Dovolená u moře. Na pláži filozofují po prohýřené noci doktor Rosťa s přítelem Petrem o podstatě člověka. Jejich vzrušenou debatu o tom, zda je člověk Bůh nebo Ďábel, přeruší vpád naháče z vedlejší nudistické pláže Paradiso. Muž zoufale hledá lékaře, protože jeho malý syn asi snědl něco, co neměl. Nyní však vychází najevo, že dosavadní příběh byla fikce a že doktor je současně i režisér jakéhosi experimentálního dokumentu. Smyslem filmu je analyzovat, čím se nahý člověk liší od opice. "Materiálem" k tomuto bádání jsou dobrovolníci, nudisté, které zlákaly peníze, zvědavost nebo touha po exhibici. Ti však nejsou o podstatě experimentu pravdivě informováni, aby se v situacích, které jim filmový štáb nastraží, chovali co nejpřirozeněji. Celý projekt financuje zbohatlický ruský producent Igor. Naivně věří, že se mu podaří potlačit filozofické ambice tvůrců a na lascivní komedii o naháčích pak slušně vydělá. Kromě toho chce mít ze své rozmazlené dcery Lenky herečku. Natáčení provází řada konfliktů, vztahy mezi protagonisty se vyhrocují, ponižovaní nudisté se bouří a za režisérem přijede nečekaně manželka, známá hvězda, řešit i s dětmi rodinné problémy. Situace na pláži Paradiso spěje nevyhnutelně k dramatickému konci.

Režisérka Věra Chytilová se opět po hořké komedii PASTI, PASTI, PASTIČKY vrací ke svému zásadnímu celoživotnímu tématu - morálce, svobodě, hledání smyslu existence. Princip "filmu ve filmu" umožňuje nahlédnout téma z různých úhlů a v několika významových rovinách. "Náš příběh hledá odpověď na to, jestli člověk dokáže být šťasten, když k tomu má možnost. Zda není zahlcen malichernostmi a dovede se dívat na život z ptačí perspektivy. Nahota je ve filmu chápána obrazně jako určitý druh osvobození. Nedovoluje nic předstírat, zbavuje nás předsudků. Ten příběh ale není o nahotě, ale o lidské hlouposti a nepoučitelnosti," míní režisérka. Spoluautor scénáře a představitel hlavní role Bolek Polívka říká:"Vyhnání z ráje je také o manipulaci a tvůrčím šílenství. Náš film - to jsou drobná pozorování lidského chování, která mají svůj patos i svoji velikost. Pojednává o lidských citech, vášních a vztazích, i o temné primitivní stránce naší přirozenosti."

Věra Chytilová chtěla natočit podobenství o tom, jak filmaři natáčejí podobenství, o nahotě jako základu přirozenosti, o nahotě jako rajském stavu odkazujícím až něm k Adamu a Evě. A také o tvůrčí posedlosti, která nevnímá hrozící důsledky. Ale vyšla jí pitvorná skrumáž po sobě se válejících naháčů, jednou s postavami dobře rostlými, jindy s těly obézními, ochablými, s nestvůrně vyvalenými břichy. (oficiální text distributora)

donkocicak

Velmi zvláštní film, také netuším, co tím chtěl básník říci. Přesto jsem to dodíval do konce, protože jsem byl zvědav, jak to všechno dopadne. Tento film nemá děj a nemá ani pořádný konec. 120 minut je mnoho a Vyhnání z ráje se neskutečně dlouho vleče. Vidíme tu sice známé tváře jako Bolek Polívka, Milan Šteindler nebo Arnošt Goldflam, ale ty film nezachránily. Možná se na to podívám ještě jednou, abych objevil nějaké skryté kouzlo, pokud tam teda nějaké je... :) ()

Rodin odpad!

Neexistuje v českém filmu mnoho kousků, které by byly horší. Včetně všech těch Trošků a Olmerů. Tohle byl opravdový, nefalšovaný a katastrofálně totální průser, jak vrata. Pardon, paní (kdysi) režisérko. ()

husoko

..jednoducho ďalší film, ktorý kvôli svojej jedinečnosti ostane nedocenený, ale pre mňa o to viac vzácnejší :) ()

Yahey

Ten film se nemá líbit, tudíž těžko hodnotit konvenční stupnicí (řekněme že dávám 2 až 4). Nenechte se odradit prvním vjemem totální trapnosti a zkuste si všimnout Chytilové bravurní experimentální formy demaskující cosi z lidské přirozenosti, atmosféry české společnosti v době vzniku filmu - i způsobu natáčeni komerčních filmu obecně, včetně demaskování rádoby chytre intelektuální filmové kritiky ala čsfd. Minimalne to vše tu je. Něco takové natočit chce "koule" a zaslouží si to obdiv. Ale nemusíme na tento druh komunikace mezi námi a Chytilovou přistoupit a klikneme na "odpad" a je to zcela pochopitelné (a lidské a přirozené, vždyť vlastně jsme ony: "nahé opice". // Ironicky ďábelský výsměch jalovosti doby od sebevědomé tvůrkyně nebo vyjádření lásky ke kráse toho, co nás přesahuje (příroda, děti, Mahlerova hudba)? Paradox obojího? Dejte tomu šanci. ()

G04T odpad!

