Americký režisér Julian Schnabel (mimo své režisérské ,,profese" známý též jako přední americký postexpresionistický malíř) si pro své filmy vybírá vždy silné a vyhraněné umělecky založené osobnosti s výstředním osobním životem, takový byl jeho první film o legendě newyorské graffiti scény Jean-Michelu Basquiatovi a nejinak je tomu i v případě biografického snímku o kubánském spisovateli Reinaldu Arenasovi, jehož stejnojmennou knihou je film inspirován. Celý životní příběh kubánského disidenta je modelovou ukázkou bolavých míst jakékoliv lidské společnosti, která totalitní systém nemilosrdně eskaluje a využije. Vztah k homosexuálům, lidem jinak vyhlížejícím a smýšlejícím, intolerance a totalitářská represe, to jsou průvodní znaky, které si sebou nese samozřejmě i režim Castrův. Schnabelův film může dobře sloužit jako podpůrný argument proti všem těm, kteří mají tendence ikonizovat kubánské revoluční vůdce a dávat tamní režim za příklad. Dění ve filmu má na svědomí třeba právě slavná tvář z triček západoevropských intelektuálů - Ernesto CheGuevara... Schnabel spojuje ve svém filmu dva protikladné tvůrčí postupy - dokumentární ráz podpořený autentickým dobovými filmovými materiály a silnou poetizaci příběhu založenou na skutečně působivé vizuální složce filmu. V několika momentech lze ve snímku nalézt i prvky magického realismu, který je příznakový pro středo- a jihoamerickou literární oblast. Roli spisovatele Reinalda Arenase svěřil režisér Španělu Javieru Bardemovi a ten se jí zhostil opravdu skvostně a otevřel si tak cestu k slibné mezinárodní kariéře. Bez něho by tenhle film nebyl tím, čím je... (Svého uměleckého vrcholu Julian Schnabel dosáhl ale až svým snímkem následujícím - nádherně poetickou stylizací Skafandr a motýl)(15.9.2008)

Jestli se někdo z herců v současné době dostává pomalu ale jistě mezi mé nejoblíbenější, zcela určitě je jím právě Javier Bardem, který je v každém filmu naprosto odlišný, a přesto vždy podá tak přesvědčivý a fantastický výkon, že mu Hollywoodská smetánka může jen a jen závidět. Tentokráte je Javier homosexuálním spisovatelem v komunistické Kubě. Spolu s ním jsou diváci svědky nechutných poměrů Castrova režimu, jeho nesmyslné averzi vůči poezii a kultuře jako takové, k homosexuálům a k lidské svobodě. Julian Schnabel vytvořil film, na který se i po třetím zhlédnutí dívám jako na svědectví jednoho (ale nikoliv jediného) stále trvajícího teroru vůči svobodě lidského projevu, vyjadřování a v neposlední řadě svobodě jako takové. V mých očích jde snad o nejlepší film roku 2000.(7.4.2008)

Film o homosexuálním spisovateli co se zprotivil kubánskému režimu. Mno, filmy o homosexuálech jsem nikdy nemusel. Celý film, a zvláště ke konci jsem se docela suverénně nudil. Fakt bída. Ovšem potěšil mě skvěle jetý Bon Bon a vyšetřovací důstojník v jedné herecké osobě - Johnny Depp. Díky němu tři hvězdy, jinak bych s klidem dal dvě.(4.5.2007)

Není to film, na který již nikdy nezapomenu, ale je to spisovatel Reinaldo Arenas (dokonale ztvárněný Javierem Bardemem), který se mi zaryl hluboku do paměti. Jeho bolestná láska ke kráse, umění a svobodě je neuvěřitelně nakažlivá. Než se setmí je bravurně zrežírovaný, drásavě pravdivý a hlavně dechberoucí výpovědí člověka, který se nesehnul před tváří kubánského totalitního režimu.(21.7.2007)

Lyrika, kterou jsou protkány prózy Reinalda Arenase, je nezfilmovatelná. Na tom, že film přesto vládne neuvěřitelně melancholickou poetickou atmosférou, má lví podíl Javier Bardem. Zajímal by mne okamžik, v němž si režisér Schnabel uvědomil, že tento čistokrevný MACHO je tím jediným, kdo básníkovi propůjčí nevídanou křehkost, něhu a čistotu, bez nichž by jeho výlučnosti diváci jen stěží porozuměli. Toto je role, za kterou si měl Bardem odnést svého prvního Oskara. 90%(14.11.2007)

• - Národní rada pro přezkoumání cen (Board of Review Awards) udělila roku 2000 tomuto snímku první cenu v kategorii Svoboda projevu. (Terva)

• - Celý film je natočen v Mexiku, přestože se děj odehrává na Kubě. (D3VIL)

• - Film je natočen podle stejnojmenné autobiografie, kterou napsal kubánský básník, prozaik a dramatik Reinaldo Arenas. (Terva)