Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

marhoul

Laskavá looser road movie, ústřední dvojicí perfektně zahraná. Dýchl na mě Půlnoční kovboj, což filmu nikterak nevyčítám. Jako bonus: parádní český dabing. ()

jojinecko

3,5*/5... Al Pacino vo svojich najlepších rokoch a k tomu ako parťák Gene Hackman - paráda. Dvaja vynikajúci herci, na ktorých výborných hereckých výkonoch je celý príbeh a dej vystavaný. Zžitie sa s postavami nanešťastie prebieha pomalšie a predovšetkým prvá polovica filmu, založená evidentne na viacerých improvizáciách mi prišla tak trochu rozťahaná a jemne nudná. To všetko sa dá postupom času "do poriadku" a ostane dobrý pocit z malej buddy-road movie... ()

Flego

Road movie dvoch náhodných priateľov, ktorí si chcú splniť svoje sny, ale nemusí sa im to podariť. Herecké kariéry oboch aktérov boli riadne našliapnuté a svoje herectvo dokázali aj v tomto nenápadnom snímku. ()

Roman.Ticka

Zpočátku se zdálo, že lišák Max naivu Francise využije a zneužije, až pokud to půjde. Ale když ve vězení zaujal ten správný postoj, po dosti chabém začátku jízd ve vlaku a mezi dívčíma kozama, všecko se obrátilo. Našlo se pár vtipných chvilek, zejména striptýz v baru místo obvyklé bitky. Ale tady šlo vážně spíš o drama a hledání nové cesty, třebas s novým parťákem. Škoda, že v otázce co syn, zůstalo prázdno. ()

Kimon

Promiňte, asi se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale já těchto 112 min považuji za nudu táhnoucí se po celou dobu projekce jako jedovatý plyn, který se k vám nenápadně plíží při zemi a posléze vás definitivně odrovná. V případě tohoto filmu to odrovnání však naštěstí není definitivní a natrvalo. Jerry Schatzberg, jak se píše výše v obsahu, původně módní fotograf, měl asi ZASE trochu peněz, tak se rozhodl ZASE "něco" natočit. A protože Gene neměl právě co dělat, kývnul mu na to, .... sebral na ulici Al Pacina potulujícího se s krabicí převázanou červenou mašlí, skámošili se a oba šli do toho. Mohlo to tak nějak být??!! ... Díky, ... další projekci už nikdy více. ()

ScarPoul

Film, ktorý dozrieva počas toho ako ho sledujeme. Takéto filmy sa už nerobia a asi sa už robiť nebudú. Doba sa zmenila. Máme internet. Mobily. Takéto oldschoolové putovania z neistým koncom sa tým pádom nekonajú. Aspoň nie v zemi zasľúbenej. To, že je posledných 15 minút dychberúcich považujem za obrovské plus. Schatzberg sa hrá na to, že nám ide ukázať nezávislú road movie. Ale všetko čo je v nej má omnoho hlbší presah. Výborná štúdia charakterov a na konci smútok. Na začiatku som tomu nedával veľké nádeje. A výsledok ma milo prekvapil. Pacino a Hackman skvelí. ()

Iggy

Do you think the whole business finally worked out for them? I am sure it did work out, I am sure it did. By the way I saw a carwash by the road some years ago, called Max’s & Lion’s. In Denver, Colorado. With a scarecrow in front of it. With a scarecrow. ()

murakamigirl

Vyústením to dosť pripomína o 2 roky mladší Prelet nad kukučím hniezdom (1975). Akurát že Strašák brnká prevažne na príjemnú strunu, naradostene kričí: "Nebláznite, smejte sa!", že je pekelným úderom pod pás ten jeho záver. Na to holt existuje zvrat alebo peripetia, ja viem. Nie vždy je však nevyhnutný (!) Dvojka Hackman- Pacino toto tak rozprávkovo vedie, že nedať 4* neprichádza do úvahy. "Nebláznite, smejte sa!" :) ()

Terva

CITÁT - Myslíš, že se vrány bojí strašáka ?....... Dva tuláci a stejná cesta. Jeden je "plánovač" druhý je "veselá kopa" oba se spojí, aby si splnili svůj americký sen. CITÁT - Mám před sebou půlku života a tu strávím mytím aut........ Max má namířeno do Pitcburku, kde si chce otevřít myčku aut a to za každou cenu. Není to ale tak jednoduché. Život (scénář) mu nastaví pár překážek. A pomalu se z něj stává strašák. Cesta za americkým snem se odehrává převážně na korbách nákladních vlaků používaných k přesunu. Nespěchaj, ale pomalu spějou ke konci cesty. CITÁT - Napil bych se........ Byla to dlouhá cesta. Veselá i smutná. Jako život sám. (LION - Al Pacino a MAX - Gene Hackman) ()

ledzepfan

Ta zdlouhavost a "civilnost" mi nevadila ale nemůžu se ubránit dojmu, že to je další film, který byla větší zábava natáčet, než na něj později koukat. Nechat diváka na konci viset v prázdnotě uprostřed dramatické situace, to zavání znouzectností a osobně mě to trošku nasralo. Celkový dojem by napravil možná jen Scarecrow 2 natočený dnes se 70.letým Pacinem a 80.letým Hackmanem :D Dva staříci a krachující myčka-to by byl panečku biják. ()

