Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

Autogram

Spočiatku som mal obavy, čo to bude, keď má Chaplin rozprávať, ale nedôvera sa rýchlo rozplynula a pri scénach s diktátorom a jeho anglonemčinou už bolo jasné, že sa majster so zvukovým filmom dokonale vysporiadal. Obidve línie, židovská holičská aj diktátorská hynkelovská, sú geniálne, len treba veľmi dlho čakať, kým sa spoja, takmer by sa to dalo povážovať za dva filmy v jednom, aj dĺžka tomu na svoju dobu nasvedčuje. Satiru na vodcu by som nepovažoval ani za satiru, ale rovno za výsmech a parôdiu, a keď som v tých cudzích jazykoch počul wiener schnitzel, ravioli, salami a ďalšie perly, k výbuchu som nemal ďaleko. Teraz už viem, z čoho pôvodne pochádzajú množstvá nápadov pre dnešné parôdie. No film nie je len groteskou, satira na celé vojenské vedenie a diktátorsto je aktuálna aj dnes. Záverečný prejav ma, na rozdiel od niektorých, chytil, kľudne si ho môžu dať za vzor aj dnešní bojovníci za mier, Chaplin si jednoducho vykričal do sveta, čo potreboval a čo cítil. Technické prevedenie filmu, herecké výkony, kameru a nápady ani nemá zmysel komentovať, všetko prvotriedne. –––– Váš potíž je v tom, že jste si tak zvykl na neštěstí, že jste bez něj nešťastný. –––– Jahody! Jak pokračuje konference? Velice úspěšně. Musí se vyŕešit nékolik drobností. ()

BuryGol

Parodie na druhou světovou, NSDAP, nacisty a samozřejmě i na Adolfa s kapkou sentimentality na konci. Charlie Chaplin použil zvuk a pustil se klackem do v tý době pořádnýho vosího hnízda. Občas to haprovalo, páč Charlie dělal vlastně všechno sám, ale výsledek se nedá upřít. Zaímalo by mě, co na to řek Führer, když ten film viděl. Asi "Ach du Scheisse!" ()

Wlck

"První mluvený snímek Charlieho Chaplina? Proč ne," řekl jsem si a vůbec jsem nelitoval. To, co chtěl světu ukázat bohužel nešlo ukázat bez použití slov. V zajímavostech jsem se dočetl, že film promítali samotnému Hitlerovi. Největší chyba tohoto filmu pak asi bude, že v sobě neměl kameru, která by vůdce při jeho sledování zobrazovala. To by bylo pokoukáníčko, hlavně u závěrečné řeči. ()

Vercinix

Rozmýšlel jsem se mezi 4 a 5 *. Jednak jsem dnes již dal dvakrát 5 ze dvou hodnocení, tak jsem už měl slinu na to být přísnější, jednak 125 min je opravdu na táhlou (byť vynikající) grotesku opravdu moc. Ovšem A) za ten závěrečný Hynklerův projev (Chaplin poprvé na filmovém plátně mluví a je viděť, že má opravdu co říci) B) za to co jsem se všechno o Chaplinovi dočetl C) za pár opravdu velmi povedených gagů (např. zdravice s Napoleonem :-D), musím dát 5 i kdyby... :) ()

lewwin

Tak jako...rychta. Na svou dobu asi prevratny, ted uz to pusobi podle me trochu jinak, ale az na ten 'prilis dojemnej' konec fakt dobry. ()

ZkuKol

Velmi ostrá a nesmlouvavá satira nejen na Hitlera a jeho třetí říši. Chaplin dokazuje, že je Pan Herec a navíc exceluje i jako režisér (a to i ve válečných scénách v úvodu). Ve vedlejší roli vtrhává na plátno Jack Oakie jako Napaloni a jejich společné scény jsou, jako když se sirka potká se sudem střelného prachu. Bohužel se vzávěru Charlie pokoušel o lidská a morální poselství resp. poučení, která ale spíš vyznívají jako lacině propagandistické výkřiky těch, které celý film parodoval, s jejich obsahem není problém, ale jejich forma podráží posledním cca 10 minutám nohy... 80% ()

Maynard.

Moje první setkání s hereckým velikánem - Charliem Chaplinem. Dokážu si představit, že při promítání během 2. Světové války se diváci chlámali smíchy. Chaplin všem lidem tímto kouskem dodával ztracené sebevědomí a víru v lepší zítřky. Na mě tato politická parodie příliš nezabrala. Asi to bude tím, že mě tento kousek minul o celých 60 let. Věřím, že i v dnešní době si najde své příznivce, ale mě si prostě tímhle Chaplin nezjískal a silně pochybuji, že mu ještě někdy dám šanci. Chaplinovi grimasy, chůze, nápady a celkové herecké nasazení je naprosto unikátní, ale jak říkám, mě to drobátko míjí. Rozhodně ale stojí za to vidět, už jenom kvůli jeho závěrečné řeči, které by se měli držet všichni proradní mocipáni :o). RIP Charlie! ()

Sdoom

Škoda, že je to trošku delší než by muselo a dění v židovském ghettu je poměrně nudné. Ale jakmile je na scéně Adenoid Hynkel, tak je to téměř dokonalé. Chaplin zaslouží za tenhle film obrovské uznání. ()

