Mladé pušky

Mladé pušky

Akční / Western / Thriller / Komedie

USA, 1988, 102 min

• MM_Ramone

Keď mal v roku 1988 premiéru americký westernový snímok "Mladé pušky", tak nádejní herci, ktorí sa v ňom objavili boli fakt také mladé hollywoodske pušky. Emilio Estevez (26 rokov), Charlie Sheen (23 rokov), Kiefer Sutherland (22 rokov), Lou Diamond Phillips (26 rokov). Mali to byť hviezdy. Nová krv, nová generácia. No nikto z nich nakonec nezažil hviezdnu karieru. Slabí, protekční herci. Odjebkovia. Na mňa tieto "Mladé pušky" veru nikdy dojem neurobili. **(5.3.2017)

Nevím, kdo to ke konci prohlásil, ale mluvil mi ze srdce: ano pánove, byli jste úžasní, ale tohle mi už příjde absurdní. Ale i tak si to prostě neodpustím - miluju westerny a období divokého západu - děsný sympaťák Phillips, nádherně romantický poeta Sutherland a skvěle vyšinutý Estevez. Jenom toho Cruise jsem tam nějak nezaregistrovala. No nevadí - každopádně jsem se nenudila a i když jsou 4 hvězdy za tenhle hodně netradičně pojatý a evidentně tak okatě zaměřený "western" asi poměrně dost, nelituju toho. Škoda, že Blaze of glory není k 1. dílu - byly by to opravdu plnohodnotné 4 hvězdy.(1.12.2007)

Keby týchto floutkov stretli Redford s Newmanom, tiekla by faganom v čele s nesympatickým Emiliom Estevezom po brade krv. Mladé pušky nevynikajú kvalitou (ale pozerať sa na ne dá), ale svojho času bol ohromne populárny (vďaka čomu ostatne mohla vzniknúť dvojka), keďže sa (podobne, ako v Hráčoch so smrťou) v hlavných rolách objavil výkvet vtedajšej mladej hollwyoodskej smotánky (bratia Sheenovci, Kiefer Sutherland, Lou Diamond Phillips...). Uchádzajúci western je zaujímavý okrem kastingu ešte prašnou atmosférou a peknými úvodnými titulkami.(27.4.2005)

Neřekl bych, že to byl nějak skvostný western. Herci nebyli oscarový a Toma Cruise si všimnete jen s velikou snahou. Ale mělo to šmrnc, představitelé sympatičtí a občas dobré akce. 70%. "Je to pohlednej blonďák, nosí fajnový oblečení a píská si smutný balady. Jestli ho uvidíš, přijď mi to pošeptat." - má nejoblíbenější scéna.(2.12.2004)

Murphyho banda nemá celé dny nic jiného na práci, než postávat na verandě a lelkovat. K tomu jim hraje netypická rockpopskoč hudba Briana Bankse a Anthony Marinelliho, ačkoliv na obalu DVD je z blíže neurčených důvodů uveden veterán James Horner. Když pana Murphyho a jeho gang to věčné lenošení omrzí, posílají na svého odvěkého rivala v podání Terence Stampa bandu budižkničemů (čemuž samozřejmě předchází pár wild-sharp-west slovních výměn), kteří z něj vystřílejí parádní stínítko na petrolejku. Náhle máme na světě tlupu ušmudlaných sirotků s bájeslovným Billy Kidem v čele, kteří touží servírovat pomstu za studena, jak uvádí známé rčení. Toulají se pustinou, kde jim lišky dávají dobrou noc, v patách se jim táhne samozvaný zákon, sem tam vyzkouší nějaký ten halucinogen, bryskně rozšiřují statistiky mortality, předčítají si Poem zavánějícího "Ptáka" a někteří se navíc obohatí o první milostné XP. Legenda dostává tvar, diváci spokojeně přikyvují. Možná to nezní výjimečně, ale z hlediska koukatelnosti jsou Mladé pušky prostě k nezaplacení. A to jsem ještě nezmiňoval "magnificentní" obsazení, které z té bandy holomků činí vysloveně žáby k zulíbání. Nádherný příklad milé průměrnosti._____Emilio Estevez se rozkošně uchechtává, nemyslíte? ;)(5.8.2008)

• - Natáčení probíhalo v Novém Mexiku. (Terva)

• - Toma Cruise si v jedné z jeho nejstarších rolí můžeme všimnout schovávajícího se za barikádami a s knírkem. (Monco)

• - Charlie Sheen (Dick) bol údajne hrozný jazdec. V priebehu natáčania nemohol udržať rovnováhu na koni a spadol niekoľkokrát. Po prestrelke s Henry Hillom (Gadeek) sa jeho kôň rozbehol a Charlie nemal potuchy ako ho zastaviť. (vander19)