Andrew - člen naší rodiny

Andrew, člen našej rodiny

Muž tisícročia

Sci-Fi / Drama / Romantický / Rodinný

USA / Německo, 1999, 132 min

Po dlouhé době jsem měl možnost vidět film, který mně velmi zasáhl!!! Tento film je naprosto nádherný. Příběh o robotovi, co se chce stát člověkem, jenž je natočen naprosto spičkově. Tohle se prostě režisérovi povedlo znameňitě. Celé dvě hodiny jsem se dobře bavil a seděl jsem naprosto uchvácen. Robin Williams se na tuto roli parádně hodí a jeho výkon je fantastický a navíc je to samozřejmně sympaťák. Krásnou hudbu ke snímku složil James Horner, jehož hudba je naprostým skvostem. Možná, že by se ve filmu našla i nějaká ta myšlenka, že nikdo zde nebude navěky a že každý musí umřít. Také bych neměl opomenout krásně dojemný konec při kterém mi i nějaká ta slzička ukápla. Já si nemůžu pomoci ale dávám 5*!(23.9.2007)

Rozmýšľam, či je tento film sci-fi, romantický, alebo je drámou. nevedel by som ho presne zaškatuľkovať, sú tu dojemné okamihy, kedy neudržíte slzy, ale aj humorné, pri ktorých sa budete chytať za brucho. Film vychádza z fantasy námetu, inteligentného robota, ktorý sa chce stať človekom, čo sa mu na sklonku života podarí a to si myslím už pomaly ale isto prestáva dnes byť fantasy.. Všetkým film odporúčam, krásny film, ďaleko predčí mnohé iné.(14.1.2015)

Copak ten režisér nebo zvukař, nebo čí to byl "skvělý" nápad, vůbec neuvažoval o tom, že ty ozvučené pohyby androida Andrewa budou nepříjemně syčet a pískat a divák je bude muset dlouho poslouchat??? Vždyť to je k zbláznění! Nehledě na trapné rádoby emoční chvilky, kterými nás měli s Andrewem sblížit, ale ukázali spíš neschopnost herců (zejména těch malých) něco vyjádřit. Jenže nebyla bych to já, abych jim na to citové vydírání nekývla a nenechala se vtáhnout do příběhu.(31.7.2012)

• Rogue

Možná jsem jen neměla den na přeslazené romantické filmy, možná mě jen naštvalo prznění Asimovovy skvělé knihy. Možná mi jen vadil přitroublý výraz Robinna Williamse, nebo jsem prostě jen čekala něco víc. Každopádně mě tenhle film hodně zklamal, a to i přez to, že jsem počítala s tím, že to Columbus zvorá.(6.10.2003)

Souhlas se Smilefacem - jestli v podobném stylu natočí "Já, Robot", pak opravdu bude Isaacu Asimovovi, skutečnému géniovi robotiky a sci-fi vůbec, věčná sláva. Už se nemůžu dočkat, až si přečtu Pozitronic Mana...Výtvarná stylizace (včetně efektů, samozřejmě) mě opravdu vzala, stejně jako romantické části příběhu, které mně osobně nějak přeslazené nepřišly. A jaká jiná může být hudba Jamese Hornera, než nádherná?(31.8.2003)

• - Přestože film ztvárňuje stejnojmennou povídku od Isaaca Asimova ("Bicentennial Man" - "Dvěstěletý člověk"), především druhá část filmu se s povídkou rozchází. V povídce například vůbec není romantická linka s Portiou (Embeth Davidtz) a Andrewův (Robin Williams) důvod stát se člověkem není láska, ale rovnost s člověkem. Povídka také, vzhledem ke své délce, není tak detailní jako film. Naopak povídka často naráží na zákony robotiky a vztah svobodného robota s lidmi. (tom.nosek)

• - V původním příběhu o Andrewovi od Isaaca Asimova se společnost, která vyrábí roboty, jmenuje "U.S. Robots and Mechanical Men". V roce 1971 se jedna společnost k poctě Asimova pojmenovala "U.S. Robotics". Ve filmu je ovšem tento podnik popsán negativně, takže na žádost skutečné "U.S. Robotics" tvůrci přejmovali společnost na "NorthAm Robotics". Přesto je možno ve filmu na několika místech vidět původní jméno a logo. (HappySmile)

• - Natáčelo se od 15. března do 16. července 1999 v Kalifornii. (Varan)