Mladé pušky

Mladé pušky

Akční / Western / Thriller / Komedie

USA, 1988, 102 min

• Ceberus

Na to hvězdné obsazení jde o velmi slabý kousek. Estevez má vizáž takového sympatického chlápka, takže mi moc k postav Billyho Kida nesedl, byť tu špetku šílenosti zahrál dobře. Stejně tak mi k westernu nesedla hudba, která se snaží znít zbytečně moderně. Spoustu bodů za dojem ubral i mizerný český dabing, ale ani v originále by mě film nejspíš nijak zvlášť nenadchl.(14.1.2013)

Spolu s dvojkou /s USA verzi Life on Mars nejhezcí soundtrack/ mé nejoblíbenější westerny. Líbí se mi přechody mezi napětím a odlehčeným humorem. Scéna "Cesta do říše mrtvych" by si zasloužila snad i nějakou cenu. Opravdu trefa! Navíc musím uznat, že tehdy cca 25letí krasavci Sutherland, Sheen a Estevez i ostatní z party neměli chybu. Kdyby dnešní mladí herci hrali alespoň z poloviny jako oni, nebála bych se o filmovou tvorbu ani trochu.(12.2.2012)

Oproti dvojce se to trochu vleklo. Film měl jasné potíže s tempem, ale představil nám antiwestern v krystalicky čisté podobě. Divák fandil bandě desperátů, které vede pistolnická a obávaná legenda, skrček Billy "The Kid", v přesvědčivém podání Emilia Esteveze. Ten si ve filmu zahrál se svým skutečným bratrem, nesoucím umělecké jméno Charlie Sheen, a s dalšími, tehdy nadějnými mladými hereckými tvářemi, které ovšem v pozdější době upadly až téměř v zapomnění. Soudržná parta mstící se za smrt svého mentora a učitele funguje velmi dobře. A kdyby se přidalo na přestřelkách a hlavně tempu, dalo by se mluvit o jednom z nejlepších antiwesternů konce 80. let, protože pistolnickou legendu žádným způsobem neidealizoval a snažil se o realističtější náhled na ni. Dvojka ale byla lepší.(13.12.2010)

Murphyho banda nemá celé dny nic jiného na práci, než postávat na verandě a lelkovat. K tomu jim hraje netypická rockpopskoč hudba Briana Bankse a Anthony Marinelliho, ačkoliv na obalu DVD je z blíže neurčených důvodů uveden veterán James Horner. Když pana Murphyho a jeho gang to věčné lenošení omrzí, posílají na svého odvěkého rivala v podání Terence Stampa bandu budižkničemů (čemuž samozřejmě předchází pár wild-sharp-west slovních výměn), kteří z něj vystřílejí parádní stínítko na petrolejku. Náhle máme na světě tlupu ušmudlaných sirotků s bájeslovným Billy Kidem v čele, kteří touží servírovat pomstu za studena, jak uvádí známé rčení. Toulají se pustinou, kde jim lišky dávají dobrou noc, v patách se jim táhne samozvaný zákon, sem tam vyzkouší nějaký ten halucinogen, bryskně rozšiřují statistiky mortality, předčítají si Poem zavánějícího "Ptáka" a někteří se navíc obohatí o první milostné XP. Legenda dostává tvar, diváci spokojeně přikyvují. Možná to nezní výjimečně, ale z hlediska koukatelnosti jsou Mladé pušky prostě k nezaplacení. A to jsem ještě nezmiňoval "magnificentní" obsazení, které z té bandy holomků činí vysloveně žáby k zulíbání. Nádherný příklad milé průměrnosti._____Emilio Estevez se rozkošně uchechtává, nemyslíte? ;)(5.8.2008)

Můj nejoblíbenější western. Skvělej příběh, obsazení, humor a akce. Postavy jsou naprosto výborně napsaný, hudba je taky úžasná záležitost. Jako malej jsem rád sledoval westerny a tenhle mi naprosto přirostl k srdci. Nedám na něj dopustit. A co si budeme povídat, Billy The Kid je jeden z nejzajímavějších a nejznámějsích pistolníků divokýho západu.(15.4.2012)

• - Charakter Dirtyho Stevea (Dermot Mulroney) bol inšpirovaný vyhnancom "Dirty" Daveom Rudabaughom. (vander19)

• - V scéne, keď prichádzajú "mladé pušky" do indiánskej dedinky, nie je Doca (Kiefer Sutherland) poriadne vidieť. Je to z toho dôvodu, že sa v ten deň nezúčastnil natáčania, lebo sa mu narodilo dieťa. (vander19)

• - Počas nakrúcania sa Kieferovi Sutherlandovi (Doc) narodilo dieťa. Emilio Estevez (Billy the Kid) zas trpel kvôli rozchodu s priateľkou ťažkými depresiami. (vander19)