Melios

Politická satira, ktorá na svoju dobu bola prehnane podcenená. Ak sa dá z kombinácie Charlieho Chaplina ako režiséra, scenáristu a herca v jednom filme dá spraviť niečo zle, chcem to vidieť. Skvelá komédia parodujúca dianie v dobovej vojnovej európe. Rozhodne to patrí k tým snímkom, ktoré by si mal od Chaplina pozrieť každý. Modernú dobu to, bohužiaľ u mňa neprekonalo, za čo môže hlavne posledná scéna, ktorá vyznie mierne násilne a sentimentálne. Niekedy je skrátka najlepšia možnosť ako podať vážnu tému, cez obyčajný smiech...Lenže na ten smiech sa v mnohých ohľadoch čakalo až po vojne. ()

vitekpe

Strasne utahane, malo vtipne, pokud to mela byt komedie. Nevim, s tim Chaplinem mam stale problemy... Potesila alespon Paulette, ktery to tady opravdu moc sluselo. ()

velkyvezir

Je pravda, že scény s Napolinim jsou zbytečně dlouhé, ale jinak tento film je naprostá špička... Chaplin měl dokonale přečtené Hitlerova gesta a poselství tohoto filmu je nadčasové. Závěrečný monolog platí i na dnešní dobu... ()

klúčik

Obrovská odvaha si v roku 1940 urobiť takúto srandu z A.H. C.Chaplin to dokázal ako jeden z mála. Film je fantastický. Určite patrí k tomu najlepšiemu čo nám svet filmu dal. .....95%. ()

bari68

Vzhľadom na rok výroby a lepšie povedané situáciu aká vládla je to film aký si doba žiadala.Charlie je skvelý,nápad tiež znamenitý.Len niektoré scény ma privádzali ku chvíľkam nudy a roztrpčenia na vtip, ktorý sa miesil s komédiou a klasickou groteskou.Celkovo som sa ale nasmial , bavil som sa,takže v zásade,veľmi obstojné.3,5* ()

Chegi

Důležitý film v době svého vzniku. Bojoval nejen proti nacismu, ale (a to si uvědomuje málokdo) proti USA, kde byli ještě v roce 1940 tendence podporovat Hitlera. Za odvahu, kterou Charlie projevil a za skvělé zpracování, které má co říci i 70 let po svém zfilmování, dávám 100% ()

ElizabethBay

Skutečně neuvěřitelný snímek. Dechberoucí odvaha natočit satiru na Hitlera na vrcholu jeho moci. Něco takového by dneska asi nemělo šanci vzniknout. Jediné, co mě odradilo od absolutního hodnocení je to, že film je příliš dlouhý. Opět platí, čím míň tím víc, kdyby měl o půlhodinu méně, tak neváhám ani na sekundu a pětku tam napálím ihned. Ale film měl zase ambici ukázat toho tolik, že se sám přesytil. Jinak konečně jsem mohla pořádně Chaplina docenit, protože mě jako dovádivý tulák a nemohlo zrovna nebavil, ale tady, klobouk opravdu dolů a myslím, že snímek si zaslouží hodnocení, které má. ()

Han22

Charlie Chaplin poprvé mluví. Budou tu SPOILERY. Hrozně rád bych tomuhle filmu dal pět hvězdiček, protože ve své době musel být neskutečně důležitý, ale nemůžu. Chaplin hraje dvojroli. Jako Hitler je naprosto k sežrání dokonalý - mluva, gesta, pohyby, mimika jsou neskutečné a když se k tomu přidají další geniální parafráze postav z jeho nejbližšího okolí, je to chvílemi sranda k popukání. Hitler si hraje s globusem, uděluje a bere Göringovi medaile, hádá se s Mussolinim a občas legračně zakopne, nefunguje mu pero nebo tak. Jako židovský holič je to klasický Tulák - trošku přitroublý, zamilovaný do Paulette Goddardové, obklopen sousedy. A i když i tu není o fóry nouze (mince v pudinku), sledování zostřujících se útoků SA, skrývání uprchlíka, vypálení holičství a další jsou spíše válečným dramatem, než komedií. A dohromady mi to prostě nefunguje. Nejde se v jednu chvíli bát o osud lidí, utíkajících do brzy obsazeného Rakouska a v další chvíli se bavit nad neposedným vlakem. Navíc ten konec s prohozením rolí a následným mírovým projevem nedává moc smysl a je příšerně patetický. Já vím, ve válce to bylo potřeba, ale... Zkrátka výborný, důležitý ale ne stoprocentní film. Válečný film roku 1940. ()

Zagros

Díky Diktátorovi jsem zjistil, že Chaplin nebyl jen prostý šašek, jak ho má asi většina lidí zažitého. Ač si ani tady neodpustí své klasické eskapády, tak zde ze sebe odhalí mnohem více. Film je neskutečně vtipnou a podařenou parodií, u které se občas budete smát na celé kolo a občas vás zamrazí. Některé scény z filmu jsou doslova nezapomenutelné, například celé setkání s Mussolinim a lepší parodování Hitlera než Chaplinem také nikde jinde neuvidíte. Když navíc vezmu v úvahu dobu vzniku, nezbývá než smeknout a dát plný počet. ()

Reckon

Chaplinův humor moc nemusím, proto tak nízké hodnocení, ale chápu, že v době natáčení to mělo zcela jiný smysl. Jen poslední scéna byla skvělá. (6/10) ()