V roce 2010 ztroskotá pracovník OSN Edward Douglas na vzdáleném exotickém ostrově, kde pracuje nositel Nobelovy ceny za genetiku na svém šíleném experimentu. Geniální doktor Moreau, posedlý svou prací a zaslepený nedozírnými možnostmi vědy, se snaží vytvořit dokonalý živočišný druh křížením lidských a zvířecích genů. Když se mu to podaří, ze vzdáleného místa pozoruje chování a konání vzniklých mutantů. (oficiální text distributora)

monolog

Já nevim, že je to další verze knihy jsem se dozvěděl až odsud, protože tu s Yorkem jsem neviděl. ale nepřišlo mi to jako až tak strašlivá blbost. Znám mnohem horší škváry. Tohle aspoň docela rychle jede ke konci, je to pěkně natočený a i hudba je skvělá. A masky, už podle znechucených reakcí jsou špičkový. Co se týká Branda, on tam doprdele hrál šílenýho vědce, kterej nemůže na sluníčko, co jste čekali? Druhýho kmotra? Thewlis mi sice občas přišel trochu koženej, ale nemyslím, že by to bylo na škodu. Pozorovatel z vnějšku, kritizující a kladný pozorovatel, ten prostě trochu strojenej je, to se přímo nabízí. A když člověk přehlíží občasný moralizování a divnej a do ztracena konec, přehlíží občas mi přišlo až pohádkovost příběhu, tak to není tak strašný. Jo, jen by mě zajímalo, kolik lidí tady hodnotí jen podle ostatních hodnocení. ()

POMO

V dobe, keď to išlo v kinách, to bol najhorší film, aký som kedy videl na filmovom plátne. Tá jedna hviezdička snáď len za masky a za to, že pri jednej scéne (pôrod mutanta) mi nabehli príjemné zimomriavky. Ale ináč po všetkých stránkach jeden veľmi zlý ftip, ktorý akoby všetci zúčastnení schválne chceli natočiť čo najhoršie, ako to len šlo. A načisto zarážajúca je prítomnosť herca formátu Marlona Branda. Ten sa tu doslova zhovadil! ()

Pohrobek

S tímto filmem jsem měl opravdu neskutečné problémy. Nejprve jsem se nemohl zdržet toho, abych šmahem odsuzoval scénář, herecké výkony i film, jako takový. Po dlouhém rozvažování si myslím, že se snad jedná o složitou a nesnadno pochopitelnou filozofickou vizi, která tentokrát těží z obecně známého příběhu úplně jiným způsobem, než se o to kdy pokusil kdokoli jiný. Doktor Moreau tu poprvé není jednoznačně zápornou a odsouzeníhodnou osobou, naopak se jedná o podivně naivně-samolibého idealistu, jenž se snaží splnit lidstvu dávný, i když do podvědomí zatlačený, sen. Jeho vztah ke svým výtvorům je takřka otcovský a snaží se je chránit a pomáhat jim ve všech ožehavých situacích, které jim jejich lidskost může přinést. S povděkem kvituji neustále přiblblý obličej Davida Thewlise, který svou neschopností, nerozhodností a podivností překonává všechna známá zobrazení své postavy. Nejzajímavější osobou je tu bezesporu velice zajímavě se vyvíjející Hyena, která se mění od ustrašené oběti, přes nadšeného bojovníka za práva zrůd a až po absolutistického despotu, vědomého si své moci i její tíže. Brando mě překvapil jako výborný klavírista, ale při hře na klavír se většinou nepohybují jen ruce interpreta, nýbrž i klávesy klaviatury. Nemůžu ale odpustit urážky největšího formátu na Schönbergovu hlavu. Z geniálního Arnolda Schönberga si žádná banda mutantů p...l dělat nebude! ()

tron

„Videl som diabla. Vo svojom mikroskope. A spútal som ho.“ Keď som Ostrov Dr. Moreaua videl v kine, bolo to peklo, hovadskosť na entú a hodnotil som to ako jeden z najhorších hollywoodskych filmov desaťročia. V kine som si užil len prvú polhodinu (krásny tropický ostrov, živelný Val Kilmer, dominantný Brando, dokonalo odporné masky mutantov, atmosféra sa dá krájať). Potom sa to zvrhlo v peklo za 1*. Tak si to aspoň pamätám. Keď som mal ale o tomto filme písať retro pre Fandom.sk, pozrel som si ho ešte raz a zostal som v šoku, pretože sa mi to páčilo. Nielen prvých 30 minút. Celé! Jasné, evidentne sa dosť strihalo: vypadli dôležité scény (na konci sa Thewlis dojemne lúči s opičiakom, s ktorým ale predtým nemal skoro žiadne spoločné scény) a občas to stráca zmysel (lov na Hyenu vrcholiaci na pláži je zostrihaný tak, že som mal dojem, že ju chytili a potom som bol prekvapený, že nie). Ale inak proti tomu nemôžem nič namietať. Beriem, že je to kuriózne (šialená atmosféra, WTF scény, miestami nechutne prehrávajúci herci), ale zas treba uznať, že je to o bláznivom ostrove, kde ľudia zošaleli a začali robiť experimenty na ľudsko-zvieracích mutantoch, čiže je logické, že to nie je „normálna“ snímka. Kino Považan NMnV 1996 ()

B!shop

Me to teda zas tak hrozny neprislo. Jasne, zadna pecka, ale jako zvireci horor to funguje docela obstojne, trochu mi to prislo jak takova uchylna verze Planety opic. Co se tyce hercu, v hlavni roli tu je nastesti Thewlis, protoze Kilmer nic moc nehraje a Brando je extra odpornej. Jinak tady neni moc co resit, sem tam naka brutalni scena, sem tam neco napinavyho a povedeny zvireci masky. Za me docela spokojenost a lepsi 3*. ()

• Původní režisér filmu byl Richard Stanley. Po čtyřech dnech natáčení byl studiem New Line Cinema vyhozený a nahradil jej John Frankenheimer. (FilmFan24)
  • Režisér John Frankenheimer, mal takú averziu na herca Vala Kilmera (Montgomery), že po poslednom zábere zavelil: „Strih. A teraz toho bastarda dostaňte z môjho pľacu !" (classic)
  • Ron Perlman roli ve filmu přijal poté, co se dozvěděl, že bude hrát po boku svého idolu, Marlona Branda. (FilmFan24)