Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anrie
  ****

  Dlouho dlouho dlouho jsem se chystala na film s legendárně kouzelným a bohužel zesnulým Jamesem Deanem. V úvahu padly tři jeho hlavní filmy z let 55 a 56. Rozhodla jsem se pro ten první, ať můžu vidět jeho vývoj a vzestup. Pomalu a rychle k nominacím...A jsem strašně zvědavá, co ukáže v dalších dvou filmech, protože už tady vypadal jak profík se zkušenostmi na rozdávání. Jako rebel, co byl opravdu bez příčin si mě získal hned v prvních opilých momentech. Ostatní byli také dobří, ale on...! Už se nemůžu dočkat, jak se podívám na Na východ od ráje a Gigant. O filmu nemůžu říct nic moc špatného. Hodně přihlížím na rok, takže není divu, že už je překonaný. I tak měl, co nabídnout. Konec byl moc dobrý. Nevím čím, ale trochu mi jejich pobývání na opuštěném zámku připomnělo Střihorukého Edwarda.(6.1.2015)

 • Galadriel
  *****

  James Dean sice nevypadá jako středoškolák, ale dokázal hrát s takovou lehkostí a uvěřitelností, že mi to bylo vlastně úplně jedno. Víc jak 50 let starý film má co říct, ukazuje problémy tehdejší mládeže tak, že se v nich dá najít nespočet paralel k dnešku. Revolta za každou cenu, dost velké rodinné problémy všech zůčastněných a nakonec samozřejmě prozření, pochopení a spousta citu nevyznívá jako kýč nebo tlačení na pilu, právě naopak. Když si to zpětně promítnu, tak vlastně scénář není vůbec originální, pracuje se všemi klišé, které nás jen v souvislosti s tímto tématem napadnou... Při sledování jsem ale nad něčím takovým ani vteřinu nepřemýšlela a to myslím dokazuje, jak skvěle zrežírovaný a zahraný tenhle rebel je.(29.5.2007)

 • lamps
  ****

  Dospívající dítka jsou pěkná kvítka. Je dobře známým faktem, že někdy v padesátých letech se v mnoha liberálních státech událo cosi (mnoho otřepaných a známých faktorů), kvůli čemu začala být pubertální mysl těžce svévolná a spíše než k rodičům vzhlížela k neohroženým westernovým hrdinům. A je taktéž velmi známou věcí, že Rebel bez příčiny je vrcholem v dané oblasti filmové vlny. Příběh je až podezřele primitivní a při pohledu na samotný scénář by bylo každému s podivem, že se honosí nálepkou kultovních rozměrů, avšak zdání klame. Vše je přesně na svém místě, rebelující puberťáci nepůsobí zdaleka jen jako banda protivných fracků a hlavní myšlenka, tak okatě deklamovaná už v textech distributorů, je nakonec znázorněna natolik chytře a působivě, že zestárnutí způsobené odlišnými generačními návyky filmu rozhodně nehrozí (spíše naopak). A pak je tu ještě James Dean - herec s charakterem Brada Pitta a nadáním Marlona Branda - jehož předčasného odchodu teprve nyní vysoce lituji. On je tím hlavním motorem, který předjel svou dobu a zajistil filmu takový status, jaký drží dodnes. Čest jeho památce. 85%(5.8.2014)

 • Radyo
  ****

  Dnes už klasický film s legendárním Jamesem Deanem, svého času snad pokus o generační výpověď, což z dnešního takřka 50 let starého pohledu (neuvěřitelné, jak ten čas letí!) může divák posoudit jen zhruba. Každopádně jde ale o zajímavou sondu do života mládeže ve "zlatejch padesátejch", kdy mladí lidé také měli své problémy (mnohdy ne nepodobné problémům dnešní mládeže), s nimiž se museli potýkat a které museli řešit, často i dost drsným způsobem. Všichni mladí herci podávají skvělé výkony a hlavně díky jejich přesvědčivosti a opravdovosti film zaznamenal a vlastně dosud zaznamenává značný divácký ohlas.Mimochodem: James Dean zemřel předčasně, ve 24 letech. Natalie Wood zemřela předčasně, ve 43 letech. Sal Mineo zemřel předčasně, ve 37 letech. Že by prokletá generace?(24.6.2003)

 • xxmartinxx
  ****

  Nějak mě zklamalo to vyústění. Dějová linie s pološíleným kamarádem tomu podle mě moc nepomohla a až moc se tlačí do popředí. Kdyby se to víc věnovalo skutečné generační výpovědi a ne jen jednomu do extrému zahnanému případu, bylo by to o ten poslední stupínek lepší. Takhle je to jen působivá podívaná, ale úplně pod kůži se to nedostane.(25.6.2010)

 • - Konkurz na obsadenie hercov vo vedľajšej roli viedol režisér s producentom, pričom jednou z hlavných otázok bolo: „Ako vychádzate so svojim rodičmi?“ Jeden mladík, ako dôkaz problémovosti, dokonca predložil výpis z registra trestov. (marlon)

 • - Do role Judy, kterou nakonec hrála Natalie Wood, byla zvažována Debbie Reynolds. (Stanislaus)

 • - Film měl být původně černobílý, ale režisér Nicholas Ray přesvědčil studio Warner Brothers, aby byl Rebel bez příčiny barevný. (Maark)