Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

majo25

Pripomenulo mi to Polnočného kovboja. Tiež sa tu stretávajú dve zbytočné existencie, aj so svojimi pochybnými snami, tiež je jeden z nich dominantnejší ako ten druhý a spolu raz vychádzajú, inokedy zasa nie. Speje to k jedinému - že sa navzájom potrebujú, priam sú na sebe závislí, čo je aj ľahko predvídateľné. Téma nie je ktovieako zaujímavá - príbeh je bez väčších či zapamätateľnejších dramatických situácií a väčšinou sa tu nešetrí zbytočnými kecami - ale je podporená obstojnými hereckými výkonmi, hlavne Gena Hackmana, vcelku slušnou tuláckou atmosférou a občas vie aj pobaviť. ()

Radiq

Film, kterej je převážně o ničem. Většinu času nudí. Nechápu ty kladné ohlasy. Ti dva byly spíše dva pošahanci, kterejch ve skutečným světě člověk potkává až moc, tak proč na ně ještě koukat ve filmu... A všechny ty stupidní baby, totální pipky, no zabít všechny by nestačilo. A všichni ti lidi byli tak škaredí. Píšou, že je to příběh o přátelství, ale nevěřím, že by si někdo mohl udělat tak dobrýho kámoše za tak krátkou dobu. Pro mě zbytečnej film. ()

sator

Hackmana mám moc rád a na tenhle film sem čekal léta, ale ještě ve 40 minutě sem se neskonale nudil... ()

Courtemanche

Drama s podrobnějším pohledem na člověka ztroskotance. Příběh není vyšperkovaný ničím a je pomalejší. Soustředí se na Max (G.Hackman), on tady je zodpovědný za drama, a je bravurní. Sekunduje mu Al Pacino, hraje nezkušeného veselého mladíka, není to těžké role. 4/5 ()

hans500

Perfektní film, který se může pochlubit excelentním scénářem a navíc vskutku famózními výkony pánů Pacina a Hackmana (kteří působí naprosto přirozeně, zdá se že často improvizovali a to perfektně), jako bonus ještě výborná atmosféra a zcela vynikající konec. ()

andrii

Setkají se, zavazují, někdy se rády zašmodrchají. Cesty, stejně jako tkaničky. Po "svejch," chlape. Pěší existence šlape. Kvapem. Plaše. Sem a tam. Sem tam se ale musí vyzout. Jeden z páru /sedmimílových bot/. To když do chodidel pot, řezavý prach štípe. Láme se křehkost pout, sen slaměného stopaře. ()

tomxxx

Já vlastně ani nevím, co se mi na snímku líbilo. Nic moc se tam neděje a když člověk čeká vyvrcholení, film končí hrozně rychle a brutálně. Je to příběh jako ze života se skvělým Hackmanem a excelujícím Al Pacinem. ()

noriaki

Krásný malý film z Nového Hollywoodu. Jerry Schatzberg postavil své drama na obou hlavních představitelích a dobře udělal. Jak Al Pacino, tak Gene Hackmen hrají skvěle a zároveň přirozeně. Z banální zápletky cesty dvou outsiderů skrz Spojené Státy dokázali vytvořit citlivé a hluboké drama které pohladí po duši. Děj je sice trochu jednotvárný, ale vůbec to nevadí, ve skutečnosti o něho vůbec nejde. Důležitější jsou obrazy přátelství zdánlivě nesourodé dvojice. Scéna telefonátu a Lionelova následná reakce mi z hlavy jenom tak nezmizí. ()

progression

Velice působivé road movie o setkání dvou hodně rozdílných postav, které ale mají jedno společné. Oba sní o novém lepším životě a pokoušejí se pozapomenout to špatné, čím ve svých životech dřív prošli. Herecký koncert dvou velikánů Gene Hackmana a Al Pacina je velice působivý a dojem i celkové vyznění filmu u mne nyní zanechaly podobné stopy, jako když jsem film před mnoha lety viděl poprvé. A na nezapomenutelný striptýz v hospodě se jen tak zapomenout nedá. A na vyvrcholení filmu už teprve ne. ()

