Osudy slavného desperáta Williama Bonneyho, známého spíš pod přezdívkou Billy Kid, se staly vděčným filmovým i literárním námětem. V roli legendárního pistolníka Divokého západu se představil třeba Paul Newman (Kolt pro leváka, 1958) nebo Kris Kristofferson (Patt Garrett a Billy Kid, 1973). Ve filmu Mladé pušky se Billy Kid objevuje jako drzý mladík, který se ocitá na farmě Johna Tunstalla v Novém Mexiku. Anglický farmář poskytuje útočiště mladým štvancům z okraje společnosti, kteří zde pomáhají s péčí o dobytek a vzdělávají se. Když je ale nepohodlný farmář Tunstall zavražděn zločineckým klanem dobytkáře Murphyho, šestice odvážných pistolníků se vydává za krvavou pomstou a rozpoutá tzv. válku v lincolnském okrese. Roli Billyho Kida ztvárnil Emilio Estevez a jeho kumpány ztělesnili další populární herci jako Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips nebo Charlie Sheen. (Česká televize)

hirnlego

Filmy s westernovou tématikou mě nikdy moc nebraly, ale tenhle mě vážně dostal! Emilio Estevez jako polocvok Billy Kid neměl chybu a ostatní také nebyli vůbec špatní ("Indián" byl roztomilý - škoda jen, že chvílemi xichtem připomínal mladého Josefa Abrháma, ech : / ). Při scéně "cesty do říše duchů" (nebo co to sakra bylo - prostě všichni zfetovaní ve skalách) jsem se řezala celou dobu - bravo (ostatně, ve filmu je pár opravdu povedených hlášek)! Závěr pak trochu dojal i mě - zarytého odpůrce patosu. Suma sumárum: rozhodně bych se klidně podívala znovu. ()

Subjektiv

Mladíci, kteří se s přílišnou jistotou, že jsou v právu, vydali vykonat spravedlivou pomstu, aniž si uvědomili, že prosazování zákona má svá pravidla a hranice. Střet zkaženého světa s bezhlavou a slepou horlivostí - střet "generačních vad" - právě tak vidím Mladé pušky. Třebaže film se kloní spíše na stranu mladých hrdinů, postava Billyho Kida, závisláka na adrenalinu, radující se z káždého zabitého, hodně silnými zuby rozhlodává (dnes už asi padlý) mýtus ušlechtilého desperáta. Likvidace iluzí ostatně čiší i z mnoha dalších scén - tam, kde by nám při indiánském rituálu mnohý jiný film nabídl hluboce mystický zážitek, z něhož se budou valit tuny duchovních mouder, právě tam nám Mladé pušky předvádějí pouhou bandu zfetovaných debílků. Ne, narozdíl od mnohých uživatelů nemohu vnímat tuto scénu jako odlehčující a ryze komickou, ale ve světle celkového vyznění spíše smutně tragikomickou. Jen ta hudba 80. let (i přesto, že ji lze vnímat jako logický spojující prvek Tehdy a Teď a tedy podporu "vyznění pro naši dobu"), závěrečná heroická scéna a řada dalších drobností mi film kazí. Slabé ****. ()

tron

Keby týchto floutkov stretli Redford s Newmanom, tiekla by faganom v čele s nesympatickým Emiliom Estevezom po brade krv. Mladé pušky nevynikajú kvalitou (ale pozerať sa na ne dá), ale svojho času bol ohromne populárny (vďaka čomu ostatne mohla vzniknúť dvojka), keďže sa (podobne, ako v Hráčoch so smrťou) v hlavných rolách objavil výkvet vtedajšej mladej hollwyoodskej smotánky (bratia Sheenovci, Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips...). Uchádzajúci western je zaujímavý okrem kastingu ešte prašnou atmosférou a peknými úvodnými titulkami. ()

Mr.Apache

Byla to asi četba Tří mušketýrů, která v mém dětství rozhodla, že v budoucnu budu mít raději týmy než osamělého hrdinu. Když jsem pak někdy začátkem 80. let četl příběh Billyho Kida, říkal jsem si: To by byl film! V roce 1989 šly Mladé pušky do našich kin. Byl jsem fascinován tím, jak moc splňovaly mé představy. Je to neuvěřitelné, ale skoro všechno, co tam bylo, se skutečně stalo. Líbil se mi i nápad dát větší prostor Billyho bandě. Opravdový tým snů! Jména několika parťáků byla sice změněna, některé postavy byly vymyšleny speciálně pro film, ale to podstatné tam zůstalo. Emilio Estevez už (pokud vím) nikdy svůj výkon v této roli nepřekonal, Lou Diamond Phillips (jako Chavez) a Kiefer Sutherland (Doc) si také prožili hvězdnou chvilku. Kinodabing byl z těch, jaké se podaří jen jednou za čas. (Kdoví, kam se pak poděl.) No, zašel jsem si na to celkem 6x. Můj rekord, na němž má ovšem lví podíl i tehdejší nedostatek kvalitních filmů v našich kinech. Jen jsem si tenkrát říkal, že divoký život Billyho The Kida by vystačil minimálně ještě na jeden takový snímek. Do roka bylo mé tajné přání vyslyšeno, a s odstupem mám druhý díl možná ještě radši než jedničku. ()

B!shop

No nez nejakej drsnej western to spis pripomina takovou pubertackou verzi, ale nijak to nevadi. Film je totiz perfektne sviznej, misty sice krapet zmatenej, ale to je detail a spravne svizna hudba tomu jeste pridava. Jinak z hercu me nejvic prekvapil psychopatickej Emilio Estevez, ten fakt nemel chybu. I kdyz se nejedna o kdovi co a mezi klasiku westernu se to nema sanci zaradit, jako oddechovka se spoustu prestrelek to funguje skvele a za zaverecnou asi pulhodinovou prestrelku musim dat 4*. ()

• Charakter Dirtyho Stevea (Dermot Mulroney) bol inšpirovaný vyhnancom "Dirty" Daveom Rudabaughom. (vander19)
  • V scéne, keď prichádzajú "mladé pušky" do indiánskej dedinky, nie je Doca (Kiefer Sutherland) poriadne vidieť. Je to z toho dôvodu, že sa v ten deň nezúčastnil natáčania, lebo sa mu narodilo dieťa. (vander19)
  • Toma Cruise si v jedné z jeho nejstarších rolí můžeme všimnout schovávajícího se za barikádami a s knírkem. (Monco)