Hlídač mrtvých

Nightwatch

Strážca mŕtvych

Thriller / Horor

USA, 1997, 101 min

Oproti původní verzi z roku 1994 je to ochuzené o několik zajímavejch scén a detailů. Místo skalpování se vyřezávají oči, sperma v márnici se tam vzalo odnikud a scény z kostela (přijímání, svatba) nebo z návštěvy Martinovy přítelkyně za ním v práci chybí úplně. Ale kupodivu i tak je to pořád docela koukatelnej film, kterej si zaslouží dobry hodnocení. I když trochu zbytečnej, když ta původní verze je skoro úplně stejná a navíc lepší. Každopádně když jsem tohohle hlídače viděl poprvé, tak mě docela nadchl. Jo a je tady teda lepší hudba, než v originále - místo rockovejch skladeb jsou tu spíš elektronické - Chemical Brothers vedou...(25.5.2015)

Hodně hodně ujeté. Ze začátku napínavé a zajímavé. Druhá polovina se týkala spíš klišovitosti. Ewan McGregor je sympatický. A Nick Nolte ? Tak to opravdu nevím. Jeho výkon byl na hranici opravdového bláznovství a karikatury s přehráváním. Vážně nevím. Spíš ta karikatura. Brad Douriff spíše klasický ve výběru role. A John C.Reilly ? Cha. Tenhle štěk na nic mohl hrát klidně i Vladimír Čech.(6.12.2003)

Naprosto chápu, že film tu nebude mít odpovídající hodnocení, jelikož se jedná o remake. Já jsem si filmu užil po dlouhé době ve stylu pustím televizi, nevím o co se jedná, koukám se a najednou mi dojde, že si to užívám. Po seversku náležitě hutná minimalistická atmosféra a skvělé vyjukaný zelenáč Ewan. 7/10(29.4.2014)

STRÁŽCA MŔTVYCH je najlepší vo chvíľach, keď ukazuje pracovnú smenu nočného strážnika. Napríklad, keď Ewan McGregor sedí za stolom, jediným osvetleným miestom v budove, dá si z uší dole slúchadlá, započúva sa do ticha, fantázia mu pracuje na plné obrátky a čím je väčšie ticho, tým má väčší pocit, že v tme, kúsok za ním, niekto stojí, niekto s chorými myšlienkami a nožom. Atmosféra miesta, ktoré je desivé aj za denného svetla, je zvládnutá krásne. Bohužiaľ, scenár za veľa nestojí (napriek tomu, že na ňom - neoficiálne - pracoval Steven Soderbergh), nehovoriac o nezvládnutom konci a predsa len dosť zvláštnemu mixu úchylných scén a "obyčajného" trileru so serial killer a s atmosférickým hororom.(19.10.2004)

Není to záběr po záběru navlas stejný remake jako třeba Hanekeho americká verze Funny Games, ale je skoro stejný. Některé scény chybí, něco málo dialogů bylo přizpůsobeno americkému prostředí, ale v podstatě se jedná o naprosto totožný film. A přece se mi líbil o něco víc než "jednička", ani vlastně nevím proč, možná kvůli uvěřitelnějším hercům... McGregora nemusím ale sedl mi víc než Waldau, Brolin určitě nebyl horší než Bodnia, a Patricia jakbysmet. Nejlepší byl ve své roli ovšem Nolte, o tom žádná. Takže dávám o jednu víc... I když jak si teď uvědomuju, v něčem měl originál přece jen navrch, a to v postavě Joyce. Ta dánská nebyla o jednu, ale minimálně o dvě třídy lepší než americká.(23.2.2016)

• - Film je americkým remakem o tři roky staršího dánského Nattevagten stejného režiséra. (oLí)

• - Na záhadné fotografie na nástěnce je Lewis Thornton Powell, který byl komplicem Johna Wilkese Bootha, při vraždě amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Stejná fotografie byla použita i v původním filmu Nattevagten (1994). (Chatterer)

• - Jméno herce Johna C. Reillyho se neobjeví ani v úvodních, ani závěrečných titulcích, přestože hraje důležitou vedlejší postavu zástupce inspektora. (=woody=)