Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

Trailer 1

vodkasesemte

"homosexuální scény mě odpuzovaly takže jsem z tohohle filmu moc neměl" a Radeček99 se mohl v komentáři rozpustit blahem... "příběh kubánského disidenta je modelovou ukázkou bolavých míst jakékoliv lidské společnosti" Ty zmrde, ty potřebuješ rozflákat držku na sračky, zpřerážet pracky, abys poznal taky něco jinýho, než píchání v prdýlce. Vy prasata jste ukázkou toho, jak je společnost slabá, zkažená, když vás vedle sebe toleruje. Vaše aktivita je symptomem blížící se katastrofy. Tak to je. A já se nemužu dočkat, až vám uřežu hlavy. Vykuchám vás jako prasata, abyste měli duvod knučet do komentáře. ()

Henry Morgan

To bylo značně ponuré a lehce depresivní, i přes spalující kubánské slunce. Film popisující veškeré zásadní životní útrapy spisovatele Arenase je v podstatě životopisným hraným dokumentem a nijak výrazně neoslní rádoby hollywoodským kořením v podobě sexuálních zážitků a jiných dobrodružství. Nicméně hlavní postava, resp.herec, jenž jí ztvárnil, zahrál přesvědčivě ve všech scénách a za to mu patří obdiv. I když mě zklamala reklama, která líčí film o kontroverzním umělci, sexuální revoluci, homosexuální napětí a johnyho deppa. Všeho tam bylo tak jako v náprstku. Moderní historici by možná byli ze snímku v extázi a humanisti a zastánci lidských práv nepochybně také, ovšem pro mě to bylo poněkud nudnější, popisné dílo, které bylo maximálně podtrženo úryvky z Arenasovi tvorby, která je asi dobrá a inteligentní. ()

Hal_Moore

Jestli se někdo z herců v současné době dostává pomalu ale jistě mezi mé nejoblíbenější, zcela určitě je jím právě Javier Bardem, který je v každém filmu naprosto odlišný, a přesto vždy podá tak přesvědčivý a fantastický výkon, že mu Hollywoodská smetánka může jen a jen závidět. Tentokráte je Javier homosexuálním spisovatelem v komunistické Kubě. Spolu s ním jsou diváci svědky nechutných poměrů Castrova režimu, jeho nesmyslné averzi vůči poezii a kultuře jako takové, k homosexuálům a k lidské svobodě. Julian Schnabel vytvořil film, na který se i po třetím zhlédnutí dívám jako na svědectví jednoho (ale nikoliv jediného) stále trvajícího teroru vůči svobodě lidského projevu, vyjadřování a v neposlední řadě svobodě jako takové. V mých očích jde snad o nejlepší film roku 2000. ()

Chrustyn

Javier Bardem exceluje v životopisném dramatu o životě kubánským režimem nenáviděného, homosexuálního spisovatele Reinalda Arenase. Snímek se zaměřuje jak na orientaci hlavního hrdiny, tak i na tvrdý život v tehdejší Kubě. Film nemá výrazné chyby ale zdlouhavé vyprávění je možná až zbytečně plné nezajímavých odboček, které film zbytečně protahují a děj brzdí. ()

DaViD´82

Vynikající životopisné drama o životě kubánského básníka Reinalda Arenase. Toho ztvárnil jako vždy naprosto přesný a excelující Javier Bardem. Navíc je zde nepřehlédnutelná role pro Johnny Deppovou. Snímku by ovšem prospěla trochu urovnanější režie. Někdy se dlouhé minuty nic moc neděje, jindy se události řítí na diváka jako lavina. ()

• Film získal dvě ceny na mezinárodním festivalu v Benátkách v roce 2000, kde měl i celosvětovou premiéru. Vyhrál Zvláštní cenu poroty a herec Javier Bardem jako Reinaldo Arenas získal cenu za nejlepšího herce. (Terva)
  • Sean Penn, ktorý má vo filme jednu z vedľajších rolí, si v roku 2008 zahral vo filme Milk postavu Harveyho Milka, ktorý bol homosexuál. Rovnako ako hlavná postava snímky Kým sa zotmie - Reinald Arenas. (HUMOOOO)
  • Národní rada pro přezkoumání cen (Board of Review Awards) udělila roku 2000 tomuto snímku první cenu v kategorii Svoboda projevu. (Terva)