V blízké budoucnosti... Když Richard Martin (Sam Neill) koupil nejnovější model domácího robota s označením MVR-114, netušil, že jde o unikát. Andrew (Robin Williams) se od svých kolegů robotů odlišuje samostatným myšlením a neuvěřitelným smyslem pro humor. Z věrného služebníka se postupně stává miláček rodiny s vlastní osobností a lidským pohledem na svět. Andrew si začne uvědomovat svou výjimečnost a vydává se do světa, aby se mohl poohlédnout po stejně osvícených exemplářích MVR-114. Po mnoha letech hledání se seznamuje s konstruktérem robotů Rupertem (Oliver Platt) u něhož ziišťuje, že žádné další exempláře již neexistují. Po tom všem se touží stát člověkem. Díky nové technologii získá doposud strojově kovový Andrew dokonalou lidskou podobu a jeho cesta za obyčejným lidským štěstím začíná. (Bonton Home Entertainment)

Deall

Naprosto pohodový, rodinný sci-fi snímek, po stránce emocionální velmi silný a vkusně zpracovaný s dobrým filmovým nápadem. K tomu ještě hvězdné herecké obsazení (Robin Williams, Sam Neill, Oliver Platt, Wendy Crewson atd.), skvělá hudba (James Horner) a režie (Chris Columbus). Příběh o robotovi co se chce stát člověkem mě dostal dřív a stejně i dnes. Já dávám za 5*. ()

meyem

Je to dlouhé a chvílemi přeslazené. Ale je na tom něco k zamyšlení. Nevidím v tom jen dobře zpracované rodinné sci-fi. A proto dávám za 5. ()

Jaki85

Přiznám se že je to jeden z mála filmů u kterého sem na konci pustil slzu ( pro srovnání u Titanicu se mnou konec absolutně nic neudělal ) ()

celnarova

Chápu, že někteří lidé když viděli tento film tak očekávali spíše sci-fi než velmi citlivý film a já jim to nezazlívám. Holt někdo není na romantické filmy. Já když vidím tento film tak mi i ukápne slza :). Jenom mám menší výtku k popisu filmu, protože jak je napsáno že když se Andrew vrátí ze své cesty kde hledal podobné jemu a že s malé slečny se stala dospělá žena, tak to omyl. Protože ta dospělá slečna není Amanda ale její vnučka Portia. Bohužel nevím kdo tyto popisy spravuje tak to píši sem :). ()

bctpeyhon

Nedávno jsem si na tento film vzpoměl, s tím, že jsem jej kdysi viděl, a taky s tím, že se mi líbil. To ale muselo být více dávno, než jsem si myslel. Kdyby tam bylo méně té, jak tady někdo píše, přeslazenosti, tak by film hned nepřímo úměrně stoupl na mém hodnocení, ale bohužel. První třetina filmu se mi moc líbila, ale ten zbytek se mi tak znepříjemnil, že jsem na to hezké v rychlosti zapoměl. ()

ArchAngel_

Já vím, že je to pro některé těžké vidět v tom jen přeslazenou komedii, ale prostě ten film je mnohem víc a možná právě až časový odstup vyzdvihne jeho kvality a hlavně jeho myšlenku. Za mě 100%, ()

Atrejka1

Asimov to sice napsal trochu jinak, ale přesto mě tento příběh jaksi chytl za srdce a za některou z hloboko zasunutých myšlenek, jak to s těmi roboty v budoucnu bude. Dojemný příběh, kdy se robot pod vlivem lásky chce stát smrtelným a tím být oficiálně uznán člověkem...jeden by řekl, že u konce ukápne slza, ale neukápla, takže 4* ()

BR23

Rok 2018 (takmer 20 rokov po premiére) s poriadnym odstupom času, odkedy som to videl prvý krát (cca pár rokov po dobe vzniku) a musím povedať, že je to stále vážne dobrý film, ktorý pôsobí v dnešnom masmédialnom svete veľmi "komorne" a v určitom slova zmysle by som ho označil za kultový film. Robin Williams je už nejakú dobu mŕtvy a možno aj kvôli tomu film na mňa pôsobí o to zvláštnejšie. Meanwhile som okrem dalších prečítal aj "zopár" kníh s tématikou vedecká fantastika a vdaka tomu mi príde tento film viac fantastickejší, magický, vzácny, jedinečný. Počas opätovného pozerania tohto filmu si veľmi uvedomujem fenomén času, spomienok, vzťahov-ľudí v mojom živote. + Fakt pekná vábivá tak trošku smutná tak trošku dojemná hudba. Skrátka takýto film (a zopár daľších starších, a naozaj len zopár novších) pôsobí naozaj ako niečo jedinečné a neopakovateľné. Tu (z môjho pohľadu a môjho postoja) nejde o to kto tam hraje, koľko to zarobilo alebo aký je k tomu trailer či to či to bude 3D a podobné veci, ktoré sa dnes často pri nových filmoch riešia ale ide o "charakter" filmu. ()

r3musko

Riadny doják! Ak by som robil rebríček TOP najdojímavejších filmov, tento by tam určite patril. Ani po 20 rokoch nestratil svoje čaro. Aj po 20 rokoch vyzerajú masky úchvatne. Za Robina Williamsa by som pridal ešte jednu hviezdu, keby sa dalo ()

bobo7171

nespocetne krat videny film a predsa je stale krasny a neotrepany. sladke romanticke hovadiny neznasam, ale v tomto pripade je romantika premiesana s humorom, vaznostou a takmer nekonecnym citenim tak dokonale ze mi to ako sladkost nepripada. ma to proste hlbku... ()

VideneFilmy

Typický rodinný film z 90. rokov s netypickým výsledkom. Hoci nie je tento film možné zaradiť do jedného žánru (počas jeho trvania nájdeme minimálne 4) a sú v ňom typické znaky doby natočenia, funguje v ňom niekoľko základných vecí: Robin Williams vo svojej typickej polohe, Sam Neill hrajúci úplne obyčajne, ale pritom veľmi presvedčivo, Chris Columbus s jednoduchou, ale veľmi účinnou réžiou, príjemná nerušivá kamera Phila Meheuxa a v neposlednom rade doprovod Jamesa Hornera spĺňajúci potrebné atribúty filmovej hudby. Hoci masky ľudí sú vo vyššom veku trochu smiešne a na niektoré scény sa kladie zbytočne veľký dôraz, rozhodne sa jedná o film, ktorý má stále čo povedať. ()

sourekm odpad!

S původní povídkou Isaaca Asimova nemá tahle béčková romance vůbec nic společného. Když jsem před lety jako dítě viděl spoty na HBO kde se furt odkazovalo na Asimova tak jsem si říkal jako dítě že to bude spisovatel nějakých dojáků. Když jsem si ale přečetl povídku Dvěstěletý člověk tak jsem byl opravdu zklamán tím, že ta úplně zásadní pointa byla tvůrci filmu vyignorována. Film je v podstatě o robotovi co se chce stát člověkem, ale je limitován technologií. A ve chvíli co se poprvé zamiluje se vzdá nesmrtelnosti. Přitom samotná předloha ukazuje, že robot se skutečně chce stát člověkem, ale společně s ním se vyvíjí i samotná společnost která jeho potřeby nejprve nechápe a bagatelizuje až mu postupně další generace pomáhají s jeho přeměnou a integrací. Vlastně jde o parafrazi společnosti a časovou náročnost pro příjem osobností s novými potřebami. Může to být odkaz na apartheid, LGBTQ+ které si musely vydobýt své místo ve společnosti. ()