Reklama

Reklama

Lovci lvů

  • USA The Ghost and the Darkness (více)
Trailer

Obsahy(1)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (306)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Vďaka monologovi som sa dozvedel, že za určitých okolností lovia i levy, i keď iba unavených, vystrašených alebo chorých robotníkov na stavbe mosta. Doteraz som bol prírodopisnými filmami presviedčaný, že lov je výsadou levíc. Samci sa akurát prídu nažrať, pokiaľ ich o korisť neoberú hyeny. Film spĺňa kritériá dobrodružného, divácky atraktívneho filmu. Dej je málo nosný a aj tých 109 min. je dosť, z hereckých výkonov ma zaujal iba Michael Douglas. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Dobře vystavěný příběh provázející výstavbu důležitého železničního mostu ve Východní Africe. Tragické události spojené s brutalitou dvou samotářských lvů-"duchů" na sebe nenechají ve vyprahlé buši dlouho čekat. Jde o základní problém, postavit dílo za obrovských ztrát na životech, nebo zajistit odstřel skoro mýtických zvířat.?! Kdo se však téměř neřešitelné situace zhostí... ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Stephen Hopkins sice nepatří mezi režisérskou supertřídu, ovšem tohle se mu povedlo. Napětí máme od začátku do konce, výtečné herecké výkony Michaela Douglase jako zarostlého tvrdého lvobijce Remingtona a Vala Kilmera coby gentlemanského plukovníka Pattersona, skvěle nasnímanou krásnou Africkou přírodu, nádhernou stylovou hudbu Jerryho Goldsmithe a nervák na konec. Co chtít v rámci žánru víc? ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Lidé jim říkali Duch a Temnota. Říkali, že to nejsou lvi, ale duchové zemřelých kouzelníků. Pro jiné to byli ďáblové, jež měli bílým zabránit v ovládnutí světa. Nejspíš ano. Byli to ďáblové. Věděli, proč jdou do Tsava. Slovo Tsavo totiž znamená Místo krveprolití...... Na Lovcov levov nedám dopustiť. Parádny dobrodružný film s hororovou atmosférou. Levy, zvuky, hudba a herci - všetko na výbornú. V rámci "zvieracích hororov" absolútna špička žánru (Čeluste na suchu). Skvelý je aj ten pohľad na tú trávu, keď miesto plutvy žraloka vo vode tam vidieť chvost alebo hrivu leva. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Jako malej jsem to viděl snad desetkrát.. Dneska už tam vidím ty mouchy (hlavně v jaksi zabržděné první polovině.. a v jistých polohách mě tady jaksi irituje postava M.Douglase), ale zase jsem více schopnej ocenit fakt špičkovej soundtrack a postupnou gradaci druhé poloviny.. Útok na nemocnici, Pattersonův sen (!) nebo nález těla v zakrvácené trávě.. to jsou scény které fungují dnes stejně dobře jako před více než dvaceti lety.. 3,5 ()

Galerie (71)

Zajímavosti (11)

  • Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)
  • Jen jedna scéna obsahovala „umělého“ lva. Ve všech ostatních scénách vystupují Bongo a Caeser. Stejní lvi se objevili ve filmu Král džungle (1997). (HellFire)
  • Podplukovník Col. Patterson vlastnil kůže a lebky oněch dvou lvů. Roku 1924 je prodal muzeu Field v Chicagu za 5,000$. (HellFire)

Reklama

Reklama