Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

yatan

Aj ked viem ze tento film sa stal kultom (vdaka Deanovi) musim sa priznat ze mna neoslovil..ano mohlo sa tam rozoberat mnozstvo "aktualnych" problemov tamojsej doby avsak po prvej polhodine som presne tusil o com film bude a tym padom som pozeral len na herecke vykony hlavne Jamesa Deana okolo ktore este stale chodia chyry..Hej bol urcite velmi sikovny a mal aj to kuzlo ktore zeny na nom museli zeny zrat :) ale film je pre mna priemerny nicim originalny.. 6.5/10 ()

BAADRAAM

Just for excellent performance of James Dean. So convincing performance we can just see in Brando´s playing. Their presentation is more than similar to each other. Perhaps the film was not quite perfect and the plot could affect rather poorly (The problem of these days is not actually the lost generation) but there is something different from other films. Namely: atmosphere from 50s and mainly James Dean himself. ()

Jack.Pott

Teda - kdybych byl středoškolačka v polovině 50. let, byla bych... asi poblázněná jako všechny okolo :-). Chtěl-li bych tehdejší idol popsat z pohledu hmyzu, napíšu, že James Dean byl mladým Lukášem Vaculíkem, akorátže světového formátu. Dokonalý kamarád do deště, ideální starší brácha nebo něžný, hravý milenec... Film Rebel bez příčiny se ovšem zaměřuje spíše na chyby - selhání rodičů, kteří svou (ne)mravní konformitou, alibismem, necitelností probouzejí v pubertálních potomcích běsy. Dospívající děcka se ocitají opuštěná ve společnosti ještě zraněnějších, a proto ještě agresivnějších vrstevníků a spirála se roztáčí. Naštěstí samotáři, vykopnutí z rodného hnízda mohou uzavírat zprvu opatrně podezíravá, časem láskyplná spojenectví - a tak Natalie Wood třeba nakonec zjistí, že pusa od Jamese je mnohem hebčí než polibek na dobrou noc od milovaného, ale moc přísného otce... ()

Aywes

Film o neporozumění a obtížném mládí.Je těžké se smířit s pravdou, že jeden z rodičů zrovna není ideální a ba naopak chybí mu nějaká zásadní "věc".Ať už je zdrojem problému alkohol,nevšímavost,nepochopení či právě zbabělost výsledek myšlení dospívajícího dítěte je stejný.James Dean není rebel bez příčiny.Má důvod být rebelem a dělat věci, které ho vybočí ze srovnání s jeho otcem.Jeho odvaha a jakýsi tvrďácký postoj mě dostal od samého počátku.Vytvořit charakter, který musí vypadat tvrďácky a zároveň cítí v jádru sebe naprosté zničení a životní prohru, je téměř nemožné.Nicholasu Rayovi se to díky Deanovi podařilo.Mistrovské nápady a napětí, co se stane dál, obklopuje celý film.Od začátku do konce budete zvědavy jak to vše dopadne.Je to příběh o porozumění a neschopnosti rodičů dětem pomoci.To že dostávají jakýkoliv hmotný majetek není vše.Vede to pouze ke zhroucení a naprostém kolapsu jedince.Pokud nebudeme rozhodní a nápomocní můžeme přestat chtít být rodiči.Tento film by měl vidět každý rodič.Nádherné 4 hvězdy a krásný zážitek. ()

Auvajs

V Rebelovi je skoro všechno špatně. Většina herců, včetně hlavního hrdiny, je pro své role přestárlá, tudíž působí naprosto nevěrohodně a nepřirozeně. Děj je zcela nepropracovaný a hlavně na mnoha místech nelogický. Postavy jednají nesmyslně a nepochopitelně. James Dean byl sice machr, ale i on výrazně přehrává. Zcela bez debat nejhorší film z 50. let (co jsem zatím viděl..) /46%/ /thumbs down/ ()

