Rudolf Hrušínský jako prezident Emil Hácha v dramatickém příběhu březnové noci roku 1939, která rozhodla o vzniku Protektorátu. Dramatický příběh se týká osudové noci ze 14. na 15. března roku 1939, v níž byl prezident doktor Emil Hácha přinucen, aby svým podpisem legalizoval zřízení tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Autor scénáře J. S. Kupka pojal tuto historickou událost jako lidské drama člověka, který je postaven před rozhodnutí, zda vyhovět nacistickému diktátu, nebo riskovat krveprolití. V režii Pavla Háši postavu Emila Háchy jako svou poslední roli (v roce 1993) vytvořil Rudolf Hrušínský. S hereckým mistrovstvím v ní ztvárnil rozpor mezi povinností a svědomím jako velké lidské drama... Televizní film uvádíme jako připomínku neblaze známých událostí, které uvedly naši vlast na šest let do nesvobody – vznik Protektorátu Čechy a Morava. (Česká televize)

Kloktaldo

"Náš hrdina je chytrák, který se před pánem přihrbí, ale protože je mazaný, tak ho občas napálí, a pak se mu u piva vysměje." :-) ()

ALchemik

Rudolf Hrušínský mne svým výkonem rozdrtil na prach a potvrdil tak, že je můj nejoblíbenější český herec všech dob! ()

El_Shafo

Krása v zoufalství. Tento film je jeden z těch, který by mohl být odpovědí každému, který míní vážně defenestraci vlády, zplynování cikánů nebo léčení homosexuálů v psychiatrických léčebnách. Teda, kdyby vám obětoval hodinu času, což ale takový člověk neudělá. Zkuste být trochu jako Hrušínský a zamyslet se, než zase někde řeknete jednoduše vyslovitelné fráze jako "politici jsou akorát badna zlodějů", "ti mladí jsou všichni zkažení" nebo "Hácha byl kolaborantská svině". ()

zigy

Hlavně si to nepouštějte před půlnocí, protože jinak možná usnete. Film má totiž trochu zdánlivě uspávací tempo, ale hrozně zajímavý námět naštěstí zachraňuje situaci. Hácha nebyl kolaborant, byl k tomu donucen okolnostmi, které ho postavily před volbu ze dvou možných zel. Jestli si vybral to menší, je otázkou....takže film, který Vás donutí o takových zásadních věcech přemýšlet, si zaslouží minimálně 4 hvězdy. Závěrečná Háchova otázka je skutečně namístě - jak snadné je kritizovat, ale co byste dělali na jeho místě Vy? P.S. Rudolf Hrušínský zde odvádí na sklonku své kariéry maximum možného, to utrpení z něj doslova čiší. Čest jeho památce. ()

hony23

Skvělé televizní drama o osudovém rozhodování prezidenta Háchy. Poslední role již velmi nemocného Rudolfa Hrušínského, kterou zahrál neuvěřitelně věrohodně a s velkou grácií. Sbohem velikáne... ()

unclejack

Vo sfére historickej presnosti sa zásadne nebavím, vždy si totiž jedna zo strán nájde nejaké pootvorené dvierka ako presvedčivo argumentovať v prospech niekoho či v jeho neprospech. Každopádne ako televízny film pôsobivé, herecké výkony Rudolfa Hrušínského a Františka Nemca vynikajúca. Na mňa príliš moralizovania a debatovania, ale inak pôsobivý kúsok. ()

buchannon

V tomto filmu jsem očekával hutnou atmosféru a taky se mi jí dostalo. Ze záběrů vyšinutého Hitlera se mi málem udělalo nevolno. Poslední role Rudolfa Hrušínského a ten se jí zhostil opravdu mistrně. Musím konstatovat, že je to dobrý snímek. ()

brasek

Posledná filmová rola pána Rudolfa Hrušínskeho (jeho som mal veľmi rád). Po umeleckej stránke asi veľmi dobre zahrané, emotívne dialógy pretkané dobovými dokumentárnymi zábermi a predsa to ako celok nefunguje (aspoň u mňa nie). ()

Pasternak

Pěkně provedené televizní inscenaci vévodí Rudolf Hrušínský ve své poslední roli a to společně se skvělým Josefem Abrhámem. Režisér vsadil na příběh kolaboranta, který však je postaven před takové rozhodnutí, které je to nějtěžší. Povedené. ()

