Keď sa Jaroslav Siakeľ roku 1921 rozhodol urobiť historický krok v slovenskom filmovom umení, mal dve kamery, tretinu scenára, hlavného predstaviteľa bez profesionálnych filmových skúseností a herečku, ktorá predtým nikdy nevidela film. Plány na nakrútenie začali v Chicagu, kam sa Siakeľ vysťahoval pred I. svetovou vojnou. Tesne po vojne ho poverila skupina Slovákov žijúcich v USA, aby s bratom Danielom urobili film, ktorý by zobrazil hrdinské epizódy z Jánošíkovho života.
Pre nakrúcanie si vybrali exteriéry v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre. Kaštiele i domy so slamennými strechami, kone a koče, roľníci i bývalí aristokrati všetko vyzeralo ako pred storočiami. Hlavného predstaviteľa vybrali na základe fyzických dispozícií. Bohužiaľ, vôbec nevedel hrať. Preto Siakeľ sám vybral nového herca, ktorým bol už vtedy známy divadelný herec Theodor Pištěk. Mária Fábryová, predstaviteľka Aničky, nielenže nemala skúsenosti s filmovaním, kamera jej dokonca naháňala strach. Odvtedy už nehrala v žiadnom filme.
Spočiatku film patril medzi najpremietanejšie diela svojej doby, ale záujem sa postupne stratil. Ostal majetkom producenta Jána Závodného amerického Slováka, rodáka z Brezovej pod Bradlom. Pre americké publikum bol film nepoužiteľný, lebo mal slovenské titulky a na anglické peniaze neostali. Napokon ho Závodný uložil do garáže, kde čakal na svoje znovuobjavenie celé desaťročia. Keď Ján Závodný dostal list od Slovenského filmového ústavu, osobne ho ako 80 ročný priniesol na Slovensko. na filme spoluúčinkovali obyvatelia Blatnice a Šútova. Autorom scenára a režisérom filmovej rekonštrukcie bol v roku 1975 Ivan Rumanovský. Televízne vysielacie práva vlastní STV. (oficiální text distributora)

elanius

(102/2016) / Čo dodať, jedná sa o prvý slovenský film, z tohto historického hľadiska je to určite povinnosť pre každého filmofila. Veľmi prekvapujúci a potešujúci je ale fakt, že film má aj naozaj čo ponúknuť (zdôrazňujem rok vzniku je 1921). Akcia, emócie, jednoduchý, ale zábavne zrealizovaný dej, no naozaj som čakal čo sa bude diať vo filme s každou novou scénou ďalej. Prekvapila aj miera brutality na tú dobu a retrospektívny štýl rozprávania príbehu. Okrem info tu na stránke, dobré info ešte tu: http://janosik.terchova-info.sk/janosik-1921/ (10/10) ()

Autogram

O čom inom môže byť prvý slovenský film ako o Jánošíkovi. A zároveň to asi bude môj najstarší videný film, ak nerátam úryvky z grotesiek, ktorých som videl hlavne v detstve nespočetné množstvo. Verejnoprávna televízia sa pochlapila a na okrúhle 300. výročie obesenia Jánošíka zaradila túto najstaršiu verziu. Som v tomto amatér a neviem, čo presne na tom mám ohodnotiť. Kvalita obrazu to asi nebude, zvuku tiež nie, pretože hudba ani ruchy neboli originálne. Zvláštne stavaný scenár musel byť najmä vtedy mimoriadne originálny. Vadili mi trochu vypúlené Jánošíkove oči v každom zábere z detailu. Rýchlosť, ktorou film prebehne, je raketová, a akékoľvek odtrhnutie sa od obrazovky znamená miernu stratu v deji, hoci notoricky známom, najmä pri vynechaní titulkov. ()

Paldiny

Trochu neohrabané a záverom navyše ustrihnuté, čo bude zrejme tým, že slovenská verzia sa nedochovala a tá americká mala happyend. Celá poprava bola teda odbavená prehliadkou dostupných fotografií. Theodor Pištek sa navyše na Jánošíka zúfalo nehodí a ostatní rovnako nestoja za veľa. Ale výhrady stranou, veď väčšina z nich dovtedy ani nevedela, čo pohyblivé obrázky sú. Navyše, ktorá krajina sa môže pýšiť tým, že jej prvý film bol práve o národnom hrdinovi? ()

mira007

Přesně  sto let od prvního celovečerního filmu vzniklého na Slovensku. Němá černobílá kuriozitka groteskního střihu, která překvapí relativně bohatou výpravou a " akčními" scénami ale nejvíc šokuje, že Jánošíka tu za tehdejších 15.000 korun zahrál Theodor Pištěk, který už tenkrát svou tělesnou konstitucí mířil mezi ty boubelaté velkotovárníky a hrabata. ()

Boomstick

Nemáme sa za čo hanbiť! Prvý slovenský celovečerný film používa všetky dovtedy známe filmové vyjadrovacie prostriedky a niektoré aj dovtedy moc nepoužívané (dvojitá retrospektíva-Inception pred 100 rokmi :D).Veľmi vydarené dielko. ()

