Reklama

Reklama

Ulzanův nájezd

  • Česko Na stopě Apačů (více)
Trailer

Když se apačskému náčelníkovi Ulzanovi podaří utéct z indiánské rezervace San Carlos, vzbudí to v armádní jednotce patřičnou pozornost. Ulzana se skupinkou svých bojovníků totiž představuje nebezpečnou hrozbu, a proto je rychle sestaven stíhací oddíl. Vedoucím tohoto oddílu je poněkud překvapivě ustanoven nezkušený poručík DeBuine (Bruce Davison). Úkolem oddílu je sledovat a stopovat apačské bojovníky, dokud se nevrátí zpět do rezervace, nebo nepřekročí hranice Mexika. Ke spolupráci je přizván také zkušený stopař MacIntosh (Burt Lancaster) a apačský armádní zvěd Ke-Ni-Tai (Jorge Luke). Brzy po svém útěku Ulzana podniká sérii brutálních nájezdů na venkovské usedlosti a stává se postrachem pro celé okolí. Když se s následky apačského plenění setká nesourodá skupina pronásledovatelů, všem dochází, že musí Ulzanu zastavit za každou cenu. Začíná napínavá honička, která vyústí v krvavý střet obou skupin... Ulzanův nájezd natočil americký režisér Robert Aldrich (Tucet špinavců), který tímto snímkem navázal na osvědčenou spolupráci se slavným hercem Burtem Lancasterem. Společně natočili již v roce 1954 další dva westernové snímky Apač a Vera Cruz. Ulzanův nájezd přestavuje poměrně drsný westernový snímek, který zdařile tematizuje rasovou nesnášenlivost, vyniká napínavým dějem a zdařilou psychologií postav. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

Aky 

všechny recenze uživatele

Kvalitní western nepostrádající napětí jak v prvním plánu honičky za uprchlou indiánskou tlupou, tak v druhé rovině psychologické bitvy mezi čerstvě vyškoleným předpisovým poručíkem, zkušeným traperem a indiánem, jejichž vidění světa je natolik odlišné, že hledání průsečíků je samo o sobě zajímavým dramatem. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Parta Apačů uteče z rezervace a za sebou nechává vražednou spoušť. Zastavit je má jízdní oddíl americké armády... Tohle by už dneska nikdo nenatočil. Indiáni tu rozhodně nejsou hodní a mírumilovní. Přinejmenším hlavní parta kolem Ulzany jsou sadističtí lupiči, kteří pro pobavení zabíjejí starce i ženy, loupí a když zrovna výjimečně nechají po přepadení naživu děcko, všechny zkušenější vojáky to udiví. "Proč tu ženu neznásilnili jako vždycky, trappere?" "Nestihli to, byla mrtvá." Přitom ten film není žádný primitivní revenge movie. Celkem dost se tu přemýšlí nad tím, proč ten konflikt probíhá a proč s takovou krutostí - různé úhly pohledu se tu odráží v diskuzích mezi nezkušeným a zpočátku trochu naivním poručíkem, až příliš zkušeným stopařem (Lancaster) a indiánským zvědem. poručík: "Proč musí být tak krutí? Brát sílu z mučení člověka?" stopař: "Protože takoví prostě jsou." /// Z mnoha filmů o dění na divokém západě v době indiánských válek tenhle působí jako jeden z těch realističtějších, byť tu spíš ukazuje krutost indiánů (přičemž krutost americké armády si s ní také nijak nezadala). ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejrealističtějších a nejsurovějších westernů. Děj je vlastně prostý - skupina asi 30 Indiánů uprchne z rezervace, ukradne koně a vydá se na loupežnou výpravu. Po její stopě se vydává oddíl vojáků pod vedením nezkušeného poručíka a až moc zkušeného (= znechuceného) starého stopaře. Absolutně neromantická honička bez hrdinů s místy brutálními scénami a výborně napsanými postavami. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Uměl bych si představit, že se jedná o Lancasterův vrcholný westernový okamžik. Jeho postava zkušeného stopaře dává k dobru nepřebernou porci rad, kterými se nezkušený poručík zpočátku zdráhá řídit. O tomhle westernu jsem nikdy neslyšel a čekalo mě velké překvapení, jak realisticky jsou zde Apačové vykresleni. Tahle výprava za uprchlým Ulzanou rozhodně nuda není. 70% ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Copak tady máme? Pochopitelně konec 19. století, jihozápad USA a indiánskou rezervaci, ze které si "drzí" Apačové dovolili utéct, když do ní byl jejich lid násilně nahnán aby nepřekážel zájmům vlády a bílých osadníků (to se ale už nedovíme). Velká početná skupina označovaná pomalu za armádu v počtu osmi Apačů a jednoho teenagera, vyrazí směr pustina, aby mohli provětrat koule i jinde než jen ve frontě na chlast, na který je bledé tváře účelově navykly. Jejich cílem je vraždění, znásilňování nebohých blondýn, vyřezávání vnitřních orgánů z těl bělochů, upalování koulí a snad i kanibalismus a vaření nemluvňat v polním kotlíčku na guláš by tato filmová sebranka Apačů dokázala. S tím se pochopitelně hrdinná armáda Spojených států amerických nemůže jen tak srovnat, protože indián mimo rezervaci = automatický nepřítel uvnitř státu, i kdyby se jednalo o ženy a děti. Velitelství tedy vysílá stíhací komando vedené vysloužilým stopařem a naprostým zelenáčem v roli vojenského velitele. Výsledek je překvapivě drsný, nekompromisní a bez zbytečných kudrlinek. Nemohu se ovšem srovnat se skutečností, že závěrečná přestřelka byla tak nesmírně impotentní, že úplně pokazila celkový dojem z filmu. Film rovněž sráží fráze vojáků o nesmírných zrůdnostech indiánů a smutné povzdechnutí nad apačským chováním k ženám, a další povídačky, které pronášeli u večerních ohňů jen aby ještě více démonizovali indiány v očích diváka. Je to zkrátka ten druh filmu zcela typický pro Hollywood minulého století, kdy byl indián synonymem pro krvelačný stroj na zabíjení bez špetky duše, myšlenek a smyslu života. Přesto dávám 3*, protože z armády US tento film nedělá žádné hrdiny, což je v podobných filmech zachycujících stejné období a téma dost běžné, i když ta samá armáda neměla ve svých "válkách" kolikrát jiného nepřítele než jen indiánské tábory plné žen a dětí. Mimochodem, Apači skutečně byli velmi bojovným a nekompromisním kmenem, to jen abych nevzbuzoval podobný dojem jako Kája Máj s Vinnetouem na chorvatských skalách znázorňujících Texas. 60% ()

Galerie (37)

Zajímavosti (5)

  • Robert Aldrich v soukromí přiznal, že s konečnou podobou filmu není příliš spokojen. (liquido26)
  • Rozpočet byl 1,2 milionů dolarů a filmování trvalo 7 týdnů, o 3 - 4 filmy méně než většina Aldrichových filmů. (liquido26)
  • Podle dohody z roku 1937 nesmí být při natáčení ublíženo zvířeti, a proto musely být z britské DVD verze odstraněny všechny záběry koňů padajících přes natažené dráty. Někteří kaskadéři však tvrdí, že tento kousek lze provést, aniž by bylo zvířeti ublíženo. (liquido26)

Reklama

Reklama