Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti

(TV film)
  • Česko Otázka chleba a smrti (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Rodinný
Velká Británie, 2008, 30 min

Díky pochybnému štěstí mají pekaři Wallace a Gromit plné ruce práce. Někdo likviduje všechnu jejich konkurenci v okolí a je tak jen na nich, aby co nejdříve doručili čerstvé pečivo až do schránky. Vše se ještě zkomplikuje, když se Wallace zamiluje a přenechá veškerou starost o pekárnu na Gromitovi. Ten tak nestíhá hlídat svého pána, i když tuší, že nebezpečí je blízko… (Němi)

ganjoman

Klasický Nick Park. Bohužel už jen těží z předchozích dílů a nepřináší nic nového. Přesto jde o kvalitní krátky film. ()

Torgal

Pokles kvality je oproti klasickým epizódam z 90-tych rokov badateľný, ani zdokonalená platelínová animácia to nevytiahne. I napriek tomu sa tu nájde dostatok dobrých nápadov aby sa človek solídne pobavil. 7-/10 ()

Kobitch

Wallace a Gromit jsou pro mnohé lidi kultem, pár takových také znám. Já jsem doteď žádný film od Nicka Parka neviděl, W&G i jiné filmy od tohoto autora (Slepičí úlet) mě míjely obloukem. A čistě podle tohoto filmu bych si k tomu asi cestu ani nenašel. Přišlo mi to jako naprosto nezajímavá a nebojím se říct, že i trochu hloupá taškařice pro malé děti. Wallace se choval opravdu hloupě. Nevím, jestli mi tady nechybí nějaká průprava z předchozích filmů. Je možné, že se vztah ústřední dvojice vyvíjel a že Wallace má být opravdu vykreslený jako dobrosrdečný hlupák a nějakou absenci zdravého rozumu mu vynahrazuje Gromit. Možná jsem to celé nepochopil tak, jak je to myšleno. A možná se jen vrtám ve zbytečných detailech místo toho, abych si užil jednoduchý film. Animace se mi velmi líbila, stop-motion plastelína vypadá skvěle. Škoda, že pro mně nebyl přitažlivější i obsah. Zkusím téhle potrhlé dvojičce dát ještě šanci s jiným filmem a budu doufat, že ostatní filmy budou zajímavější. [Oscary 2009] ()

neo93

Další z výborných krátkometrážních snímků z britské dílny Aardman Studios. Laskavý vynálezce Wallace a jeho věrný psí společník Gromit tentokráte vyrábějí a rozvážejí svůj vlastní chleba. Nechybí tomu zase vtip, napětí ani akce. A ačkoli je příběh třeba předvídatelný, bavil jsem opět královsky, a proto nemám problém dát plné hodnocení. ()

Wooke

Ďalšia drsná časť s príbehom, pripomínajúcim film pre dospelých, ale nedajte sa zmýliť. Smiech vás neobíde ani pri tejto časti. ()

ostravak30

Wallace a Gromit jsou pěkně vynalézaví, jednou myjou okna a výlohy, podruhé zase pečou. A jako by to v tradiční zemi detektivů a klasické detektivky ani nešlo jinak, zase se potkávají se zločinem. Ovšem všemu předchází láska. A je vtipné, jak projíždějí na gondole městem zatímco v pozadí čoudí komíny. O tom my Ostraváci něco víme. Navíc se zde nachází parodie hned na několik filmů. Jedním je třeba Duch. Jinak mi ale typologicky přišel děj hodně podobný snímku O chloupek včetně závěru. Naopak dáma skončí v zoo podobně jako tučňák v Nesprávných kalhotách. ()

michaux

Samostatne stráviteľné a bez chyby zvládnuté dielko v každom smere - tak ako sa na Nicka Parka patrí... avšak oproti predchádzajúcim dielom akosi príliš repetitívne a predvídateľné - priam plagiátorské, autor vykráda sám seba a opakuje nápady a schémy zo všetkých predchádzajúcich skvostov. Preto človeka, kotrý sa teší na neotrelú Parkovu vynachádzavosť a originalitu, prekvapí mierna nuda - hoci sled gagov má svoje plusy, ale niesú ničím nové, vôbec neprekvapia - ako keď si kupujete rascový chlieb, rovnako viete čo dostanete. Filmára však potešia aspoň neodpustiteľné citácie - škoda prezrádzať, je to to jediné veľké plus, ktoré táto časť W&G prináša. Takže tri hviezdičky - lebo Nickovi Parkovi sa menej zo zásady nedáva. ()

babula

Nick Park se po celovečerním Prokletí králíkodlaka opět vrátil ke krátkometrážnímu formátu. Opět je tam soustředěna pozornost na ústřední dvojici. Tentokrát se poprvé zamiluje i Gromit, tak jsem zvědavá zda-li se fenka pudla objeví i v příštím filmu. Nick Park používá zaběhlé schéma týkající se Wallace a Gromita ()

Weirdman

Remeselne našlapané (animácia i réžia) a doslova fyzicky cítíť, že ľudia čo tvoria filmy o tejto dvojke to už majú v malíčku. Ale mne tento štýl akosi nesedí. Celý film je príliš odhadnuteľný a bez drive-u... (●) ()

Mr.Terible

Vypadá to, že po Prokletí Králíkodlaka dělá Nicku Parkovi problém vejít se zpět do krátké metráže. Při sledování jsem si chvílemi říkal, že scénář je až příliš napěchovaný dějem (a detaily), na druhou stranu se musím přiznat, že mi to nijak zvlášť nevadilo. Jen během závěrečné scény jsem si říkal, že jí chybí lehkost jednoduchého(ač nadmíru absurdního) finále Nesprávných kalhot. Při sledování jsem se však bavil a od Wallace a Gromita víc chtít nemůžu. Je to takový inteligentní, animovaný mainstream. ()

E.T.Martin

Krátká stopáž filmům Nicka Parka svědčí. Kdo by nefandil přitroublému, ale dobráckému plastelínovému chlápkovi, a jeho o poznání chytřejšímu obětavému psu. Má to vtip, spád, akci a spoustu dobrých nápadů. A citace slavných filmů (například Vetřelci) stojí za to. 90% ()

gonzo

Asi nejlepší W&G kraťas, který v závěru geniálně cituje jeden slavný sci-fi horror (neprozradím jaký, ať máte překvápko :) ()

kpt.Marťas

Forma WaG nabyla vrcholu v ovčím O chloupek. Tady už forma zase maličko opadla, to co bylo předtím bezkonkurenční se stává už jednou viděným. Ještě že je tu ten Gromit. Jeho pán je čím dál větší trouba a on musí všechno zařizovat úplně sám. Mezi animovanými kraťasy stále vede, ale příště to bude chtít maličko přitvrdit... ()

boudic

Známá dvojice neztrácí nic ze své zábavnosti, kupodivu spíš naopak. Odkaz na Vetřelce mě vyloženě dostal! ()

beregond

Teda tentokrát Nich Park zadrnkal na temnou strunu. Vím že je to Wallace a Gromit, ale tentokrát jsem se o Gromita v jednu chvíli opravdu bál! A ty vtípky s obaly desek a časopisů jsou (opět) úplně geniální, nemůžu hodnotit jinak :) ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky