Britská učitelka Philippa Paccardová (Cate Blanchettová) žijící v italském Turíně se marně dovolává spravednosti ve věci manželovy tragické smrti. Protože místní policie ignoruje její obvinění, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a prostřednictvím podomácku vyrobené bomby se odhodlá zlikvidovat drogového dealera Vendiceho. Pak se nechá zatknout. Teprve ve vyšetřovací vazbě se dozvídá, že místo muže zodpovědného za smrt jejího manžela zahynuli čtyři zcela nevinní lidé. Do zoufalé mladé ženy, jež má být souzena za teroristický útok, se však zamiluje mladý soudní tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) a pomůže jí uprchnout. Jak dlouho však dvojice spřízněná jmény a spjatá fatalistickým citovým poutem může unikat spravedlnosti?

Na MFF v Berlíně 2002 získal režisér Tom Tykwer nominaci na Zlatého medvěda. Film byl oceněn stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchettová získala za svůj herecký výkon německou Zlatou kameru. (oficiální text distributora)

Krt.Ek

O Nebi jsem před plánovaným zhlédnutím neměl téměř žádné informace, věděl jsem pouze to, že ho režíroval Tom Tykwer, jehož Lolu považuji za nejlepší německý snímek a také za jeden z nejlepších respektive nejzajímavějších filmů co jsem kdy viděl. A po zhlédnutí musím říct, že mě tento německý tvůrce nebo spíše jeho film opět milé překvapil. Příběhově sice není Nebe tak dobré, hlavně druhá polovina filmu mě už tak nebavila, ale i tak jsem si ho užil. Zaujala mě hlavně ústřední herecká dvojice - C. Blanchett a G. Ribisi. ___ Mimochodem po většinu stopáže jsem uvažoval, proč tak smutná romance nese tak poetický název jakým "Nebe" nepochybně je. Konečný záběr mi dál odpověď a opravdu se mi zaryl do paměti. Myslím si, že ale nejsem sám. 75% EDIT (6.8.2020): Myslím na Palacha, na Patočku, na Sokrata. Někdy se cena života holt stvrzuje ve smrti. Myslím též na Smolíkovo "Z hlediska vyššího principu mravnostního, vražda na tyranu není zločin". Existují zkrátka vyšší měřítka než světské právo, respektive i zločinné občas může být morálním. ;-) Vůbec celým tím filmem se jako nit táhne vítězství ideje (myšlenky, ducha) nad hmotou (tělem). Tak kupř. vyholené hlavy P. a F. zde neslouží k tomu, aby policii ztížily identifikaci, nýbrž jsou popřením individuálnosti (principem individuace je hmota) skrze lásku (která je - jak doufám - stále ještě hlavně duchovním principem). Dva jedinci se v lásce stávají vyšší jednotou; v jistém smyslu je tedy láska vždy smrtí, zrušením já. 85% ()

Turiec

Symbolický film o pomste, treste, odpustení i vykúpení. Najväčším trestom nie je zatknutie. S tým Phillipa počítala. Sama sa dokonca prihlásila k činu. Najväčším trestom je to, že zomreli ľudia, ktorých nechcela zabiť a s tým musí žiť. Okrem výborných hereckých výkonov, môžeme ako to už u Tykwera býva zvykom, sledovať skvelú réžiu, kameru, námet a hudbu. X FILME CREATIVE POOL opäť dokázali svoju kreativitu. Hudobný jemný klavírny podmaz spolu s nádhernými exteriérmi umocňuje poetickosť filmu. Snímka mi v porovnaní s Tykwerovými Zimnými spáčmi pripadala slabšia, ale v porovnaní s inou súčasnou produkciou je to jasných päť hviezdičiek. Na konci filmu som zostal sedieť a rozmýšľal, ako to vlastne skončilo, a či to vôbec skončilo. A ako vysoko vlastne môžeme vzlietnuť... ? ()

