Pevnost Apačů v Bronxu

Fort Apache the Bronx

Pevnosť Apačov v Bronxe

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 1981, 121 min

"Když kdekoli jinde zabijou policajta, netrhnou se telefony. Ale tady nic." Takže se bude zatýkat, protestovat a nastavovat zrcadlo prohnilé západní společnosti. Já jsem měl Apače z Bronxu rád tehdy a mám je rád pořád. Nechtění poldové v okrsku, ve kterém nikdo nechce sloužit, jsou prostě fajn. Vždyť kde jinde se dá hrát si ve službě na debila, rodit nebo sníst podezřelému řidičák? Mě tedy bavilo zejména duo vtipálek Murphy a hezoun Corelli, dále byl jedinečný cynik seržant Pantuzzi či rozčílený kapitán Dugan. A zapomenout na štětku s žiletkou v puse prostě nejde. Takže chlapci hlavně nepouštějte těch 50.000 zadržených bratrů domů a stále mě bavte.(3.7.2018)

Třetinu hvězd si přidejte za práci Filmového studia Barrandov Dabing, r. 1983 a všechny vzpomínané pany Herce a Herečky. Klobouk dolů před dialogy Jiřího Křižana, protože podle anglických titulků, co na DVD mám, je 80 % dialogů vedených úplně jinak (slang, americký okecávání ničeho), takže jak on to dokázal přebásnit do "čtivého" jazyka, všechna čest.(8.5.2011)

Rázovitost Bohem zapomenutého sedmdesátkového (jakkoli to vzniklo až počátkem osmdesátek) Bronxu, jehož značně svébytné genius loci je tu tím hlavním protagonistou, servírovaná skrze nepřikrášlenou každodenní rutinu pochůzkářů tělem i duší, kteří chtějí jen dělat svou práci; bez pruzení ze strany vedení i od chátry na ulicích. I po několika dekádách jde o film, ze kterého vycházejí veškeré filmy a seriály, které pracují s drsnou a špinavou poetikou práce i osobního života řadových policistů. A i proto (ovšem zdaleka nejen proto) jde o žánrovou klasiku, která si svůj status plně zaslouží a která svými kvalitami bezezbytku dostojí dobrému jménu, které si vybudovala.(24.8.2015)

Super film, který v porovnání s dnešními filmy o policajtech, kde je všechno "cool" a "hustý" a hlavně na efekt opravdu naturalisticky a bez servítků vypovídá o každodenní policajtské rutině s žaludečními vředy, rozvrácenými rodinami, úplatky a bordelem ve vlastních řadách. A koho by napadlo, že kultovní scéna "kurva s žiletkou" patří do filmografie Pam Grier, budoucí Jackie Brownové.(26.1.2005)

Spojení tradičně výbornýho Paula Newmana a nechvalně známýho béčkaře Kena Wahla, kterýho nemam zrovna v oblibě, dopadlo překvapivě dobře. Ze začátku jsem si řikal, že tahle dvojice nemůže fungovat, ale Ken Wahl mi nějak nevadil a zřejmě tady ze sebe vypotil svůj životní výkon. Trochu mi vadilo, že film poněkud postrádá nějakou hlavní dějovou linku a určitě by snes prostříhat tak na 90-100 minut. Třeba zápletka s nějakou zdravotní sestrou tam byla poněkud navíc a dost mě nudila. Ale jinak dobrý. Za zmínku stojí ještě Pam Grier jako vraždící kurva. 75%(14.3.2011)

• - Ve scéně, kdy John Murphy (Paul Newman) slaňuje ze střechy domu, můžeme v odrazu okna vidět postavu s kamerou na rameni. (Lumberjack)