Jak se ševcem šili čerti (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 60 min

Teď sem si teprva uvědomil,kde se vzalo"házet kemra".Jak si tam ten Kemr pluje do rukávce..Na hlavu by si měl plít,za ty blbý, lživý,ovšem legendární,hlášky.A ponaučení z této pohádky?Pokud možno makat zadarmo a kdyby vám někdo nabízel radit nějakýmu králi,tak to prrr,to nikdy,podstatně lepší je tlouct na verpánku cvoky do škorní.Nejlépe jen do levejch.(17.10.2010)

Povedená tv pohádka o ševci co byl tak strašně chytrý ,že už tehdy věděl že zadarmo ani kuře nehrabe. Kdepak všechno všem a zadarmo ,pěkně jako tržní hospodářství za všechno platit. Až když jeho pomocí zůstane chudý soused v pekle a povídámu "jak muže člověk zradit člověka" tak ho začne žrát svědomí a pomůže mu zpět. Ty hádanky neměli chybu.(2.11.2008)

Určitá zdlouhavost některých scén mi brání dát plný počet hvězd. Ale jinak mám tuhle pohádku moc rád - jak kvůli králi v podání Josefa Pehra (kdopak vzpomene jeho dalších pohádkových rolí jako třeba O ševci Matoušovi nebo Byl jednou jeden král, o Dovolené s Andělem ani nemluvě?), tak půvabné princezně Jany Preissové, rozporuplném ševci v podání Ladislava Mrkvičky, tak i kvůli Karafiátkovi v úchvatném Kemrově podání (jeho plivání do rukávu při spojení slov peklo nebo čert mi zůstalo v paměti hodně dlouho). Hádanky jsou vybrány z kategorie ne moc známých a ne vždy si po letech vzpomenu na odpověď. Hlavně to má zajímavý lidský přesah a na pohádku zajímavou nejednoznačnost postav (nejen švec, ale i upovídaná sousedka, která ale v jádru je hodná).(4.9.2016)

Papundeklová předzahrádka s umělou vrbou před ševcovským domem, ty slunečnice taky nevyrostly na záhonku. Papundeková královská síň, papundeklové peklo a v tom všem se míhá úlisný čertík, který nosí do pekla kde co. Ale čert to vzal ... ano, tak tohle nikdy neříkejte nahlas. Čertovské hádanky a démonicky okouzlující vládce papundeklového pekla.(18.10.2010)

Moc pěkná pohádka. Švec si myslí, že je nejchytřejší, ale ouha, sklapne mu hřebínek, když ho žere svědomí, že svého souseda mají díky němu v pekle čerti. Jeho černé svědomí ho stále pronásleduje, když už je toho na něj moc, vydá se do pekla, aby souseda zachránil. Vsází se s luciferem o to, že každý bude hádat tři hádanky. Když vyhraje švec, půjde s ním soused domů a čerti budou mít smůlu, když ale vyhraje lucifer, zůstanou v pekle oba dva - švec i jeho soused. Švec je ale chytrý a dá luciferovi takovou hádanku, na kterou neumí odpovědět a tak se ve zdraví vrací oba dva domů.(18.9.2008)

• - Stejný příběh byl v roce 1976 nastudován i v rozhlase pod názvem "O ševci Čičovi". Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)