Miles (Paul Giamatti) a Jack (Thomas Haden Church) jsou dávní a poněkud nesourodí přátelé, kteří se vydávají na týdenní rozlučku se svobodou po vinařské oblasti Santa Ynez Valley. Jejich představy o průběhu výletu jsou ovšem trochu odlišné. Zatímco samotářský Miles by rád společný čas strávil koštováním prémiových kalifornských vín, nastávající ženich Jack by si rád naposledy užil život svobodného mládence se vším všudy. K dobrému pití totiž patří i společnost krásných žen. Do milostných dobrodružství se nakonec zaplétají oba, když se v restauraci seznámí se dvěma okouzlujícími servírkami. Nechávají se strhnout romantickou atmosférou společných večeří, nekonečných rozhovorů a opojným vínem, které však brzy všem ztrpkne na jazyku... Pohodová komedie o životě, přátelství a krizi středního věku se dočkala vřelého diváckého a kritického přijetí. Snímek získal mnoho filmových ocenění a posbíral pět oscarových nominací včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. Jediného ocenění se nakonec skutečně dočkal režisér snímku Alexander Payne, ovšem v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář společně se spoluscenáristou Jimem Taylorem. Za nejlepší scénář byli ocenění také Zlatým Glóbem, kde snímek rovněž bodoval v kategorii za nejlepší komedii nebo muzikál. (Česká televize)

Chřástal

Víno jako metafora života nebo lidí není nic nového, jak by dosvědčil i Karel IV. s Buškem z Velhartic, ale v Bokovce je to servírováno sehranou obsluhou a s humorem, kterému není nic lidského cizí. Krhavé pohledy zkrachovalce Milese nebo poznámka jeho kámoše o údělu sexuálního štvance umožňují zábavu i účast, pochopení. Výtečné jsou dialogy jako třeba o sebevraždách spisovatelů i „akční“ scény jako výprava pro peněženku. A dokonce na mě film zapůsobil svou myšlenkou – že bych si měl asi kupovat lepší vína ()

Renfield

Miles, Jack a jejich cesta proti krizi, se kterou si to každý vypořádává tím svým způsobem. Jinak to být ani nemůže, tahle dvojice toho má na první pohled společného velmi málo, přesto se však potřebují a neustále doplňují. Výborný scénář, atmosféra prosluněných vinic a závěr, který tu pohodu kýčem nezničí. Možná k němu bylo lehce nakročeno, naštěstí však film končí přesně tam, kde končit má. A to co se děje před závěrem, je zkrátka život... Nakonec nejen to, ten film dokáže od začátku do konce mluvit. Paul Giamatti výborný, Virginia Madsen snad ještě lepší, neuvěřitelně charismatická, přirozená. Věřil jsem jí/jim každý moment, což zase jiným způsobem platí i o druhém páru. Sedlo mi to velmi, snad k tomu přispěla i nálada, věk... 80% ()

Oralfabet

Sice sám nesnáším tenhle druh vtipů (obzvlášť proto, že v dnešní době už je může člověk dělat o každým filmu), ale asi tentokrát neodolám: Parádní film o tom, jak Sandman a Rhino ochutnávají víno a potýkají se s krizí středního věku... Trochu trvá než se to rozjede, ale ke konci už jsem si to neskutečně užíval. A to ani nejsem žádnej velkej fanda vína. 9/10 ()

El Loco

Bokovka plynie na prvý pohľad veľmi pozvoľna a rozťahane a ešte k tomu pôsobí dosť jednoducho. Nie je ani napínavá, ani príliš vtipná. Dej je trochu nudný, nedočkáme sa žiadnych prekvapujúcich zvratov. Nehrajú tu žiadne herecké hviezdy; herci sú práveže až príliš obyčajný. Prečo to vôbec pozerať?! Asi práve preto... ()

kecinzer

Možná jsem příliš náročný, ale tento film mě prostě neuchvátil. Možná je to naopak, tento film je příliš náročný na mě. Každopádně mírně nadprůměr. ()

