Thunderbolt a Lightfoot

• USA Thunderbolt and Lightfoot
Trailer

Neobvyklé akční krimi o bankovních lupičích, kteří chtějí získat zpět kdysi ukořistěné peníze.
Režisérský debut Michaela Cimina v sobě spojuje charakterovou studii i road movie. Snímek sleduje zločineckou dráhu čtveřice asociálů. Bývalý zloděj Thunderbolt (Clint Eastwood) a flákač Lightfoot (Jeff Bridges) se seznámí, když Thunderbolt naskočí na útěku před gangsterem do Lightfootova ukradeného auta. Spolu se vydávají na bizarní výpravu za Thuderboltovým lupem z dřívější akce, aby je o něj nepřipravili jeho bývalí parťáci, sadistický Red (George Kennedy) a inteligencí nepříliš oplývající Goody (Geoffrey Lewis), všichni ale na místo dorazí pozdě. Jednotřídní školní budova, kde byl lup ukryt, jako by se propadla do země. Všichni se tedy dají na spořádaný život a najdou si práci, přitom však plánují, že vyloupí stejné místo, které Thunderbolt a Red „udělali“ už dříve. Přestože se plán nezdaří, Thunderbolt a Lightfoot zjistí, že něco jim přece jen vyšlo, tedy alespoň si to myslí... Eastwoodův „pohodový“ Thunderbolt představoval odklon od jeho dřívější polohy drsných policistů či pistolníků. Na tuto hereckou proměnu reagovali velmi příznivě také diváci, a snímek tak zaznamenal poměrně slušný kasovní úspěch. Bridges získal svou druhou nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli, avšak Cimino následný projekt s Eastwoodem odmítl, načež dosáhl svého uměleckého vrcholu snímky Lovec jelenů (1978) a Nebeská brána (1980). (oficiální text distributora)

Trailer

Superpero

Líbila se mi na tom relativní nepředvídatelnost děje a takový ty epizodky s divnejma lidma. Magor, co mu výfuk vede do auta a má kufr plnej králíků, který začne střílet. Nebo třeba holka na motorce, co bouchá Jeffu Bridgesovi do auta kladivem. Jeff Bridges je tam fakt mladej, ale hraje to výborně. Clint Eastwood se dokonce usměje a to asi dvakrát, ale mě nejvíc bavil nasranej George Kennedy. ()

T2

Rozpočet $4miliónyTržby USA $25,000,000Tržby Celosvetovo $25,500,000║ Jeff Bridges túto zlátaninu pozdvihuje a zachraňuje lebo druhá polovica sa stáva strašnou nezmyslenou absurditou, Cimino len potvrdzuje že vie maximálne tak uspať príbehom /40%/ ()

dobytek

První polovina ve stylu road movie je spíš zmatek a neodehrává se tam nic moc zajímavýho. Navíc jsem nepochopil různý pro děj naprosto zbytečný vsuvky (např. když si stopli toho magora, co měl plnej kufr králíků). Pak se to naštěstí zlomí a následuje poměrně dobrá druhá polovina o vyloupení trezoru. Jinak Eastwooda s Bridgesem podle mě zastínil George Kennedy. A ještě tady zmínim českej dabing na kanálu MGM. Neřikám, že za každou cenu musí Eastwooda dabovat Županič, ale hlas Radka Hoppeho byl teda úplně mimo. Celkovej dojem z filmu - slabý 3 hvězdy. ()

Jara.Cimrman.jr

"Proč jsi ho chtěl zabít? - Protože jsme byli přátelé." Souhlasím s tím, že přátelé by se neměli okrádat a to ani o peníze poctivě uloupené. Nicméně mne trošku zaráží, proč Red okamžitě začal s kanonádou a ani se Thunderbolta nezeptal, kdepak se lup nachází. Asi to tak mělo být a tak přejděme přímo k mimořádně delikátní loupeži za pomoci kanónu. Rány z děla by si uprostřed noci všiml pouze někdo s jedinečně seřízenými sluchovody. Nepíše se mi to snadno, ale tohle celé byla trošku hovadina, kterou držel alespoň na úrovni průměru snad jen Lightfootův úsměv, Thunderboltův hák a zejména Redova psychopatická podstata jeho bytí. ()

B!shop

Film se defakto sklada ze dvou casti. V prvni se potka Eastwood s Bridgesem, vicemene se jen tak poflakujou, obcas ukradnou auto, sbali zensky nebo utikaj pred nasranym bejvalym partakem. Je to sice trochu o nicem, ale hlavni dvojka skvele funguje, Eastwood hraje takovyho drsnaka a Bridges zase hlaskujiciho posuka a skvele se doplnujou. Pak ale najednou v druhy pulce film prestane bejt skoro uplne komedie (pobavi akorat prace hlavnich hrdinu, aby si vydelali prachy na potrebny veci na loupez) a mame tu vicemene klasickej pribeh o vyloupeni banky, od pripravy, pres provedeni, az po utek. Pricemz konec je docela smutnej. Takze je to celkove takovy nevyvazeny, nejdriv samy hlasky, pak drama. Ale film je paradne natocenej, docela sviznej, sem tam je naka skvela akcicka nebo ultimatni hlaska ("Go fuck a duck.") a hlavne paradni obsazeni, krome hlavni dvojky hlavne nasranej Kennedy. ()

• Kulomet použitý k bankovní loupeži je Oerlikon 20mm Cannon. (HectorHagman)