Pevnost Apačů v Bronxu

• slovenský

Pevnosť Apačov v Bronxe

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 1981, 121 min

Troufám si říct, že Pevnost Apačů v Bronxu je jedním z nejlepších policajtských filmů a že jsem jich viděl. Vznikl v roce 1981, kdy ještě žánru vládli tvrdí ostřílení borci z ulice a nechybí mu žádné klišé, ale svoji syrovostí, realističností a všedností práce jde daleko za ně. Paul Newman jako unavený polda Murphy stojí proti zločinu v Bronxu. Už dávno si zvykl přehlížet drobné zločiny, s nástupem nového kapitána má být však vše jinak. Ve filmu je pár scén které se jen tak nezapomínají - obléhání policejní stanice je super, při chladnokrevné vraždě mladého kluka mi zatrnulo - tak zbytečnou smrt jsem dlouho nikde neviděl. Následný konflikt se svědomím je perfektní, stejně jako celý vztah Murphyho s mladou ošetřovatelkou. Nedá mi to a postesknu si - Pevnost je film z doby, kdy se ještě točily pořádné policajtské filmy, který člověk bez problémů uvěřil, i když byly pravděpodobně nereálné. Nejsou tu žádné filtry, zpomalovačky, střihy, cool zvraty, ultra záporáci. Jen pár policajtů a zločinců, kteří dělají svůj byznys. A tak se mi to přesně líbí. PS: A ještě si rejpnu. Zajímalo by mě, jak dlouho by v tomhle světě vydrželi dnešní CSI "cool detektivové". Chachá.(28.2.2009)

Dobrý snímek s dobrými hereckými výkony a zajímavým pohledem do ulic. Paul Newman je klasicky dobrý, Pam Grier je krásně šílená, ale snímek je přece jen takový trochu moc pomalý, je to spíše dokument, který není dost dobře vygradovaný na to, aby dokázal strhnout. Škoda, protože to začínalo dost slibně.(12.12.2016)

Třetinu hvězd si přidejte za práci Filmového studia Barrandov Dabing, r. 1983 a všechny vzpomínané pany Herce a Herečky. Klobouk dolů před dialogy Jiřího Křižana, protože podle anglických titulků, co na DVD mám, je 80 % dialogů vedených úplně jinak (slang, americký okecávání ničeho), takže jak on to dokázal přebásnit do "čtivého" jazyka, všechna čest.(8.5.2011)

Bronx má černou duši a Petrieho film má duši „sedmdesátek“. Nechvalně proslulá čtvrť se tu představuje jako místo, kterému nikdo „zvenku“ nerozumí a taky vám nepomůže, ostatně za jeho hranice se žádná z postav v průběhu děje nepodívá. Přestože film ve druhé polovině ztrácí tempo, převáží to nejenom několika silnými scénami, ale hlavně celkovým dojmem a svou, řekl bych, důsledností. A závěr je jednoduše skvělý(29.8.2009)

• Freemind

Některými fanoušky hodně přeceňovaný a vlastně právem zapomenutý film, který si hraje na stylovku. Tohoto hodnocení je mi líto o to víc, že z každého záběru čpí poslední závany atmosféry 70tých let - auta, oblečení, hudba, ulice Velkého Jablka ... Chjo, krása. Pod tou tenkou slupkou se ale skrývá zoufale unavené drámo, které prakticky postrádá jakýkoliv kloudný scénář - ba, co víc, je to snad jeden z nejhorších scénářů, jaké jsem kdy viděl. Lidi se smějou filmu "The Room", tady je to ale úplně stejné - nulový vývoj, trapné, utahané dialogy plné slovní vaty, nesmyslné dějové zvraty. Dramatických prvků je spousta, k ničemu ale nevedou - všechny vyznívají do prázdna a nemají prakticky žádný vliv na samotný děj (vraždící prostitutka, pouliční nepokoje, dealeři, nakonec i samotný milostný vztah hlavních hrdinů). Rozpačitý film s rozpačitým koncem. Škoda.(29.11.2010)

• - Ve scéně, kdy John Murphy (Paul Newman) slaňuje ze střechy domu, můžeme v odrazu okna vidět postavu s kamerou na rameni. (Lumberjack)