Temná hvězda

• Česko Dark Star (více)

Čtyři astronauti v hlubokém vesmíru likvidují planety nevhodné k osídlení v hvězdném systému. Kromě vychytralého ufona si musí poradit s porouchaným počítačovým programem a "chytrou bombou", která sama sebe považuje za Pána Boha. V začátku své tvorby se režisér John Carpenter vydal do relativně blízké budoucnosti, tedy do poloviny jednadvacátého století, kdy lidský druh začal kolonizovat celý široký vesmír. Dark Star je futuristická vesmírná loď vyzbrojená speciálními bombami určenými ke zničení planet nevhodných k osídlení člověkem. Jednoho dne se bomba, která má být vypuštěna na planetu porouchá, a její "vyšší mysl" se odmítne odpoutat od lodi. Hrozí, že zničí vesmírnou loď i s bizarní posádkou. (HBO Europe)

Jigsaw88 odpad!

Opravdu úděsný film, čekal jsem opravdu něco jiného, vydržel jsem zhruba 45 minut, pote jsem tu kravinu musel vypnout, škoda.... ()

jefff

Filosofující bomba? Surfování ve vesmíru? Nafukovací míčový vetřelec? Inu, v Dark Star je všechno možné. Předchůdce Červeného trpaslíka má vtip, patřičnou dávku absurdnosti, nadhledu a ironie. Trochu to chtělo větší kadenci humoru, ale jinak perfektní začátek mistra sci-fi a hororu. ()

ArdathBay

Do poloviny jsem se usmíval a poté již přišlo i na vážnějí nótu. Neskutečně vymazlené neberoucí se vážně scífko plné milých absurdit a HALovské bomby se surfujícím kosmounautem. Škoda něco vyprávět, to je nejlepší vidět a možná nejlepčí by bylo mírně intoxikovaný nějakou lehkou parádičkou. P.S. Mimozemšťan je naprosto bombastický. ()

vitekpe

Svym vizualem i zpracovanim velmi vtipna (tim myslim vyborna!) sci-fi zalezitost o vesmirne lodi Dark Star a jeji posadce. Velike doporuceni vsem dospelym divakum, kteri necekaji jen "super triky". :-) ()

Han22

Ten film by se dal shrnout jako hipísácké, nízkorozpočtové, nezávislé hard sci-fi. První co praští do očí a kvůli čemu jsem chtěl stahovat hvězdičky jsou příšerné efekty, zvlášť mimozemšťan/nafukovací balon je děsný. Ale člověk si na to zvykne, jako u původního Star Treku. A pod slupkou se skrývá neskutečně originální film - parta hipíků letí vesmírem, nudí se, hádají, odpalují planety. Nechybí komediální scény (honička s mimozemšťanem a výtahová šachta) i filozifická debata s bombou a surfařský závěr je skvělý. Carpenter zkrátka uměl už zamlada. ()

wosho

Zajimavý ranný počin Carpentera a jeho tehdejšího spolupracovníka OBannona (tvůrce vetřelce, reřisér Návatu živé smrti či scénarista Tottal Recollu). Bohužel filmu výrazně chybí humor a svěží nápady (jako marťan co vypadá jak nafukovací balon), po většinu je průměrným mixem malého rozpočtu a talentu obou pánů, který spíš než nudí, tak nic neříká. Škoda. ()

dopita

John Carpenter se jako režisér sice ještě hledal, ale film ač naivní, není vůbec špatnej a závěr mám v hlavě doteď a to sem to viděl někdy před deseti lety. ()

Eraserhead

I na těch 80 minut je to strašlivá nuda, kde jediné co pobaví je filozofující bomba v závěru filmu. Carpenter s O'Bannonem vytvořili své nejlepší kousky prakticky současně až o pár let později (Halloween, Vetřelec). ()

Scytale

Zapadlý poklad každého fanouška sci-fi. Carpenterova prvotinka je naprosto úžasná hardcore sci-fi komedie. Nechápu, jak mi tato lahůdka tak dlouho unikat. Není to rozhodně film pro každého, ale své si najde fanoušek klasického scifi i fanoušek Červeného trpaslíka ( metafyzická filozofická argumentace s bombou opatřenou umělou inteligencí, aby nevybuchla, si nic nezadá s filozofujícím toustovačem z Trpaslíka. Svým způsobem je roztomilá i honička za uprchnuvším mimozemšťanem a kaskadérská scéna ve výtahové šachtě je nervy drásající. ()

Mazlik4

[My best 100] "Zemřít jako padající hvězta - to je krásná smrt.". Exstrémně laciné sci-fi, což ale neznamená že v sobě neskrývá spustu zábavy a zajímavých (do konce dotažených) nápadů. ()

Spectre

No, doplním to, ako sa tu už píše, Dark Star si nevzal inšpiráciu len z Dr.Strangelove, ale vidím tam aj prvky Vesrmírnej odysei (dohováranie posádky bombe mi vzdialene parafrázuje posádku Discovery vs. HAL). Dark Star je skutočne dobrý a netradičný sci-fi, aj keď trochu nízkorozpočtovejšieho prevedenia. Špetku pridať na hereckých výkonoch a atmosfére a bolo by to za 5*, takto dám solídne 4*. ()

Chřástal

Poloospalé tempo. Carpenterova ušmudlaná režie. Prachmizerné efekty... A chlad neútulné lodi, šeď protahované mise a okoukaných tváří a všude kolem jen vesmír, bezútěšný a krásný jako oceán, o jehož vlnách pod svým prknem sní jeden z astronautů. Ozdravné, zvláštní, místy fascinující.Věděl jsem, že Carpenter dokáže z lacina a mnohdy i výpravě navzdory vykřesat podmanivou atmosféru, ale tady snad i ty dřevní triky vytváří umělecké dílo. Takhle by asi vypadalo Sunshine (zdá se mi, že Dark Star je nejen díky názvu odvrácenou stranou Boyleova snímku. V mnohém podobná, jen je neprávem ve stínu...), kdyby ho natočili tvůrci Červeného trpaslíka za zvuků Bowieho Space Oddity. ()

Delaney

Honit nafukovací mimozemšťany, přemlouvat bombu, aby nevybuchla pomocí Descartových citátů, zemřít v krásných fénixových asteroidech nebo poslední minuty života prožít surfováním na trosce lodi... Carpenter jak má být, 80% ()

Mikino00

To že to vypadá jako film za deset dollarů mi nevadí, ale fakt, že děj je totálně stupidní a nesouvislý, navíc si snaží hrát na vyšší téma, po lodi chodí velké rajče a dialogy jsou nezajímavé, to už nepřekousnu. Příšerný start kariéry jinak skvělého režiséra. ()

DAVID.LOPAN

Já vim, je to Carpenter. Můj nejoblíbenější režisér, ale přesto to nebyl můj šálek kávy. Prvních 50 minut bylo velice nudných až trapných, do toho nesympatičtí herci, hudba ze sedmdesátých let, špatné triky (ty mi vadily nejmín), přemýšlel sem chvilkami dokonce o odpadu, jenže pak se to přehouplo a nabralo to obrátky a začal to být slušný scifáč kolem ***. Carpenterova hudba, tady jen dobrá ač normálně geinální. Lehce banální, ale přesto zajímavý děj a poslendích pár minut byla povedná sci-fi...50% ()