Reklama

Reklama

Píše se rok 1940. Do Hollywoodu přichází pětadvacetiletý mladík, jemuž se všeobecně říká „zázračný chlapec". Jmenuje se Orson Welles. Má za sebou doslova raketový nástup jako divadelní herec a režisér i jako tvůrce strhující rozhlasové hry Válka světů. Holywood je dalším cílem ambiciózního tvůrce a šéf studia RKO mu nabídne výjimečnou smlouvu. Díky ní bude mít Welles při natáčení svého filmu nevídanou tvůrčí svobodu, i když někteří mocní studioví šéfové pochybují, že arogantní mládenec dokáže takové smlouvy skutečně využít. Orson nejprve přemýšlí o adaptaci Conradova románu Srdce temnoty, ale poté, co se setká s tiskovým magnátem Williamem Randolfem Hearstem a jeho okouzlující milenkou Marion Daviesovou, se rozhodne pro zcela jiný příběh. Příběh o bezohledném, tvrdém muži a jeho vzestupu k moci a bohatství. Předobrazem ústřední postavy filmu, jehož název bude Občan Kane, se stane právě Hearst. Orson požádá o pomoc scénáristu Hermana Mankievicze a pustí se do práce, přestože oba vědí, na jak tenký led se pouštějí. Film se začne natáčet pod výrobním číslem 281 a kromě vedení studia RKO nikdo netuší, čím životem se Welles inspiroval. Teprve když je film hotov, se Hearst dozvídá pravdu a vyvine veškerý svůj vliv, aby zabránil jeho uvedení. Nemilosrdné vydírání šéfů studií má úspěch a zdá se, že osud filmu je zpečetěn. Jenže ani Hearst není úplně všemocný a obrovské dluhy mu zabrání dokonat dílo zkázy. 1. května 1941, v den Wellesových šestadvacátých narozenin, má Občan Kane premiéru. Těsně předtím se mladý autor náhodou setkává v hotelovém výtahu se šestasedmdesátiletým mužem, který se jeho dílo pokusil zničit. Snaží se mu vysvětlit, že Občan Kane je víc než jen životní příběh jednoho muže. „Je to moralita o člověku, který dobyl celý svět, ale ztratil přitom duši..." A Hearst odpovídá: „Já jsem svou bitvu se světem vybojoval dávno předtím, než jste se tu objevil. Ta vaše však teprve začíná..." (HBO Europe)

(více)

Recenze (40)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Zatímco Mank se zaměřil na postavu scénáristy, politický machinace hlavounů velkých studií a fázi produkce vypouští úplně, RKO 281 zajímá pan režisér a snaha krachujícího Hearsta spálit film před jeho distribucí. Fajn vidět pokud vás to téma vyloženě zajímá, v součtu ale pořád nijak vzrušující TV film. Za mě měl jít hlouběji s extra půl hodinou. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Kvalitní film, který vysvětluje při jakých mediálních a politických vztazích byl stvořen jeden z nejlepších a nejzvláštnějších filmů všech dob Občan Kane. Možná, že Občana nemiluje každý kdo ho viděl, ale obdivovat jeho novátorství a genialitu Orsona Wellese musí každý. Liev Schreiber, původně divadelní gigant, vzal do svých rukou postavu Orsona Wellese a perfektně ji ztvárnil na plátně. Je to jeho asi nejlepší herecký výkon, v kterém dokazuje své kvality a potřebu hrát v malém filmu. Je to kvalitní herec, ale podle mě opravdu potřebuje klid na svou práci a poslouchat kolik ten film stojí a jak na jeho ramenou stojí 60 milionový snímek asi nejsou pro Shakespearovského herce příliš příjemné. Všechno kolo filmu Občan kane je perfektně vykresleno a dotváří celkový pohled na tuto klasiku. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Obcana Kanea jsem kdysi videl, libil se mi, ale vylozene jsem z nej hotovej nebyl. To samy se da vicemene rict o tomhle dramatu o jeho slozitym vzniku. Spoustu veci, co se tu probira, jsem vlastne ani netusil, takze to neni jen dobre natoceny drama, ale ma to i nejakou tu "dokumentarni" hodnotu. Na televizni film hodne dobre natoceny a s perfektnim obsazenim v cele s fajnovym Schreiberem. Obcas to sice pusobi lehce prehnane, nicmene tech 80 minut utece jako nic. Takze lepsi 4*. ()

Douglas 

všechny recenze uživatele

Počet záběrů (bez závěrečných titulků) 785, průměrná délka záběru 6,3 sekundy... podrobný graf mého měření tady. Film výrazně pracuje s hloubkou pole v návaznosti na citovaného Občana Kanea, ale nevyužívá jí stejně jako Občan Kane... Hodně často místo záběru/protizáběru setrvává na jedné mluvící osobě, a když už využívá záběru/protizáběru, jedná tak okázale jako v závěrečné scéně v zrcadly obloženém výtahu. Film často pomocí vnitrozáběrové montáže přechází z velkých celků na detaily a z detailů na velké celky, čímž jedním záběrem často odhaluje informace, které by klasický hollywoodský styl rozstříhal do záběrů tří a postklasický do mnohem většího množství (podle Bordwellových měření). ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Občana Kanea jsem neviděl a od Orsona Wellse vlastně ani nic jinýho. A možná i proto mě tenhle film ani nezaujal, natož zalíbil, o zábavě nemůže být vůbec řeči. Na tu kupu výborných herců bych čekal, že to bude bomba film, ale když jsem to viděl, tak bych spíš řekl, že tam chtěli hrát kvůli legendárnosti již zmíněného snímku. Na sobotní dopoledne rozhodně příliš těžkej film, a možná i těžkej na odpoledne a večer. Navíc by tam měli na začátku říct, že kdo neviděl Občana Kanea, nemá na to koukat, nebo mu bude odhaleno, co je poupě. Řekl bych, že tohle je jen plácání se v legendárnosti Občana a snažící se vypatlat nějaký další prachy. Pro obyčejnýho člověka nepokládajícího Wellese za "ikonu moderní filmařiny" to je prostě o ničem a příliš nudný na cokoliv kromě přepnutí. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (7)

Reklama

Reklama