kubilov

Jeden z pouhých tří filmů, ve kterých se objevil jeden ze dvou nejvýznamnějších herců padesátých let (s Marlonem Brandem) a dnes už zkultovnělá legenda, James Dean, avšak nutno podotknout, že všechny ty chvalozpěvy na jeho osobu jsou z hereckého hlediska naprosto opodstatněné a dokážu si rovněž představit, že byl Dean zajímavý i pro dámské publikum, kterému mohl být jeho herecký talent šumafuk. Jednodenní příběh problémového chlapce, jenž si ihned stačil ve škole znepřátelit místního studentského bosse, naklonit si jeho dívku na svou stranu a zažít smrt hned několika lidí, je i po téměř šedesáti letech jistým způsobem aktuální a stále má co nabídnout. Zvláště pak svým popisem životního období, kdy jedinec vlastně nikam nepatří a se vším má potřebu bojovat. Navíc právě v Rebelovi podal dle mého názoru Dean svůj nejlepší výkon, navzdory tomu, že za druhé dva filmy byl nominován na Oscara. ()

gotham

Tenhle totální kult mě nijak neuchvátil. Dean předvedl zajímavý výkon, jinak jsem ale na Rebelovi nic zvláštního nezaznamenal. Prostě týpek, kterej chce být sám sebou, dělá si, co se mu líbí, nechce se nikomu podřizovat, ale vlastně je to dobrej kluk a ta krásná sympatická holka nakonec vezme rozum do hrsti a udělá, co je správné. Zkrátka dobře zahrané, ale příběhově o ničem. 50% ()

pollstro

Nadčasový film, který vykreslil morální úpadek a emocionální zmatek tehdejší americké mládeže, kritiku rodičovství, konflikty mezi generacemi a negativismus dospívající subkultury. Vzrušující, napínavé, lehce provokativní a občasně melodramaticky přitažené, ale i přesto svým obsahem a stylizací nekompromisní filmová klasika se skvělou myšlenkou a těžkým vystřízlivěním z probíhajících vzájemných autentických konfliktů. Natočené v širokoúhlém formátu CinemaScope, který se díky své barevné kolorizaci a expresivním obrazů, stal filmovým mezníkem v uměleckém a technickém filmovém formátu, kterému by kdokoliv těžko tipoval polovinu 50. let minulého století. Vysoce nadaný a mladý James Dean, který zemřel měsíc před premiérou, předvádí svůj vzácný a nezpochybnitelný herecký talent, jemuž skutečně nelze nepodlehnout a už vůbec nejde zpochybnit, že byl jedním z nejtalentovanějších mladých herců své doby. Skoro až děsivé, v kolika scénách a momentech připomíná svým herectvím styl Marlona Branda. S naprostou kontrolou nad postavou předvádí skvělý a citlivý hereckých výkon nešťastného, osamělého a emočně nestabilního teenagera, který je dodnes považován za kulturní symbol mladistvé vzpoury, kterou se zasloužil o nesmrtelný filmový status. "You're tearing me apart!" ()

Alex_01

Čistá esence padesátek, teď zpětně dokážu ocenit atmosféru vykouzlenou v prvním díle Zpátky do budoucnosti – teens s načesanými vlasama, do třetiny zapnutými bundama, cigárama, kulaté auta s bílými pneumatikami a kouř olovnatého benzínu ouu yess. Džeejms Dean je skutečně velmi schopný herec bezpochyby; film pracuje s variacemi (observatoř, zahřáté sako/bunda), symbolickými předměty (pudřenka) i s parádními vodítky – Kdy příjde konec světa? – Za úsvitu Platóne (a pro tebe doslova bro). Trochu nechápu smrt hlavního sígra – Buzze, která byla způsobena tím, že zapomněl, kde má ten debil brzdu nebo proč jako nezastavil, když zjistil že má zaseklou bundu – tady bych trochu zrychlil tempo – abychom si jako diváci sotva uvědomili co se stalo a už hned potom bylo pozdě… Film pracuje s plány a mizanscénou jako BOSS (policejní stanice, hádka s rodiči). Postavy mají smysl, hloubku, touhy, ale vláčí je osud, nikdo není úplně uvědomělý a dominantní až na Buzze; odrážejí pocity mladé generace a napříč generacemi – jsem nespokojený, nikdo mě nechápe, rodiče jsou marní, zbytečně ustaraní; specifičtěji pak už, že táta je podpantoflák, co si neumí dupnout a jediné co dělá je že mě stále zklamavá. ()

Joudec

Mezigenerační zlom v americké společnosti 50. let, nesoucí se v duchu selhávání rodičovských vzorů, mladistvé vyprázdněnosti a touhy po pozornosti. Nekonečně aktuální film, který i přes svůj název ukazuje, že vše na světě má svou příčinu. ()

gu-staff

James Dean je tu rebel, a k tomu sexy rebel, sexy jako dobytek, a roztomilej. Žral jsem mu to od začátku do konce. Tenhle film = pro mně James Dean. Jinak než pět dát nemůžu. P.S. A chci tu červenou bundu... ()

