Akční / Sci-Fi

USA / Mexiko, 1996, 90 min

Jedna z prvních VHS co jsem si koupil za své peníze(Pak to vyšlo v časopisu Premiere). Nedopadlo to tak špatně a když jsem byl menší tak se mi to líbilo. Je to tupé zapomenutíhodné béčko s příšerný Peeblesem a začínajícím Brodym ale co. Já se kurňa bavil, jen škoda toho jak tam Solo učí ty usedlíky, tam panovala nuda. Ale jinak jsem spokojen protože jsem vypl mozek a bavil se.(30.7.2011)

• Acrobat

Mario ako fanda Siedmych statočných a Terminatora servíruje komediálnu drámu cyborga ochrancu nevinných v statickej a komickej akcii s toporným výrazom počas celého mizerného času. Solo je zúfalým počinom, kde všetko sa snaží mat pointu a niečo dat, lenže berie vám to zvyšky súdnosti. Solo so stromovým výkrikom nadeje. ( videné 14.03.2020, filmplus archív)(15.3.2020)

Kombinace Univerzálního vojáka, Robocopa a čert ví, čeho dalšího, s trochou originálních nápadů nedopadla nakonec tak špatně, jak by mohlo zdejší hodnocení napovídat: Hezky se na to dívá, má to příběh i myšlenku, netváří se to namyšleně a (neznámý) akční hrdina je sympaťák. Původně jsem dal 3*. Po novém shlédnutí ovšem zvedám na 4*.(23.4.2018)

• Davies182

Jak jsem MOHL zapomenout! Solo, aneb snímek tucetkrát v minulosti viděný, milovaný... I když je to víceméně hrozná břečka na způsob Ramba 2 plná špatných akčních scén a protivných hrdinů; plus tupě se zde hláškuje o překot, kdysi jsem to prostě žral. Byl to hrozný snímek, ale v době premiéry to byla velká sranda.(12.6.2009)

• tron

Od prvých sekúnd z neho cítiť rôzne dozvuky vtedajších hitov alebo pseudo hitov, ako boli RoboCop, Nemesis, Exterminátor 1 – 2, Hardware, Death Machine, Kyborg, Smrtiaca epidémia (zlá armáda), Sedem statočných (bez komentára), Predátor (peklo v dusnej džungli, kde nepriateľ číha za každým stromom), samozrejme druhý Terminátor (ktorý sa tiež z nemilosrdného zabijaka postupne premenil na city pred zabíjaním uprednostňujúceho „otca“) a v neposlednom rade najmä druhý Rambo a prvý Univerzálny vojak (pričom o dva roky neskôr do podžánru „bezcitní vojaci, ktorí sa vzbúria proti vlastným zákerným veliteľom a stanú sa dobrákmi, ktorí všetkých hajzlov postrieľajú“ prispel prepadák Žoldnier: Légia skazy s Kurtom Russellom). Mario Van Peebles (Čeľuste 4, Higlander 3 a iné trháky) sa do titulnej úlohy hodí, dal slušnú kondičku a od jeho postavy sa nevyžadovali žiadne veľké emočné prejavy, čiže to zvládol bez väčších problémov. Poteší aj zvyšok kastingu, kde sa miesia začínajúce tváre so starými harcovníkmi a solídnymi béčkarmi (mladučký Adrien Brody, Barry Corbin alias šerif z Critters 2, William Sadler z Vykúpenia z väznice Shawshank, ktorý to miestami dáva mal som pocit až na Branda z Apokalypsy alebo Damián Bichir). Pamätám si, že v roku uvedenia na trh to pozerať bolo skôr za trest, než za odmenu, ale s odstupom desaťročí je to fajn béčko za 19 miliónov, odohrávajúce sa v atraktívnom prostredí. Čo trochu sklame, je pomerne nízka miera brutality. Práve v tomto príbehu by sa hodilo viac zatlačiť na pílu. Navyše akčné scény sú značne kostrbaté a zle na seba nadväzujú, ak vôbec (Solo s niekým fyziky bojuje a o sekundu neskôr už uteká pred úplne iným vojakom, ktorý po ňom strieľa).(11.2.2020)