hrála nějaká milá a hezká nebo dokonce krásná žena, možná by se přece jen našel nějaký chudák, který by se nad její psychapatií slitoval. Ale obsazením opravdu nepřitažlivé ženy se tohohle rizika úplně zbavil. Mně jen nesedí název filmu: tu se nedá mluvit o přítažlivosti ani z jedné strany. Chlap ji měl na pobavení a ona po něm klofla, či by byl přitažlivý nebo ne. Byla to posednutost a ne přitažlivost. ()

Gigulina

Z doby kdy stalking jeste nebyl tolik resen. Pro me povedeny film s nadcasovym tematem, tyhle magori jako Alex skutecne existuji a potkat je proste nechcete.. ;) ()

dieWildeK

G. Close je sice šereda a nechápu, proč si s ní M. Douglas vůbec začínal, ale film je "psycho" jak vyšitý, líbil se mi. ()

Vyjola

Jak už zde padlo, bože..hned v úvodu o Glen říct "kdyby krása zabíjela" je trochu přeťáplé. Není zde ani krásná ani sympatická..snad jen velmi sebevědomě vyzývavá. Jinak jako že života.. ()

BStone

Výborně obsazený thriller o tom, jak si jedním mimomanželským úletem zprasit život... Glenn Close velmi dobrá, Michael Douglas taktéž. 65% ()

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června