Dementia 13

• Česko Demence 13 (festivalový název) (více)

Souvisí maniakovo řádění se strašlivým rodinným tajemstvím? Starobylý zámek Haloranů hluboko v deštivém Irsku jako každý rok hostí setkání celé rodiny u příležitosti vzpomínky na nešťastnou nehodu, při které zemřela mladá dívka. Tentokrát nedorazil John Haloran. Rodina si kvůli zprávám jeho ženy Louisy myslí, že je obchodně v New Yorku. Ale jen ona sama zná hrozivou pravdu o Johnově smrti. Pravé peklo nastává ve chvíli, kdy se mezi návštěvníky rodiného sídla objeví děsivý šílenec, který se pokouší jednotlivé členy Haloranova rodu vyvraždit. (oficiální text distributora)

iamek

Jde poznat, že Dementia 13 je počateční film legendárního režiséra. Coppola se pravděpodobně snažil kopírovat Hitchcocka, ale nepovedlo se mu to vůbec a dokonce se k tomu ani trošku nepřiblížil. ()

Flego

Pod Cormanovou produkciou vznikol ďalší malý fajnový horor, ktorý vyniká výbornou čiernobielou kamerou a vybranou lokalitou starého zámku s jazierkom. Príbeh mohol byť azda trochu viac prepracovanejší, mňa však táto jednohubka potešila. ()

anais

Já bych to viděl spíš na spojovací článek mezi Psychem - vykrádá ho, a Plan 9 from outer space - podobné herecké výkony, geniální scéna ve které je vidět mikrofon přímo, i jako stín na tělech postav... prostě shit, který je nechtěně zábavný...Třeba kdyby měl Ed Wood ty miliony co Coppola na Apokalipsu a Kmotry, natáčel by taky jedny z nejlepších filmů všech dob... :) ()

SOLOM.

Nádherná příroda dala šanci vyniknout tomuto filmu, hlavně co se prostředí týče. Irsko je zemí nádherných lesů, rákosem zarostlých jezer i starobylých hradů, zámků a zřícenin. Tato konspirace se do filmu skvěle hodila a Copollovi tak pomohla výrazným dílem k úspěšnosti tohoto snímku. Skvělá tajemná hudba nabudila tu správnou atmosféru a mistrovsky zvládnutá kamera nám ukázala co všechno s ní uměli už v roce 1963. Záběry, které se natáčely pod vodu, byly čisté a pěkné. ()

eraserhead666

Ano, opravdu je v tom cítit inspirace Psychem, a možná proto je to tak slabé. Výborná kamera, zajímavé podvodní scény, podmanivá hudba, krásné kulisy a tu a tam povedené herecké výkony. To je ale všechno, co mě zaujalo a to je žalostně málo. Suché, místy dost nudné a hlavně, strašně předvídatelné. V okamžiku kdy mi docvaklo spojení prvního flashbacku s objevením se týpka se sekyrou mi bylo všechno jasné, a pak už jen zbývalo koukat na odhalené, a to moc zábavné už nebylo. Škoda, škoda, čekal jsem alespoň trochu více. ()

Karamanlis

Rozporuplné filmárske začiatky mladého F.F. Coppolu, vtedy ešte pôsobiaceho pod ochrannými krídlami Rogera Cormana. Sú tu badať určité prvky, z ktorých neskôr vznikol obľúbený hororový subžáner slasher, inak Dementia 13 väčšinu svojej stopáže dosť nudí a navyše očividne vykráda Hitchcockovo Psycho. ()

ancientone

Mená ako Denis Hopper, Jack Nicholson, Martin Scorsese alebo Francis Ford Coppola sú synonymami obdobia hollywoodskej renesancie na konci 60. a začiatku 70. rokov, no spoločné majú aj to, že svoju kariéru začali prácou na malých, nízkorozpočtových béčkových snímkach spoločnosti producenta Rogera Cormana American International Pictures. Tá sa vyprofilovala ako malá továreň na generické brakové snímky natáčané za pár dní a za pár tisíc dolárov (rozpočty filmov AIP málokedy prekročili hranicu 50 000 dolárov), avšak generalizovať túto produkciu ako beztvarú, neštruktúrovanú masu bizarností by bolo príliš zjednodušujúce a hlavne chybné. Viac na: https://www.kinecko.com/coppola-a-evolucny-clanok-hororu/?fbclid=IwAR35U6v10kY731xLzZFiKedAfR8nE37gPZQYvmmuVeh8ZWCFF91WaglnXdY ()

5150

Ze všeho nejvíc se jedná o hodně upovídanou detektivku, něco na způsob HOUSE ON HAUNTED HILL, u které se napětí - atmosféra kamsi vytratily. Zajímavý byl však několikrát se opakující dramatický hudební motiv, který mi vzdáleně připomínal slavný carpenterův HALLOWEEN motiv. Že by inspirace? (Festival Otrlého diváka 2008) ()

corpsy

Coppola neCoppola, prvotina neprvotina, ide o dosť nudný snímok, ktorý má majstrov vizuál, ale rozprávanie je predsa len na úrovni Cormanových produkcií. A kto vie, čo točil Roger Corman 50. a 60. rokoch vie, o čom hovorím. ()

