Lovci lvů

The Ghost and the Darkness

Lovci levov

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1996, 109 min

S druhým Predátorom Hopkinsov najvydarenejší film.Atmosféra z prostredia Afriky,kde prichádza John Henry Patterson pomocť africkému obyvateľstvu z výstavbou mostu tam je riadna.Hlavne,keď sa prvý raz objavia na scéne dva zabijácke levy,ludožrútske šelmy.Hopkins film zrežíroval výborne,všetka tá atmosféra a pocity ľudí a ich súperenie so zákernými chorobami a nebezpečným nepriateľom tam je nadmieru.Ten záver,asi posledných 20 akčných minút je dychberúcich a ako malý bola toto moja najobľúbenejšia dráma.Michael Doughlas a Val Kilmer,ako ústredné postavy,zasadené do hustnúceho deja?Nemám slov,výborné.Po dlhých úvahách,dávam filmu 5*,i keď nie úplne čistých,ale stojí to za to./90%/(3.10.2009)

Geniálně navozená atmosféra vytvořená pomocí chytré kamery a strhující domorodé hudby. Lvi zde nejsou zvířata, nýbrž mystičtí démoni a funguje to věru znamenitě. Z hýbající se vysoké trávy jde strach, stejně jako z každé naháněčky, kterou charismatický Val Kilmer podnikne. Herecky velice solidní, technicky naprosto bez kazu. Dokonale natočené scény se lvy. Jak tvůrci dosáhli takové autenticity je skutečně těžko k pochopení a poklona je tudíž na místě. Trochu toho moralizování nikdy neuškodí a zdravý nadhled a charisma si s sebou přinese ve vedlejší roli neohrožený lovec Michael Douglas. Jeden z nejlepších dobrodružných snímků, který si nehraje na přehnaný megafilm, i když jím bez větších obtíží s přehledem může být.(1.10.2006)

Jeden z mých nejoblíbenějších safari filmů s tím, že vždycky, když ho vidím, mám chuť rychle se podívat na něco podobnýho, ale nic podobnýho prostě nemám/neznám. Skvělá tajemná atmosféra, skvělá práce se strachem diváka, skvělá práce se lvy, co jsou tu prezentovaní opravdu jako inteligentní, krvelačné bestie, za jejichž touhu po lidské krvi si z největší části mohl sám člověk. Michael Douglas v bezva roli, ač pro něj dost netypické. A hudba od Goldsmithe je sázka na jistotu. 80%(19.3.2012)

Nejlepší je na celém filmu hudba. Opravdu seděla jako sedinka na záchodovém prkýnku. Působivé byla i scenérie. V určitých momentech se tvůrcům podařilo vybudovat i jakýsi náznak napětí, což mě dost překvapilo. Zbytek už úžasný nebyl. Docela mě štvala hlavní postava, kterou ztvárnil Val Kilmer. Val Kilmer je totiž trapný a má předkus. Nejtrapnější byla na tom celém akce. Chudáci lvi zkrátka neměli možnost odhadovat, co po nich cvičitel přesně žádá. Veškeré jejich výpady a útoky tak působily maximálně komicky až teatrálně. Na jedno pokoukání dobré, ale opravdu žádná sláva. Slabší 3 hvězdy.(10.6.2016)

Stavební inženýr John Petterson (Val Kilmer) dostává novou zakázku. Pro stavbu železnice kdesi v Africe má postavit za šest týdnů most. V tom Petterson nevidí žádný problém, a tak se s nadšením (a spoustou ochotných otroků) pouští do práce. Ale brzy zjišťuje, že to možná nebude mít tak jednoduché, protože Afrika má svá pravidla, ale hlavně má svoji divočinu, které se samozřejmě nelíbí, když do ní někdo zasahuje. Tu zde představují konkrétně dva lidožraví lvi, domorodci vtipně pojmenovaní Duch a temnota (Ghost, Darkness). Ani v tom Petterson nevidí velký problém - a sám se rozhodne lvů zbavit. Ale jednoduché to mít nebude, dokonce ani za pomoci lovce Remingtona (Michael Douglas)... Nejvyšší devizou celého filmu je bezkonkurenčně samotné prostředí - nádherná Afrika, to prostě nemá chybu. Příběh není taky nikterak špatnej, ale bohužel je hodně předvídatelnej. Val Kilmer zde podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry (možná úplně nejlepší) a Michael Douglas si pro změnu zavzpomínal na Jack Coltona z Honby za klenotem Nilu. Pravdou je, že by film šel o chlup zkrátit, v některých chvílích působí trochu rozvláčně, ale to je vždycky hnedle napraveno nějakou akční scénou (např. nejdrsnější scéna z filmu (naštěstí jen snová) - když za Pettersonem přijede manželka s malým mimčem, a lev na ně dostane zálusk, brr). Celkově 3.5*, zaokrouhleno nahoru..(4.9.2009)

• Om Puri

• - Příběh se měl odehrát v Keňa, avšak kvůli vysokým daním proběhlo natáčení v Jižní Africe. (Martrix)

• - Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)

• - Zlaté maliny - nominace: Nejhorší vedlejší herec (Val Kilmer) (Karlos80)