Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Šestý smysl byl dechberoucí, Znamení novátorské, ale Vesnice mi přijde hluboce lidská v tom, že středem všeho dění jsou tu lidé. Není tu dobro a zlo nebo strach, láska a jiné pocity vyjmuté, jako kdyby existovaly samy o sobě. Všechny si je neseme s sebou. Nemůžeme se odříznout od své lidské podstaty tím, že se odřízneme od ostatních. A už vůbec nám nepomůže, když si pro to, abychom nenarušili naši "prostotu a čistotu" budeme počínat, jako ti, před kterými se chceme chránit. Jak by se taková společnost dál vyvíjela, lze snadno domyslet. Izolace by se stala zákonem, jehož porušení by se těžce trestalo. To všechno obsahuje tenhle mimořádně zajímavý film. Stačí se jen zamyslet. Kromě filosofování musím také dodat, že Ivy je jedna z vůbec nejsympatičtějších či snad nejsympatičtější filmová hrdinka, na jakou jsem dosud narazil, kombinace křehkosti i neobyčejné odvahy a odhodlání.(13.5.2006)

Shyamalan je vpodstate chudak, divaci jej tlaci k dalsim a dalsim pointam a on podlehava. Village je z velke casti nadherne natoceny atmosfericky film, jehoz pomale tempo a zamerne nevyrazne postavy nemusi kazdemu vyhovovat. Rozuzleni je zbytecne, ale opravdu vyraznym nedostatkem je Adrien Brody, protoze to co predvadi je opravdu sila.(12.2.2005)

M. Night Shyamalan je mistr point..díky kterým jsou jeho filmy zajímavé.. ale proboha, co ta nálepka horor? to že se tam občas mihne červený plášť s přezdívkou "Ti co se o nich nemluví" se mám jako začít bát??.. Vesnice rozhodně není špatný film, i když první polovina filmu o tom nenasvědčuje.. proto děkuji za druhou část, přesvědčivý výkon Bryce Dallas Howard, výtečnou hudbu a zdařilou pointu :-)(17.10.2009)

Pořádně nevím, co si o filmu myslet. Za prvé musím uvést, že jsem dopředu znal první pointu a dost by mě zajímalo, jestli bych se bez její znalosti díval na film lépe nebo hůře. Vysvětlení se mi opravdu zdá trochu přitažené za vlasy (i když ne tak jako třeba u Vyvoleného). Některé scény mi přišly trochu slabší (nahánění v lese), jiné byly ale natočené výborně a nápaditě. Pokud bych to spíš bral tak, že film je hlavně o atmosféře a ne o příběhu, je spíše o lásce a ne o hororu, tak by mi to přišlo celkem dost povedené. Jenže to „hraní si na horor“ to podle mého stahuje trochu dolu. Herci byli dobří, jen Brody mi tam moc neseděl. Kamera byla výborná a hlavně věc, která se na té atmosféře podílí neskutečnou měrou a mnohé scény na ní stojí: naprosto fantastická hudba Jamese Newtona Howarda. Když to tak po sobě čtu, je to dost nejasná, rozporná směs pocitů – takhle přesně ovšem na mě film působil.(25.4.2005)

Nijak si nehoním triko, když tvrdím, že na pointu jsem přišla pět minut poté, co jsem si přečetla synopsi. To svědčí jednak o mé bezbřehé inteligenci a jednak o tom, že by se Shymalan měl na pointy vykašlat. Už dávno totiž nejsou nepředvídatelné, šokující a neočekávané. Největším problémem Vesnice je, že se Shymalan nedokázal rozhodnout při volbě žánru: vrhnul se sice na natáčení milostné romance, zároveň ji ale doplnil svým obvyklým „vypointovaným“ rukopisem, přičemž oba dva žánry si navzájem zdatně podrážejí nohy. Hororová část postrádá napětí a atmosféru a milostná zápletka je zoufale naivní a odkázaná na stupidní telenovelovité repliky. Příšery jsou co do technického ztvárnění mizerné a hlavně jejich vinou vás vůbec nepřekvapí první pointa. Atmosféra je sice oproti předchozím Shymalanovým filmům dost slabá, nicméně je zase dost nosná na to, aby ono „šokující“ zjištění na konci působilo jako hodně špatný vtip. Navíc oproti Šestému smyslu se po druhém zhlédnutí vyjeví spousta nelogičností, které s novým úhlem pohledu nesouhlasí (proč 19. století? Co vrstevníci stařešinů? Ví to nebo ne? A pokud ne, jak se do vesnice dostali, aby o „pointě“ neměli ponětí? Proč je podstata monstra pronásledujícho Ivy taková, jaká je? Proč dva starší spolu vedou rozhovory, jako by neměli potuchu o pravém charakteru věci?) Spousta replik je bez smyslu a významu a působí dost hloupě. Uvzlykané memorování nad hrozným životem ve městech také věci nepřidá. Činy postav mají dost chabé vysvětlení: že se někdo vydá smrtelnému nebezpečí kvůli záchraně někoho druhého, na to už jsme si zvykli. Že ale Ivyin otec obhajuje vyslání slepé dívky do lesa tím, že je z nich nejsilnější, je dost chabá berlička, která má zakrýt skutečný úmysl, totiž že důležitá je právě Ivyina slepota. Holt kdyby to Shymalan řekl naplno, neladilo by to s jeho úmyslem stvořit nevinný a bezelstný film. Jacquin Phoenix je většinu času nucen pronášet hloupé repliky, Noah jako vždy skvělého Brodyho má minimum prostoru, a tak nejvíce zaujme Howard, jejíž Ivy je přirozená a svěží a uvěříte jí i její podivné promluvy o lásce. Navíc tak věrohodně zahraná slepota se jen tak nevidí (paradoxní ovšem je, že vinou ledabylého snímání si toho, že je Ivy slepá, všimnete asi až po čtvrt hodině). Technicky se Vesnice taky povedla: atmosférická hudba nádherně vytváří poetiku vody, mokrého listí, podzimu, lesa. Snímání a barva jsou úchvatné a je to právě atmosféra přírody a lesa, co drží film nad vodou. Právě tohle je totiž to jediné, co nezklamalo moje vysoká očekávání.(31.8.2005)

• - Vesnice je již druhý počin, na kterém spolupracovali Joaquin Phoenix a M. Night Shyamalan. Poprvé to bylo ve filmu Znamení (2002). (Sufferer)

• - 60-milionový film se během opening weekendu (30.7.-1.8. 2004) dočkal skvělého 50-milionového výdělku, ale už následující týden ho postihnul až 68 % pokles. Celkově si z amerických kin odnesl přibližně 115 milionů, a i když byla tato suma zklamáním, pro Disneyho studio to byl nejvyšší výdělek za posledních 6 měsíců. (imro)

• - Spoiler: Filmu byla původně údajně udělena přístupnost "R" kvůli jedinému zvukovému efektu - zvuk nože, který bodne Luciuse. Ten byl později odstraněn a scéna bez něj funguje ještě lépe. (Morien)