Mladé pušky

Mladé pušky

Akční / Western / Thriller / Komedie

USA, 1988, 102 min

• mortak

Každý z šestice má sice jasně daný jednoduchý charakter - hezoun, rozvážný, indián, toužící po slávě, maminkovský mazel, vidlák -, jenže chabý scénář jen mozaikovitě a mechanicky bez jakékoliv gradace vrství situaci za situací, střílečku za střílečkou, každý se projeví dle svého naturelu a jede se a střílí dál. Navíc selhává pokus o vážnější tón (Phillips je fotogenický, ale když když pateticky vyřvává do pouště svou minulost, trhá to uši), a závěr je sice efektně natočen, ale vlastně jen proto, aby nebyla vidět nesmyslnost akce (a vůbec: proč ten kulomet nepoužili hned?).(21.8.2010)

Teenagerskej-western (zvláštní to žánr), v kterém nechybí spád, akce, ani humor. Zato tam máme téměř absenci kladných hrdinů (což je příjemná změna, to já můžu)! Zároveň je to jeden z prvních pokusů (povedených), které nevykreslují Divoký západ jako dobrodružnou, uhlazenou romanci a hlavního hrdinu jako Mirka Dušína s kolty proklatě nízko (co si budem povídat, Billy Kid - kterého skvěle stvárnil Emilio Estevez, byl pěknej hajzlík)...(10.7.2009)

Začnem tým, že toto nie je úplne klasický western a to z toho dôvodu, že tu nenájdeme žiadneho nepodplatiteľného alebo ušlachtilého hrdinu, ktorý by bránil právo a potlačoval nespravodlivosť, nenájdeme tu ani či už záludných, alebo o mier s načesanými kaderami a bojovým makeapom snažiacich sa indiánov, ale ľudí, nazveme ich pištoľníci, ktorí aby prežili musia zabíjať... Napriek tomu tu však nechýba tá pravá western atmosféra prachu derúceho sa pod nechty, olovo lieta vzduchom, dobytok a zisk sa stáva pre niekoho cennejším ako ľudský život a korupcia tu je na dennom poriadku. Na týchto pastvinách žije aj anglický prisťahovalec John Tanstall, ktorý dáva prácu a vzdelanie mladým mužom, ktorý podľa niektorých patria ku spodine spoločnosti. Štátna zákazka na výkup dobytka je však len jedna, záujemcov viac a tak musí Tanstall odolávať útokom ostatných farmárov, ktorí obviňujú neprávom jeho chlapcov z prepadávania, odoláva i skorumpovanému šerifovi... a tak to konkurencia rieši spôsobom ,, kultivovaným " a náš milý John sa stane na váhe ťažším...pretože konkurent Murphy mu dopraje olovenej výplne... To však Murphy posral, lebo šestica mladíkov sa rozhodne svojho mentora pomstiť. Tým sa stáva film akčný, lebo skupinka veľmi rozdielnych individualít chce odplatu. Už to tu nie je ako pri iných westernoch, žiadne klišé, že zomierajú len čistokrvní gaunery, rozdiely medzi dobrým a zlým sa strácajú a napriek tomu, že držíme palce ich pomste stávajú sa z nich tzv. antihrdinovia...lebo určite si položíte otázku, či je dobré pre pomstu a jedného človeka, vydláždiť cestu krvou iných ľudí. Celkovo je film veľmi akčnejší a dravejší, naši hrdinovia veľa morálky tiež nepobrali a režisér ponúka svojský pohľad na tú dobu, dalo by sa povedať realistickejší a menej zromantizovaný ako sme boli zvyknutí. Okrem výborného výkonu Esteveza, ktorý hral Billa sa nám tu predstaví Lou Diamond Philips ako miešanec Chawez a Kiefer Sutherland, či Charlie Sheen Film svoj účel splnil nadmieru a napriek mojej náklonnosti k starým klasickým westernom (tento je z 1988) sa mi tento netradičný pohľad na život Billiho Kida veľmi pozdával a odporúčam. Hodnotenie: 70%(23.5.2010)

UPDATE 2018: Docela zklamání. prvních představovacích 30 sekund s titulky herců navnadí na zajímavý vizuál, který ale nedojde naplnění. Znám příběh skutečného Billyho Kida a Mladé pušky jej víceméně věrně kopírují. Neskutečně mnoho času se promrhá žvaněním v keřích vyschlé prerie. nevytěží se ani vděčná scénka s halucinacemi party. Relativně zajímavé jsou jen přestřelky. Přesto všechno - ten film má duši!(22.10.2018)

Murphyho banda nemá celé dny nic jiného na práci, než postávat na verandě a lelkovat. K tomu jim hraje netypická rockpopskoč hudba Briana Bankse a Anthony Marinelliho, ačkoliv na obalu DVD je z blíže neurčených důvodů uveden veterán James Horner. Když pana Murphyho a jeho gang to věčné lenošení omrzí, posílají na svého odvěkého rivala v podání Terence Stampa bandu budižkničemů (čemuž samozřejmě předchází pár wild-sharp-west slovních výměn), kteří z něj vystřílejí parádní stínítko na petrolejku. Náhle máme na světě tlupu ušmudlaných sirotků s bájeslovným Billy Kidem v čele, kteří touží servírovat pomstu za studena, jak uvádí známé rčení. Toulají se pustinou, kde jim lišky dávají dobrou noc, v patách se jim táhne samozvaný zákon, sem tam vyzkouší nějaký ten halucinogen, bryskně rozšiřují statistiky mortality, předčítají si Poem zavánějícího "Ptáka" a někteří se navíc obohatí o první milostné XP. Legenda dostává tvar, diváci spokojeně přikyvují. Možná to nezní výjimečně, ale z hlediska koukatelnosti jsou Mladé pušky prostě k nezaplacení. A to jsem ještě nezmiňoval "magnificentní" obsazení, které z té bandy holomků činí vysloveně žáby k zulíbání. Nádherný příklad milé průměrnosti._____Emilio Estevez se rozkošně uchechtává, nemyslíte? ;)(5.8.2008)

• - V scéne, keď prichádzajú "mladé pušky" do indiánskej dedinky, nie je Doca (Kiefer Sutherland) poriadne vidieť. Je to z toho dôvodu, že sa v ten deň nezúčastnil natáčania, lebo sa mu narodilo dieťa. (vander19)

• - Natáčení probíhalo v Novém Mexiku. (Terva)

• - James Horner napsal k filmu hudbu, ale byl odmítnut pro příliš irský nádech. Producenti a režisér Christopher Cain se rozhodli pro pravou západní hudbu a angažovali skladatelé Briana Bankse a Anthony Marinelliho. (Monco)