Kroupa

Asi dva opravdu povedené vtipy, jinak spíš průměrná zábava. Záleží na náladě, navíc se to určitě nebude líbit každýmu, ale podohně jako O Schmidtovi si tenhle film svého fanouška najde. ()

no2

9/10 – Literární předlohu jsem nečetl a ani se v nejbližší době nechystám, ale z filmu jsem nadšený. Srovnávat s tuzemskými Bobulemi je jako srovnávat špičkové francouzské víno s „jabčákem“. Dvojici hlavních hrdinů se nedá nic vytknout (tedy co se týče herectví, ne charakteru postav - Jack mě svým „nadrženectvím“ totálně sr.l a připomínal mně nablblého patnáctiletého frajírka; zatímco hloubavý smolař Miles si mě získával minutu po minutě a nakonec se pro mě stal jednou z nejsympatičtějších filmových postav vůbec). ()

Lou_DLy

Já jsem se do toho ale za celou dobu nedostala, moc mě to nebavilo. Ani jedna z postav mi nebyla moc sympatická, nikdo není schopen sebereflexe. Taky nechápu, na čem funguje přátelství dvou hlavních aktérů, nechápou se - a já se jim ani nedivím. Scéna s lovem zapomenuté peněženky asi může zkultovnět a pár scén může znovu potěšit i mě osobně - třeba auto do plotu :) ale vyhledávat to asi nebudu. ()

JohnyD

Som nadšený, jeden z najlepších filmov s vínnou tématikou (ta terminologická presnosť), životná rola P. Giamattiho, film o priateľstve, kríze osobného a profesného života, skvelých dialógov (scéna na terase a dialóg o víne je najlepšia romantická scéna ever a úplne ako vystrihnutá z reality, že by aj Linklater závidel), humoru (pri scéne s peňaženkou som sa smial jak blázon) a mnoho ďalšieho, ktorý sa odohráva na slnečných vinicách v Kalifornii. Podobnú rozlúčku so slobodou si nechám líbit aj ja. Ten film vo mne bude podľa mňa dozrievať ešte dlho a teším sa na opáčko. 10/10 PS: Oceňujem aj výber hercov a najmä herečiek, že nešlo o nejaké pekné tváričky a umeliny. ()

IvcaSammet

I když začátek vcelku pokulhává a rozjezd se zdá až téměř nekonečný a naprosto průměrný, rozhodně stojí za to vydržet, až se film přehoupne do druhé poloviny. Z obyčejného romantického filmu se nakonec přece jen vyklube skvělá komedie, která dokáže opravdu výborně pobavit. Paul Giamatti si zde střihnul parádní roli, které mě u filmu udržela i při zdlouhavém začátku. Myslím, že kdyby se Alexander Payne alespoň trochu vyvaroval zbytečné rozvláčnosti, věřím, že bych hodnotila čtyřma hvězdičkama okamžitě. Takto jsem ale dlouho přemýšlela, pro jaké hodnocení se rozhodnout ... Nakonec jsem ale přece jenom přimhouřila oči díky skvělé scéně s peněženkou a filmu dala čtyři hvězdičky, protože tak jsem se u filmu opravdu už dlouho nepobavila. ()

nonick1

Nuda v Brně - pardon v Santa Ynez Valley. Ovšem na rozdíl od Nudy v Brně vcelku nezajímavý film, prázdný jako krabice od levného vína po noci strávené s cizí servírkou. Provařené klišé staromládeneckého mudrování nad obavami z blížícího se sňatku: v podobných filmech si týden před svatbou chtějí všichni ještě užít - ehm - "svobody"... 2004 - asi slabý ročník. ()

Emzet

Překvapivě depresivní road movie o zoufalých útěcích někam jinam, která potěší velmi slušným scénářem (ústřední scéna Giamatti - Madsen je tak vytříbená, až v té perfektnosti působí téměř nevěrohodně) a velmi přesvědčivými výkony herců, u nichž se nezbavíte pocitu, že vlastně trochu hrají sami sebe. Občasné rozbití atmosféry nevadí, určitá nedořečenost je vítaná. Emočně mnohovrstevnaté. Řeklo by se film "pravdivý", ale za sebe raději řeknu "autentický". Netřeba vidět dvakrát - v zásadě prototyp filmové jednohubky - nicméně i když tohle víno asi zrovna nikam nedozraje, může působit hodně jinak podle toho, kdy jej otevřete. Občas i rozesměje, ale hořkost převažuje. ()