HumanClay

Tragédia, problémy v rodine, zhoda okolností, rebelizmus poslúžili ako základy na vystavanie lásky medzi dvoma mladými ľuďmi. Vidieť, že byť mladým je aj po 55 rokoch stále to isté. Stále rovnako ťažké. ()

Scaevola

Nadčasové drama o dospívání nebo film plně zasazený ve "svých" padesátých letech? Bohužel víceméně to druhé, navíc okořeněný podivnými charaktery, až si člověk v některých chvílích říká, jaké monstrum/parodie ještě odkud vyskočí. Avšak byť je možné se ztratit v některých citových výlevech hrdiny, uvěříte mu každičkou scénu. ()

linger

Tak, zas pojdem mimo prud a nalozim zboznovanej klasike. Na tento film som sa naozaj skusala naladit, snazila som sa vcitit do teenagerskych "problemov", ocenit Deanovo herectvo, uvazit starobu filmu a prisposobit tomu hodnotenie ( co je zradne, lebo skutocne skvele filmy proste nestarnu napriek roku vyroby. Minimalne su logicke a maju inteligentne dialogy...). Ale snazenie som vzdala asi v polke, po scene so skuskou odvahy na kradnutych autach. A vypocet zacina. Vskutku asi nechapem, preco Dean tak nenavidi svojich rodicov. Jeho otec je tak trochu podpapuciar a smiesny a matka s babkou robia hystericke sceny, ale kvoli tomu sa predsa nezblaznime, ze. Dalej postava Natalie Wood. 16 rocna osoba velmi zle znasa, ze jej otec odmieta fyzicke prejavy naklonnosti ako bozteky, objatia...Trocha uchylne, nie? Na jej mieste by som to vyhladavala skor u spoluziakov :) No a korunou je postava Plata. To je snad kombinacia Normana Batesa a Lennyho z O Mysiach a ludoch. Uplne mesuge, ale zato jediny posobi vekovo adekvatne. Zaroven jediny, ktory ma skutocny problem (a velky...). Co sa tyka deja, asi kazdeho zaskocilo, s akou lahkostou sa vsetci zmierili s tragickou smrtou jednej z postav. Aha, vlastne to nebolo dolezite, dolezitejsia je existencialna uzkost tazko skusanych adolescentov. Celkovo vyvoj vztahov medzi postavami nema hlavu ani patu. No a dostavam sa k Deanovmu herectvu. Mrzi ma, ze to musim povedat, ale keby zil 80 rokov, divame sa na jeho vykon pravdepodobne inak. Hned v prvej scene hral opiteho a pripadalo mi, ze za cely film uplne nevytriezvel. Zle pracoval s hlasom, znel ako 50 rocny patriarcha. Mal akesi nemotorne, hrmotne pohyby (ako pripity ci zhuleny?). Je mi jasne, ze mal posobit frajersky, ale co ja viem... Brando mi pripada frajerskejsi, ale on nema okolo seba gloriolu smrti v mladom veku. ()

Fender

Na tomto filmu se mi vždy líbilo, že nepojednává o takovém tom buranskému typu rebela, který svou důležitostí musí terorizovat okolí, tento rebel je spíš outsider, který hledá sám sebe a cítí se osamocený, čili film se spíš zaměřuje na pocity samoty. K této postavě budete snadněji cítit sympatie, jelikož to není stereotypní rebelský debílek. James Dean je zde opravdu velmi přirozený, je velká škoda, že zemřel tak mladý, mohl toho ještě hodně předvést. ()

Felix22

Původně jsem se obával, že to bude o takovém tom prvoplánovém rebelství, kdy se porušuje zákon a dělají se různé debility. Proto mě mile překvapilo, že tenhle film přesně takovýhle není a hlavní postava je rebelem jiného typu. Neporušuje zákony a nechová se jako idiot, ale jde o rebelii skoro až "duchovní" nebo jak jinak to nazvat, proti společenským normám a dalším takovýmhle věcem. James Dean je svým způsobem outsider, což mi bylo dost sympatické a lépe jsem chápal jeho pocity a smýšlení. Opravdu talentovaný týpek, který to mohl dotáhnout daleko. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)