Guvernér Rafael Montero se pokouší dopadnout svého úhlavního nepřítele, tajemného maskovaného mstitele Zorra. Chce popravit tři rolníky, aby ho vlákal do pasti. Zorrovi se však podaří muže zachránit a z léčky uniknout s pomocí dvou malých chlapců, Alejandra a Joaquina Murrietových, kterým daruje svůj přívěsek. Unavený a stárnoucí muž, ve skutečnosti spořádaný don Diego de la Vega, se vrací domů. Je přepaden Monterem, jeho milovaná žena zabita, on uvězněn a jeho malá dcera Elena odvlečena do Španělska. O dvacet let později se Montero vrátí jako vládce. Marně mezi vězni pátrá po Zorrovi, kterému se podařilo uniknout. Diego v jeho dceři poznává své milované dítě a podle přívěsku najde i dávného zachránce Alejandra. Nabídne mu výcvik a ve svém úkrytu ho naučí šermu a sebeovládání. Divoký, prchlivý bandita se mění v elegantního muže. V Zorrově masce ukradne z kasáren nezkrotného hřebce a setká se přitom s Elenou, která se do něj zamiluje. Diego s Alejandrem proniknou na oslavu Monterova návratu a mladíkovi se podaří vetřít do guvernérovy přízně. Je pozván na schůzi šlechty, na které vyslechne Monterův plán na vytvoření nezávislé kalifornské republiky. Dozví se i o jeho zdroji bohatství - dolu, v němž stovky otroků těží zlato. Guvernér si uvědomuje, že kdyby vyšel najevo podvod, kterým se chce zmocnit území k vytvoření republiky, byl by to jeho konec. (TV Nova)

WolfR

Není to žádné mistrovské dílo a navíc je to plné klišé. Ale má to svou atmosféru a své kouzlo. Navíc výběr herců snad nemohl být lepší. Antonio Banderas je jako Zorro dokonalý, Anthony Hopkins jako legenda a učitel perfektní a krásná Catherine Zeta-Jones jako milá hlavního hrdiny k sežrání. Navíc oba hlavní padouši si také odvedli své. Je to prostě solidní dobrodružná jízda, mám ten film celkem rád i přes jeho chyby, 4 hvězdy. ()

Lucasion

"Mám jednu otázku. - Ano, jakou? - Do čeho mám naložit tvoje ostatky!" Zorro, legenda se vrací! Příběh je o pomstě muže, který ztratil vše. Dům mu vypálili, ženu zastřelili před jeho očima a jeho dceru vzal jeho úhlavní nepřítel. Diego de la Vega (Anthony Hopkins) je Zorro. Muž, který stráví 20 let ve vězení a v momentu, kdy se jeho nemesis vrací do Kalifornie, je rozhodnut utéct, aby se pomstil. V této výpravě ovšem potkává mladého Alejandra (Antonio Banderas), který taky touží pomstít smrt svého bratra. Tajemná tvář má temnou a drsnou atmosféru. Zároveň se nebojí hláškovat na správných místech. Banderasovi v nejlepší roli, mu kápě a klobouk neuvěřitelně sedne. K tomu charismatický Hopkins a citlivě zahraná dcera v podání Zeta-Jones. Film má luxusní hudbu a choreografii boje. Kaskadérské kousky na koni jsou nepřekonatelné dodnes. Za mě je tedy Zorro: Tajemná tvář jedním z nejlepších filmů. Film, který má vytříbené hlášky a příběh dvojí pomsty, který nestárne. (98 %) ()

Fiftis

Hoci snímka obsahuje mnohé atribúty dobrého dobrodružného filmu a v podstate mu okrem stopáže nemám veľmi čo vytknúť, v mojich očiach jednoducho nemá tú šťavu, aby som mu mohol dať viac. Veľmi ma tento snímok nezaujal a dá sa na neho pozerať len sťažka, ale keď nič iné nieje v televízore, aspoň sa na takéto filmy dá dívať kvôli pekným herečkám, čo je fajn. A v tomto je to konkrétne Catherine Zeta-Jones v najlepších rokoch. ()

kingik

Když tvůrci chtěli oživit legendu s maskou, mohli zvolit zodpovědnější a méně rozpačitý přístup. Každý představitel jednotlivých rolí se tvářil jako by vypadl z jiného filmu. Martin Cambell naopak svojí zkušenou režií dokázal udržet moji pozornost i ve vyloženě trapně nadsazených pasážích. Zorro však o sobě nedal vědět naposledy. Klady: řemeslně kvalitní režie, charismatický Hopkins, pohledná Zeta-Jones, nápadité akční scény, výprava, kostýmy, krajinářská kamera. Zápory: absence duchaplnějšího scénáře, ubral bych humorné výstupy, Banderas občas přehrával, nesourodé herecké obsazení, příběh příliš v ničem nepřekvapí, žádné napětí. 60% ()

Morzael

No, pro mě zklamání. Zorro byl pro mě v dětství jeden z největších hrdinů a tento film mě tedy do legendy o temném ochránci chudých moc nevtáhl. Hrozně kýčovité (zajímavé, že pokaždé když Zorro odchazí ze scény, je západ Slunce, i když tam přijede v pravé poledne), jo a pak taky ta scéna s lopatou-snowboardem. Radši nic. ()

• Catherine Zeta-Jones (Elena) v roce 1999 komentovala, jaký vliv měl film na její kariéru: "Obrovský! Když měl premiéru, točila jsem právě se Seanem Connerym Past v londýnském studiu Pinewood. Ze dne na den se ze mě stala hvězda a na konci natáčení v Kuala Lumpuru jsem už ani nemohla sama vyjít na ulici. Od začátku jsem věděla, že je Zorro jedinečnou příležitostí, jak na sebe upozornit. Když Steven Spielberg zavolal mému agentovi a chtěl se se mnou sejít, řekla jsem si: 'A je to tady, kvůli tomu jsem přijela do Ameriky.' O takových momentech čtete v časopisech, jak se odehrály v životě slavných osobností, a máte pocit, že vy nikdy nebudete mít to štěstí. A najednou je to tady. Byl to skvělý pocit. Hollywoodské filmy mají obrovský mezinárodní dosah. Opustila jsem svou relativně jistou, ale lokální britskou kariéru a odjela do Los Angeles proto, abych si na stará kolena nemusela říkat: Kdybych tenkrát měla dostatek odvahy a odletěla do Hollywoodu, mohl můj život vypadat úplně jinak." (NIRO)

Banderas by rád natočil třetího Zorra

Banderas by rád natočil třetího Zorra