Muž, který pronásledoval sám sebe

• Austrálie

Mysteriózní / Horor / Thriller

Velká Británie, 1970, 94 min

James Bond přežije ošklivou autonehodu, přičemž následně zjišťuje, že ji nejenom přežil, ale pravděpodobně se při ní i nějak mysteriózně rozdvojil. Přátelé mu tvrdí, že ho viděli na kulečníku, on si ale nic nepamatuje. Pěkná mladá dívka s ním prý má milenecký poměr, ale on ji nezná. Má jen poruchu osobnosti, nebo dvojník skutečně existuje? A pokud ano, jaké s ním má úmysly? Snímek poměrně umně rozehrává hru nejistoty a paranoie, napínavě graduje a baví kvalitním hereckým výkonem Rogera Moorea.(25.9.2014)

Tomuto predchadzal film of Dzona Frankenhajmera Znovuzrozeni s Rokom Hadsnom. neviem a nechapem, preco je ten film lepsi, preco je v cervenej farbe a toto v modrej. kazdopadne hoci pan Moore /Vyhlidka na Vrazdu, Spy who loved me/ nevedel hrat, film je to brilantny - skvele zrezirovany, tempo kludne, ale nenudi, dialogy namakane. Zacina sa to slusnou nehodou, ktoru vdakaprirode hlavny akter prezije, a zacina sa potom fajna filmarska jazda - udajne bol na nejakom mieste a le nepamata sa, dalsia zenska mu tvrdi ze je jeho milenkou, ale on uz zenaty je a je verny svojej zene, dalej v praci doslo k uniku informacii ... proste sa toho naraz zosype hodne, pracuje sa s paranojou a neistotou ...... taketo filmy mam rad a teda pan Moore bol na rozdiel od tej bukvice Roka Hadsna chlap : 77 %(9.7.2019)

Kvalitný psychologický horor s tzv. doppelganger tematikou. Harold Pelham zažije autonehodu po ktorej sa takmer nepreberie, no následne má na prístroji až 2 srdcové pulzy. To však po chvíli zmizne a Harold, rád že žije, sa poberá preč. V blízkych dňoch však zisťuje, že údajne bol na miestach, ktoré si nepamätá a robil veci o ktorých nič nevie, čo postupne narastá až do podozrenia, že má dvojníka. Alebo pri nehode utrpel nezistené poškodenie, ktoré sa zahráva s jeho hlavou? Odpoveď na túto otázku naťahuje diváka po celý čas, až do mrazivo napínavého finále, ktoré nesklame.(28.8.2012)

V komentáři, který bych musel naplnit otazníky, jen doporučím tento film s mysteriozním názvem, mysteriozní zápletkou, hutnou paranoidní atmosférou (i když to jde ještě mnohem paranoidněji) a vynikajícím Rogerem Moorem. Jednou jsem se zasmál, a to hodně filmařskýmu slabýmu efektu při nejmenované scéně, jejímž prozrazením bych ale spoileroval.....a to tady není vhodné. Docela mind fuck, zcela kvalitní. Na pana Deardena se musím podívat blíže, první setkání dopadlo výborně a jak se tak dívám, není všem dnům konec. 90%(15.1.2015)

To je divné..., vždycky jsem si myslel, že bondovka Žiješ jenom dvakrát je s Connerym.. Do pronásledování vlastní temné poloviny (celku) se Moore položil vskutku vehementně a Basil Dearden citlivě šlape na plyn Roveru Paranoia, nicméně jeho mysteriózní a lehce metaforickou hříčku sráží monotónnost a pochybné rozuzlení. Aspoň, že Roger dodržoval dress code Ministerstva švihlé chůze..(8.7.2019)

• - Spoiler: Pri porade Harold Pelham (Roger Moore) spomenie, že špionáž nie je iba James Bond a služba jej veličenstvu. O tri roky neskôr Roger Moore do tejto služby ako James Bond vstúpil. (tiradentes)