Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Příběh, který jsem právě měla tu možnost zhlédnout, se také díky překrásnému hudebnímu doprovodu, zařadil mezi ty, které se zapsaly do mého srdce. Veliká obava o život někoho koho milujeme nás žene překonávat ty nejhorší možné překážky, jako je překonat sama sebe a svůj obrovský strach. Konec byl velmi překvapující a zároveň člověku dojde i spousta věcí. Bryce dokázala, že je prostě skvělá, její projev byl dokonale vybroušený ... jako diamant.(17.9.2013)

Po Šiestom zmysle, Vyvolenom a Znameniach je Osada doteraz Shyamalanovym najvýraznejším vykročením novým smerom (i keď určité náznaky bolo možno badať už predtým), pretože jeho najznámejší trademark - "šokujúca záverečná pointa" tu po prvýkrát nie je konečným výsledkom priebehu predchádzajúceho deja, ale "iba" prostriedkom (čo môže valnú väčšinu divákov sklamať a vyvolať aj pochybnosti o reálnosti jej uskutočnenia...). Prostriedkom metaforickým, slúžiaci režisérovi príbehom vyjadriť tú "druhú, hlbšiu a skutočnú" pointu resp. myšlienku filmu - skúmanie ľudských vlastností, citov a morálnej čistoty vedúcej miestami až ku kritike spoločnosti. Vo výsledku je film jedným veľkým zrkadlom - "oknom do duše" nastaveným, nám ľudom. Tento motív prechádza takmer celým filmom (napr. výtvarné riešenie všadeprítomného lesa sa postupne mení v závislosti na vnútornom stave hlavných postáv a hlavne režisérovo cameo svojím nasnímaním celú symboliku zrkadlenia iba posilňuje a prehlbuje). Pozornosť sa tentokrát sústreďuje na analýzu najsilnejšieho z ľudských citov - LÁSKU, ktorá je zároveň aj motorom všetkých udalostí. A práve Láska dodáva nielen záverečnej scéne silný katarzný moment, ale zároveň robí Osadu doteraz najdojímavejším Shyamalanovým filmom. P.S: Ak si chcete tento film čo najlepšie užiť, ignorujte trailer snažiaci sa Vás presvedčiť, že ide o ďalšiu typickú Shyamalanovku.(17.9.2004)

Shyamalan je vpodstate chudak, divaci jej tlaci k dalsim a dalsim pointam a on podlehava. Village je z velke casti nadherne natoceny atmosfericky film, jehoz pomale tempo a zamerne nevyrazne postavy nemusi kazdemu vyhovovat. Rozuzleni je zbytecne, ale opravdu vyraznym nedostatkem je Adrien Brody, protoze to co predvadi je opravdu sila.(12.2.2005)

Šestý smysl byl dechberoucí, Znamení novátorské, ale Vesnice mi přijde hluboce lidská v tom, že středem všeho dění jsou tu lidé. Není tu dobro a zlo nebo strach, láska a jiné pocity vyjmuté, jako kdyby existovaly samy o sobě. Všechny si je neseme s sebou. Nemůžeme se odříznout od své lidské podstaty tím, že se odřízneme od ostatních. A už vůbec nám nepomůže, když si pro to, abychom nenarušili naši "prostotu a čistotu" budeme počínat, jako ti, před kterými se chceme chránit. Jak by se taková společnost dál vyvíjela, lze snadno domyslet. Izolace by se stala zákonem, jehož porušení by se těžce trestalo. To všechno obsahuje tenhle mimořádně zajímavý film. Stačí se jen zamyslet. Kromě filosofování musím také dodat, že Ivy je jedna z vůbec nejsympatičtějších či snad nejsympatičtější filmová hrdinka, na jakou jsem dosud narazil, kombinace křehkosti i neobyčejné odvahy a odhodlání.(13.5.2006)

Skvostná studie života v netradiční uzavřené komunitě. Herecky žádný zázrak a ze strany Adriena Brodyho dokonalá parodie na herecký výkon. Shyamalan tradičně má vše režijně pod palcem, ale scenáristicky mu to tentokráte mnoho nevyšlo. Nedokázal se totiž zcela odprostit od diváckých očekávání a násilně se v závěru snaží o svou tradiční dějovou gradaci s pointou. Kdyby byla tato "šokující" událost vyzrazena hned na počátku, tak byl výsledek paradoxně mnohem lepší. Velká škoda, jelikož některé momenty jasně naznačují, že ve Vesnici se skrýval ohromný potenciál, který bohužel nebyl ani zdaleka využit.(2.10.2004)

• - Oděvy všech obyvatel vesnice mají přírodní barvy. Jen na oblečení Ivy (Bryce Dallas Howard) byla použita sytá modrá a indigová, aby se zdůraznila její výjimečnost. (Kroup4)

• - Všichni herci před natáčením strávili tři týdny v bývalém skautském táboře, kde se učili vše, co potřebovali lidé 19. století k životu. Chodili v historických kostýmech a navštěvovali funkční historické farmy, kde se učili stahovat zvířata, vyrábět svíčky, stříhat ovce, dojit, orat a podobně. Znalost těchto činností ale nebyla zásadní. Shyamalan chtěl, aby si herci vyzkoušeli život v takové komunitě a pochopili vzájemné vazby. (Kroup4)

• - Původní název filmu byl „The Woods“, ale práva na něj už vlastnilo jiné studio. (imro)