Lovci lvů

The Ghost and the Darkness

Lovci levov

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1996, 109 min

Pro mě je takovej Val Kilmer herec. Nic víc. Možná umí, a dokonce hrál i v pro mě dobrých filmech, ale nikdy jsem si jeho ksicht nezapamatoval natolik, abych si na něj vzpomněl v konkrétním filmu. A Lovci lvů jsou na tom úplně stejně. Teda s tím rozdílem, že se do něj zamíchá vlasatej Douglas. Film jako samotnej možná zaujme, ale pak necelé dvě hodiny proplynou tak, že za pár dalších filmů už nevím, že jsem něco takového vůbec viděl. Teda, teď nemluvím jako ochránce zvířat. Bejt ochránce zvířat, tak u tohodle filmu probrečim půlku stopáže.(29.3.2011)

Výborný a napínavý film s dobrými hercami, skvelou hudbou a krásnou africkou krajinou, ktorá filmu dodáva výbornú atmosféru. Africké prostredie je vďačná téma a hlavne v prípade dvoch ľudožrútskych levov, ktorí vyčíňajú vo svojom teritóriu a ktoré sa snažia niekoho uloviť. Jednoduchá schéma ale dobre natočená. Do pamäte sa vám hlavne zapíšu útoky levov, a jeden fakt brutálny sen. Výborne natočený film na podklade skutočných udalostí. Česť staviteľom tej koľajnice.(22.1.2015)

Temné, napínavé, krvavé, k tomu krásná výprava, trikově dobře zvládnuté, vhodně zvolená hudba, zkrátka skvělý, mrazivý příběh... jen toho V. Kilmera mohl nahradit nějaký lepší, sympatičtější herec. 90% EDIT: Podruhé po letech už to nebyla taková sláva, ale pořád silný nadprůměr, takže souhvězdí ponechám nelogicky nedotčené, přestože procenta poněkud srazím: 81%.(2.12.2008)

S druhým Predátorom Hopkinsov najvydarenejší film.Atmosféra z prostredia Afriky,kde prichádza John Henry Patterson pomocť africkému obyvateľstvu z výstavbou mostu tam je riadna.Hlavne,keď sa prvý raz objavia na scéne dva zabijácke levy,ludožrútske šelmy.Hopkins film zrežíroval výborne,všetka tá atmosféra a pocity ľudí a ich súperenie so zákernými chorobami a nebezpečným nepriateľom tam je nadmieru.Ten záver,asi posledných 20 akčných minút je dychberúcich a ako malý bola toto moja najobľúbenejšia dráma.Michael Doughlas a Val Kilmer,ako ústredné postavy,zasadené do hustnúceho deja?Nemám slov,výborné.Po dlhých úvahách,dávam filmu 5*,i keď nie úplne čistých,ale stojí to za to./90%/(3.10.2009)

Klasický dobrodružný príbeh z čiernej Afriky. Svojho času patrila táto nadpriemerná snímka medzi moje najobľúbenejšie filmy. Celý film je snímaný skvelou kamerou oscarového Vilmosa Zsigmonda dokonale podfarbený prekrásnou hudbou Jerryho Goldsmitha (hlavne ústredný motív krásne vykresluje silu a krásu Afriky), ktorá sa vyrovná aj hudbe Johna Barryho pre Volanie divočiny a je nesmierna škoda, že ostala úplne opomenutá (oscarovú nomináciu by si zaslúžila rozhodne). Herci odviedli skôr štandartné výkony, Douglas je uvedený ako prvý v titulkoch, pritom hrá vedľajšiu úlohu a jeho smrť je trocha prekvapivá; Kilmer si zase za svoju údajnú ,,životnú rolu" odniesol nomináciu na Zlatú malinu, ale vcelku dobre odvedené sú aj vedľajšie úlohy. Napätie je vo filme dobre vystihnuté a krvilačnosť levov, ktorý údajne pozabíjali až 300 ľúdí je naozaj šokujúca. Nakoniec, život je plný prekvapení...(15.1.2008)

• - Jen jedna scéna obsahovala „umělého“ lva. Ve všech ostatních scénách vystupují Bongo a Caeser. Stejní lvi se objevili ve filmu Král džungle (1997). (HellFire)

• - Podplukovník Col. Patterson vlastnil kůže a lebky oněch dvou lvů. Roku 1924 je prodal muzeu Field v Chicagu za 5,000$. (HellFire)

• - Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)