poster

Jak se ševcem šili čerti (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 60 min

 • sadlokan
  ****

  Teď sem si teprva uvědomil,kde se vzalo"házet kemra".Jak si tam ten Kemr pluje do rukávce..Na hlavu by si měl plít,za ty blbý, lživý,ovšem legendární,hlášky.A ponaučení z této pohádky?Pokud možno makat zadarmo a kdyby vám někdo nabízel radit nějakýmu králi,tak to prrr,to nikdy,podstatně lepší je tlouct na verpánku cvoky do škorní.Nejlépe jen do levejch.(17.10.2010)

 • cariada
  ****

  Povedená tv pohádka o ševci co byl tak strašně chytrý ,že už tehdy věděl že zadarmo ani kuře nehrabe. Kdepak všechno všem a zadarmo ,pěkně jako tržní hospodářství za všechno platit. Až když jeho pomocí zůstane chudý soused v pekle a povídámu "jak muže člověk zradit člověka" tak ho začne žrát svědomí a pomůže mu zpět. Ty hádanky neměli chybu.(2.11.2008)

 • honajz
  ****

  Určitá zdlouhavost některých scén mi brání dát plný počet hvězd. Ale jinak mám tuhle pohádku moc rád - jak kvůli králi v podání Josefa Pehra (kdopak vzpomene jeho dalších pohádkových rolí jako třeba O ševci Matoušovi nebo Byl jednou jeden král, o Dovolené s Andělem ani nemluvě?), tak půvabné princezně Jany Preissové, rozporuplném ševci v podání Ladislava Mrkvičky, tak i kvůli Karafiátkovi v úchvatném Kemrově podání (jeho plivání do rukávu při spojení slov peklo nebo čert mi zůstalo v paměti hodně dlouho). Hádanky jsou vybrány z kategorie ne moc známých a ne vždy si po letech vzpomenu na odpověď. Hlavně to má zajímavý lidský přesah a na pohádku zajímavou nejednoznačnost postav (nejen švec, ale i upovídaná sousedka, která ale v jádru je hodná).(4.9.2016)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Papundeklová předzahrádka s umělou vrbou před ševcovským domem, ty slunečnice taky nevyrostly na záhonku. Papundeková královská síň, papundeklové peklo a v tom všem se míhá úlisný čertík, který nosí do pekla kde co. Ale čert to vzal ... ano, tak tohle nikdy neříkejte nahlas. Čertovské hádanky a démonicky okouzlující vládce papundeklového pekla.(18.10.2010)

 • Elisebah
  ****

  Moc pěkná pohádka. Švec si myslí, že je nejchytřejší, ale ouha, sklapne mu hřebínek, když ho žere svědomí, že svého souseda mají díky němu v pekle čerti. Jeho černé svědomí ho stále pronásleduje, když už je toho na něj moc, vydá se do pekla, aby souseda zachránil. Vsází se s luciferem o to, že každý bude hádat tři hádanky. Když vyhraje švec, půjde s ním soused domů a čerti budou mít smůlu, když ale vyhraje lucifer, zůstanou v pekle oba dva - švec i jeho soused. Švec je ale chytrý a dá luciferovi takovou hádanku, na kterou neumí odpovědět a tak se ve zdraví vrací oba dva domů.(18.9.2008)

 • - Stejný příběh byl v roce 1976 nastudován i v rozhlase pod názvem "O ševci Čičovi". Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace