Nastala chyba při přehrávání videa.
 • cold
  ***

  Nevyrovnaný scénář schodilo tento film jen na pole průměrný. Johnny Depp byl jen chvíli, ale za to opět skvělý (ten člověk má prostě charisma). Nesmým zapomenout ani na Javiera Bardema, kterého neznám, ale jeho výkon byl ke konci filmu jediný na co se dalo koukat. Jsou lepší životopisy, ale jednou vidět nikomu neuškodí. Když vás více zajímá kubánská literatura, tak jste už tento film viděli a nebo se na něj podíváte, ať napíši cokoli (pro vás to bude lepší zážitek a možná i přehlédnete několik hluchých míst).(26.1.2004)

 • Henry Morgan
  ***

  To bylo značně ponuré a lehce depresivní, i přes spalující kubánské slunce. Film popisující veškeré zásadní životní útrapy spisovatele Arenase je v podstatě životopisným hraným dokumentem a nijak výrazně neoslní rádoby hollywoodským kořením v podobě sexuálních zážitků a jiných dobrodružství. Nicméně hlavní postava, resp.herec, jenž jí ztvárnil, zahrál přesvědčivě ve všech scénách a za to mu patří obdiv. I když mě zklamala reklama, která líčí film o kontroverzním umělci, sexuální revoluci, homosexuální napětí a johnyho deppa. Všeho tam bylo tak jako v náprstku. Moderní historici by možná byli ze snímku v extázi a humanisti a zastánci lidských práv nepochybně také, ovšem pro mě to bylo poněkud nudnější, popisné dílo, které bylo maximálně podtrženo úryvky z Arenasovi tvorby, která je asi dobrá a inteligentní.(16.12.2010)

 • Šandík
  ****

  Nesmírně silný film, který nic nevysvětluje, prostě jen v pomalém rytmu popisuje jednu scénu za druhou, přičemž se vedle sebe mísí reálné situace s představami a sny a i ty reálné situace jsou často podány navýsost surreálným způsobem. Nutno říci, že přesně to je největší silou i slabostí filmu (samozřejmě pokud dáme stranou prostý fakt, že jde o příběh homosexuála a tedy člověka jehož život sám o sobě u nemalé části lidí vyvolává negativní reakce). Neinformovaný divák může být rozladěn a zmaten, neboť tvůrci naprosto necítí potřebu sdělovat takové "detaily" jako například, z jakého důvodu policie přepadá účastníky zájezdu, z čeho je spisovatel obžalován a co po něm vyšetřovatelé vlastně chtějí, nebo v závěru filmu, jakou nemocí Arenas trpí. Tak nějak se prostě předpokládá, že všechny tyhle důležité věci divák ví (a nebo taky ne ale po skončení filmu si je dohledá). Pokud ovšem tyhle "detaily" divák zná, případně mu nevadí v nich "tápat", může se prostě ponořit do neuvěřitelné obraznosti kamery, do obrovské literární síly mluveného slova, do úžasné barevnosti španělštiny, do halasu hlasů, rytmu kubánské hudby... Vlastně neexistuje mnoho filmů, které by dokázaly tak přesně a silně přetlumočit literární předlohu. Právě zde ovšem leží skutečný problém, neboť ač filmu mohou mnozí vytýkat "nudnost" či přílišnou délku, ve skutečnosti je naopak příliš krátký a "klipovitý". Z románové předlohy nutně vybírá pouze fragmenty, jednotlivé nesouvislé střípky, z mnoha napsaných románů, prožitých zkušeností a uplynulých let se ve filmu stane pouhých několik minut. Asi nejpatrnější je to v závěru filmu. Arenas v exilu strávil deset let, ve filmu to ovšem vypadá jako by to bylo pouhých pár dní. Je to ale nepochybně nutná daň za všechny ty krásné, dlouhé, barvité a procítěné scény. Vždyť třeba z celé revoluce ve filmu zbyde rozhovor s venkovanem na voze a pak dlouhé autentické záběry na povstalou Kubu. Ten rozhovor má ovšem neuvěřitelnou sílu. Skoro by se dalo říci, že je v něm celá krása i hrůza každé z už proběhlých revlucí... Celkový dojem: 85%(25.2.2018)

 • Saraswati
  ****

  Moje prvé stretnutie s hereckým majstrovstvom Javiera Bardema nasadilo latku pomerne vysoko a vrylo jeho meno hlboko do mojej pamäti ešte skôr, než sa stal presláveným oscarovým zabijakom. Tento film si ma zvláštnym spôsobom získal a musím povedať, že po prečítaní dlho zháňanej literárnej predlohy som názor na film nezmenila. Filmový Reinaldo mi bol dokonca o čosi sympatickejší než ten skutočný (či povedzme literárny), čo sa mi často nestáva!(15.9.2012)

 • Fingon
  ***

  Nuda. Průměr. Neustále se vracející ruční kamera. Bardem, který je mi nesympatický až běda. Johnny, kvůli kterému jsem si DVD koupil - štětka ve štěku trvajícím tak dvě minuty. Zklamání. (a jak tak koukám na fotky, hrál i toho homofóbního vyšetřovatele s obrovským penisem, nutící Bardema k orální stimulaci své zbraně;)(2.8.2010)

 • - Celý film je natočen v Mexiku, přestože se děj odehrává na Kubě. (D3VIL)

 • - V době, kdy autor psal zápisky pro knihu "Než se setmí", se schovával v parcích. Odtud také pochází název knihy - mohl opravdu psát, než se setmí. Své romány také ukrýval na půdě, několikrát je však musel přepisovat, protože byly zničeny tajnou policií. (Anne88)

 • - Národní rada pro přezkoumání cen (Board of Review Awards) udělila roku 2000 tomuto snímku první cenu v kategorii Svoboda projevu. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace