Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

salalala

Pro mě je ten film přesně na pomezí tří až čtyř hvězd. Na jednu stranu má oba výborné představitele Hackmana a Pacina, jejichž výkony jsou skutečně úchvatné a místy berou dech (hlavně kreace tehdy méně známého Pacina). Pak je tu ale až moc roztříštěný příběh, který je spíš epizodický a nedrží moc u sebe. Na můj vkus nechal Schatzberg všem až příliš volnou ruku a někdy jsou jejich improvizace až lehce za hranicí mého vkusu. Film taky postrádá nějaký emotivní náboj. Jsou tu dvě opravdu silné a těžko zapomenutelné scény - pokus o znásilnění a následná odplata a samotný konec. Mezi tím se ale děj hrozně táhne a hlavně začátek je místy dost úmorný. Být režisér, přitlačil bych i na atmosféře, protože ta mi tu trošku chyběla. Má to být depresivní a bezvýchodné, atmosféra tomu bohužel moc neodpovídá. Líbil se mi ale dost kritizovaný konec, který je sice otevřený, ale realistický. Vzhledem ke všem těmhle faktům nakonec dám nižší hodnocení, abych měl rezervu pro případné další zhlédnutí. 65% ()

Colonist

Al Pacino a Gene Hackman vytvořili dobrou tuláckou dvojici. Jejich přátelství a touhu po splnění svých snů jim věříte, ačkoliv já jako divák jsem nějaké opravdové emoce nepocítil. Silné scény se (hlavně v prostředku filmu) střídají s momenty, které jsou zdlouhavé a abych řekl pravdu, chvílemi prakticky o ničem. A v takových chvílích to ani ústřední dvojka nemůže zachránit. Scarecrow je jistě kvalitní snímek, jenže mně osobně styl vyprávění nesedl a asi jsem čekal zážitek, který mě zasáhne víc. Slabší čtyři hvězdičky filmu dám, ale vážně mi to celé nějak nesedlo... ()

Foma

Mam moc rád americký road movies se záběrama tamní krásný krajiny. To je u mě vždycky bonus, taky hlavní představitelé jsou bonus. Co mi nesedí, je určitá plochost hlavních postav v tom smyslu, že jsou docela primitivní, nefilosofičtí, nemaj takovej ten rozměr filosofů, kterej lidi na cestě mívaj. Nemusí ho mít vždycky, ale tak nějak přirozeně se tam vždycky objeví. Svádí k tomu už ta cesta. Ovšem film v celku už částečně tenhle rozměr má. ()

TominoLa

Nádherný film o přátelství dvou mužů, kteří se vydávají na cestu do Pittsburghu, kde si má Max vyzvednout peníze a splnit si sen. Parťák Lion souhlasí, ale nejdříve se potřebuje dostat do Detroitu, aby předal dárek svému dítěti, které neměl možnost vidět. Tahle cesta dvou skvělých herců stojí určitě za to. Stejně, ale musím jednoho vyzdvihnout. I, když je to smutný film tak Al Pacino tu občas rozjede velkou show kde jsem se nahlas od srdce nejedenou zasmál. Nad jeho výkonem jako u většiny jeho filmů prostě smekám. ()

Skip

Příběh dvou tuláků, kteří rozvíjí svůj plán na myčku aut v Pittsbughu je především díky ústřední herecké dvojici Gene Hackman + Al Pacino něčím, na co se delší dobu nezapomíná, a přitom jde v podstatě o docela prostý příběh, žádná velká dramata, až na to jedno, které filmu jaksi podráží nohy v poněkud hysterickém závěru. ()

radektejkal

Jak vidím, mnozí porovnávají Strašáka s Půlnočním kovbojem, a také mně se tahle idea (nebo spíš iluze) dostavila – a tak jsem se z ní snažil něco vytěžit. A nakonec se mi oba filmy pomíchaly tak, že jsem začal to lepší připočítávat "kovbojovi" a to horší "strašákovi". Na každém filmu je však (kromě aktuálního sledování) důležité i jeho doznívání v mysli. Teprve po jeho zažití {Němci tomu říkají "Nachgeschmack", Angličani "aftertaste", Češi na to nemají žádné poetické slovo kromě "ocasu"} se mi oba filmy opět oddělily a zaujaly svoje jedinečné místo. ()

Fanucci

Příběh o dvou povahově zcela odlišných tulácích, kteří se přes své rozdílné charaktery sblíží, navzájem se doplňují a pomáhají si...Příběh je ovšem bez pointy, mimořádně nudný, mimořádně zdlouhavý a kde má být vtipný, vtipný není. Nebýt přítomnosti dvou skvělých herců (Hackman + Pacino), možná by tento film nebyl ani na 3...Srovnávat tento film s Půlnočním kovbojem je pro mne skoro zločin!:-) ()

