Rudolf Hrušínský jako prezident Emil Hácha v dramatickém příběhu březnové noci roku 1939, která rozhodla o vzniku Protektorátu. Dramatický příběh se týká osudové noci ze 14. na 15. března roku 1939, v níž byl prezident doktor Emil Hácha přinucen, aby svým podpisem legalizoval zřízení tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Autor scénáře J. S. Kupka pojal tuto historickou událost jako lidské drama člověka, který je postaven před rozhodnutí, zda vyhovět nacistickému diktátu, nebo riskovat krveprolití. V režii Pavla Háši postavu Emila Háchy jako svou poslední roli (v roce 1993) vytvořil Rudolf Hrušínský. S hereckým mistrovstvím v ní ztvárnil rozpor mezi povinností a svědomím jako velké lidské drama... Televizní film uvádíme jako připomínku neblaze známých událostí, které uvedly naši vlast na šest let do nesvobody – vznik Protektorátu Čechy a Morava. (Česká televize)

hans500

Díky perfektnímu scénáři i vynikajícím hercům a kvalitní režii filmu neškodí ani pouhé televizní zpracování, ba naopak. Rudolf Hrušínský zde ve své zcela poslední roli vydává mimořádně skvělý výkon, přičemž František Němec a Josef Abrhám nezůstávají pozadu, nýbrž mu skvěle sekundují. ()

VaHo

S jinými herci by to bylo průměrné komorní drama, to se ale naštěstí nestalo. Hácha brilantně zahraný Rudolfem Hrušinským se divákovi představuje jako tragická postava nemilosrdného soukolí dějin, kde je jen na jediném člověku rozhodnutí, které ovlivní celý národ. Na Hrušinském už byla vidět fyzická slabost a léta, ale i ve svém posledním filmu ukázal, že je to pořád Pan herec. Hrušinskému sekunduje Josef Abrhám jako doktor, který zastává názor, že lid se má bránit a nesklonit se před tyranem. Naproti němu stojí František Němec, který jako racionální ministr tvrdí, že nepodepsání přinese jen zkázu a smrt. Film předkládá morální otázky a dilemata, jestli jeden člověk může v takové věci rozhodnout, co je to vlastně hrdinství a jakou cenu má skutečný život oproti planým řečem politiků. Na závěrečnou otázku, kterou Hácha položí postavě doktora, ať si každý odpoví sám. ()

Mirokukii

Nejpoctivější herectví jakého lze dosáhnout. Znamenité repliky pánů Němce, Abraháma a Munzara mezi nimiž je polapen, podobně jako v mlýnských kolech, přestárlý státník v podobě nezaměnitelného Hrušínského. Dramatická, né však až mrazící atmosféra. S němčinou by to bylo dokonalé. ()

klima777

Emil Hácha není hrdina. Emil Hácha není ani zrádce. Oškliví se mi názorové poletování ode zdi ke zdi. Problém tohoto filmu však tkví zcela jinde, a totiž – jako by si někdo řekl: "Hrušínský je vážně nemocný, ty, vole; má v očích takový zásvětní svit, ty, vole; to bude herectví; vždyť to přece děláme pro dobrou věc, ty, vole; klidně můžeme tlačit na pilu".-------------- Hořko je mi z mrchožroutských pravidel showbizu. A přesto na ně přistupuji. Lačně; znovu & znovu. ()

Autogram

Neviem posúdiť súlad filmu so skutočnosťou, nežil som vtedy ani nemám dosť naštudované. No aj ako tv inscenácia s dokumentárnymi vložkami bol film dosť nezáživný, a zvlášť pri takomto hereckom obsadení. Scenárista tu neodviedol dobrú prácu a vysoké hodnotenie filmu na čsfd pripisujem iba ako vzdanie holdu poslednej roli herckého velikána. ()

Gekacuk

Naprosto famózní televizní film. V minimálních rekvizitách s minimálním počtem herců a s pomocí archivních záběrů se podařilo vytvořit geniální dílo. Každé z 5 hlavních hereckých es podává excelentní výkon, ovšem Rudolf Hrušínský balancující na pokraji života a smrti se doslova překonal. S odstupem času vidíme, jak nám tento velikán chybí. Noc rozhodnutí patří do zlatého fondu české televizní tvorby. ()

brooklyn73

Pavel Hasa zreziroval v roce 1993 inscenaci pribehu, ktery jeste stejne jako posledni pesak mozna mohl, svym aktem zmenit ci mozna i poopravit prubeh ci zacatek druhe svetove valky. Hlavni role prezdidenta Hachy se ujmul jako vzdy bezchybne, naposledy pred kamerou objevyvsi se Rudolf Hrusinsky. Vykony ostatnich hercu jsou na urovni odpovidajici jeho derniere.Tvurcum bych mozna vytknul nepatricne ucesy vlasu zejmena mladych nemeckych vojaku. 'Vyti vlku az do konce mych dnu,Vyti vlku..." ()

klúčik

Dal som 5 hviezdičiek, lebo pán Hrušínsky si ich jasne zaslúžil. Jeho posledná rola , je famózna , a aj keď tu je jasne na pokraji života , tak nás uchvátil svojou postavou... veľká vďaka tomuto hercovi. ()

