Vesnice

The Village

Osada

Mysteriózní / Drama / Thriller

USA, 2004, 104 min

Mě tedy Shyamalan nezklamal, Vesnice je asi stejně dobrá jako Znamení. Výborná po technické stránce, kamera (skutečně nechápu ty řeči některých o Dogmatech apod.), hudba, Bryce Dallas. Trochu problematická může být ona "pointa" - já ji sice znal předem, netvrdím, že jde o geniální nápad, ale nijak rušivá mi taky nepřišla, není se zbytkem filmu v rozporu. Ale to je jedno, protože o poitnu tu zas tolik nejde a když si ji odmyslíme, zbyde nám slušný napínavý film.(8.10.2004)

Scénář: M. Night Shyamalan .. Tento film jsem viděl už při jeho premiéře v kině, ale hvězdičkové hodnocení ke komentáři přidávám až dnes, dva roky poté (také proto, že jsem na něj pozapomněl:-)). __ Jedná se o velice působivý film. Ani jsem nemohl po filmu komunikovat s přítelkyní, jen jsem seděl a přemýšlel. Bylo o čem. Ano, vzalo mne to a to hodně! Shy mne sice táák nenadchl jako třeba Šestým Smyslem nebo Znamením, ale spokojenost byla i tak. Kamera, hudba, režie povedená jako vždy a hlavně mistrná thrillerová atmosféra! K tomu příběh o strachu z neznámého, o lásce, o odvaze .. jen opakuji, byl a jsem s tímto filmem spokojen. 75%.(10.10.2004)

Neviem prečo, alebo v čom je chyba, no mne sa Osada nesmierne páčila. Spočiatku úplne obyčajne tajomný príbeh, neskôr prídu na rad desivé strašiaky, nepochopiteľné javy a všetko sa to vyrieši magisterskou pointou, ktorou Shyamalan opäť nesklamal a len som zízal, keď Ivy vyliezla z lesa. A ak to bude v jeho filmoch pokračovať ďalej, tak ďakujem pekne, no len aby mu tie nápady nevyfučali. Navyše ma veľmi očarila Bryce, nielen herectvom, ale aj nevinnou krásou. Páčia sa mi aj Shyamalanove minirole a ani tentokrát si jednu nemohol odpustiť. 80%.(17.5.2006)

Ne Vesnici jsem se znovu podíval s více než ročním odstupem a musím svoje hodnocení opravit na maximum. Teprve se znalostí pointy si člověk Shyamalanův film pořádně užije, teprve teď chápe motivace jednotlivých postav, teprve teď skutečně prožívá jejich drama. Filmařsky mi přijde Vesnice ze všech režisérových filmů (od Šestého smyslu včetně) nejprostší, emocionálně však zdaleka nejsilnější a myšlenkově nejbohatší.(15.1.2006)

Mé dojmy z tohoto filmu jsou značně rozporuplné. Výrazným jádrem všeho je duchařská atmosféra, prostředí Vesnice a dobří herci. Kouzelná Bryce Dallas, nepředvídatelný Brody a dobrotivý Phoenix. Na jednu stranu žasnu z postupného se vyvíjení situace, charakterů některých postav, odhalení jedné skutečnosti a poté následné závěrečné šokující odhalení pointy. Jenže právě celá tato "iluze" a vyjasnění skutečností mi moc nezapadá ke jménu Shyamalan. K tomu člověku, jehož jméno se pojí s mysteriózními, tajuplnými a děsivými příběhy. To by byl i případ tohoto filmu, nebýt jeho, až příliš "civilizovaného" konce. Řekla jsem si, že to vlastně všechno byla jakoby fraška. To, co ze začátku vypadalo jakoby obaleno rouško mystiky a tajemství se později vytratilo a já si říkala, že to už není "ta" Shyamalanova Vesnice, o níž jsem se domnívala, že mysteriózně začne, bude probíhat, ale také skončí.(25.1.2009)

• - I zde se, jak je velmi obvyklé ve filmech režiséra Shyamalana, schovává rodinka ve sklepě před vetřelci, kteří provádí invazi do jejich domu. (Morien)

• - Celosvětová premiéra proběhla 26. července 2004 v Brooklynu (New York, USA). (Varan)

• - Do role Noaha byl původně obsazen Ashton Kutcher. Ten se však musel své role vzdát kvůli nabitému programu. (becki_tu)