Osudová přitažlivost

Osudová príťažlivosť

Drama / Thriller

USA, 1987, 120 min

• peiton

Kedže sa tu jedná o tému,ktorá bola a aj bude v mnohých filmových žánroch ,,častým hosťom" téma klasického manželského trojuholníka.Téma hádam max.opotrebovaná,nič neponúkajúca,naviac všetkými smermi poobracaná.A práve preto divák v tomto tu celom hľadá nejaký bonus navyše,niečo sofistikovanejšie,mazanejšie,kedy si poviete nadšené ,,woooow??!!" Bohužiaľ žiadne nadšenie sa nekonalo,skôr naopak.Dej sa drží striktne podľa šablony,žiadne plusy alebo bonusy neponúka a bez problémov vpláva do samotného klišé záveru. Michael Douglas už ako štandardne v dobre padnúcom obleku s vysokopostaveným kufríkom právnika vedie žabo-myšiu vojnu so svojou milenkou.Nič umelé a nič neoriginálnejšie si hádam vari ani neviem predstaviť.Film do ,,šuflíka" s názvom Z núdze cnosť.(5.11.2014)

• Morien

(1001) Mému srdci je nepochopitelné, proč by si kdokoliv dával tolik práce se získáváním Michaela Douglase. Osobně v něm vidím pouze manžela z Války Roseových a je pro mě doslova nemožné věřit mu jakoukoliv vážnou polohu. Další špatné znamení je, když se o filmu někdo vyjadřuje, že je "mnohem horší než vynikající Základní instinkt", když i Základní instinkt byl pro mě utrpením. Glenn Close je jedna z mých nejoblíbenějších hereček, ale v tomhle případě nemůže nic dělat. Nechce se mi přemýšlet, jestli film ponižuje ženy nebo muže nebo manželství, protože je to příliš fantasmagorické béčko, abych v něm hledala nějaké odrazy reality. Jako by člověk potřeboval víc důkazů pro to, že osmdesátá léta v Americe byla peklo.(19.5.2015)

Ačkoliv se Lyne čas od času pokusil o ambicióznější projekt (např. Jakubův žebřík), jeho prvoplánová režie vždy rozdrtila veškeré snahy o nějakou změnu!! Vychutnává si erotické sekvence, používá hloupé motivy a kýčovité symboly, snaží se být za každou cenu efektní.. Přesto ale mnohdy velmi trefně obsadí herečku (Diane Lane v Nevěrné či právě Glen Close), která suverénně předčí svého hereckého kolegu a i přes nastavovaný konec se Lyneovi v thrilleru Osudová přitežlivost daří uchovat atmosféru a napětí a se svým oblíbeným tématem nevěry pracuje vcelku důstojně!!(8.12.2005)

Takhle má vypadat správný erotický thriller. Napětí roste, emoce sílí, rozhořčení střídá vztek, touhu střídá touha po pomstě. A ten Hitchockovský závěr! Měl jsem jen jeden problém ... Glenn Close to sice zahrála přesvědčivě, bohužel i jako mladice vypadala jako Baba Jaga nebo špatně nalíčený transvestit, takže za sebe můžu říct, že bych na Douglasově místě klidně tomu pokušení odolal :D Jinak vřele doporučuji, jde o neprávem opomíjenou klasiku.(13.9.2011)

• Markussis

Asi se budu mnohým zde jevit jako člověk , který je vůči americkému thrilleru tohoto typu zaujatý, ale já si nemohu pomoci. Pro mne naprosto směšná, nevkusná a hloupá záležitost, která si navíc hraje na něco víc. Co je trochu pozitivní: Začátek a prostředek filmu je, si myslím, takzvaně takový normální. Problém však nastává především v samotném závěru tedy okamžiku, kdy se film snaží gradovat. A právě zde se z toho stala vzhledem ke gradaci přímoúměrně ubohá zhůvěřilost až trapnost-(viz scéna s králíkem mluví za vše). Znám lepší hororové filmy jako takové a také znám lepší psychologické filmy jako takové. Fakt absence jakéhokoliv artu nebo nějaké zajímavé myšlenky mi nedávají na vybranou a musím hodnotit opravdu nízko.(18.5.2011)

• - Michael Douglas a Glenn Close tvrdili, že měli ke svým postavám velice blízko. Pro roli Alex (Glenn Close) měl velikou slabost rovněž režisér Adrian Lyne. (-bad-mad-wolf-)

• - Glenn Close byla z natáčení poněkud nervózní. Byla domluvena s rekvizitářem, že jí bude každých 45 minut nosit květiny (konkrétně kopretiny), nicméně ke konci filmování už byla v pořádku. Dokonce řekla, že se nikdy do žádné role tak neponořila. (-bad-mad-wolf-)

• - Film logicky vyvolal mnoho kontroverzních ohlasů. Kritika s oblibou psala o "nejhorším filmu o námluvách" či o "skutečnosti, že bezpečný sex vlastně neexistuje". Filmu bylo také vytýkáno množství chyb a děr ve scénáři. (-bad-mad-wolf-)