Než se setmí

Kým sa zotmie

Drama / Životopisný

USA, 2000, 133 min

• vodkasesemte

"homosexuální scény mě odpuzovaly takže jsem z tohohle filmu moc neměl" a Radeček99 se mohl v komentáři rozpustit blahem... "příběh kubánského disidenta je modelovou ukázkou bolavých míst jakékoliv lidské společnosti" Ty zmrde, ty potřebuješ rozflákat držku na sračky, zpřerážet pracky, abys poznal taky něco jinýho, než píchání v prdýlce. Vy prasata jste ukázkou toho, jak je společnost slabá, zkažená, když vás vedle sebe toleruje. Vaše aktivita je symptomem blížící se katastrofy. Tak to je. A já se nemužu dočkat, až vám uřežu hlavy. Vykuchám vás jako prasata, abyste měli duvod knučet do komentáře.(27.5.2017)

Teploši vo filme, to nie je to, na čo by som sa chcel pozerať, ale našťastie "oblizovacích" scén tu nie je veľa. Životný príbeh kubánskeho spisovateľa je spracovaný vierohodne a za najlepšie scény považujem tie, kde je J. Bardem za mrežami, alebo sa pokúša ujsť. Pobavila ma scéna úteku s balónom, dobre bolo vybabrané s "trpajzlikom"...Je to asi také pravidlo, ale vo filmoch platí, čo krpec - to hajzel. Vo filme hrá množstvo filmových hviezd, J. Bardem hraje skvele, mihne sa tu aj J. Depp, podarí sa odhaliť M. Wincotta, ale že vo filme hraje S. Penn, som sa dozvedel až zo záverečných titulkov. Kde si sa mi kurva schoval Sean??? Spisovateľ Arenas je stále v strehu, nikdy nevieš kto ťa sleduje. Aj ja tieto riadky píšem v tajnom úkryte. Fidel Castro má oči všade...80%.(29.2.2012)

Nuda. Průměr. Neustále se vracející ruční kamera. Bardem, který je mi nesympatický až běda. Johnny, kvůli kterému jsem si DVD koupil - štětka ve štěku trvajícím tak dvě minuty. Zklamání. (a jak tak koukám na fotky, hrál i toho homofóbního vyšetřovatele s obrovským penisem, nutící Bardema k orální stimulaci své zbraně;)(2.8.2010)

Není to film, na který již nikdy nezapomenu, ale je to spisovatel Reinaldo Arenas (dokonale ztvárněný Javierem Bardemem), který se mi zaryl hluboku do paměti. Jeho bolestná láska ke kráse, umění a svobodě je neuvěřitelně nakažlivá. Než se setmí je bravurně zrežírovaný, drásavě pravdivý a hlavně dechberoucí výpovědí člověka, který se nesehnul před tváří kubánského totalitního režimu.(21.7.2007)

Jestli se někdo z herců v současné době dostává pomalu ale jistě mezi mé nejoblíbenější, zcela určitě je jím právě Javier Bardem, který je v každém filmu naprosto odlišný, a přesto vždy podá tak přesvědčivý a fantastický výkon, že mu Hollywoodská smetánka může jen a jen závidět. Tentokráte je Javier homosexuálním spisovatelem v komunistické Kubě. Spolu s ním jsou diváci svědky nechutných poměrů Castrova režimu, jeho nesmyslné averzi vůči poezii a kultuře jako takové, k homosexuálům a k lidské svobodě. Julian Schnabel vytvořil film, na který se i po třetím zhlédnutí dívám jako na svědectví jednoho (ale nikoliv jediného) stále trvajícího teroru vůči svobodě lidského projevu, vyjadřování a v neposlední řadě svobodě jako takové. V mých očích jde snad o nejlepší film roku 2000.(7.4.2008)

• - Režisérova manželka Olatz López Garmendia hraje ve filmu matku Javier Bardemovi. A všechny režisérovi děti se ve filmu taktéž objevují. (formelin)

• - Film je natočen podle stejnojmenné autobiografie, kterou napsal kubánský básník, prozaik a dramatik Reinaldo Arenas. (Terva)

• - Sean Penn, ktorý má vo filme jednu z vedľajších rolí, si v roku 2008 zahral vo filme Milk postavu Harveyho Milka, ktorý bol homosexuál. Rovnako ako hlavná postava snímky Kým sa zotmie - Reinald Arenas. (HUMOOOO)