Hlídač mrtvých

Nightwatch

Strážca mŕtvych

Thriller / Horor

USA, 1997, 101 min

Naprosto chápu, že film tu nebude mít odpovídající hodnocení, jelikož se jedná o remake. Já jsem si filmu užil po dlouhé době ve stylu pustím televizi, nevím o co se jedná, koukám se a najednou mi dojde, že si to užívám. Po seversku náležitě hutná minimalistická atmosféra a skvělé vyjukaný zelenáč Ewan. 7/10(29.4.2014)

Oproti původní verzi z roku 1994 je to ochuzené o několik zajímavejch scén a detailů. Místo skalpování se vyřezávají oči, sperma v márnici se tam vzalo odnikud a scény z kostela (přijímání, svatba) nebo z návštěvy Martinovy přítelkyně za ním v práci chybí úplně. Ale kupodivu i tak je to pořád docela koukatelnej film, kterej si zaslouží dobry hodnocení. I když trochu zbytečnej, když ta původní verze je skoro úplně stejná a navíc lepší. Každopádně když jsem tohohle hlídače viděl poprvé, tak mě docela nadchl. Jo a je tady teda lepší hudba, než v originále - místo rockovejch skladeb jsou tu spíš elektronické - Chemical Brothers vedou...(25.5.2015)

První polovina snímku je spíš nudná ,uvidíme jednu vraždu. A pak sleduje studentíka jak si přivydělává hlídáním po nocívh kdesi v nemocnici u mrtvol. Jenže ho tam lecos leká a jeho kámoš si z něho dělá srandu. Do toho se tu ukáže policajt co ho zasvětí do případu oné vraždy. Jenže pak se ukazuje ,že někdo se snaží studenta do té vraždy namočit. Je tu další vražda.,která už je přímo nasražená na něj ,jenže kdo se to snaží na něj hodit? No není to nic těžkého uhodnout i se nám to hned ukáže a začíná boj o život. No ponurejší krimi/horor ,kterému ,ale chybí větší nápaditost a více lekavých scén.(21.12.2008)

Tvorcovia zručne pracujú s dlhoročnými atribútmi žánru. Manipulujú s napätím, naznačujú falošné stopy a zručne ťažia z atmosféry nočných areálov pustých priestorov márnice. Nevyhýbajú sa ani drsnejším scénam, ktoré však k thrilleru patria. Zaujímavou zložkou je hudba, zjavne odvodená zo soundtrackov Hitchcockových filmov. V hlavných úlohách napínavého thrilleru o pátraní po masovom vrahovi uvidíme Ewana McGregora, Patriciu Arquette a vo vedľajšej úlohe exceluje Nick Nolte. Sugestívna, dnes už obstarožná snímka z odľahčenej márnice, plná vtedy ešte nedotknutej známej hereckej smotánky, s klamným odhadom skutočného vraha, s napätím už v počiatku. Podobný príbeh ste už mohli vidieť, ale aj tak je na film príjemné pozeranie a vo svojej dobe to bol možno trhák, ale dnes s množstvom podobných titulov stráca, ale aj tak sa k nemu rád niekedy vrátim.(5.10.2019)

Nepochopil jsem ten důvod, proč remakovat film stejným režisérem jen s odstupem tří let. Co už... každopádně oproti původní verzi zde bylo dost logických chyb, které mi, vzhledem k tomu, že jsem se na původní dánský Nattevagten díval 2 dny zpět, kur**sky bily do očí. Jinak Ewan je klasik a zachraňoval, co se dá. Bornedal atmošku vykouzlil též pěkně. Za mě zklamání, ale i tak je to dobrej film. Každopádně doporučuji původní verzi... slabé 4* - 70%(29.4.2014)

• - Film je americkým remakem o tři roky staršího dánského Nattevagten stejného režiséra. (oLí)

• - Ole Bornedal chtěl, aby Harrison Ford hrál inspektora Thomase Alberta Craye. (Chatterer)

• - Na záhadné fotografie na nástěnce je Lewis Thornton Powell, který byl komplicem Johna Wilkese Bootha, při vraždě amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Stejná fotografie byla použita i v původním filmu Nattevagten (1994). (Chatterer)