Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová (M. Hilmerová) je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,ZAPADÁ SLUNCE! ADOLF HITLER S NÁMI! PŘENESME TENTO ČISTÝ PLAMEN DO LŮNA SVATÉ PŘÍRODY. AŤ NIKDY NEUHASNE, NOVÉMU POČETÍ ŽEHNÁ NOVÉ SLUNCE.“.... /// Jako jedna z mnoha mohla dát ,,DAR VŮDCI“ na místě špatným pro život, ale dobrým pro vědu. Zajímavý nápady má ten Cieslar. Nemyslím jen samotnej příběh o esesáckých matracích. Líbí se mi totiž (hlavně) provedení. Poetika se mísí s epikou, o dramatický situace tu není nouze a fantastická je Vilma, chrlící spoustu ,,pravdivých“ replik, který možná smrdí pózou, ale vystihujou situaci. Ke světovosti filmu něco (spíš víc) chybí, ale moc bych si přál víc podobně odvážnejch filmařů v naší kinematografii! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Válí se nám doma řád ,,Krve a slunce“. 2.) Poláky mám nejradši na ledu. 3.) Chtěl bych se nechat od Vilmy Cibulkový poučit o nadčlověku (nebo snad radši vodpanit?...). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

3.5*....zajímavý film, který se snaží dostat divákům do srdce, působí však akademicky chladně. Námět "lebensbornů" přímo vybízel k podobnému zpracování, proto tu mnoho originálních kliček nenajdeme. Co se vcelku povedlo, je vykreslení doby, nikoli však tábora samotného. Hlavní hrdinka je de facto jediná, která táborem opovrhuje. Její románek s určitou postavou filmu je bohužel to nejslabší, co nám film předloží. Nikoho snad ani nepřekvapí, jak skončí. Herecké výkony jsou dobré, zmínil bych V. Cibulkovou, B. Poloczka, M. Hilmerovou...hudba od Jana Černého nenásilně dokresluje atmosféru. Celkově se jedná o zajímavý pokus a jsem rád, že vůbec vznikl. Takových filmů by se mělo točit více. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak zase úplne iný pohľad na druhú svetovú vojnu, takmer až výnimočná téma. K ďalším pozitívam priraďujem prácu s farbou. Tá je síce trochu prvoplánová, ale významovotvorná. Herecky vyčnieva Cibulková, okrem nej a Hilmerovej tu nemá nikto väčší priestor. Lenže...nemám vôbec pocit, že sa pozerám na historické udalosti, ale že iba sledujem moderný film o vojne. Všetko je miramaxovsky naleštené a mne to k látke nepasuje. Česi si ale myslia, že práve toto je ten prístup, ktorý automaticky urobí z filmu umenie. Záver je extrémne skratkovitý a dáva poznať, že ako seriál by Lebensborn mohol byť omnoho emocionálne nabitejší. Milostná aférka so židovským chlapcom je našróbované klišé. A asi je zbytočné pripomínať, že Hilmerová rozhodnutím využiť v pikantných scénach dablérku zabila komerčný potenciál filmu :) ()

sud 

všechny recenze uživatele

V době, kdy česká kinematigrafie skomírá, musí na scénu přijít tvůrci ze staré školy. V tomto případě se na post scénáristy po letech vrátil Vladimír Körner. Působivý baladický příběh dívky, která se nevědomky dostane do programu Der Lebensborn (továrny na áríjce) a vzplanutí lásky vůči židovskému chlapci. Svojí syrovostí připomíná severské balady, či sovětská válečná dramata. Milan Cieslar je jedním z nejschopnějších režisérů součastnosti, jehož talent může být více využíván pro kina, pro TV je ho škoda. Monika Hilmerová je naprosto přirozená, nordicky namaskovaný Karel Dobrý dokáže čarovat i pohledem, Michal Sieczkowski výborný a Vilma Cibulková dechberoucí. Vladimír Körner našel v poslední době v Milanu Cieslarovi pro zfilmování svých drsných balad toho pravého. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Tá smutná atmosféra tu je cítiť. Aj ducha doby. Ale už nie emócie. Tento príbeh nepriniesol nič srdcervúceho napriek tomu, že téma ponúkala mnoho scenárov, ktoré sa dali využiť, alebo aj zneužiť, filmové plátno je založené na fantázii a domyslieť sa dá čokoľvek. Ale malo by to diváka viac strhnúť. Nakoniec film ostane v pamäti len obnaženou Hilmerovou. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (8)

  • Ukázat nahé tělo v milostné scéně představitelka hlavní role Monika Hilmerová striktně odmítla, a tak se musela sehnat dublérka. (hippyman)
  • Filmaři mimo jiné natáčeli roku 1999 i v okolí malé vesničky Semošice v západních Čechách. (Lynette)
  • Hlavní postava Grétka, dívka z česko-německé rodiny pocházejících ze severovýchodních Sudet, měla totožné datum narození jako její představitelka Monika Hilmerová, a to 7. 10. (Lynette)

Reklama

Reklama