NinonL

Gene Hackman (Max) a Al Pacino (Lion) zamlada. Setkají se náhodou na stopu a jejich cesty se spojí. Zažijí spolu hodně dobrodružstí, dobrých i špatných. Max sní o tom, že si otevře myčku aut. Lion by chtěl vidět svého syna, o kterém skoro nic neví. Max a Lion se chovají jako opravdoví přátelé. Jeden pro druhého dokáží obětovat cokoliv. ()

Davson

Tak trochu neprávem zapadlý a opomíjený film, který však snese srovnání s nejvěhlasnějšími snímky své doby. Přímo se nabízí srovnání s dřívějším oscarovým Půlnočním kovbojem. Strašák je mu podobný jak tématem výjimečného přátelství mezi dvěma zcela odlišnými lidmi, tak zvláštní atmosférou, která dokáže být příjemná až optimistická, i přestože se jedná o smutný příběh. Schatzbergova civilní režie je tak suverénní, že film působí svěže i po čtyřiceti letech bez známek zestárnutí. A protagonisté ústřední dvojice jsem bezpochyby výteční, jak zupácký, nedůvěřivý a rvavý Hackman, tak Pacino v roli tak trochu naivního prosťáčka. Herec, který se rok předtím proslavil rolí mafiánského kmotra tu předvádí pro mě až neuvěřitelný, jemně komediální výkon. Scéna s "krádeží" kabelky v obchoďáku je prostě fenomenální. ()

Vojcl

Příjemná a bohužel již skoro pozapomenutá road-movie s Al Pacinem a Gene Hackmanem. Dojemný a hlavně uvěřitelný příběh, spolu s hereckým koncertem ústřední dvojice dělá ze Strašáka skvělou podívanou. I když to nemusí být zrovna snímek pro každého, já tyto nízkorozpočtová komorní dramata prostě žeru :-) !! ()

RAiken

Nejdřív po zhlédnutí filmu jsem hledal jeho vyšší smysl, nějaké úžasné moudro či motiv, který by se táhnul celým filmem. Snažil jsem se přesně rozluštit, jak je to vlastně s oním strašákem a hledal jsem odpověď na otázku, jak je lepší žít svůj život. S dobrou náladou, dobrým slovem a úsměvem podle Al Pacina či snad jej emotivně vypít až na dřeň podle Gena Hackmana? Jsem si jistý, že na to vám odpověď nedám, protože na to má každý svou odpověď. Potom mi však konečně hlupákovi trklo o čem ten film vlastně je, a co je vlastně explicitně očividné po celou stopáž filmu, ale čemu už možná tolik nepřikládáme význam, a proto na to zapomínáme, a to, že ten film je o PŘÁTELSTVÍ. O tom krásném citu, který je někdy silnější než láska... P.S.: "Maxi, proč se se mnou vlastně taháš a kamarádíš?" - "Protožes mi nabídl svou poslední zápalku." ()

italka63

Zase jeden film, který mi s odstupem let připomněl rejzanek, je to už hrozně dávno:-) Ale stačí naťuknout:-) Když se potkají dva vynikající herci a z toho se ještě na toho menšího dobře kouká, jako ostatně doposud, méně jak čtyři hvězdy to nebude:-) ()

slunicko2

Tulácká road movie podle všech pravidel žánru. 1) Zaujalo mě silně heterácké pojetí přátelství dvou mužů. Ne vždy se filmařům podaří bez pózy a křeče vyjádřit vzájemné sympatie mezi chlapy._____ 2) Ty postavy jsou vlastně hodní lidé, jak neurvalý Max tak i katatonický Lion. Jenom se mentálně (i reálně) pohybují kapku mimo mainstream - a to myslím spíš v negativním smyslu._____ 3) Trochu mi vadila předvídatelnost děje a chování._____ 4) Pointa ve mně vzbuzuje ambivalentní pocity. Na jedné straně pěkně dokončuje portréty obou postav, dává jim takový ten finální dotek osudovosti. Na druhé straně ale děj zůstává otevřený a film končí v okamžiku, kdy si to rozhodně nepřeji._____ 5) Nejlepší na věci jsou oba hlavní protagonisté: pěkný sexy 33letý Al Pacino (bývalý námořník Lion) a přesvědčivý 43letý Gene Hackman (drsňák Max)._____ 6) Alespoň jsem se naučil pár vhodných výrazů pro stopaře: Up yours, you two-bit sonofabitch you! Eat canteloupe, you bellyaching rhinoceros! ()

PogoJoe

Nádherně zahrané postavy Liona (Al Pacino) a hlavně Maxe (Gene Hackman), na čemž stojí celý film. Na tuhle cestu 2 "strašáků" za snem se určitě po čase podívám znovu. ()

FilmFan24

Obyčejný, o to víc pravdivý příběh, dvou tuláků, ze kterých se stanou přátelé. Civilní herecké výkony Pacina a Hackmana. O to víc zamrzí, že film na DVD Warneři do našich končin neuvedli. ()