Na tenhle film jsem se zkoušel kouknout 4 krát a nikdy jsem to nedal. Taková debilita neměla spatřit světlo světa a scénář je tak hovadskej, že to nepsal Polívka ale Bohuš. Koukat na běhající pindoury není zazivny a co je ještě víc nezazivnejsi je fakt, že do tohodle filmu vstoupili herci, o kterejch jsem si myslel, že by nikdy neklesli na takovouhle "úroveň". Nuže.. mýlil jsem se. Tak radši příště.. nebo radši ne. ()

Suomi odpad!

Dost nepovedený,bez humoru,bez štávy,jenom čeho je dost je nudy,nechápu jak takovou nudnou hovadinu mohla natočit Chytilová ()

Bigfuckman

Nebýt Polívky byl by to jasný odpad. Nahota nepůsobila odpudivě. To ty lidi a jejich chování, hlavně mladá fešná blondýna, ale totálně rozmazlená a blbá. ()

Detak

Dokonalé vyobrazení člověka v celém jeho hnusu, chtíči a touze po moci. Ono propojení příběhu Adama a Evy vyobrazující hrubé nedokonalosti člověka, počínaje seznámením, až po bídně se plazící nahé červy živořící nasuchu, spolu s arogancí a buranstvím režiséra, který příběh natáčí, vytváří velmi živý a dech beroucí obraz dnešní doby. Nemohu si pomoct, ale film hodnotím jako dokument a to 5*. ()

iz67 odpad!

Smutný konec umělkyně. Postupný pád kvality dokonán. Nejbolestnější jsou ta kvanta šablon, co zde CH navršila. ()

Pitryx

Tohle mělo být ponecháno jako čistá komedie a bylo to za plný počet. Já nevím, co je to za mánie dělat ze všeho tragédii. „Necháme umřít dítě“. Nebo psa, nebo koně, prostě někoho. I přímo zde. Proč ty hysterické scény s Bolkovou manželkou? Jen proto, aby si zahrála? My všichni víme, že umí. Tak se nemusela cpát ještě sem. Je to škoda. *** A PŮL ()

krokodlak

Dle mého názoru jde určitě o jeden z nejsilnějších polistopadových filmů, kombinace biblické a apokalyptické alegorie (kamera vytváří z nahých těl takřka boschovské výjevy) s absurdním líčením filmařského prostředí je opravdu dokonalá. Bolek Polívka předvádí zřejmě svůj nejlepší výkon v době po Dědictví, je zde neodolatelně zábavný a iritující zároveň, oproti tomu Milan Šteindler dokazuje, že kromě němčiny umí skvěle parodovat i ruštinu. V současné krizové době je otázka, zda si člověk v mezní situaci, kdy se naplno projevují jeho přirozené vlastnosti, uchovává svůj civilizovaný charakter, nebo se stává v lepším případě jakousi pudy zmítanou opicí, či v horším případě pouhým červem, velmi naléhavá a tento film nabízí odpověď, která je neuvěřitelně zábavná i nestvůrná zároveň. Pro širší publikum může být zajímavá jakási rozvodová umělecká terapie Bolka se Chantal, jež je zde velmi autentická. ()

ostravak30

Řeknu to takhle: určitě jsem viděl horší filmy, dvacet dva procent je i na mě překvapivě málo. Osobně filmy Věry Chytilové - až na Bohuša, moc nemusím. Ale na tomto snímku mě zaujala jen slušná hudba. Nezaujaly mě herecké výkony ani příběh sám o sobě. Ono to skutečně působí jako neustále se po sobě válící směsice nahatých lidí. Ano, kamera působí dokumentárně a tím pádem autenticky, ale jen proto, že jde o film o filmu. Tenhle film se pak vyhnal sám, když ho kritizuje i distributor. ()

megajalec odpad!

Možno to má hlbší zmysel, možno to má aj dej, možno nám tým chcela autorka niečo povedať, ale mne sa tieto veci ani za svet nepodarilo nájsť. Našiel som len nudu, film o ničom, zmes natočených záberov, hercov, teda ľudí, ktorí podľa mňa ani sami nevedeli, čo a ako majú robiť. Pre mňa odpad, nič mi to nedalo. Keby tam bolo aspoň viac pekných nahých báb a nie jedna, možno dve ()