Přemek

Výborný TV film s odvážným zpracováním ožehavého tématu (ne každý je ochotný připustit, že dr.Hácha nebyl kolaborant) a s vynikajícím výkonem Rudolfa Hrušínského. Vadou na kráse je jen papírová "čapkovská" postava v podání Josefa Abrháma (ten za to ovšem nemůže)... ()

Paity

Velmi dobře Rudolf Hrušínský, který i přes svůj velmi pokročilý věk, ale hlavně evidentní zdravotní problémy, podal opět mimořádný výkon a potvrdil, že patří mezi naše nejlepší herce všech dob. Všemu samozřejmě nahrává i téma filmu, které je i po mnoha desítkách let stále velmi citlivé. ()

derryl

"Můj Bože, vytí vlků až do konce mých dnů..." Silné historické téma v silné inscenaci Pavla Háši. Myslím, že Rudolf Hrušínský podal bravurní výkon, který zaslouží uznání. Chvála všem, kteří podobná témata chtějí zpracovávat. Je to nezbytné, aby tu byla takováto díla, která promlouvají do duše všem, kteří o nich chtějí slyšet a mají oči otevřené, vlastní historii člověk musí znát. ()

laepus

Naprosto luxusní záležitost - tragédie antických rozměrů - jasně profilované postavy a člověk jen osciluje mezi jednotlivými životními postoji, zkušenostmi, inteligencí a zodpovědností jednotlivých charakterů - samozřejmě největší kládu na sebe až epicky bere Rudolf Hrušínský, jehož Hácha je fatální osobnost, která si to v historii neprávem vyžrala za jiné... František Němec je krásně slizký a přizpůsobivý, Josef Abrhám naopak idealisticky naivní, Soběslav Sejk čecháčkovsky vychcaný, Luděk Munzar chladně nekompromisní - učebnice hereckého projevu! ()

Dejvi21

Ani pět hvězdiček nedokáže dostatečně vystihnout kvalitu tohoto díla. Pokud bych měl Noc rozhodnutí posuzovat pouze jako filmový počin, váhal bych mezi 4 a 5 hvězdami, přichyloval bych se však ke ****. ALE, důležitost tohoto snímku by měla oslovit přinejmenším každého Čecha. Já pana Háchu chápu i bez tohoto filmu, jelikož bych ani já nedal svou milovanou Prahu v sázku. I přes evidentně nízký rozpočet je to podstatné splněno na 100%, pocit, atmosféra, poselství. Oněch 69 minut se mi osobně zdálo jako minimálně 2 hodiny, a tak to mělo být, dokázat, jak pomalu plyne čas v takových situacích. Herecké výkony jsou fantastické a člověk má skutečně pocit, že je celou dobu v centru dění coby neviditelný pozorovatel. Celkově jsem měl pocit, že surově bych dal ****, ale za připomění tohoto momentu našich dějin tak výborným způsobem se mi zdá, že ani pět hvězd není dost. ()

Tigran

Velice zajímavá inscenace. Je jen otázkou, nakolik se držela skutečnosti, protože působí jako určitá obhajoba osudového rozhodnutí Emila Háchy. Přiznám se, že nejsem nikterak zdatný historik, ale vše (i s ohledem zdejších komentářů více znalých uživatelů) beru s rezervou. Nicméně se jedná o zajímavý počin ze zajímavého období naší historie a navíc v něm hlavní roli hraje vynikající Rudolf Hrušínský. Možná i díky němu hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Rudolf Hrušínský byl totiž Herec (ano, Herec s velkým H), který i v této inscenaci, kdy byl na sklonku života, předvedl nádherné osobité opravdové herectví. Ostatně, tak jako vždy. I když ho už evidentně zužovala nemoc, hrál svoji roli úžasně a svým nezaměnitelně minimalistickým způsobem. Nakonec i Němec , Abrhám a Munzar předvedli také výborné výkony, stará poctivá česká garda se holt nezapře. Jim přeji dlouhé zdraví, jelikož z nich čiší lidskost a opravdový herecký um, a Rudovi děkuji za jeho herecké mistrovství, jelikož ho považuji za jednoho z nejlepších českých herců, ať komediálních, tak i dramatických. Klobouk doů a poklona! ()

Aere

Naprosto nezapomenutelný Rudolf Hrušínský ve svém posledním fantastickém výkonu. Smekám, mistře. ()

Everyone

Rudolf Hrušínský udělal pro pochopení nenáviděného Háchy více než škola nebo většina historiků. Po bitvě je každý generál a nikdo nemůže domyslet drastičnost dopadu a důsledků odmítnutí. ()

Lelíček

TV drama bylo provedeno kvalitně.Samozřejmě trochu tendenčně.Má to být nějaká glorifikace Emila Háchy?Můj názor je,že to byl obyčejný zrádce a kolaborant.Edvardu Benešovi nesahá ani po kotníky. ()