Astaroth12

Z ranných diel tohto režiséra som videl The terror a ten u mna moc nezabodoval a tento je natočený v tom istom roku, tak som čakal, či má tento príbeh nadchne viac. Hneď od začiatku na mna pôsobil Hitchcockovsky a podľa mna v tej dobe dvadsaťštyri ročný začínajúci režisér sa určite nechal inspirovať jedným z najslávnejších filmov tohto režiséra. Nebolo to len pre ten čiernobiely look, ale aj kvoli tej tajomnej atmosfére a killerovi, ktorý vraždi brutálne, ale jeho identita je skrytá až do úchvatného finále. Viem z určitosťou, že hluché sceny tu neboli a pri tak prijemnej dĺžke to naozaj v tomto prípade nehrozilo. Neohromilo ma to tak, ako už spomínané psycho a aj od európskej kinematografie s tých rokov ma značné rezervy, ale na druhu stranu na dobu natočenia má nejaký potenciál. Aj keď sa nejedná o prevratné dielo, má svoje kvality, silné 3*. ()

Cimr

Podle mě těžce podhodnocený film. Jako jediné mínus bych uvedl, že je docela předvídatelný, ale na druhou stranu, stejně jsem si až do konce říkal - a není to náhodou jinak? Film je sympaticky dlouhý (krátký) a bavil mě tak po celou dobu, narozdíl od jiných klasických a vychvalovaných hororů, které ale podle mě mají dost hluchých míst (Noc oživlých mrtvol, Vymítač ďábla..). Herci nepřehrávají, triky nejsou ubohé, scénář není blbý a atmosféra není předstíraná ( i díky skvělé hudbě), zkrátka Dementia NENÍ béčkový horor. Pokud někdo tvrdí, že ano, snad nikdy neviděl filmy "mistrů" jako Fulci, Mattei, Lenzi nebo Uwe Boll. Můžete říct, že to už jsou spíš céčkové horory, ale to už je slovíčkaření. Důležité je, že Dementia mě nejen příjemně překvapila, ale dokonce místy napnula až vyděsila (třeba když lovec vlezl do jámy a...) - když ještě vezmu v potaz rok vzniku! Také poslední záběr je hodně dobrý. Zkrátka není nutné mluvit o tomhle filmu jako o projevu Coppolova "hříšného mládí". Mě to třeba bavilo víc než druhý Kmotr. ()

mysiak

Vynikajúca prvotina Coppolu...tá čiernobielosť tomu dodáva takú lepšiu kvalitu...a ako psycho horor to funguje parádne...ale nie je to Psycho ()

PKD

Kvákání žab. To nehorázně hlasité...KVÁKÁNÍ. Všudypřítomné a neodbytné...kvákánííííí! Z toho by zešílel skoro každý a nepotřeboval by k tomu starobylé sídlo kdesi v Irsku, nebo ´´temné´´ rodinné tajemství. Brutální existenciální nuda smíchaná s prudou díky tomu...kvákání. Hudba je z 60% totální úlet, co se týče dramatických scén, protknutých spinetózní mjůzik, která ve spojení s Williamem Campbellem silně ewokuje Zemana z Gothosu aka pana Trelanea. Znalci vědí. Aspoň že pobavila úvodní noční vyjížďka na lodičce z důvodu dosti srandovně napsaných dialogů. A pak za ním hodila do vody i to blbý rádio, které mě osobně dosti lezlo na nervy. To byl asi TOP celého filmu. Že tohle natočil Coppola, bych nepoznal ani pod mikroskopem. A nejvíce mě fascinuje skutečnost, že tahle chujovinka někomu před 5 lety stála za remake. To už jde mimo mé chápání. Je ovšem možné, že je o něco lepší a koukatelnější. Ani bych se nedivil. P. s. nějak jsem nepobral (což lze přičísti tomu, že mozek již před 1.pol. odmítal soustředění se na děj) proč zrovna 13? Dementní to bylo dost. Ale 13? Že by těch úděsných žab bylo 13 a přitom vyřvávaly jako by jich bylo 130? Vesmír je plný záhad a tajemna. A žab. Kvákajících z plna hrdla. A při té stopáži mi přišlo, že sleduji min. 2h epos a ne film s délkou průměrného DC animáku. ()

AlistairMir

Dopadlo to lépe než název sliboval ale že bych z toho byl pif a paf k tomu tak to opravdu ne. Začátek na loďce je opravdu nepovedený ale pak se film otřepe a na hradě se mu už daří lépe. Kdo mi opravdu vadil byla ta šílená matka pluku ale člověk jí na jednu stranu i chápal když vám umře dítě tak asi zmagoříte. Vraždy nejsou zrovna pestré a ani jich není moc náš milej vrah prostě nemá fantazii tak jen čapne sekeru a seká a seká a asi každému je jasné docela brzo kdo vrahoun je a pokud to někdo na světě neuhodl asi má dost společného s názvem filmu nebo na to koukal pod vlivem. Postavy mi zrovna dvakrát nesedly takže mi bylo celkem fuk kdo zařve a kdo se šťastně dožije titulků. Film je krátkej takže by neměl nudit ale nebojte se vážené dámy a milí pánové...v pár místech i tak nudit stihne. Jenže na druhou stranu tenkrát v roce 1963 se u toho lidé asi opravdu báli a fakt že jsem film docela bez problémů dokoukal se počítá. ()