Biopler

Prvý slovenský film, vyrobený z lásky k novému médiu. Na to, že sa zhŕkla hŕba nadšencov a za 30 tisíc sa pustili do práce na filme, mnohokrát robeného na kolene s nedostatkom personálu, ubytovania... skrátka štáb nefungoval optimálne, sa jedná o dielo, ktoré si treba vážiť. Slovensko sa stalo desiatou krajinou na svete, ktorá vyrobila film, a to je čo povedať. Samozrejme, s prispením Amerických Slovákov, ale tí túžili Jánošíka natočiť vo vlasti a to treba oceniť. A k samotnému filmu - trvá iba máličko cez hodinu, dobre sa na to pozerá, avšak uznanie Jánošíka ako lídra v skupine je spravené len-tak... to by si žiadalo viac rozviesť. Jánošík, ako potenciálny kňaz, zlomený kvôli krivde vo vlastnej rodine pre partiu, ktorá bude bojovať proti maďarským pánom so zakrútenými fúzmi, je charakter, ktorý si pýtalo viac predstaviť. Všetko ostatné je spravené veľmi dobre, má to aj humorné chvíľky aj skrz hlášky v titulkoch, ktorých je ináč však priveľa. ()

Primavera

Nebudem posudzovať film z hľadiska kontextu doby, v ktorej vznikol, zrejme by obstál na výbornú, keďže niektorí herci stáli pred kamerou po prvýkrát a vôbec, kamera bola v tom čase ešte div-divúci, skôr by som sa zamerala na spracovanie jánošikovskej tématiky a v tomto ohľade je film dokonalým pochopením legendy ako takej. Všetko, čo ľud vkladal do heroickej postavy ľudového hrdinu - obdiv a nádej v zázračného hrdinu, ktorí rieši nekonečný kolobeh sociálnej nespravodlivosti, to všetko tu je! Niekedy nepotrebujeme pravdu (existuje vôbec? nie je to často len uhol pohľadu na vec?) a ani reálny pohľad na udalosti (existuje realita vôbec? :-)), niekedy potrebujeme naozaj len LEGENDU. Tento film to splnil na výbornú. ()

honzic

S ohledem na dobu vzniku to nebylo špatné, trochu poetické a scénáristicky zvláštně vymyšlené, přesto výstižné. Hodnocení: 55 % ()

teplic

Čo k tomu dodať. Čiernobiely a jednoduchý film v každom slova zmysle aka vyjebaní maďari, najebaní grófi a najlepší najpracovitejší slovenský ľud, *úplne triezvi* krepčiaci junáci.Tlstý jánošík v službách implicitnej, ale vzhľadom na dobu dosť pochopiteľnej národniarskej propagandy. Bolo to akčné, to hej, ale myslím, že aj na svoju dobu nie práve prepracovaný film, až teda na prácu s kamerou. ()

PetraMishka

První slovenský snímek má sympatickou stopáž, dobré tempo a obrovské množství filmařského nadšení, které do něj jeho režisér obtiskl. Ač byl T. Pištěk na Jánošíka trochu velký, tak mu to neubralo na skvělém výkonu, stejně tak u představitelky Aničky, která byla zajímavá. Rozhodně to nebylo špatné. ()

Camatius

V pražskej Hybernii s živým doprovodom Štátneho komorného orchestra Žilina a skupiny Bashavel (swing, klasika a folklór zmiešané do podoby, ktorú by všetci určite ocenili aj pred sto rokmi) to inak ako za 5 hviezdičiek ani nejde. ()

freeeeedom

K tomuto filmu nie je lahke sa dostat, myslim ze jedina moznost je DVD, ale ked som ho videl tak som neodolal. Takmer tazko uverit ze tento snimok bude oslavovat o necelych 20 rokov rovnu stovku! Vsetko sa zacalo napadom bratov Siakelovcov, vystahovalcov do USA a ktori robili pri filme, natocit film o slovenskom narodnom hrdinovi co „bohatym bral a chudobnym daval“. Nezostalo len pri sne, ale obaja sa aj so stabom spolocnosti Tatra Film Corporation vydali na rodne Slovensko a na Liptov kde sa nakrucalo. Film mal dve premiery, jednu slovensku a druhu v Chicagu, mierne upravenu pre americke publikum. Na tu dobu film zozal nesmierny uspech hoci o par rokov o nom nebolo ani chyru ked sa stratili vsetky jeho kopie. Az o niekolko desatroci isty John Zavodny nasiel na povale stare plesnive kotuce s prave..cuduj sa svete prvym Janosikom. Film previezol na Slovensko kde sa ho v ramci vtedajsich moznosti ujali technici a na svete bola obnovena premiera. No ale dost bolo historie, k filmu samotnemuide o klasicky nemy film, prestrihavany titulkami kto co hovori, spieva, recituje atd. Film je plny skrabancov a ruchov ale to je pochopitelne a filmu to dodava osobite caro. Co sa deja tyka tak je uplne klasicky ako pozname z Janosika, pritom zvlastnostou je ze je rozopravany z retrospektivy stareho bacu. V podstate ide aj o vydarenu grotesku, kedze nad preafektovanymi vykonmi hercov nas nemoze inak jako trhat od smiechu, ale v tej dobe to museli brat vsetci divaci smrtelne vazne. Po formalnej stranke je to na tu dobu uzasne dielko, najma zaverecna scena obklucenia krcmy a zlapania Janosika. A vy vsetci slovaci spravni patrioti by ste si nemali uz len z principu nechat ujst tento vobec prvy celovecerny slovensky snimok v dejinach. . ()

Jard

Prvý slovenský film vôbec. Určite sa to nedá porovnávať s neskoršie natočenými filmami, keďže vtedajší tvorcovia mali minimum skúseností s natáčaním aj kvôli tomu, že toto umenie nebolo vo svete veľmi rozšírené. Napriek tomu bol film Jánošík zvládnutý na tú dobu veľmi dobre a ide naozaj o nenahraditeľnú pamiatku v oblasti kinematografie. 85% ()