Poslední upír

(TV film)
  • Česko Sherlock Holmes: Poslední upír (více)

Upíři nejsou, to ví každý. Lidé si je vymysleli z nutnosti, z potřeby nějak si vysvětlit svůj strach. A dnes, v našem moderním světě, v našem osvíceném devatenáctém století, už na ně žádný rozumný člověk věřit nemůže. O tom je Sherlock Holmes skálopevně přesvědčen. Jenomže v malé vesnici Lamberley se zřejmě zastavil čas. Jak jinak si vysvětlit, že Johna Stocktona, potomka starého rodu St. Clairů, tu považují za upíra nejenom prostí venkované, ale i místní vikář, a dokonce i světaznalý majitel velkého panství? Je ovšem pravda, že události, které se ve vsi od Stocktonova příjezdu dějí, lze sotva označit za radostné, a nenávist místních vůči jejich "původci" nebezpečně narůstá. Jen proto jede Holmes do Lamberley. Zabránit tragédii. Zabránit, aby tomu muži někdo proklál srdce kůlem. (oficiální text distributora)

raru

Na to,že to je televízna filmová produkcia vynikajúce.Atmosféra strachu,dej príbehu aj herecké výkony naozaj dobré. ()

Chlo0opek

Na to, jak to bylo dlouhý, mi pointa přišla trošku poslabší. A představitel Sherlocka byl až moc bledý - asi špatný makeup:). Ale jinak dobrý, jen to nesmíte sledovat s malýma dětma jako já - to se pak film protáhne neustálým vracením zpět na 3h:))). ()

gizi

Velmi dobře vystavěné i zahrané, prostředí venkova se mi taktéž moc líbilo. Jen ten závěr mi přišel moc rychlý. 75%. ()

rozum i cit

Film volně založený na povídce Upír v Sussexu, kterou by patrně bylo možno zpracovat do podoby klasického padesátiminutového dílu, jenž by jistě nebyl špatný. Televize ovšem požadovala na Vánoce do programu celovečerní film a dala scénáristovi za úkol jej asi za měsíc vymyslet. Ten ve snaze vyhovět následně pozměnil některé vztahy a povahu postav, přidal řadu dalších, nemluvně nechal zemřít, ale hlavně vytvořil zcela novou linii vážící se k novému sousedovi panu Stocktonovi a úplně nový konec. To vše ve prospěch ponuré drákulovské atmosféry. A o ni jde v tomto snímku především. Právě atmosféra zde totiž funguje na jedničku. Holmes přitom nakonec neopustí chladné vody čisté logiky a základní problém vyřeší stejně jako v předloze, byť rozšířený děj poněkud rozmělňuje konsistenci jeho dedukce. Je tedy otázkou či spíše na zvážení každého diváka a čtenáře, zda jsou tyto úpravy k lepšímu či horšímu. Ač bych osobně stejně jako v případě Svobodného mládence ráda viděla obě verze, nemohu říci, že by předložené zpracování bylo nějak špatné. Zvláště když uvážím, jaký šibeniční termín scénárista dostal. Ten se pak nepochybně podepsal na případných menších nedostatcích. Ovšem Brett s Hardwickem jsou tradičně dobří, totéž lze říci i o postavách vedlejších včetně skvělého Roye Marsdena. Samotný snímek je pak vhodným filmečkem pro halloweenský večírek v případě, že toužíte po zmíněné atmosféře, avšak nikoli po krváku či laciném hororu. Zde vzbuzuje strach a podezření vlastně to, co si lidé pouze domýšlejí a představují, což je ostatně nejlepší způsob, jak tyto pocity u obecenstva v jakémkoli filmu vyvolat. Pozorný divák navíc ví, že v příběhu jeden skutečný upír opravdu figuroval, byť nesál lidem krev. Lze ostatně ocenit, že scénárista opřel svou část příběhu o známý psychický fenomén, místo aby zabředl do hloupého mysticismu či klasického vampyrismu, který by byl v rozporu s charakterem Doylova díla a Sherlockovou myslí. Zajímavostí pak je, že Jeremy Brett si v minulosti zahrál i samotného Drákulu, ovšem na jevišti, což bych docela ráda viděla. Jediné vysvětlení, které tak v tomto díle postrádám, jsou detaily onoho pověstného případu s obří krysou ze Sumatry, případu, na nějž podobně jako na případ sussexského upíra není svět ještě připraven. ,, Vážený pane Holmesi, náš klient reverend Augustus Merridew z vikářství v Lamberley se na nás obrátil v dopise z dnešního dne s dotazem týkajícím se upírů. Jelikož se naše firma zabývá jen a pouze daňovými odhady strojového zařízení, nespadá tato záležitost do naší kompetence, a proto jsme doporučili reverendu Merridewovi, aby se spojil s vámi a předložil problém k posouzení vám.“ ()

Korra

Původně krátkou povídku Upír se Sussexu tvůrci hodně nafoukli, přidali značný počet mrtvol a zcela novou postavu. Bohužel, výsledek působí poněkud přeplácaně a Holmes se v něm bůhvíjak nepředvede, oproti původní povídce. ()

honza.g

V podstatě Holmsův velký neúspěch, sice vše nakonec vysvětlil, ale na rozdíl od jiných případů vlastně nikoho nestihl zachránit, ba ani významně pomoci. Mysteriozní atmosféra ale byla dokonalá. ()

Tucne.prasa

Keď vypnete mozog a všímate si iba atmosféru anglického vidieka, dá sa to pozerať. Brett už žiaľ vyzerá, že mu zdravie vypovedávalo (o 2 roky zomrel), veľká škoda. ()