poster

Jak se ševcem šili čerti (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 60 min

 • nash.
  ****

  Jednou za čas se vrátit do dětství není vůbec špatné. A tohle je jedna z těch pohádek, které jsou součástí toho mého televizního. Zlaťáky zfafrnělý švec, sousedka slepice, kouzelné brýle, papundeklové kulisy, čerti co přiběhnou na zavolání, a samozřejmě hádanky, přesně takové jakými jsme se bavili také. Jako kluk jsem si nikdy nenechal ujít a tentokrát to bylo setkání snad po třiceti letech. A pořád mě baví. Asi jsem od té doby moc nevyrostl.(15.3.2014)

 • sadlokan
  ****

  Teď sem si teprva uvědomil,kde se vzalo"házet kemra".Jak si tam ten Kemr pluje do rukávce..Na hlavu by si měl plít,za ty blbý, lživý,ovšem legendární,hlášky.A ponaučení z této pohádky?Pokud možno makat zadarmo a kdyby vám někdo nabízel radit nějakýmu králi,tak to prrr,to nikdy,podstatně lepší je tlouct na verpánku cvoky do škorní.Nejlépe jen do levejch.(17.10.2010)

 • topi
  ****

  " To je bída, jak může člověk zradit člověka? " Krásná studiová pohádka podle předlohy Jiřího Mahena. V takových pohádkách, kde se vyskytuje i peklo, se vždycky těším, kdo bude hrát Lucifera, nebo nejvyššího pekelníka. V tomto případě to byl Pepíček Bláha a jako satanáš byl jedním z nejlepších pekelných pánů. Pěknou hudbu složil sám mistr Štěpán Koníček.(28.1.2018)

 • rakovnik
  ****

  Jedna z lepších pohádek režisérky Simonové, nejspíše díky vynikající předloze Jiřího Mahena. Jinak trpí stejnými bolestmi, od laciné studiové výpravy (pekelné brýle jsou jako od světských z roku 1992), přes ne vždy vhodné obsazení rolí. Každopádně Josef Kemr vyniká nad ostatními postavami, jeho výčitka, byť jen pohledem, musí rozplakat i skálu a Josef Bláha vypadá jako Lucifer i bez kostýmu :-)(18.1.2015)

 • otík
  ****

  Sice kulisová, ale velice podařená rozverná pohádka o chytrém ševci, který se nejdříve nechá zlákat zlaťáky, ba dokonce odměnou u samotného Lucifera, až zapomene na dobré srdce a svým sice pravdivým, ale neuváženým rozhodnutím nechá svého kmotříčka v pekle. Jenže svědomí mu nedá klidné spaní a tak odchází do pekla svést hádankový souboj a svého kmotříčka dostat zpět na zemský povrch. Zcela typická česká pohádka s legračními čerty, ukecanými sousedkami a hlavně báječným hereckým obsazením. V mnoha rolích poznáte dnes už zkušené (či mrtvé) bardy, čímž pohádka dostává vzácné kouzlo. Hudba: Štěpán Koníček(18.10.2010)

 • - Stejný příběh byl v roce 1976 nastudován i v rozhlase pod názvem "O ševci Čičovi". Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)

 • - V čase 57:30 Švec (Ladislav Mrkvička) odnáší Karafiátka (Josef Kemr) z pekla a Karafiátek má jen ponožky. V následujícím snímku před chalupou už má boty, i když byl pořád na zádech ševce. (vera35713)

 • - Dvorní dámy v této pohádce mají stejné šaty jako měly princezny v pohádce Zlatovláska (1973). (RozaF)