Poslední upír (TV film)

Sherlock Holmes: Posledný upír

Krimi / Horor / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1993, 102 min

• Martrix

Můj první a nejspíš poslední Sherlock Holmes s Brettem. Ten byl zcela zastíněn Roy Marsdenem, který by se mi v roli slavného detektiva líbil mnohem víc. Ale chápu, že už by měl těch detektivů v cévéčku moc a navíc...kdo by tak skvěle ztvárnil "upíra"? Povídku jsem nečetl, ale pravděpodobně patří k těm slabším kouskům, nebo jde ta nuda na triko režiséra. Nemá to atmosféru, nápad, ani solidní dialogy. Jako TV hra by to ušlo, jako film o Sherlockovi, je to vysloveně zklamání a nebýt zmiňovaného Marsdena, dal bych tomuto utahanému a nezáživnému dílku, klidně ještě o hvězdu méně.(26.4.2020)

Na určitém anglickém venkově se objevují podivné případy úmrtí, které místní obyvatelé přesvědčují o existenci upíra. A samozřejmě je viník známý. Ale je tomu skutečně tak? Příběh si pohrává s mysteriózním a fantasy žánrem, avšak stále si ponechává zdravou mysl a opatrnost se neunáhlit, stejně jako Sherlock Holmes. Snímek pochází z první poloviny devadesátých let a oproti v těch z konce osmdesátých je to hlavně na výpravě hodně znát. Už scéna ohromného požáru na samém začátku tento skutek potvrzuje. No jo, ale to je asi tak vše. Scénář se sice snaží o dramatičnost, ale jako obvykle to postrádá nějaké to patřičné detektivní napětí. Scény, které mají šokovat, překvapit či navodit hrůzu naprosto selhávají. Nakonec, pořád se jedná o ryze televizní film, takže na druhou stránku zase není ani tolik divu. Opět se tedy jedná jen o obyčejná televizní vyprávěnku k co nejjednoduššímu televiznímu odpočinku.(6.1.2020)

Velká kvalita. Arthur Conan Doyle by sice svého Upíra v Sussexu možná hned nepoznal, ale myslím, že filmový případ předlohu lecčíms trumfne - především stoprocentní hororovou atmosférou. Pokud jde o Jeremyho Bretta, je skvělý jako vždy, nicméně Roy Marsden je démonický až za hrob a mám dojem, že jeho hypnotický pohled se mi vypálil do televize.(11.4.2021)

Jsem nadšen tímto zpracováním. Film zasazen do prostředí anglického venkova dává přímo ideální podmínky k tomu , aby zde mohl ožít folklor v podobě upírských pověr. Žádné přitroublé efekty a hoolywoodský make up. Jen zkrátka pouho pouhá stylová syrovost a chlad z tohoto snímku přímo čiší. Při pohledu na Roye Marsdena si lze jen těžko nepřipustit, že by právě on nebyl tím upírem zabijákem. V mých očích je na světě jen hrstka herců, kteří mají až takhle podmanivé charisma. Roy Marsden díky tomu snad ani hrát nemusí, ale stačí pouhý jeden pohled diváka do jeho očí a každému hned dojde, že tak nebo tak je tento zdánlivě chladný severský zjev ve svém nitru ďábel. Není se čemu divit , že se pak musí naprosto nutně rozjet vyšetřování vedené samotným Sherlockem Holmesem pokračující ve své úchvatné stylovosti, kterou film na svém počátku nastolil. Bohužel si myslím, že takovýto film již dnes těžko někdo natočí, a proto si takovýchto starých poctivých kousků važme.(17.8.2011)

Dost podařená televizní produkce. Troufám si říci, že scénář je natolik podařený, že v rukou dobrého režiséra by se z tohoto dalo vytvořit i celovečerní film. Snímek má spád, nikde nenudí, a Jeremy Brett je ve své roli věrohodný. Chvílemi byl mysterióznější než sám údajný upír. Tim Sullivan dokázal sto minut držet dobré tempo.(15.4.2008)