Chrysopras

Předevšim skvělej Al Pacino, v herecký poloze, kde jsem ho snad ještě neviděl. Jinak zvláštně laděná road movie, kde už od prvních záběrů je jasný, že půjde zejména o snahu diváka rozesmát. Aby pak o to víc dopadl na člověka závěr... 48.KVIFF ()

MartinNDL

Umím si představit, co to bylo v těch sedmdesátejch letech asi za pecku, když za těžkýho totáče nechali ty kluky český nevybouřený čuchnout si k beatnickýmu stylu života. Najednou tady byla alternativa k loser postavení, který se asi týkalo většiny, jenže jet tím vlakem z Kladna do Ostravy není asi vono, takže to stejně nikam nevedlo. Mladej Pacino je naprosto úžasnej a Jirka Sovák v roli drsňáka mu trochu snažším hraním slušně sekunduje. Všem divákům je asi jasný, kam cesta vede, ale o cíl tu jde i když víte, že je nedosáhnutelnej. Pro fanoušky Půlnočního kovboje povinnost. ()

Martin741

Film o priatelstve dvoch vagabundov. Scenar nie je nic moc a dejova linia ja taktiez slaba, ale herecke vykony tu su.  Obaja su dost rozdielni, no stacila chvila kdesi na asfaltke a boli z nich  kamarati 100 % ()

Figu

Vytipoval jsem si tenhle flák s historkou o Strašákovi z úst Pacina na čt2, páč jsem zaprvé čekal kvalitu, zadruhé film bez reklam a zatřetí bych si to nikdy na domácí projekci sám nestáhl. No... Hackman a Pacino, to jsou dva veliký pojmy světové kinematografie, to bezpochyb. Určitě zde vše potvrzují. Jenže těch děr a hluchých míst ve scénáři bylo tolik, že jsem se málem unudil k smrti a nezachránili to ani ti dva bouráci. Nic proti, chyba je asi ve mě. 40% ()

honajz2

Jen kvůli tomu, že je ten závěr je dost silný a někam to v něm konečně dospěje, tu slabou čtvrtou hvězdu dám. Ono to totiž vůbec není špatné, natočené a zahrané je to slušně, s postavami se tady taky pracuje a úvod i závěr se mi líbil, jenže i tak mi to přišlo (hlavně uprostřed) přišlo poněkud rozvleklé a za silný bych skutečně označil jen ten závěr. Ale co se děje týče, tak se podle mě vyvíjel uvěřitelně, takže v tomhle problém nemám. Jen ten film prostě není silný celkově a popravdě jsem celou dobu přemýšlel nad tím, jak by to asi vypadalo, kdyby se takového námětu chopil Wenders... Slabé 4* ()

Aelita

Dvě nátury, dvě strategie řešení situací – emoční a logická, konfrontační a vstřícná, výbušná a zdrženlivá, skeptická a důvěřivá. Dva strašáci – plašící a rozesmívající – v čekání na Godota. ___ Amerika 60. a 70. let vypadá podobně provinčně jako "hrabalovská" Praha v československých filmech. ()

zette

Film, ktery stoji na hereckych vykonech dvou velikanu svetove kinematografie. Zaujala me spise postava Maxe v podani Hackmana. Vyborna je i atmosfera, ktera nam ukazuje Ameriku 70.-let, kdy tato doba z filmu doslova sala... Podobnych road movie se uz ale natocilo nespocet a Strasak, krome vyse zmineneho v nicem nevybocuje z prumeru. ()

spygirl

A tvůrci se ještě budou divit, že film nebyl úspěšný... Jediné pozitivum na tomto nudném a utahaném snímku je mladý Alík. :-) ()

Juto

Príbeh o dvoch tulákoch, ktorý sa stali kamaráti. Scéna v nákupnom obchode je súper nikdy by ma nenapadlo utekať.Al Pacino je skvelý. 7/10 ()

mortak

Velice silné, až na tu závěrečnou dramatickou berličku (spíše berli, která se objeví out of blue). Pacino, Hackman, i ženské protějšky jsou herecky přirození, tj. nesnaží se přehrávat a dělat srandu na téma spodina Ameriky, a výsledkem je film plný emocí (telefonát v Detroitu mě uzemnil do křesla). ()

WolfR

Komorní filmeček o kamarádství dvou poutníků byl velmi příjemný a svým způsobem zábavný. K plnému počtu mi ale něco chybí, 4 hvězdy. ()