Lovci lvů

Ghost and the Darkness, The

Lovci levov

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1996, 109 min

Nádherne nasnímaný a strhujúci dobrodružný spektákel s ohromujúcou a dokonalou hudbou Jerryho Goldsmitha. Val Kilmer pre mňa osobne nieje herec, ktorý by stvárňoval pre mňa nejako sympatické postavy ( výnimka vo filme WILLOW ), v tomto prípade však mením názor. Michael Douglas, to je bez komentára, do úlohy lovca-veterána sadol skvelo. Žánrová lahôdka, jedna z najlepších v 90. rokoch.(5.11.2010)

Když se ohlédnu zpátky, připadá mi, že „Lovci lvů“ byli posledním opravdovým dobrodužným filmem v našich kinech. A ani po těch 15 letech (je vůbec možné, že je to tak dávno?) neztratili nic ze svého kouzla. Právě naopak, za ten čas vůbec nezestárli a v mých očích se přetavili v nadčasovou klasiku… Pláně porostlé suchou a větrem neustále provívanou trávou skýtají dokonalý úkryt pro záludné predátory, jejichž dravost jako by ztělesňovala odpor země vůči spoutání civilizací. Řádění Ducha a Temnoty přináší hrůzu a smrt, oblast Tsavo (jak prozíraví byli domorodci, když toto místo pojmenovali „Místem krveprolití“!) se stává dějištěm vyhroceného souboje mezi člověkem a zvířetem. V této krajině se muž bez rychlých reflexů a pořádné pušky v ruce mění ve snadnou kořist - na jedné straně jej příroda mámí svojí krásou, aby ho pak bleskově a krutě připravila o život. Masakr rozpoutaný dvojicí šelem vráží klín do lidské soudržnosti, vzájemnou loajalitu nahrazuje pradávný primitivní instinkt, touha přežít. Vzduch je prosycen pachem krve a strachu… A vy si tohle všechno můžete vychutnat v klidu kinosálu nebo domova, nechat se přimrazit k sedačce skvěle zvládnutou atmosférou podpořenou vynikající hudbou a především až neuvěřitelně uvěřitelnou prací s titulními kočkovitými šelmami. Kamera přirozeně střídá okouzlující panoramata s krvavými detaily, charizmatičtí lovci lvů představovaní hollywoodskými hvězdami i domorodými „přihrávači“ bezchybně odvádějí svoji práci… A vy se prostě díváte na pravý dobrodružný film. Tak si ho užijte, stojí za to!(31.1.2011)

Opět se my potvrdilo to, že nejlepší thrillery se točily v 90tých letech a s Douglasem! I když tady to zase tak o Michaelovi nebylo. Tahoun je bezpochyby Val Kilmer, který v tu dobu měl celkem extra fazónu! Navíc kvalitních a dobrých dobrodružných filmů je taky málo. Pan Hopkins divákům podal film naprosto lahůdkově, lvi byli nádherní, i když hroziví, a Afrika vystřihlá jak z pohlednice! Při dnešní módě "úúúúúchvatného" digitálu mě tento snímek zase připoměl, jak náročné to tenkrát všichni kolem filmu měli a jak bravurně si s tím všichni poradili! A nesmím opomenout, že mi filmek doporučil Lefty86 :) 80%(11.1.2015)

Jeden z mých nejoblíbenějších safari filmů s tím, že vždycky, když ho vidím, mám chuť rychle se podívat na něco podobnýho, ale nic podobnýho prostě nemám/neznám. Skvělá tajemná atmosféra, skvělá práce se strachem diváka, skvělá práce se lvy, co jsou tu prezentovaní opravdu jako inteligentní, krvelačné bestie, za jejichž touhu po lidské krvi si z největší části mohl sám člověk. Michael Douglas v bezva roli, ač pro něj dost netypické. A hudba od Goldsmithe je sázka na jistotu. 80%(19.3.2012)

Skvělá podívaná. Val Kilmer a Michael Douglas v hlavních rolích dvou lovců, kteří se v roce 1898 vydali po stopách dvou lidožravých lvů přezdívaných domorodci Duch a Temnota. Fascinující dobrodružný příběh napsal jeden z nejlepších hollywoodských scénáristů staré školy William Goldman. Navíc tohle byla první hvězdná role Kilmera a nejlepší film Hopkinse!(24.11.2010)

• - Zlaté maliny - nominace: Nejhorší vedlejší herec (Val Kilmer) (Karlos80)

• - Skutečný Duch a Temnota pravděpodobně trpěli genetickou vadou, díky které byli bezhřívnatí. (Caaslav)

• - Film vznikl podle knižní předlohy Williama Goldmana, o níž se už prezident Theodore Roosevelt vyjádřil jako o "nejhrůzostrašnější knize inspirované skutečnou událostí". (Rodriguez)