Muž, který pronásledoval sám sebe

• Austrálie

Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1970, 94 min

"Atmosférický" thriller, který diváka do poslední chvíle napíná, se sympatickou stopáží a řadou solidních hereckých výkonů. Někdejší James Bond nejprve přežije vlastní smrt, aby pak zjistil, že možná žije dvakrát. Jako lehčí detektivka na sobotní večer je to dobré, ovšem počítejte s poněkud těžší angličtinou. Další film, u něhož mi ČT ukradla synopsi...(28.1.2010)

To je divné..., vždycky jsem si myslel, že bondovka Žiješ jenom dvakrát je s Connerym.. Do pronásledování vlastní temné poloviny (celku) se Moore položil vskutku vehementně a Basil Dearden citlivě šlape na plyn Roveru Paranoia, nicméně jeho mysteriózní a lehce metaforickou hříčku sráží monotónnost a pochybné rozuzlení. Aspoň, že Roger dodržoval dress code Ministerstva švihlé chůze..(8.7.2019)

Nie zlý mysteriózny triler, ktorý stavia na mysterióznu zápletku a samozrejme, aj na one-man herca Rogera Moora. Nikto mu totižto nesekunduje, vlastne áno...on sám. Počiatočný nápad, ktorá z dvoch úvah je tá práva - či rozdvojenosť mysle alebo existencia dvojníka - je zaujímavý a aspoň ten drží divaka v napetí (keď už iné napätie vo filme nie je) a musím uznať, že sa o to snaží dobre a dlho. Dokonca ani nevadí, že akcia sa v takomto trileri nenachádza. Záver je trochu prekvapujúci a spätne nie celkom kompatibilný. Ak je správne B, ako to, že na začiatku pozorujeme scénu v aute s následním nabúraním ako zmenu povahy jedného človeka? Je tam viac takýchto chybičiek, či skôr nedotiahnutí, ale táto je najzmätočnejšia.(16.10.2019)

„You‘re funny. You‘re never the same man twice“. Brilantný výkon Rogera Moora v hlavnej úlohe tohto dychberúceho psychologického trileru. Moore hral famózne a jako o život (no že mu aj oň teda išlo...). Film som videl v origináli a tak pri poslednej rozuzlujúcej scéne som bol nalepený na monitore a hltal som každé jeho slovo aby som všetko pochopil. Fantastické napätie vo filme graduje výstižná hudba počas celého filmu. Nemožem inak ako na 5*. Čo už...Roger je predsa trieda a rozhodne ukázal ako dobre vie hrať :)(3.9.2010)

Kvalitný psychologický horor s tzv. doppelganger tematikou. Harold Pelham zažije autonehodu po ktorej sa takmer nepreberie, no následne má na prístroji až 2 srdcové pulzy. To však po chvíli zmizne a Harold, rád že žije, sa poberá preč. V blízkych dňoch však zisťuje, že údajne bol na miestach, ktoré si nepamätá a robil veci o ktorých nič nevie, čo postupne narastá až do podozrenia, že má dvojníka. Alebo pri nehode utrpel nezistené poškodenie, ktoré sa zahráva s jeho hlavou? Odpoveď na túto otázku naťahuje diváka po celý čas, až do mrazivo napínavého finále, ktoré nesklame.(28.8.2012)

• - Spoiler: Pri porade Harold Pelham (Roger Moore) spomenie, že špionáž nie je iba James Bond a služba jej veličenstvu. O tri roky neskôr Roger Moore do tejto služby ako James Bond vstúpil. (tiradentes)