Reklama

Reklama

Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 075)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zdaleka netvrdím, že Vesnice je nejlepší Shyamalanův snímek ale mám ho nejradši. Po emocionální stránce mě oslovuje možná víc, než oslavovaný šestý smysl. V jednom Švankmajerově filmu hrdinka říká: "Musíte zavřít oči, nebo nebudete nic vidět." V případě vesnice není nutné zavírat oči, ale přistoupit na režisérovu hru a nechat se unášet vlastní představivostí.. Vesnice nefunguje jako thriller nebo dokonce jako horor a každý, kdo uvažuje v kategorii tradičních žánrů, bude nutně zklamaný. Vesnice ale navzdory řadě opačných tvrzení v komentářích může nabídnout řadu velmi dobrých hereckých výkonů, režijní nápady a především atmosféru. Celkový dojem 90 %. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Shyamalan má jednu nevýhodu - od jeho filmov každý očakáva poriadnu porciu mrazivých lakačiek či šokujúcich rozuzlení. Málokto dokáže akceptovať, že mysteriózny podtext tu hrá druhé husle, zatiaľ čo v jeho starších filmoch dejovosť a strašenie plynú súmerne a harmonicky. Kto sa odosobní od vzrušujúcich očakávaní či Shyalamanových zdatných remeselných zručností, mal by byť prinajmenšom okúzlený až prekvapivo zrozumiteľným a jednoduchým príbehom o láske, ktorá prekoná všetky neprávosti. Jedna dejová línia (Lucius a Ivy) spracúva motív lásky a sily vzoprieť sa pre milovaného človeka akýmkoľvek nástrahám, ktoré majú vonkajší charakter (strašidelný les) a zároveň vyvierajú aj z vnútornej slabosti, strachu zo seba samých. Odhodlanosť a bezhraničná oddanosť Ivy k Luciusovi je v opozícii dnešnej doby priam ukážková. Tento hororovo-rozprávkový alegorický kontext tu funguje nádherným spôsobom. Druhá línia sa zas výlučne vzťahuje na osadníkov, ktorým Shyamalan venuje osobitý priestor a divák si k nim môže vytvoriť množstvo vlastných myšlienkových asociácií (neschopnosť prežiť v dravom ľudskom spoločenstve,...?) Shyamalan opäť prehovára v náznakoch, symboloch, pôsobivých metaforách, obrazoch a tu ma to narozdiel od "Stalo sa" vonkoncom nevyrušovalo. Prekrásna atmosferická hudba Newtona Howarda mala získať Oscara a Bryce Dallas Howard a Joaquin Phoenix sú výborní. Je to niečo medzi 3 a 4 *, ale pre myšlienky a hudbu si pridám. ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

-"To, co neuděláme, neuděláme proto, aby ostatní nevěděli, že to udělat chceme." ♥ I když Shyamalan asi regulérně je blázen, tak pro Znamení a Vesnici mám speciální místo v srdíčku, a pro Vesnici ještě o trochu víc než pro Znamení. Jak praví tagy k tomuto filmu, které na mě mrkají z postranního panelu: "láska, smrt, monstra, strach, slepota". Co by mohl člověk chtít víc. Plus je tento film domovem jedné z mých nejoblíbenějších filmových scén všech dob: "Jsou různé druhy lásky." ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Drogy jsou špatný ....ano? I když někdy uměj pomoct umělcum .....ano ? Tenhle film je typickým příkladem proč jsou drogy špatný .....ano? Neviem čo Shaymalan fetoval keď robil tento film, ale musel byť parádne mimo. Teda nie až tak ako keď Kubal kreslil Pufa a Mufa (neviem prečo sa toto veľdielo v CSFD nevyskytuje) ale určite sa snažil zahnať tvorčiu krízu v nejakej loveckej chatke, kde boli minimálne dva vypchaté diviaky pod červeným plátnom. Čo je na filme špatné ..... ano? Predovšetkým to že ho predávali ako niečo čo nie je. Preto lebo značka "from director M.N. Shyamalan" ktorú osobne od Vyvoleného nemusím, obsahuje v sebe apriórne šokujúcu pointu. No a šokovať za každú cenu sa nevypláca. Z hercov vyčnieva akurát Bryce D. Howard a Adrien Brody (však aj mali najzaujímavejšie úlohy), Phoenix ma tentokrát sklamal na celej čiare ( i keď to bude skôr chyba scenára ako herca). Tempo, ako vždy u Shyamalana je pekelne pomalé a nedynamické. Kamera, ktorá bola jedným z mála čo mám u MNS rád úplne desná. Myslím, že je načase priznať , že Shyamalan je "len" talentovaný a nie geniálny. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Mě tedy Shyamalan nezklamal, Vesnice je asi stejně dobrá jako Znamení. Výborná po technické stránce, kamera (skutečně nechápu ty řeči některých o Dogmatech apod.), hudba, Bryce Dallas. Trochu problematická může být ona "pointa" - já ji sice znal předem, netvrdím, že jde o geniální nápad, ale nijak rušivá mi taky nepřišla, není se zbytkem filmu v rozporu. Ale to je jedno, protože o poitnu tu zas tolik nejde a když si ji odmyslíme, zbyde nám slušný napínavý film. ()

Galerie (92)

Zajímavosti (30)

  • Celosvětová premiéra proběhla 26. července 2004 v Brooklynu (New York, USA). (Varan)

Související novinky

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (více)

Nemrtvý, kam se podíváš

Nemrtvý, kam se podíváš

08.10.2008

Chodící shnilotiny jsou pořád v kurzu. Máme pro vás tři projekty, které se zombíky jen hemží. Táta Romero chystá další mozkově-střevní hostinu, Woody Harrelson se musí probojovat skrz Zombieland a 28… (více)

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)

Reklama

Reklama