poster

Jak se ševcem šili čerti (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 60 min

 • kingik
  *****

  Povedená "papundeklová" pohádka se skvělým hereckým obsazením, která už sice něco pamatuje, ale vždy se na ni rád podívám. Mrkvička v roli chytrého ševce, co uhodne každou hádanku, až mu jeho "sláva" stoupne do hlavy, aby pak následně bojoval o duši svého kamaráda v pekle, byl skvělý, a spolu s neméně skvělým Kemrem, vytvořili perfektní tandem.(17.10.2010)

 • rakovnik
  ****

  Jedna z lepších pohádek režisérky Simonové, nejspíše díky vynikající předloze Jiřího Mahena. Jinak trpí stejnými bolestmi, od laciné studiové výpravy (pekelné brýle jsou jako od světských z roku 1992), přes ne vždy vhodné obsazení rolí. Každopádně Josef Kemr vyniká nad ostatními postavami, jeho výčitka, byť jen pohledem, musí rozplakat i skálu a Josef Bláha vypadá jako Lucifer i bez kostýmu :-)(18.1.2015)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Papundeklová předzahrádka s umělou vrbou před ševcovským domem, ty slunečnice taky nevyrostly na záhonku. Papundeková královská síň, papundeklové peklo a v tom všem se míhá úlisný čertík, který nosí do pekla kde co. Ale čert to vzal ... ano, tak tohle nikdy neříkejte nahlas. Čertovské hádanky a démonicky okouzlující vládce papundeklového pekla.(18.10.2010)

 • pytlik...
  ***

  Tak ta pohádka je skrz naskrz pochybená. Viděl jsem tedy jen půlku, ale k hodnocení mi to úplně stačí. Ten švec mi nijak zvlášť moudrej nepřišel, to třeba já jsem daleko chytřejší. Vezměme to rozdělování 19 váz, aby jeden dostal polovinu, jeden čtvrtinu a jeden pětinu. Švec přišel s chybným řešením, že si jako půjčí 1 vázu a pak dá jednomu 10, druhému 5 a třetímu 4 vázy a tu zbylou zase vrátí. Jenomže to pak nevychází, neboť první dostal 52,6% místo 50%, druhý 26,3% místo 25% a třetí 21% místo 20%. Jediné správné řešení je, rozbít 1 vázu na poloviny a 1 vázu na dvacetiny a prvnímu dát pěkných 9 a půl vázy, druhému 4 a tři čtvrtiny vázy a třetímu 3 a čtyři pětiny vázy. Zbyde hezkých 95 setin vázy, kterou si mohl odnést švec jako návdavek k tomu hrnci dukátů. Navíc se mohl stát průkopníkem puzzle, páč těch 95 setin by bylo rozděleno do 19 částí. Za druhý, u toho paradoxu s Kemrovým výrokem ( že jako pokud je pravda, že čert ho nepustí, může jít pryč z pekla, jinak né) je správným řešením, že Kemr je chvíli v pekle a chvíli venku. Což bych řekl, že ocení jak strana pekelná, tak jeho manželka, páč poslouchat Kemrovy ustavičné vyčítavé, kyselé a hlavně nespravedlivé řeči nikdo dlouho nevydrží. Nevím, co pořád tomu ševci vyčítal, pokud je milovník pravdy, nemůže přece chtít, aby švec lhal a jen proto, že jsou oba lidi, zradil Aristotela, kterej si přitom se svou logikou dal takovou práci. Jinak švece mi bylo líto, stal se obětí zaostalého okolí, které nesnese, když ho někdo převyšuje. Takže manželka ho stále hnala zpátky k verpánku, dtto Kemr, kterej každého, kdo si neplive do rukávu, považoval automaticky za honoraci.(28.1.2018)

 • brooklyn73
  ****

  Pekna,chytra studiova pohadka ,ve ktere tvurci poprve dali dohromady hereckou dvojici - Janu Preissovou s Frantiskem Nemcem (Jak vytrhnout velrybe stolicku 1977) tentokrat v rolich princezny Marketky a prince Zdislava. Hlavni postavou v teto pohadce vsak je jesitny svec Mistr Cic (skvely Ladislav Mrkvicka), kteremu nikdo nerekne jinak nez Mistr Cici. Pani sevcovou si zahrala Karolina Sluneckova.Pribeh nam da nahlednouti do Mistra Ciciho svedomi a na jeho vlastni napravu,pri ktere zachrani sveho souseda Karafiatka Josef Kemr ze sparu samotneho pekla. Lucifera si s chuti strihnul Josef Blaha,jeho pravou - levou ruku bratra Kozibradku Vaclav Postranecky.(27.12.2008)

 • - Dvorní dámy v této pohádce mají stejné šaty jako měly princezny v pohádce Zlatovláska (1973). (RozaF)

 • - V čase 57:30 Švec (Ladislav Mrkvička) odnáší Karafiátka (Josef Kemr) z pekla a Karafiátek má jen ponožky. V následujícím snímku před chalupou už má boty, i když byl pořád na zádech ševce. (vera35713)

 • - Stejný příběh byl v roce 1976 nastudován i v rozhlase pod názvem "O ševci Čičovi". Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace