Thunderbolt a Lightfoot

• USA Thunderbolt and Lightfoot
Trailer 1

VOD (1)

Neobvyklé akční krimi o bankovních lupičích, kteří chtějí získat zpět kdysi ukořistěné peníze.
Režisérský debut Michaela Cimina v sobě spojuje charakterovou studii i road movie. Snímek sleduje zločineckou dráhu čtveřice asociálů. Bývalý zloděj Thunderbolt (Clint Eastwood) a flákač Lightfoot (Jeff Bridges) se seznámí, když Thunderbolt naskočí na útěku před gangsterem do Lightfootova ukradeného auta. Spolu se vydávají na bizarní výpravu za Thuderboltovým lupem z dřívější akce, aby je o něj nepřipravili jeho bývalí parťáci, sadistický Red (George Kennedy) a inteligencí nepříliš oplývající Goody (Geoffrey Lewis), všichni ale na místo dorazí pozdě. Jednotřídní školní budova, kde byl lup ukryt, jako by se propadla do země. Všichni se tedy dají na spořádaný život a najdou si práci, přitom však plánují, že vyloupí stejné místo, které Thunderbolt a Red „udělali“ už dříve. Přestože se plán nezdaří, Thunderbolt a Lightfoot zjistí, že něco jim přece jen vyšlo, tedy alespoň si to myslí... Eastwoodův „pohodový“ Thunderbolt představoval odklon od jeho dřívější polohy drsných policistů či pistolníků. Na tuto hereckou proměnu reagovali velmi příznivě také diváci, a snímek tak zaznamenal poměrně slušný kasovní úspěch. Bridges získal svou druhou nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli, avšak Cimino následný projekt s Eastwoodem odmítl, načež dosáhl svého uměleckého vrcholu snímky Lovec jelenů (1978) a Nebeská brána (1980). (oficiální text distributora)

Trailer 1

Gekacuk

Zajímavý a dobrý film. Sem tam nějaký ten vtípek rozhodně filmu neuškodil. Jediné, co se mi nelíbilo, byl "duševní zkrat" Reda (Kennedyho), kdy se snaží všechny kolegy vyřídit i když ho to velice zdrží při úniku před policií. Připadalo mi to hodně nepravděpodobné a iracionální. Dabing Eastwooda nebyl zrovna povedený. ()

Xmilden

Clintovi to, ve své době, vzhledem k ne zrovna preciznímu stylu natáčení, samozřejmě nevonělo, ale faktem zůstává, že Thunderbolt a Lightfoot jsou jeden z nejlepších filmů mistra Clinta 70. let. Skvělý Jeff Bridges, samozřejmě Clinta zastiňuje, což je další fakt, se kterým se Clint těžko smiřoval a dlouhou dobu se na plátně vedle nikoho neobjevil. S blížícím se závěrem, tahle kriminálka, nečekaně vezme za srdce. 70% ()

Javert

Další velice dobrá kriminálka s Clintem, ke které sedí i označení Komedie v popisu filmu. Clint, Jeff a hlavně George Kennedy chrlí opravdu velké množství povedených hlášek - viz.chlapeček u zmrzlinářského auta.:)) Kvalitní podívaná na vlahý letní večer. P.S. Clinta jako kazatele si přece nemůžete nechat ujít:)) ()

Anderton

Škoda, že sa z toho stane heist movie až ku koncu, pretože skutočne ma začal film baviť až pri plánovaní lúpeže a nabral na obrátkach počas nej, aby dokonca ponúkol aj výborný dovetok a chytré vyriešenie celej situácie. Minimálne prvá polovica mi pripadala mierne rozpačitá, hlavní hrdinovia divní, ich skutky ťažko ospravedlniteľné. Niekde vzadu cítiť Ciminovu snahu reagovať na konvenčnejšie 70´s a návrat ku klasickému životnému štýlu, kde je najdôležitejší rodinný život a hromadenie majetku, čoho príkladom zrejme budú dva tragikomicky pôsobiace manželské páry a párik zlodejíčkov je odkazom na anarchistický spôsob života minulého desaťročia, kedy bol najdôležitejší pocit slobody a voľnosti. Ale možno tu išlo čisto iba o zábavu. Tou nakoniec Thunderbolt a Lightfoot je celkom slušnou a našťastie vďaka dobrej gradácii aj kvalitatívne rastie. 70% ()

salalala

Vůbec jsem netušil, co od tohohle čekat. Jednoznačným plusem je jiná než westernová role Clinta Eastwooda, ukázal, že hrát umí a má slušný komediální talent. Parťáka mu navíc dělá vynikající Jeff Bridges, což byla šťastná volba. Ti dva spolu skutečně souzní a vzájemné špičkování jim lze bez problémů věřit. Když je doplní i další dva bývalí parťáci jednoho z hrdinů, je o zábavu postaráno. Hlášky a humor tu jsou. Bohužel ale film je hrozně pomalý a místy fakt nudí. Navíc se mi zdá, že ten scénář měl některé logické díry. První polovina je značně horší, druhá polovina, kde je akce a nějaký ten nápad, už je lepší, ale celkové rozpačité vyznění to u mě nezachrání. Pro mě velmi lehce nad průměrem. Plusové body přidávají hudba, kamera a Eastwood jako pastor:)))) 60% ()

• Natáčení probíhalo v Mephisu a v Tennessee. (reich)
  • Kulomet použitý k bankovní loupeži je Oerlikon 20mm Cannon. (HectorHagman)

Související novinky

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)