Metro

Velká Británie / Německo, 2004, 85 min

Christopher Smith

Danny Cohen

Julie Baines

Je to celkom dobrý horor z európskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o mladej žene, ktorá zaspí počas čakania na metro a následne zistí, že je na stanici zamknutá a tak začne hľadať cestu von. Ale niekto ju začne prenasleduje, zanechávať za sebou mŕtvoly a v tomto rozsiahlom systéme podzemných chodieb má svoj domov. Spracovanie je celkom slušné, celý film je prakticky jedna dlhá naháňačka s pár statistickejšími scénami na určitom mieste, v prvej polovici ešte v kľudnejšom tempe, kedy hlavná postava len hľadá cestu von a občas na niekoho narazí, pričom ju prenasleduje len nejaké neznáme zlo, ktoré až také problémy nerobí, ale keď sa už v polovici filmu stretne s predstaviteľom zla zoči voči a to teda skutočne doslova, tak zase pokračuje dlhá naháňačka už v dynamickejšom a krvavejšom štýle. Síce dejovo to až tak výnimočne nepôsobí, ale o úroveň ho povyšuje výborne zvolené prostredie, metro, kanalizácia, uzavreté priestory kliniky a podobne majú niečo do seba a z filmu to robí relatívne originálne pôsobiaci horor. Samotných krvavých scén tu až tak moc nie je, ale som s nimi celkom spokojný. Zabitých je tu len pár, ale celé to pôsobí tak správne surovo a reálne, niektoré úmrtia sú výborné a obzvlášť to posledné. O atmosfére sa tu vôbec hovoriť nedá a ani napätie nie je moc výrazné, ale v tomto filme to ani moc neprekáža, dobre funguje aj bez toho. Veľkú pochvalu si zaslúži samotný zabijak, síce nie je originálny, podobný typ sa už objavil vo viacerých filmoch, ale tento typ mi v takomto filme sedí asi najviac. A čo sa týka hereckého obsadenia, tak väčšinu času tu vidno prakticky len hlavnú hrdinku a Franka Potente mi tu sadla, ale ani tých pár menej dôležitých postáv nie je zlých. Réžia a technická stránka sú bez problémov. Metro by som normálne označil za mierne nadpriemerný horor, ale dobrý výber prostredia, záporáka a aj ten surový štýl ho v mojich očiach povyšujú o úroveň vyššie. Objektívna kvalita filmu- 62%, film sa páči mne na 72%.(29.2.2012)

• Trainspotter

Londýnské The Tube skrývá krvelačné tajemství? A tentokrát blonďatá Franka Potente se má stát obětí? Námět sice tuctový, ale s potenciálem, tak proč ne? Vše nabíralo skvělou atmosféru strachu a naděje značně ubývalo, ale jen do té doby, dokud Kate neobjevila ty bezdomáče. Pak se všechno jaksi sesypalo na hromádku sutin a už to prostě nebylo ono, k tomuto nestrašidelnému stavu značnou mírou dopomohla tentokrát nemožná Franka Potente, jejiž výraz ve tváři mě po většinu času vůbec nepřesvědčil o zběsilé záchraně vlastního kejháku. A ten konec? Šíleně předvídatelný. A jaké z toho plyně poučení? Příště se vykašlete na ultramoderní London Underground (který má dohromady 400 km a ne 600 km, jak tam jeden tvrdí), protože ten vůbec nenahání hrůzu a radši zamiřte do Prahy. Pražské Metro je hrůzyplné samo o sobě. AR: 2,35:1 - Super 35(12.4.2009)

• lola3121

Že prý mysteriozní thriller... no tak jsem asi přehlédla, že první je psaný horor. Nejdřív to vypadalo na takovou nezávaznou nadháněčku, vlastně jsem čekala něco ve stylu Revizorů, ovšem pak se tam objevil ten pištící kříženec Voldemorta s Glumem a rázem to bylo v čudu. Vrcholem byla pak scéna na operačním sále, kdy už jsem vážně přemýšlela o tom, že to nedokoukám. Nakonec jsem vydržela a jenom kvůli France dávám tu jednu hvězdu, jinak by tohle dílo skončilo v propadlišti dějin.(8.10.2012)

• Gemini

Kdyby forma pohltila obsah, dosáhlo by Metro na vyšší hodnocení. Jenže ten zloprcek ze všeho nejvíc připomínající Gluma prostě kazí celkový dojem. No dobře, pak ho kazí i poněkud nablblý scénář a fakt, že ve filmových luzích a hájích jsou k vidění skutečně MNOHEM strašidelnější horrory. Světlá místa tu jsou, například lékařská procedura tařka v závěru filmu, ale i tak zdaleka nejzrádnějším metrem zůstane to v Gaimanově Podlondýně. 40%.(26.2.2007)

• jajinka

Strašná slátanina.. Děj, oběti a vrah známý již v prvé polovině filmu.. Zcela nelogické jednání postav a až velká dokonalost, nebo spíše rychlost pohybujícího se vraha ve spletenci chodeb metra.. Když už ho tak "krásně" Kate uhodí podpatkem, proč ho nepřetáhne párkrát ještě tyčí? Místo logického jednání jen rádoby zběsilý útěk.. Horor dělaný spíše jen na efekt krve a brutálností..(22.2.2006)

• - Franka Potente v německé verzi dabovala sama sebe. (Chatterer)

• - Alternativní názvy filmu jsou "Runt", "Cellar Dweller", "Horunder", "Here Kitty Kitty", "One Track Mind" a "Piccadilly Nightmare". (Chatterer)

• - Franka měla celkem šest žlutých šatů s různým stupňem zašpiněnosti. (Chatterer)