Popluh

Šílená nuda, která jakoby nevěděla, jaký příběh chce vyprávět. Po zajímavém úvodu Tykwer rychle sklouzne k banálnímu a předvídatelnému filmu, který na seriozně se tvářící drama disponuje celou řadou wtf? momentů (to po útěku "teroristy" nebudou hlídat každé auto vyjíždějící ze stanice atd atd). Charaktery jsou až směšně neživotné a za celý film si vás nemají šanci získat, takže závěrečný twist a rádoby poetický konec vyzní do ještě většího prázdna než zbytek filmu. ()

GodComplex

Tykwer prestal behat a predvedl nam svou umelecky klasickou stranku. Nejen filmove, ale i hudebne. Piano hudba byla nadherna a je jen radost sledovat filmy, ve kterych reziser hudbe skutecne rozumi. Netyka se to jen Nebe, ale vsech Tykwer filmu. Je to pokazde absolutne o necem jinem, nez kdyz si radoby uznavany reziser do sveho filmu pozve nejakeho hollywoodskeho ubozaka, ktery je prave v kurzu, jenz mu tam za par milionu dolaru zapizla nejaky symfonicky bullshit a reziser vzhledem ke svemu hudebnimu omezeni neni schopen objektivne posoudit co se to z repraku line za nudne sracky, ze, Camerone? Holt pokud reziser hudbe nerozumi, nebo dokonce nema ani kvalitni hudebni vkus, vznikaji z toho filmove prusery (idealni priklad podobnych idiotu: JJ Abrams + M. Giacchino), protoze je nutne si uvedomit, ze audio slozka zastava minimalne 50% kvality filmu. Tom Tykwer se tak oficialne radi mezi nekolik malo skutecne kvalitnich reziseru typu David Lynch, kteri si tohle moc dobre uvedomuji, maji vysoce vytribeny hudebni vkus a hudbu sami tvori. Vysledky potom logicky o uroven prevysuji filmy jejich hudebne hluchych kolegu. Jinak Cate Blanchett si zde jen s prehledem obhajila a potvrdila sve clenstvi me herecke topce. 8/10 ()

slord

Emočne silný film so skvelým hereckým duom. Blanchett a Ribisi majú herecký koncert a bavilo ma pozerať sa na to. Napriek celkom krátkej stopáži, film vydal zo seba veľkú porciu výborného remesla, pri ktorom sa mi striedali rôzne emócie. Bol to veľmi dobrý, precízny a emočne vypätý film, ktorý sa skrýval pred mojim dohľadom, ale som rád, že som naňho narazil. 9/10 ()

J3dla

Ze začátku velice intenzivní zážitek, ale se smrtí drogového dealera pro mě zemřel i celý film, to co bylo pak bych se nebál nazvat vařením z vody. Pro někoho lyrika, co jej pohladila po duši, pro jiného jen prázdná obrazová epika. ()

kaylin

Tom Tykwer má dar pro to, aby zachytil zajímavé lidské osudy, ale především z toho lidského hlediska. Tohle není zbytečně vyhrocené akční drama, i když by mohlo být, pokud by se to dostalo do americké produkce. Právě ale díky té lidské, poklidnější, niternější rovině je to ale zajímavější a více vás to zasáhne. ()

Damiel

Styl Toma Tykwera je přesně mou krevní skupinou. Silný příběh se skvělou psychologickou základnou a výtečnou a dvojkou Blanchett - Ribisi. Odkoukal jsem to se zatajeným dechem. ()

Mr.Pumpkin

Tom Tykwer bez pochyby umí a dokazuje to i v případě Nebe. Po formální stránce se nedá filmu nic vytknout. Film je doslova napěchovaný vymazlenými scénami, ale ani to nedokáže zakrýt nedostatky, které tento film má. Příběh je podle mě nedotažený a nedává divákovi možnost se s postavami více sžít, pochopit jejich jednání a porozumět jim. Je pak takřka nemožné, aby měl film na diváka nějaký výraznější emoční dopad, nebo alespoň v mém případě se žadný nekonal. Nicméně jak tak pozoruji zdejší hodnocení a komentáře, tak to tak nemožné není :) Jako sled jednotlivých scén parádní, nikoliv už jako kompaktní film. 70% ()

