poster

Pevnost Apačů v Bronxu

 • USA

  Fort Apache the Bronx

 • Slovensko

  Pevnosť Apačov v Bronxe

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 1981, 121 min

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Když kdekoli jinde zabijou policajta, netrhnou se telefony. Ale tady nic." Takže se bude zatýkat, protestovat a nastavovat zrcadlo prohnilé západní společnosti. Já jsem měl Apače z Bronxu rád tehdy a mám je rád pořád. Nechtění poldové v okrsku, ve kterém nikdo nechce sloužit, jsou prostě fajn. Vždyť kde jinde se dá hrát si ve službě na debila, rodit nebo sníst podezřelému řidičák? Mě tedy bavilo zejména duo vtipálek Murphy a hezoun Corelli, dále byl jedinečný cynik seržant Pantuzzi či rozčílený kapitán Dugan. A zapomenout na štětku s žiletkou v puse prostě nejde. Takže chlapci hlavně nepouštějte těch 50.000 zadržených bratrů domů a stále mě bavte.(3.7.2018)

 • dopitak
  *****

  Třetinu hvězd si přidejte za práci Filmového studia Barrandov Dabing, r. 1983 a všechny vzpomínané pany Herce a Herečky. Klobouk dolů před dialogy Jiřího Křižana, protože podle anglických titulků, co na DVD mám, je 80 % dialogů vedených úplně jinak (slang, americký okecávání ničeho), takže jak on to dokázal přebásnit do "čtivého" jazyka, všechna čest.(8.5.2011)

 • DaViD´82
  *****

  Rázovitost Bohem zapomenutého sedmdesátkového (jakkoli to vzniklo až počátkem osmdesátek) Bronxu, jehož značně svébytné genius loci je tu tím hlavním protagonistou, servírovaná skrze nepřikrášlenou každodenní rutinu pochůzkářů tělem i duší, kteří chtějí jen dělat svou práci; bez pruzení ze strany vedení i od chátry na ulicích. I po několika dekádách jde o film, ze kterého vycházejí veškeré filmy a seriály, které pracují s drsnou a špinavou poetikou práce i osobního života řadových policistů. A i proto (ovšem zdaleka nejen proto) jde o žánrovou klasiku, která si svůj status plně zaslouží a která svými kvalitami bezezbytku dostojí dobrému jménu, které si vybudovala.(24.8.2015)

 • kleopatra
  *****

  Super film, který v porovnání s dnešními filmy o policajtech, kde je všechno "cool" a "hustý" a hlavně na efekt opravdu naturalisticky a bez servítků vypovídá o každodenní policajtské rutině s žaludečními vředy, rozvrácenými rodinami, úplatky a bordelem ve vlastních řadách. A koho by napadlo, že kultovní scéna "kurva s žiletkou" patří do filmografie Pam Grier, budoucí Jackie Brownové.(26.1.2005)

 • dobytek
  ****

  Spojení tradičně výbornýho Paula Newmana a nechvalně známýho béčkaře Kena Wahla, kterýho nemam zrovna v oblibě, dopadlo překvapivě dobře. Ze začátku jsem si řikal, že tahle dvojice nemůže fungovat, ale Ken Wahl mi nějak nevadil a zřejmě tady ze sebe vypotil svůj životní výkon. Trochu mi vadilo, že film poněkud postrádá nějakou hlavní dějovou linku a určitě by snes prostříhat tak na 90-100 minut. Třeba zápletka s nějakou zdravotní sestrou tam byla poněkud navíc a dost mě nudila. Ale jinak dobrý. Za zmínku stojí ještě Pam Grier jako vraždící kurva. 75%(14.3.2011)

 • - Ve scéně, kdy John Murphy (Paul Newman) slaňuje ze střechy domu, můžeme v odrazu okna vidět postavu s kamerou na rameni. (Lumberjack)