Jeremiah

Nádherný, lidský a veliký příběh, v hlavní roli s "medvídkem" Paulem Giamattim, který je tak pravdivý až se chce člověku brečet. Jak krásné je umět milovat a přitom se o to z přítelem i podělit / v tomto případě jde o víno/. Jak smutné je přijít o životní lásku a vidět kamaráda jak si jí neváží / ale je to přítel /. Jak zbytečné je někdy truchlit za zpackaným životem a přehlížet vedle sebe jiný, stejně čistý cit a porozumnění... . Ale jak nádherné musí být si toto uvědomit a dostat ještě šanci vše napravit. Tak nějak na mne působí tento čistý a upřimný příběh, kterých je i na filmovém plátně jako šafránu. Jen houšť - více takovýchto filmů. ()

Saur.us

Velice jemně komediální, romantický pozdní sběr. Ze začátku jsem si myslel, že nedám víc než 3, protože jsem měl pocit, že je to sice pěkně udělané ale jinak celkem prázdné a nenaplňující roadmovie. Postupem času (a to také díky 126ti minutové stopáži) jsem nabyl dojmu, že se za nekonečnými přednáškami o vínu skrývá mnohem více než jen suché předsvatební vyražení dvou přátel za účelem zábavy a smočení, ale také osobní tragedie jednoho "čerstvě" (2 roky) rozvedeného středoškolského učitele se sklony k sebeobviňování a méněcennosti. A právě díky Paulu Giamattimu, který mi byl mezi herci určitě nejvíce sympatický, se toto vyzvyhlo na 4. Ale dál už opravdu ne. Na to to nebylo to pravé ořechové, i když ten závěr byl už dostatečně naplňující a můžu říct vlastně i otevřený, i když je jasné, co si v tu chvíli divák bude přát aby se stalo a na co bude spoléhat v rámci jeho vlastního sebeuspokojení. ()

Blackhawks

Je to druhý film, ve kterém mě velmi milé překvapil Paul Giamatti.. po Barneyho ženách, kde jsem si říkal že byl úžasný ale asi jen jeden vydařený film, tak po tomhle snímku u mě stoupl úplně na jinou metu.. velmi charismatický a nepředvidatelný herec.. O filmu samotném můžu říct jen to nejlepší, docela vtipný a chvílemi i dojemný příběh, a skvělá dvojce Giamatti a Virginia Madsen, kteří vytvořili napjatou situaci, kdy čekáte co se z jejích vztahu nakonec vyvine. Navíc jejích poznávání se navzájem přes vyprávění o víně a jeho společné ochutnávaní bylo moc pěkné. ()

tragos

Příjemný - těžko hledat výstižnější slovo. Rozjímání nad životem a sklenkou zralého vína, dva staří kamarádi, krize středního věku, dvě krásné servírky. Víno, ženy, ... jen toho zpěvu tam příliš není :) Bokovka je film, který si na nic nehraje, jedná s vámi na rovinu, a právě proto (možná) zapůsobí. ()

zelda82

Vytecny film, ktery me velmi mile potesil. Postavy jsou uveritelne, humor kvalitni a pribeh opravdu jako ze zivota. Velice me potesila zaverecna scena, kde se nekona tuctovy happyend, ktery byl (a je) k videni dnes a denne. Ctyri hvezdicky si tento pocin urcite zaslouzi. ()

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

Giamatti prezidentem

Giamatti prezidentem

22.08.2006

Ano, je to opravdu tak. V poslední době stále populárnější Paul Giamatti z oscarové Bokovky bude prezidentem Spojených států amerických. Taková nabídka se nedala jen tak odmítnout, zvlášť když… (více)

Homosexuální hasič Sandler

Homosexuální hasič Sandler

10.02.2006

Komici Adam Sandler a Kevin James jsou v jednání o hlavní herecké role v dlouho očekávané komedii I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY režiséra Davida Dobkina (Lhář, lhář) by tak měl vzniknout snímek… (více)