Rebel bez příčiny

• USA Rebel Without a Cause (více)
Trailer

Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

Trailer

Oskar

Mám rád staré filmy, ale ne povinné uctívání těch předepsaných. Myslím, že Rebel bez příčiny je z rodu filmů, které přišly ve správnou chvíli, oslovily tehdejší publikum přesně tak, jak si předsevzaly a... dnes jsou únavné jako povinná školní četba. Těžko Rebelovi vyčítat, že má postavy jako soubor ilustrací ke knize "Nejčastější poruchy psychosociální komunikace v dysfunkčních rodinách" a působí proto tak ploše. Byl zkrátka první. Dobře vím, že v 50. letech Američané lpěli na "tradičních hodnotách", jaké skýtá rodina a středoškolská uniformita, ještě víc než dnes. A že neochota jedince účastnit se všech těch rituálních skopičin mnohé upřímně šokovala. Ale nebudu se tvářit, že nikdo později nenatočil lepší filmy na stejné téma. (Edit 23.8.2011: Po druhém vidění musím jít ještě o hvězdičku níž. Ten film stárne každým rokem.) 40% ()

pepo

Najkultovejšia úloha Jamesa Deana a jeden z najdôležitejších generačných filmov vôbec. Dospievaniu stredoškolskej mládeže sa dovtedy žiadna snímka nevenovala tak citlivo a pôsobivo. Mnohokrát citovaná klasika patrí už desaťročia k základnému vzdelaniu každého cinefila. Držiteľ troch oscarových nominácií. ()

dobytek

James Dean je takovej zvláštní fenomén. Za svůj krátkej život stihnul natočit v podstatě jenom 3 filmy, ale stal se legendou a hodně lidí ho považuje za jednoho z nejlepších herců všech dob. Pořád mi to jméno James Dean vrtalo hlavou a řikal jsem si, že vidět aspoň jeden z jeho filmů asi patří do takovýho všeobecnýho filmovýho přehledu. Ale pořád se mi do toho nějak nechtělo. Až dneska jsem se podíval na Rebela bez příčiny. Z toho, co bylo na výběr, jsem zvolil Rebela pouze z důvodu, že je z těch 3 filmů nejkratší. A teď k filmu. Snad všichni se tam chovaj úplně v rozporu se zdravym rozumem a často vyloženě sebedestruktivně. Skoro to vypadá, že středoškoláci v USA v 50. letech byli schopný se navzájem pozabijet a riskovat vlastní životy jen tak pro zábavu. A když někdo tyhle hrátky nepřežil, tak to všichni kolem vzali bez mrknutí oka. Holka, který se právě v autě zabil její přítel, je úplně v pohodě a ještě ten večer už řiká někomu jinýmu "miluju tě", přestože jinak je to úplná hysterka. Dokáže udělat hysterickou scénu i kvůli tomu, že její otec jí po příchodu domu nedá pusu. Možná trpí Elektřinym komplexem. Celý mi to připadalo asi stejně tak uvěřitelný jako některý epizody BH90210, kde hlavní postavy maj podobný "problémy". Ale tam se to aspoň většinou snažej "vyřešit" alkoholem a drogama, což je do jistý míry pochopitelný. Tady se všichni chovaj naprosto nepochopitelně. Jinak nejvíc jsem byl teda zvědavej na výkon Jamese Deana, když je tak strašně vychvalovanej. No a musim napsat, že mě zrovna dvakrát nenadchnul. Jako vyloženě ho nezatracuju, ale mnohem lepší a uvěřitelnější byl podle mě Sal Mineo. Naopak Natalie Wood byla toporná jak úd. Celkově ten film teda neni úplnej průser. Kupodivu děj docela rychle plyne (zvládnul jsem to jenom s jednou přestávkou uprostřed, kdy jsem si odešel nakoupit), ale je to celý takový naivní, strašně přehnaný a těžko uvěřitelný. Věřim tomu, že v 50. letech to asi byla velká pecka, ale v roce 2012 mi to připadalo jako ztráta času. A nebudu tady pokrytecky filmu dávat 5 hvězd s komentářem ve stylu "z dnešního pohledu je to o hovně, ale hodnotim v kontextu doby vzniku". Ostatní 2 filmy Jamese Deana si nechám klidně ujít. ()

Anderton

Postava Jamese Deana nie je ani príliš rebel, príčin na nasratosť má ale dosť. Takže názov klame. Možno sa jedná o prvý film, ktorý skutočne do hĺbky rieši úprimne problémy a pocity mladých stredoškolákov. Za jeden deň by samozrejme k takémuto vývoju postáv nemohlo dojsť, ale Ray a scenárista to zvládli perfektne, keďže presne vedia, čo chcú povedať. Podobne ako v Bigger than life ide Ray priamo do rodiny a rieši v nej to, čo ostáva susedom skryté. ()

Snorlax

Kdepak, zub času ani náhodou neobrousil ostří tohoto příběhu. Otevřel otázky, o kterých se do té doby nemluvilo. A nepotřeboval k tomu žádné připitomělé šablony z dnešní pásové výroby v továrně v Hollywoodu. Všichni herci do posledního podali tak výborné výkony, že ten dnešní plevel, který se vydává za herce v seriálových slátaninách, by jim měl postavit chrám a chodit je každý den uctívat. Sakra, kam se poděli všichni umělci, kteří dřív dělali film? Nic proti dělníkům, ale ti ať vyrábí stroje, ne filmy! ()

• V líbající se scéně jsou vidět Jamesovi umělé zuby. Přední zuby si vyrazil jako dítě. (Nalien)
  • Byl natočen také alternativní konec filmu, ve kterém Plato (Sal Mineo) padá z věže planetária. (FilmFan24)
  • Scéna, ve které si Judy a Jim dělají z Plata srandu kvůli tomu, že má jednu ponožku modrou a druhou červenou, nebyla původně ve scénáři. Představitel Plata Sal Mineo si jen ráno nevšiml, že má každou ponožku jinou. (candy_daze)

Související novinky

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)