Brain-D

Filmy o přátelství mám rád a filmy z Al Pacinem stejně tak, takže tohle byla jasná volba. Ale upřímně mě to tak nedostalo. Gene hrál velkého drsného hulváta, kterej vyšel z vězení a nenechá si srát na hlavu. A jeho přítel Al Pacino, který byl jak dítě a vůbec si nedokáže představit budoucnost... ()

fefee

"Šukáni mi pomáhá k pravidelní stolici." Samo vystihujúci citát hodnotenia k forme a obsahu samotného filmu. Slabé 3 hviezdy. ()

fabecc1222

Co bylo pro mě hlavním tahákem, tak to byla atmosféra 70. let v USA. Té je tady opravdu pořádné množství, a dokáže vás parádně přenést zpátky v čase. Cesta dvou náhodně se potkaných parťáků je lemována jejich výbornými hereckými výkony, a také jednotlivými výborně napsaný epizodami, které se jim po cestě stávají. Po shlédnutí má člověk chuť se sebrat, a prostě se jít toulat. ()

JohnSmith

Pacino a Hackman jsou slušně sehraná dvojka. Zvlášť Pacino podává super výkon, ale místy je to hrozně zdlouhavý a hluchý. ()

šerminator

Opět geniální Al Pacino! Tentorát ne jako žádný mafán, ale takový ňouma, srandista - a jak mu to dobře šlo. Fakt jsem uvažoval proč ho pořád obsazujou do mafiánských filmů, vždyt ten chlap je taky rozený komik. V polovině filmu se k jeho hereckému umu přidal taky Hackman, který byl do té svlíkací scény nevýrazný, abych postupem času zjistil, že to byla jen taková příprava, aby se mohl naplno rozvinout přátelský vztah mezi těmito odlišnými postavami. Tulácké prostředí, ve kterém se film pohybuje, je zajímavé a realistické - autostop, jízda nákladním vlakem, jídla v motorestech. Nevím přesně co by mi tam chybělo aby to bylo do plných, ale takové 4,5* určitě. Příjemný film, takové mi sedí. ()

Autogram

Dvaja magori cestujú a majú veľký podnikateľský plán. Síce im to nefunguje, ale dobre sa pri tom zabavia, niekedy cez slzy. Ja som na tom našiel iba taký priemerný film na zamyslenie ako menší omyl hvieznych hercov. –––– Jasný, máš plán. Na každý auto číhá špína. ()

giovanni3

Výborná ústřední dvojice herců, která potvrdila má vysoká očekávání na jejich výkon. Děj filmu není nikterak složitý a zdá se krátký na to jaká je stopáž filmu, ale není tomu tak je to příběh o přátelství a o překonávání překážek (a že jich neměli málo). Celý film příjemně plynul, sem tam nějaký problém, který Lion a Max vyřešily, ale pak nastává chvíle jejich uvěznění a od té chvíle mne film nepřestával udivovat. Nový kamarád ve vězení s postranními úmysly šel očekávat (Kdo něco dělá zadarmo, zvláště ve vězení?), Maxova odplata též, ale po Maxově odvetě najednou střih a hrdinové odchází z věznice? To jsem jaksi nepobral. Telefonát exmanželce a Lionova reakce po východu z budky? Ta má dle mne dvě vysvětlení, 1. To co mu exmanželka řekla bral jako pravdu a nechtěl to Maxovi říci. 2. Pochopil, že mu exmanželka lže a že má syna. , otázkou je jaká verze je pravdivá a od tohoto okamžiku jde film do koncovky s velkými otazníky, aby skončil z ničeho nic v nemocnici. 4z5 ()

U.Tarare

Překvapivě dobrý film, kterému všam musím vytknout slabší herecké výkony herců, které se kolem ústřední dvojice točí. Škoda i toho konce, který jentak vyšumí a na můj vkus zůstává až příliš otevřený. ()

jefff

Jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední dobu viděl. Hackman a Al Pacino hrají takřka geniálně. Prostý film, který scénářem i režií nesmí být zapomenut. Silný zážitek. ()