Pevnost Apačů v Bronxu

Pevnosť Apačov v Bronxe

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 1981, 121 min

• Rocky62

Další bolestivé zklamání, které budu rozdýchávat asi dlouho. Sympatické období, skvělý námět a skvělý hlavní herec a výsledek? Skvělá sračka, kterou doporučím svému dědovi, až nebude moci usnout. Pokud by tahle nuda s velkým N neobsahovala cca 3 cool scény, byl by to, i přes mou úctu k Newmanovi odpad jak vyšitej. Nezazlívám filmu, že chtěl pouze zobrazit chod každodenního amerického zločinu, i takové zpracování může být kulervoucím filmem, jenže když to režisér vše znázornil tak nevídaně nudnou formou, až se mi chtělo zvracet, tak se zkrátka nedá nic dělat. Kvůli počinům, jako je tento by se měl vytvořit na csfd i žebříček nejnudnějších filmů a je dost pravděpodobné, že Pevnost Apačů v Bronxu by figurovala možná mezi první dvacítkou. Proč bych tě měl zatýkat? Měl bych tě rovnou zastřelit, nasedni do auta, vypadni a cestou domu to napal do stromu.(1.8.2011)

• Maq

Podle data vzniku ne úplně přesně, ale tohle je typický produkt 70. let. Tenkrát když film nebyl "sociálně kritický", tak neměl šanci být brán vážně. Každá doba má něco do sebe, ale tahle mi utkvěla v paměti jako politicky mimořádně pitomá, celosvětově. Onen hippícký "angažovaný" postoj znamenal globální ochabnutí vůle bojovat se vším zlem, od drogové kriminality po komunismus. --- Ve filmech zatížených tímto paradigmatem je těžké očekávat nějaký dobrý příběh. I tento je naivní a zcela postrádá smysl pro realitu. Horuje pro nápravu něčeho co prostě nechápe. Uf!(27.11.2016)

Presne takto to mam rad, New York zobrazeny nie z tej nablyskanej strany , Murova Ulica alebo cesky Ulica Zdi .... ale spina, prostitutky, zlodeji , pasaci, drogy, nasilie, vrazdy, lupeze ... este aj blato, bahno, kaluze .... proste svet New Yorku z uhla pohladu lumpenproletariatu. Takto to mam rad, k tomu este slusny herec Palo Novomuz /Frajer Luke, Butch Cassidy a Sundance Kid/ a vyborny Ken Wahl /Race for the Yankee Zephyr/ ako jeho partak. Nad absolutoriom ani rozmyslat nemusim : 100 %(14.1.2020)

Pro mě má i nefilmové zvláštní kouzlo. Když jsem to viděl jako počínající puberťák za totáče poprvé v televizi na ČT1, tak jsem musel nejdřív protrpět povinnou ideologickou přednášku k filmu. Tenkrát se to občas dělalo. Běžné řeči o prohnilém zkriminalizovaném kapitalismu + nějaké osobní zážitky z natáčení reportáže v Bronxu, jak je nahnali američtí poldové do služebního auta kvůli jejich vlastní bezpečnosti - místní nesnáší kamery. A tahle přednáška byla tehdy vážně výrazně delší než jindy. Nevím jak je na tom Bronx teďka, ale jestli je ten film opravdu autentický, tak to tam muselo být tenkrát fakt hrozný. Místo které vyvolává beznaděj a myšlenky nad smysluplností svých činů (aspoň u těch klaďasů)...(20.1.2009)

Vrazi, lupiči, děvky, pasáci, drogoví dealeři, narkomani a podobní otrapové. Přesně mezi touto sebrankou si musí denně vydělávat na chleba policista Murphy (Newman) a jeho kolegové, kteří se zde protloukají životem. Pevnost Apačů nemá nějaký souvislejší děj či silný příběh, je spíš poslepována ze spousty scén, které jsou ovšem velmi zajímavé a dokonale poodhalují divákům odvrácenou stranu New Yorku a život v ulicích, do kterých se člověk bojí vkročit i za bílého dne. Všem vévodí asi závěrečná sekvence v nemocnici, policejní teror nevinného muže na střeše domu či Pam Grier a její vražedné metody. Film je dobře natočen, ani chvilku nenudí a Newman zde předvádí svůj typický nadstandard. Už jsem si myslel, že mám všechny jeho klasické snímky zhlédnuté, ale stále ještě ne. Pevnost Apačů v Bronxu totiž mezi klasiku patří a až do dnešního dne mi z neznámých důvodů unikala. Kvalita.(17.9.2014)

• Paul Newman

• - Ve scéně, kdy John Murphy (Paul Newman) slaňuje ze střechy domu, můžeme v odrazu okna vidět postavu s kamerou na rameni. (Lumberjack)