radektejkal

V rozsahu šesti filmů, které jem od Tykwera dosud viděl, mi tento připadl režijně nejvyspělejší... Talking Heads zpívají ve stejnojmenné písni: "Heaven is a place / A place where nothing / Nothing ever happens" - a to je zřejmě také, co si Filipa i Filip přejí, a také je to jediné místo, které jim ještě zbývá... Příběh je problémem občanské neposlušnosti, vymezením jejího rozsahu a stanovením její meze - tenhle plán ale scénaristé (a režisér už vůbec) neřeší; aby měl film vůbec smysl, musí si to divák od počátku do konce vyřešit sám.... Synopse: Filipa chce výbušninou zlikvidovat (pro jednoduchost) vraha. Je to žena, a proto neví, že se to standardně provádí střelnou zbraní, a udělá chybu svého života. O tom ji poučí až Filip, mladý, hezký a inteligentní (inteligentní je i jeho otec a především jeho mladší bratr) policista s horkým srdcem. (Inteligentní je ovšem i Filipa, egyptský profil lebky to jemně naznačuje). Útěk z vazby je asi dosud nejpoetičtěji nafilmovaným útěkem z vazby. A spása u bran nebeských - In a real helicopter you can't just keep flying higher (jedno ze slov v této větě není správně použito). Právě to, které zpochybníte, dá filmu jeho unikátní smysl. ()

Lennnnna

Tak mám nějak pocit, že se mě režisér snažil přesvědčit, že mám mít hlavní postavu - vražedkyni, ovšem s děsně čestnými pohnutkami, svým způsobem ráda, nebo s ní alespoň sympatizovat, nemám nejmenší tušení proč, myslím, že příběh byl nastíněn tak rychle, že si k ní ani nešlo vypěstovat nějaký pořádný vztah. Příběh samotný mě nijak zvlášť nezaujal, protože všechno důležité se odehraje už na začátku a zbytek je jen jakási psychologická dohra, ale nutno říct, že ne zrovna podle mého gusta. První polovina filmu začala poměrně slušně a naladila mě na správnou notu, ale od poloviny, která se snaží tvářit lyricky a umělecky a ne vždy se jí to daří, mi přišlo, že koukám na docela jiný film.Asi mě to nezasáhlo na těch správných místech. Dokonce jsem uvažovala i o dvou hvězdičkách, ale budu milosrdná, přece jen, tak úplně jsem se nenudila a Cate byla nejen opravdu dobrá, ale je to natolik charismatická herečka, že se na ní ráda dívám v jakékoli roli. ()

Huntelaar

Co si mám myslet o filmu, o kterým by racionální mozek řekl, že má docela banalní zápletku, ale kterej dokázal, že jsem cestou z kina ztratil na půl hoďky řeč. Mě to pak připadá, že tam zřejmě byla nějaká myšlenka (emoce, prostě něco co mi Tom chtěl říci) a že jsem to zřejmě i pochopil. ()

sek

Krásný, podivným způsobem vnitřně neklidný film, který dovede velmi rafinovaně využívat místa děje. Jen nevím, jestli je až tak úplně dobře, že Cate Blanchettová je o tolik lepší než Giovanni Ribisi. ()

Beagle

Nebe je pro mě pokaždé, když ho vidím, nebeským filmovým zážitkem. Po tom počátečním tvrdém probuzení ze spasitelského snu, který učitelka Philippa prožívala, přijde přece jenom vykoupení a možná taky odpuštění. A ten závěr... ()

easaque

po delší době opět pětihvězdičkový film, z kterého emoce přímo čpějí. Předvedené charaktery jsou věrohodné a stejně jako i příběh, i když se v něj objevují abstraktní prvky a snové představy. Velmi citlivě pracuje se svědomím, souzněním a pochopením u blízkých duší. To se musí vidět – rozhodně doporučuji. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()