StrYke

Hned po první vraždě mi bylo jasné, kdo je vrahem, ale potom řekl jeden dialog a já jsem znejistěl... I když se stejně nakonec ukázalo, že jsem si to myslel správně :) ()

Martin741

Len taky nudny povrchny vyplach, tempo nestrhne a nic sa tam dohromady nedeje. Dialogy su hrozne. Este stastie, ze Coppola az neskor zacal tocit veldiela : 20 % ()

tomtomtoma

Dementia 13 je filmovým brakem a díky svému hororovému zaměření nepřekvapí vítaným nátěrem kultu. Dementia 13 je prvním samostatným vykročením Francise Forda Coppoly v profesi filmové režie. Starobylý irský hrad Howth byl obrozen ve vyceněných zubech neogotického slohu stavebního i žánrového. Motivace protagonistů se v gotickém rozechvění děsu mění v dětinskost, mentální zuřivost, prospěchářství, tvrdohlavost, maniakální euforii, starobní demenci a všemožná stadia rozpuku šílenství. Naštěstí nepatřím k fanouškům hororu a dějové, rozumové, či smyslové vrávorání mě nepřekvapí, neboť jsou předem očekávána. Oficiální text distributora záměrně láká na provazochodcovu exhibici, leč lano je položené jen v nízké trávě na břehu hradního jezera. Rozhovory občas zrezivěle skřípají, přesto kamera dokáže vykouzlit obraz, úhledně zabalený napětím i zvědavostí. Hlavní mužskou postavou je Richard Haloran (ucházející William Campbell), nerudný a starší ze synů majitelky panství. Sebetrýznivě lítostivá temnota nevybíravě ukončuje své obklíčení i těsné sevření hradu a nespokojenost se vybíjí v sochařské tvorbě a nevrle vrčí na nezvané hosty. Hlavní ženskou postavou je Kane (příjemná Mary Mitchel), mladá a atraktivní Richardova snoubenka. Přijetí neprobíhá podle představ, navíc se kolem krku obmotává a nezadržitelně stahuje smyčka hrůzy a strachu. Důležitou postavou je Billy Haloran (sympatický Bart Patton), nejmladší ze synů majitelky panství. Je jedním z mála laskavějších momentů rodinného přijetí, přesto se bez problémů podrobuje rituálu tryzny při budování pietního pomníku. Výraznou postavou je Louise Haloran (snaživá Luana Anders), manželka třetího z bratrů majitelky panství. Jejím cílem je získat výraznější podíl z budoucího dědictví a plně si vychutnává svou psychickou převahu. Výraznější postavou je lady Haloran (Eithne Dunne), majitelka panství s trvalým zármutkem z úmrtí malé dcerky před sedmi lety. Tryzna je velkolepou ukázkou slabomyslnosti! K výraznějším postavám patří také Justin Caleb (příjemný Patrick Magee), bystrý rodinný lékař, který se konečně odhodlal k rozpletení záhadného tajemství smrti a krve. Z dalších rolí: Louisiin manžel se srdeční vadou John Haloran (Peter Read), nenapravitelně drzý pytlák Simon (Karl Schanzer), dlouhá léta spolehlivý komorník Arthur (Ron Perry), ochotná služka Lillian (Derry O'Donavan), či malá mrtvá sestra bratrů Kathleen Haloran (Barbara Dowling). Dementia 13 je žánrovou zábavou, pro kterou nemám příliš citu zastání. Francis Ford Coppola upoutá svou připraveností na první samostatný krok ve filmové režii, ale rozplývat se nad gotickým oparem druhořadé kvality opravdu není na místě. ()

destroy83

Atmosférický straší horor koketující s krimi a náznaky budoucího slasheru, který se odehrává na ponurém hradě kdesi v Irsku. Coppola rozehrává krvavou a atmosférou nabitou zápletku těžící z tragické události rodiny Haloranů. Bezcitné intriky přivdané američanky Louisy, která prahne po rodinném majetku, navozují příjemně mrazivou atmosféru pro příchod masového vraha se sekerou, který začne nemilosrdně vraždit rodinné příslušníky Haloranů. Snímek obsahuje na dobu vzniku silné a zručně provedené krvavé scény, notnou dávku tajemna, které opřádá starobylý hrad a perfektní herecké výkony, zejména Richarda Halorana a jeho snoubenky. Coppola si také režijně pohrává s polonahými dívčími těly, občas i potřísněnými krví, které se v budoucnu stanou častou součástí subžánru slasher i dalších hororových odnoží. Často se o Dementia 13 hovoří o jakémsi spojovacím článku mezi generacemi hororových snímků. Mě se líbilo na čtyři silné hvězdy. ()