Pevnost Apačů v Bronxu

Fort Apache the Bronx

Pevnosť Apačov v Bronxe

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 1981, 121 min

Spojení tradičně výbornýho Paula Newmana a nechvalně známýho béčkaře Kena Wahla, kterýho nemam zrovna v oblibě, dopadlo překvapivě dobře. Ze začátku jsem si řikal, že tahle dvojice nemůže fungovat, ale Ken Wahl mi nějak nevadil a zřejmě tady ze sebe vypotil svůj životní výkon. Trochu mi vadilo, že film poněkud postrádá nějakou hlavní dějovou linku a určitě by snes prostříhat tak na 90-100 minut. Třeba zápletka s nějakou zdravotní sestrou tam byla poněkud navíc a dost mě nudila. Ale jinak dobrý. Za zmínku stojí ještě Pam Grier jako vraždící kurva. 75%(14.3.2011)

Neskutečně realistické a syrové policejní drama o životě Newyorských pochůzkářů. Bez sebemenších příkras zobrazuje tvrdou realitu policejní práce a vy přímo cítíte tu atmosféru špinavých ulic, děvek, pasáků, kapsářů, vrahů a úchyláků, policejní svět plný silných kafí z automatu, stohů hlášení a popisů pachatelů, žaludečních vředů, rozvrácených manželství a obav, že za rohem číhá někdo, kdo vám vrazí kudlu do břicha. Paul Newman podal (jak už mnohokrát) perfektní výkon, férový polda Murphy mu sedl dokonale. Ovšem k zahození nebyli ani ostatní, zvláště Ken Wahl či Danny Aiello. Moderní policejní dramata ("Training Day") tomuto majstrštyku nesahají ani po paty. 100%.(23.4.2010)

Koncept realismu, v němž se vše hezky tutlá, podplácí a v případě osobního života nefunguje, okolo 2/3 začne filmu shazovat řetěz a finále ve špitále je konstrukt jako prase, ale správňák Newman v ozvěnách syrových 70. let je v kombinaci s absencí většiny klišé policejních filmů stejně balzám na moderním Hollywoodem zmoženou duši. Díky Ponrepu za projekci z pásu.(31.1.2015)

Bývaly doby. kdy ani Američané k natočení dramatického filmu z policejního prostředí nepotřebovali několikero stovek nákladních vlaků naložených kečupem. Byly to krásné doby a vznikaly tehdy i krásné filmy jako Pevnost Apačů v Bronxu. Když se k tomu přidá báječný český dabing, je o úchvatný zážitek postaráno raz dva.(13.5.2011)

Je to v Bronxu útulné, že? Díky tomuto snímku se nám nabízí pěkně syrový pohled do ulic plných prostitutek, drog, násilí, špíny, vražd, ale také poctivých lidí. Paul Newman opět předvádí parádní představení a hraje svoji postavu neskutečně působivě, zejména na konci filmu. Trochu váhám, zda jde o snímek na 3* nebo na 4*, ale asi se přikloním k vyššímu číslu skrz konec. Takto nějak to totiž v životě, ve společnosti a v práci policistů chodí. Všude není neohrožený Cordell Walker či neomylný Columbo a ne vždy se vše vyřeší. Drsné, syrové drama s mnoha vtipnými scénami, které trochu "očišťují" onu špínu z prostředí Bronxu.(3.9.2011)

• - Ve scéně, kdy John Murphy (Paul Newman) slaňuje ze střechy domu, můžeme v odrazu okna vidět postavu s kamerou na rameni. (Lumberjack)