Alfiemu leží všechny ženy u nohou. Tento sebevědomý londýnský světák o sobě nepochybuje a život prokoukl už dávno. Řídí se jednoduchou hedonistickou filozofií, o niž se neváhá podělit přímo s divákem. Když člověk něco chce, má si to vzít a city nehrají žádnou roli. Jeho život se má však brzy zkomplikovat. Jedna z jeho přítelkyň čeká dítě a nehodlá se ho vzdát. Alfieho bezbřehý pragmatismus získává první trhlinu.
Snímek režiséra Lewise Gilberta vznikl podle divadelní hry Billa Naughtona, který je také autorem scénáře. Film je svižně natočenou studií člověka, který v mnohém ztělesňuje uvolněného ducha nastupujících 60. let. Jeho amorální hrdina není zlý a rozhodně nechce nikomu ublížit, jenom si vůbec neuvědomuje, jakou citovou spoušť za sebou ve své honbě za požitky nechává. Snímek stojí a padá s hereckým výkonem Michaela Cainea, jehož role Alfieho katapultovala mezi herecké hvězdy první velikosti. Vedle nominace za nejlepší mužský herecký výkon se film dočkal oscarové nominace v dalších čtyřech kategoriích, získal Zvláštní cenu poroty v Cannes a prestižní Zlatý glóbus za nejlepší anglicky mluvený zahraniční film. V roce 2006 vznikl jeho remake, u nás známý pod názvem Zlatíčko, s Judem Lawem v hlavní roli. (oficiální text distributora)

Pavlínka9

Michael Caine, kterému uvěříte, že vše, co o daných ženách ve filmu říká, myslí přesně tak, jak vám to podává. Příběh vystřižený z reality jakékoliv doby o muži, který si myslí, že má vše, ale přitom ani z daleka nemá to, co doopravdy od svého života požaduje. Film si pohrává s nadnesenou a zábavnou atmosférou, která diváka pobaví, ale na několika místech i zarazí. Přibližně za polovinou filmu se ale atmosféra přenese do části, kterou by od daného filmu čekal jen málokdo a Alfieho vidíme v pravém světle při situaci, která se děje a jeho život je tím alespoň na chvilku zasažen. Nápad s vtáhnutím diváka do děje není vůbec špatný, naopak. Vystihuje, vysvětluje a doutváří určité scény a myšlenky hlavní postavy. ()

Zagros

Film je udělán řemeslně dobře a Michael Caine hraje skvěle. Přesto se mi film vůbec nelíbil a to především svým obsahem. Jde o krásnou ukázku toho, kam vede hedonistický přístup k životu. Heslo hlavně si užij a na nikoho se při tom neohlížej je ztvárněno velmi dobře. Hlavní hrdina je parchant bez svědomí a výrazně ztěžuje (po krátkém potěšení) život všem ženám, které se kolem něj jen mihnout. Vůbec se mi také nelíbil humor, kdy jde spíše o uražení dotyčných žen, které jsou zde jako absolutní blbky a je možné i s nimi dělat cokoliv. Forma komunikace přímo s divákem prostřednictví častého upřeného pohledu přímo do kamery mi také nesedla. Více než dvě hvězdy nedám. ()

Han22

Další film z anglické "nové vlny" z reálného života. S úžasnou lehkostí natočený, s pěknou hudbou a písničkou od Cher, revolučními proslovy k divákům a naprosto skvostně zahraný Michaelem Cainem. Za to všechno objektivní 3*, subjektivně se mě z toho dělalo zle. Titulní hrdina je totiž naprosto amorální hovado, řekl bych sociopat, který balí jednu holku za druhou, hovoří o nich jako o věcech, absolutně ho nezajímají jejich myšlenky, natož city. Jednu málem zmanipuluje k potratu jiná je manželka jeho spolupacienta z nemocnice, kterou k tomu potratu dožene. A to je jen zlomek. Dostane co si zaslouží? Zapracuje karma? Ale kdeže. A nejhorší je, že přesně takhle to to funguje i v reálu, holky prostě mají rády podobné "bad boys", na utěšování pak mají kamarády z "friendzone. 3* a ani o chlup víc. ()

Yardie

70%. Nebylo to zlé. Zajímavý pohled na člověka, který se nechce vázat, chce si jen užívat a všechno nám to trošku svérázně popisuje a komentuje. Styl natočení se mi zamlouval. Michael Caine a je hlášky a "rozumy" byly také úchvatné. Ve filmu byla i jistá dávka poučení a věcí k zamyšlení. Celkově zajímavě pojatý film, ve kterém mohlo být trošku více humoru a nebo naopak se mohl přenést do vážné polohy. Tady ten mix byl takový nijaký. Každopádně i přesto zajímavé. Howgh! ()

zelvicka.

