poster

Jak se ševcem šili čerti (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 60 min

 • nash.
  ****

  Jednou za čas se vrátit do dětství není vůbec špatné. A tohle je jedna z těch pohádek, které jsou součástí toho mého televizního. Zlaťáky zfafrnělý švec, sousedka slepice, kouzelné brýle, papundeklové kulisy, čerti co přiběhnou na zavolání, a samozřejmě hádanky, přesně takové jakými jsme se bavili také. Jako kluk jsem si nikdy nenechal ujít a tentokrát to bylo setkání snad po třiceti letech. A pořád mě baví. Asi jsem od té doby moc nevyrostl.(15.3.2014)

 • sadlokan
  ****

  Teď sem si teprva uvědomil,kde se vzalo"házet kemra".Jak si tam ten Kemr pluje do rukávce..Na hlavu by si měl plít,za ty blbý, lživý,ovšem legendární,hlášky.A ponaučení z této pohádky?Pokud možno makat zadarmo a kdyby vám někdo nabízel radit nějakýmu králi,tak to prrr,to nikdy,podstatně lepší je tlouct na verpánku cvoky do škorní.Nejlépe jen do levejch.(17.10.2010)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Papundeklová předzahrádka s umělou vrbou před ševcovským domem, ty slunečnice taky nevyrostly na záhonku. Papundeková královská síň, papundeklové peklo a v tom všem se míhá úlisný čertík, který nosí do pekla kde co. Ale čert to vzal ... ano, tak tohle nikdy neříkejte nahlas. Čertovské hádanky a démonicky okouzlující vládce papundeklového pekla.(18.10.2010)

 • ostravak30
  ***

  Za hodinkovou stopáž je to docela fajn pohádka. Už jen proto, že je v ní spousta moudrých rad použitelných do života a dospělý i děti si mohou protříbit mozek hádankami. Skvělé obsazení. Škoda jen, že chyběla kvalitnější pohádková hudba, zde by se velmi hodila a lepší kulisy. Ty u chalupy byly hrozné, ale pekelné se naopak povedly.(18.8.2020)

 • kkarx
  *****

  Dokonce i dřívější televizní studiové pohádky v očividných kulisách mají pohádkovější atmosféru než dnešní filmová pohádková produkce. Tohle je televizní klasika, perfektně odehraná (Mrkvička jako švec s židovskými manýry a též bradkou) a hlavně dělaná od srdce, k atmosféře napomáhá i padnoucí efektivní hudební složka.(1.1.2018)

 • - Dvorní dámy v této pohádce mají stejné šaty jako měly princezny v pohádce Zlatovláska (1973). (RozaF)

 • - Při hádání ševce Ladislav Mrkvička s Luciferem Josef Bláha je poslední hádanka položena chybně. Švec totiž říká: „Na světě je jenom jedna jediná otázka, na kterou nemůžeš dát souhlasnou odpověď.“ Takových otázek však existuje hned několik, typu: „Jsi mrtvý?“ „Jsi v bezvědomí?“ „Jsi němý?“ Jde o princip, kdy subjekt, kterého by se pozitivní odpověď týkala, není schopen vnímat otázku nebo na ni odpovědět. (Thanoris)

 • - V čase 57:30 Švec (Ladislav Mrkvička) odnáší Karafiátka (Josef Kemr) z pekla a Karafiátek má jen ponožky. V následujícím snímku před chalupou už má boty, i když byl pořád na zádech ševce. (vera35713)