Reklama

Reklama

VOD (1)

Paul Newman v hlavní roli slušného policajta, jenž hlídkuje ve čtvrti zdecimované drogami, násilím a gangy. Tahle část města je na mapách známá jako Bronx, ovšem její obyvatelé jí říkají Pevnost Apačů. Newman se snaží udržet podstatu své lidskosti a nakládat i s těmi největšími chudáky důstojně. Snaží se také přesvědčit své nadřízené, že slepá brutalita rozhodně není odpovědí, avšak marně. Když je svědkem, jak jeho kolega Danny Aiello chladnokrevně zavraždí podezřelého, je Newmanovi doporučeno, aby na celou záležitost zapomněl. On však odmítne a stane se tak pro své kolegy "persona non grata". Ed Asner si po boku Newmana zahrál kapitána, který už dávno vzdal jakékoli zacházení v rukavičkách a svou práci považuje za nutné zlo. A nechybí ani láska, Newmanovou vyvolenou je tentokrát Rachel Ticotin. (HBO GO)

(více)

Recenze (149)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tímto filmem jsem si uvědomil, jakou Paul Newman musel být v té době postavou v Hollywoodu. Dobrému hodnocení také přispívá fakt, že film jsem viděl v tehdá ještě vělice kvalitním dabingu a nemohl jsem si na samotné herce postěžovat. Nejvíce se mi ale líbí to, že film vlastně žádný zásadní příběh nemá. Obsahuje jen pár velkých herců, kteří hrají velké herecké role a hrají je s grácií sobě vlastní. To mě vlastně k radosti naprosto stačí. A fakt, že je film vlastně takovým výtahem do života policejní stanice v Bronxu mě už tolik nezajímá. Užívám si dvě hodiny tak, jako kdyby to byly moje poslední dvě hodiny a přemýšlím, jestli se někdy ještě takovéhle krimi gangsterky natočí, ale po chvíli přemýšlení pochybuju, protože v dnešní době lidi dávají především na akci a dialogy jdou stranou. Kde jsou tak ty časy, kdy se divák díval na film a řikal si, ty bláho tahle scéna je drsná, Paul Newman mluví tak drsně, že z toho mám zimnici. Přiznám se, že se mi to za poslední tak dva roky stalo jednou jedinkrát. A to když si Leonardo diCaprio užíval svojí poslední scénu v Prokletém ostrově. Nikde jinde jsem se s tím nesetkal. Tady to máte vše jako na stříbrném podnose. Dialogy geniální, kombinují humor s vážností a i ve chvílích kde byste to nečekali dokážou překvapit. Tak to má být. Jenže komu to člověk v dnešní době má ještě cpát. ()

Caine 

všechny recenze uživatele

Pro mě má i nefilmové zvláštní kouzlo. Když jsem to viděl jako počínající puberťák za totáče poprvé v televizi na ČT1, tak jsem musel nejdřív protrpět povinnou ideologickou přednášku k filmu. Tenkrát se to občas dělalo. Běžné řeči o prohnilém zkriminalizovaném kapitalismu + nějaké osobní zážitky z natáčení reportáže v Bronxu, jak je nahnali američtí poldové do služebního auta kvůli jejich vlastní bezpečnosti - místní nesnáší kamery. A tahle přednáška byla tehdy vážně výrazně delší než jindy. Nevím jak je na tom Bronx teďka, ale jestli je ten film opravdu autentický, tak to tam muselo být tenkrát fakt hrozný. Místo které vyvolává beznaděj a myšlenky nad smysluplností svých činů (aspoň u těch klaďasů)... ()

Reklama

Psema 

všechny recenze uživatele

Koncept realismu, v němž se vše hezky tutlá, podplácí a v případě osobního života nefunguje, okolo 2/3 začne filmu shazovat řetěz a finále ve špitále je konstrukt jako prase, ale správňák Newman v ozvěnách syrových 70. let je v kombinaci s absencí většiny klišé policejních filmů stejně balzám na moderním Hollywoodem zmoženou duši. Díky Ponrepu za projekci z pásu. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Neskutečně realistické a syrové policejní drama o životě Newyorských pochůzkářů. Bez sebemenších příkras zobrazuje tvrdou realitu policejní práce a vy přímo cítíte tu atmosféru špinavých ulic, děvek, pasáků, kapsářů, vrahů a úchyláků, policejní svět plný silných kafí z automatu, stohů hlášení a popisů pachatelů, žaludečních vředů, rozvrácených manželství a obav, že za rohem číhá někdo, kdo vám vrazí kudlu do břicha. Paul Newman podal (jak už mnohokrát) perfektní výkon, férový polda Murphy mu sedl dokonale. Ovšem k zahození nebyli ani ostatní, zvláště Ken Wahl či Danny Aiello. Moderní policejní dramata ("Training Day") tomuto majstrštyku nesahají ani po paty. 100%. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Třetinu hvězd si přidejte za práci Filmového studia Barrandov Dabing, r. 1983 a všechny vzpomínané pany Herce a Herečky. Klobouk dolů před dialogy Jiřího Křižana, protože podle anglických titulků, co na DVD mám, je 80 % dialogů vedených úplně jinak (slang, americký okecávání ničeho), takže jak on to dokázal přebásnit do "čtivého" jazyka, všechna čest. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (2)

  • Ve scéně, kdy John Murphy (Paul Newman) slaňuje ze střechy domu, můžeme v odrazu okna vidět postavu s kamerou na rameni. (Lumberjack)

Reklama

Reklama