Well, you know, this film is bloody 48 years old. Michael Caine is now truly old sport, and we treat birds differently than he did in old days... ()

cuchillo

3 hvězdičky, a to proto, že to bylo moc roztahané. Filmu by slušela kratší stopáž. Ovšem celkově se mi film líbíl. Cainovy rozumy a hlášky byly úchvatné a říkala jsem si, že si je musím zapamatovat a někdy použít. ()

sehe

Remake s Jude Lawem sa mi páčil viac,ale i Alfie zo 66 roku sa výborne pozerá i dnes.Záverečná scéna nad Temžou s chlpatým psíkom bola skvelá. ()

josieaddms

Kam se hrabe Joker, Hannibal, Freddy Krueger, Norman Bates, všichni hnusní zabijáci, krvelační vrazi a bezcitní prznitelé. Alfie s přehledem vyhrál post největšího filmového padoucha. Za každé jedno slovo které vyjde z jeho úst, mu máte chuť něco provést. Sice má dokonalý obličej Michaela Caina, ale všechno ostatní na něm je neskutečně nesympatické. Právě možná i tak strašné věci, které dělá a říká jeho osobním roztomilým způsobem, jsou o to hroznější. Alfie není ani zdaleka romantickým filmem. Jde o docela slušně podané drama, s tím nejlepším obsazením jaké si dokážete představit. Všechny jednotlivé scény jsou velmi vkusně a zajímavě natočené, a každé Alfieho otočení ke kameře působí jemně vtipně a zároveň intimně, jako by se divákovi svěřoval. Sice jsou tam vtipná místa, ale celkový dojem z filmu je smutný, a studený. Ale v tom krásném slova smyslu, kdy si člověk uvědomí, že věci se nikdy nedějí náhodně. Na konci i přes to, že jsem Alfieho nesnášela od prvního záběru, mě ho bylo svým způsobem tak nějak líto. Právě proto, že to bylo tak šikovně a nejednostranně natočeno. Velmi povedený film který jsem viděla více než jednou, a určitě to za to stálo. ()

rottik-cb

Hořkosladký příběh o proutníkovi, který na požádání sype z rukávu životní moudra. Film svým způsobem kouzelný, stejně jako byl kouzelný Michael Caine za mlada. Občas brnkne na vážnější notu (dítě, sanatorium), ale většinu času se drží v emocionálním vakuu, ve kterém žije i hlavní hrdina. Film je velmi dobře režisérsky zvládnutý a nechybí mu vynikající hudba. Hezké. „Když nemáte klid duše, nemáte nic.“ ()

Duke90

Michael Caine je skoro v každém filmu tahounem č.1, což ostatně potvrdil i jako ukecaný Alfie. Ovšem do šarmu např. Seana Conneryho má podle mě hodně daleko a v tomto případě si troufám říct, že film poněkud zastaral. Nedokážu si představit, kolik poblouzněných žen by si dnes z podobného Casanovy cáklo do trenclí. Na druhou stranu Michael perfektně zahrál ten přerod z totálně arogantního blba do bytosti s city a svědomím, ač se tomu usilovně celou dobu bránil. Do světa však udělal díru i jinými skvělými filmy než je právě Alfie, takže jednou mi ten (jak říká Jack Nicholson) "lov na skunky" stačil... ()

gicous

Alfimu nejvíc ublížil čas. V době kdy jsou sex a nevěra téměř všudypřítomné, je Alfie až příliš upjatý a sterilní. Caine je v roli Alfiho výborný a nejvíce se mi libily monology, které pronáší směrem do kamery. Remake s Judem Lawem jsem neviděl, takže nemám možnost srovnání, ale originál je určitě příliš starý. Tenhle film je prostě jednoduchým příběhem ze 60. letech, který táhne Michael Caine a on je to jediné zajimavé na tomhle filmu. Když ho neuvidíte, vůbec nic se nestane. Dvě hvězdy dávám kvůli Cainovi, který patří mezi mé oblibence. 3/10 ()

Dextwer

Jak už jsem zmínil v komentáři u filmu Zlatíčko, remake se opravdu vydařil mnohem víc. Ne že by Michael Caine nebyl sympaťák, ale Jude Law je prostě jiná třída. Taky Michael Caine stvárnil spíše negativní postavu využívající citů žen ke svému prospěchu, kdy při slovech, že nikomu nechce ublížit, mu to divák v podstatě nevěří. Těžko říct, jestli je to odstupem doby, kdy Zlatíčko je spíše zaměřené na součastnost, která mi je bližší a Alfie na 60.léta. Každopádě doporučuji shlédnout spíše remake s Jude Law (Zlatíčko). Moje hodnocení: 50 % ()

gizi

Caine zde ukázal, jak výborně dokáže zahrát sukničkáře. Ovšem film celkově je zajímavý. Dobré hudební podbarvení džezem - hudba Sonny Rollins. 75%, 22.3.11. ()

Ashal

Kdo v tom hledá romantiku, zřejmě pohoří, Cainův Alfie je jedna z nejrozporuplnějších filmových postav, je to z dnešního pohledu prvotřídní hajzl a egoista, ale tím, že promlouvá přímo k divákovi a vysvětluje mu své pohnutky a chápání situace se značně polidšťuje. Film je spíše dramatem, než čímkoliv jiným. Dává nám nakouknout do světa člověka, který životem proplouvá, jak se mu zachce, ale který přes mnohé životní útrapy sám zakusí ze svých vlastních hořkých plodů, změní ho to ale? ()

Mr. No one

„Alfie“ má něco do sebe, pokud je tedy řeč o filmu. Se stejnojmenným hlavním hrdinou tohoto snímku už to tak slavné není. Alfie je hajzlík, co chce ze života vytřískat co nejvíc, ať to stojí, co to stojí. Někteří z mužů mu jen tiše závidí, jiní jim opovrhují, zatímco ženy mu stále padají k nohám (kde mu potom s pokorou a poděkováním mohou leštit boty). Co dodat, snad jen, že herecké výkony jsou opravdu vynikající a kouzlo Londýna 60. let jakbysmet. PS: Porovnání s novou verzí z roku 2004 s Judem Law v hlavní roli se nevyhnu a musím říct, že i mně se líbila víc. ()

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (více)