Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

Trailer

T2

Rozpočet $55miliónovTržby USA $38,619,405Tržby Celosvetovo $75,000,000║ Tento dobrodružný film ma zakaždým zaujme, takže sa k nemu vždy rád vraciam, krásne prostredie, napätie, hudba a dobre vitipované obsadenie na čele s výborným Val Kilmerom. /90%/ ()

Anthony

Výborný film díky: 1.přesvědčivým a strhujícím scénám s lidožravými lvy, 2.skvělé kameře, která v nás spolehlivě vyvolá napětí i při pohledu na vlnící se vysokou trávu, kde by se zabiják mohl schovávat, 3.díky slušnému Kilmerovi a výbornému Douglasovi, který zde ovšem hraje skutečně jen vedlejší roli, 4.krásné domorodé hudbě Jerryho Goldsmithe. Oscar za střih zvukových efektů. ()

Dever

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Theme from the Ghost and the Darkness ,2. The Bridge ,3. Catch a Train ,4. Lions Attack ,5. First Time ,6. Starling's Death ,7. Lions Reign ,8. Preparations ,9. Remington's Death ,10. Prepare for Battle ,11. Final Attack ,12. Welcome to Tsavo ,13. Hamara Haath (Our Hand Unite) ,14. Dueling Chants, Pt. 1: "Jungal Bahar" ,15. Safari Ya Bamba ("Journey to Bamba") ,16. Terere Obande ,17. Iye Oyeha , ()

Malarkey

Pro mě je takovej Val Kilmer herec. Nic víc. Možná umí, a dokonce hrál i v pro mě dobrých filmech, ale nikdy jsem si jeho ksicht nezapamatoval natolik, abych si na něj vzpomněl v konkrétním filmu. A Lovci lvů jsou na tom úplně stejně. Teda s tím rozdílem, že se do něj zamíchá vlasatej Douglas. Film jako samotnej možná zaujme, ale pak necelé dvě hodiny proplynou tak, že za pár dalších filmů už nevím, že jsem něco takového vůbec viděl. Teda, teď nemluvím jako ochránce zvířat. Bejt ochránce zvířat, tak u tohodle filmu probrečim půlku stopáže. ()

Gemini

Skvělý dobrodružný film se vším co je třeba - nádhernou přírodou, pořádnou dávkou napětí a překvapení, výbornou hudbou Jerryho Goldsmithe, jinými slovy s perfektní atmosférou...a navrch se skvělým Michaelem Douglasem a zdatně sekundujícím Valem Kilmerem, který byť by měl být hlavním hrdinou, na mistra Remingtona opravdu nemá;) ()

• Příběh se měl odehrát v Keňa, avšak kvůli vysokým daním proběhlo natáčení v Jižní Africe. (Martrix)
  • Postava Michaela Douglase je smyšlená. Oba lvy zabil John Patterson. (HellFire)
  • Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)