Trescha

Velkolepé finále jednoho z největších českých herců všech dob! Na ploše několika čtverečních metrů,rozjíždí Rudolf Hrušínský svoje mistrovsvké herectví.Ovšem Abrhám,Němec,Munzar a Sejk mu brilantně sekundují.jeden z nejzásadnějších okamžiků v naší hystorii...Pro někoho kolaborant,pro jiného hrdina.Dr. Emil Hácha musí učint nejtěšší rozhodnutí svého života. ()

jerrik7

Trápí mne, že v povědomí mnoha Čechů je náš protektorátní president Dr. Emil Hácha zapsán jako negativní, někdy až kolaborantská osobnost. S tím zásadně nesouhlasím. Pokládám pana presidenta Dr. Emila Háchu za hrdinu. Slovy uživatele Enšpígl: „Vést odboj z Mosky nebo Londýna je považováno za hrdinství, ale zůstat zcela osamocen v situaci kdy po naši zemi pochodovaly holinky záhuby a označit toto "zůstání" za kolaboraci ??“ Hácha byl náš špičkový právník, odborník na anglosaské zvykové právo a mezinárodní právo a od roku 1925 byl presidentem Nejvyššího správního soudu do kteréžto funkce byl jmenován presidentem Masarykem. Jeho kvality byly oceněny i členstvím u haagského rozhodčího soudu. V roce 1938, ve svých 66 letech, se už velmi těšil na důchod a své literární záliby, překlad poezie z angličtiny. 13. května 1945 byl Emil Hácha zatčen na lánském zámku a dopraven do vězeňské nemocnice na Pankráci, kde 27. června 1945 zemřel. Pokládám to za národní ostudu. Jak přiznal i poválečný Národní soud, od ledna 1943 byl Hácha těžce nemocný sklerózou a nebyl odpovědný za své činy. V roce 1943 už mluvil i jednal zmateně, ztrácel paměť i pojem o čase, nevěděl, co podepisuje, a leckdy se při jídle ani nedokázal trefit lžící do úst. Od počátku roku 1944 byl většinou netečný a nikoho nepoznával. Dr. Emil Hácha byl jednou z nejschopnějších a především nejslušnějších osobností první republiky. Kéž bychom dnes měli takové politiky. ()

Feacher

Tyto inscenace jsem nikdy neměl moc rád kvůli té jednoduchosti. Je to zkrátka více divadelní vystoupení v televizi než film a je potřeba určitá míra představivosti, aby byla přehlédnuta značná generalizace. Nicméně je zde zfilmováno nekonečně probírané téma, jenž dává otázku, na kterou není a nebude lehká nebo jednoznačná odpověď. Mělo to hodně filosofický podtext a většina scén byla až nezdravě proživána, což se mi do tohoto formátu moc nehodilo. Na druhou stranu ale musím přičíst, že je tato inscenace podstatnou součástí také historie filmu, už kvůli tomu, že to byla poslední role tak velkého herce, jakým byl pan Hrušínský. To celé mi dává ve výsledku spravedlivé 4*. ()

anonim

Drama osudové noci našeho národa, noci na 15. března 1939. Já osobně pokládám Emila Háchu za skutečného hrdinu, ačkoli je mnohými pokládán za osobnost dosti kontroverzní. Toto drama starého, čestného muže, přinuceného učinit nejtěžší volbu, kde ani jedna ze dvou možností není ta správná a žádná třetí možnost neexistuje. Herecké výkony, především pan Hrušínský v hlavní roli, přímo excelentní. Vzhledem k datu vzniku (1993, těsně po rozpadu federace), mi připadá krásně trefná poznámka o hanebném rozbití státu Slováky, právě v jeho nejtěžší chvíli. No ano, historie se ráda opakuje, a to nejen v tomto případě. ()

Indio

Zásadní, vynuceny rozhodnutí o osudu národa, argumenty, výhružky filozofování lítaj vzduchem. Kdo ví jak by to bylo kdyby Hácha nepodepsal ale v té chvíli s tím co věděl a nevěděl udělal dobře. Dneska je každej chytrej když už známe výsledky jedné z variant. Kdyby tenkrát nepodepsal, stala by se druhá hrůza a dneska by se říkalo: měl tenkrát podepsat. Kdo ví. ()

eldedkus

Jedna z křivd, kterých se náš národ dopouští, je zatracování doktora Háchy. Fenomenální výkon Rudolfa Hrušínského umožňuje vhled do bolesti tohoto člověka. ()